سنجش از دور ایران- پایش ماهواره ای استان البرز
ایستگاه های گیرنده زمینی

حذف تصاویر و رنگ‌ها

ایستگاه های اخذ تصاویر ماهواره ای سازمان فضایی ایران در مرکز فضایی ماهدشت واقع شده است. این ایستگاه ها به چند دسته تقسیم می گردند :

  1. ایستگاه گیرنده زمینی و دریافت اطلاعات ماهواره ای (HRPT)  AWT IMAGE

این ایستگاه در سال 1375 نصب و از سری ماهواره های NOAA درمدHRPT اطلاعات دریافت می کند. این ایستگاه در طول روز قادر به دریافت اطلاعات از 3 سری ماهواره به نام های NOAA17،NOAA18 و NOAA19 می باشد. در ماهواره های NOAA، ارسال اطلاعات در باند L انجام می گیرد. روزانه به طور کلی 3 الی 4 گذر از اطلاعات این ماهواره ها ثبت می گردد که اغلب پوشش کامل ایران و یا بخش قابل توجهی از آن را داراست. محدوده گذرهای ارسالی از ماهواره های NOAA، از سمت شمال تا شمال دریای خزر، از سمت جنوب تا شمال شرقی آفریقا، از سمت شرق تا غرب هند و از سمت غرب تا بخش کوچکی از شرق اروپا را شامل می گردد. اما بدلیل حرکت وضعی زمین و حرکت قطبی ماهواره، تنها بخشی ازاین محدوده در هر گذر دریافت می گردد. از هر گذر دریافتی درطول همان روز اطلاعات QL و MAP ایران (تصویر منطقه ای ایران) آن تهیه شده و اطلاعات خام،QL و MAP ها روی DVD ذخیره و جهت سفارش کاربران به بخش آرشیو سازمان تحویل می گردد.

سنجنده ماهواره های سری NOAA، با نام AVHRR معروف است که در 6 باند رادیومتری از سطح زمین اقدام به تصویربرداری نموده و اطلاعات را به ایستگاه های اخذ مخابره می نماید. توان تفکیک مکانی این سنجنده 1.1 کیلومتر بوده که با استفاده از تصاویر این سنجنده، درک ما از اتفاقات، تغییرات و فرایندهای جهانی بر روی خشکی، اقیانوس ها، دمای سطحی (حرارت سطح دریاها و زمین) و مرزهای مختلف (آب، دریا، یخ و برف) افزایش می یابد. آنتن ایستگاه گیرنده، با دارا بودن 8.1 متر قطر، توانایی حرکت در 2 محور مختلف را دارد. بلوک دیاگرام سخت افزاری این سیستم در زیر نشان داده شده است.

AWT IMAGE

  1. ایستگاه گیرنده چند منظوره (Uniscan)  AWT IMAGE

این ایستگاه در سال 1380 نصب و اطلاعات سنجنده MODIS ماهواره TERRA را تا بحال دریافت می کند. در سال 1382 ایستگاه مذکور با هدف ارتقاء و افزایش سطح دریافت اطلاعات ماهواره ای، با نصب تجهیزات خاص قادر به دریافت تصویر از سنجنده های WIFS، LISS و PAN سری ماهواره های IRS-1C کشور هند، گردید. این ایستگاه اطلاعات را در باند X ارسال می کند. روزانه به طور متوسط 2 گذر از MODIS دریافت می گردد. این ماهواره هر دو روز یک پوشش کامل از اطلاعات کره زمین را که حاوی 36 باند مختلف است، به زمین مخابره می نماید. تصاویر این سنجنده نیز همانند سنجنده AVHRR جهت مطالعات خشکی، اقیانوس شناسی، آشکارسازی تغییرات، تاثیر پوشش ابرهای ضخیم بر میزان تشعشعات خورشیدی جذب شده توسط زمین و تعیین درجه حرارت خشکی و سطح آب ها مناسب است. توان تفکیک مکانی این سنجنده در باندهای یک و دو در حدود 250 متر و درباندهای سه تا هفت، 500 متر و در باندهای هشت تا سی و شش، در حدود یک کیلومتر می باشد.

پوشش آنتن 3.65 متری این ایستگاه اخذ در حدود 1600 کیلومتر بوده و در سه محور مختلف حرکت می نماید. محدوده تصاویر دریافتی از این سنجنده در طول گذر، از سمت شمال تا شمال دریای خزر، از سمت جنوب تا شمال شرقی آفریقا، از سمت شرق تا غرب هند و از سمت غرب تا قسمتی از شرق اروپا را شامل می گردد. به دلیل حرکت وضعی زمین و حرکت قطبی ماهواره، همواره بخشی از این محدوده در هر گذر دریافت می گردد. پس از هر دریافت، تصاویر خام به همراه QL آن بر روی DVD ذخیره و در نهایت تحویل بخش آرشیو سازمان خواهد شد. بلوک دیاگرام سخت افزار این ایستگاه در زیر نشان داده شده است.

AWT IMAGE

  1. ایستگاه گیرنده اطلاعات ماهواره ای (FY2C)  AWT IMAGE

نصب و راه اندازی این ایستگاه در مرکز فضائی ماهدشت  در سال 1385 انجام گرفت و مأموریت آن، اخذ تصاویر از ماهواره FY2C چین می باشد. این ماهواره در سال 2004 میلادی به فضا پرتاب و در مدار GEO قرار گرفت. اطلاعات ماهواره FY2C پس ازدریافت توسط چین به روش DVB-S برای ماهواره ASIASAT-4 در باند KU ارسال می کند. این ماهواره، که خود نیز GEO می باشد (در سال 2003 توسط  آمریکا به فضا پرتاب گردید)، این تصاویر ماهواره ای را بدون وقفه در باند C به آسیا و در باند KU به استرالیا ارسال می نماید. سنجنده این ماهواره SVISSR نام داشته که در 5 باند رادیومتری از زمین تصویر تهیه و ارسال می نماید. توان تفکیک مکانی تصاویر FY2C برای باندهای مرئی، 25.1 کیلومتر و برای باندهای نامرئی، 5 کیلومتر است. آنتن این ماهواره 2.4 متر قطر داشته و ثابت است. این ماهواره در طول شبانه روز، 28 تصویر را به زمین ارسال می دارد که طول مدت هر اخذ، 25 دقیقه خواهد بود که طی آن یک  پوشش اسکنی کامل از قرص زمین دریافت می گردد. در طی شبانه روز کلیه تصاویر دریافت شده، بررسی و به انتخاب 2 صحنه از آنها ثبت، پردازش و تحویل می گردد. تجهیزات سخت افزاری این سیستم کوچک، شامل آنتن، LNB و یک کارت سخت افزاری است. بلوک دیاگرام نحوه دریافت اطلاعات این ماهواره و مشخصات کانال های آن در جدول زیر نمایش داده شده است :

مشخصات کانال

توان تفکیک مکانی (کیلومتر) طول موج (میکرومتر) مشخصات کانال نام کانال
5 11.3 ~ 10.3 Long Wave Infrared IR1
5 12.5 ~ 11.5 Slplit Window IR2
5 7.6 ~ 6.3 Water Vapor IR3
5 4.0 ~ 3.5 Medium Wave Infrared IR4
1.25 0.95 ~ 0.55 Visible VIS

AWT IMAGE

نشانی مطلب در وبگاه سنجش از دور ایران:
http://isa.ir/find.php?item=2.91.203.fa
برگشت به اصل مطلب