سنجش از دور ایران- مقطع متوسطه
نقشه برداری زمینی، یکی از روش های جمع آوری داده های مکانی

حذف تصاویر و رنگ‌ها
در این بخش با مباحث مختلف روشهای جمع آوری داده های مکانی آشنا خواهیم شد:
نقشه برداری زمینی
مزایای روش نقشه برداری زمینی
از معایب روش نقشه برداری زمینی، می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 
حال که متوجه اهمیت داده های مکانی شدیم، باید راه هایی برای بدست آوردن این داده ها پیدا کنیم تا با در اختیار داشتن آنها، درک بهتری از محیط اطراف داشته باشیم و با تصمیم گیری های درست، پیچیدگی های دنیا را کاهش و زندگی را راحت تر نماییم. بطور کلی روش های جمع آوری داده های مکانی را می توان به بخش های زیر تقسیم بندی نمود.
یکی از روش های سنتی، روش جمع آوری داده های مکانی با استفاده از برداشت زمینی است. به عبارت دیگر، در این روش، جمع آوری داده های مکانی (جغرافیایی) با استفاده از ابزارهای اندازه گیری زمینی و با عملیات های میدانی (رفتن سر زمین) انجام می گیرد. روش نقشه برداری زمینی، یکی از قدیمی ترین روش های کاربردی جمع آوری داده های مکانی به شمار می رود. قدمت این روش به چندین هزار سال قبل (زمانی که بشر زندگی اجتماعی را برگزید و به منظور رفع نیاز های خود مانند تعیین حدود ملکی، شناسایی مناطق بیگانه، اهداف امنیتی و غیره به جمع آوری داده های مکانی پرداخت) باز می گردد.

در آن زمان، انسانها همواره سعی در به ثبت رساندن تصاویری از مکان های جغرافیایی در ذهن خود داشتند. برای جلوگیری از فراموش نمودن آن تصورات ذهنی، شروع به ترسیم آنها نمودند. به عبارت دیگر، مکان ها را با خطوطی نمادین بر روی ماسه، برف، دیواره‌ی غارها یا حتی بر پوست درختان حکاکی کردند که در حقیقت نمایانگر برداشت ذهنی آن‌ها از محیط زندگیشان بود. انسان های اولیه با کمک چوب و طناب سعی در اندازه گیری فواصل، مسیرها و عمق آبها نمودند. بعدا، با گذشت زمان و با ساخت ابزارهای  پیشرفته تر برای اندازه گیری فواصل و ابعاد و شکل پدیده ها و عوارض، علم نقشه برداری پیشرفت نمود.
 
شکل (1) - نمونه ای از نقشه های ابتدایی
  • اگر چه دقت جمع آوری داده از این طریق بالا است (با بهره گیری از دستگاه ها و ابزار دقیق امروزی) و هنوز هم روش قابل اعتمادی به شمار می رود، اما وجود چندین عیب اساسی و مهم باعث گردیده تا امروزه روش های دیگری جایگزین این روش گردد که در مباحث بعدی به معرفی آنها می پردازیم.
 
شکل (2) - نقشه برداری زمینی
  • پر هزینه بودن روش نقشه برداری زمینی
  • زمان بر بودن روش نقشه برداری زمینی
  • مشکلات مرتبط با عدم دسترسی به مناطق صعب العبور (به عنوان مثال برداشت داده های مکانی مانند مناطق کوهستانی (بالای قلل کوه ها)، مناطق کویری، مناطق آبی (وسط اقیانوسها و دریاها) و غیره
  • محدودیت های مربوط به آب و هوا (به عنوان مثال برداشت داده در مناطق پوشیده از برف و یخ نظیر قطب ها)
نشانی مطلب در وبگاه سنجش از دور ایران:
http://isa.ir/find.php?item=2.405.2879.fa
برگشت به اصل مطلب