سازمان فضایی ایران- اخبار فضایی جهان
ناسا ماهواره خود را برای انجام تحقیقات جدید در قالب مأموریت مداری ATK به ایستگاه فضایی پرتاب کرد.

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۳/۱ | 

پرتابگر مداری آنتارس ATK روز دوشنبه ۳۱ اردیبهشت فضاپیمای سیگنوس را از پایگاه پرتاب والوپس واقع در ویرجینیا را با خود به فضا برد. این نهمین مأموریت باری ناسا به ایستگاه فضایی بین المللی است و حدود 3/356 تن بار شامل مطالب علمی و تحقیقی، لوازم خدمه و    سخت­افزار مربوط به حمل و نقل برای آزمایشگاه مداری و خدمه آن به فضا حمل شد.
با رسیدن این محموله، فضانوردان به زودی آزمایشات جدیدی را برای ناوبری اضطراری، رشته های DNA  و تحقیقات مربوط به اتم فوق سرد انجام خواهند داد.
فضاپیمای سیگنوس با پرتابگر آنتارس ۲۳۰ از پایگاه پرتاب والوپس ناسا، نهمین مأموریت باری و مداری خود را طبق قرارداد "خدمات تأمین قطعات تجاری ناسا"، به فضا پرتاب شد. این فضاپیما حدود 3/356 تن تجهیزات تحقیقاتی، بار و قطعات را برای پشتیبانی از بیش از ۲۵۰ تحقیق در حال انجام در ایستگاه فضایی  با خود حمل کرد.
اسکات تینگل و ریکی آرنولد، فضانوردان ناسا، با استفاده از بازوی روباتیک ایستگاه فضایی، فضاپیمای سیگنوس را که قرار است روز پنجشنبه ۳ خرداد به این ایستگاه برسد، اخذ می کنند.
داخل بار تحت فشار سیگنوس، روشی بسیار قدیمی از ناوبری کیهانی وجود دارد. بررسی ناوبری با استفاده از ابزار زاویه یاب، استفاده از زاویه یاب دست ساز برای ناوبری اضطراری در مأموریت هایی به عمق فضا و دورتر از زمین را توجیه می کند. توانایی دیدن زوایای بین ماه یا سیارات و ستارگان زمانی که ارتباطات و رایانه های اصلی در معرض خطر باشند، به خدمه در پیدا کردن مسیر رسیدن به خانه کمک می کند.
نظارت بر سلامت خدمه و محیط بیولوژیکی ایستگاه فضایی و درک تأثیرات طولانی مدت سفر فضایی روی آن دو، از مسائل حیاتی برنامه های ناسا برای اکتشافات مربوط به اعماق فضا به شمار می رود. مطالعه فناوری توالی و استخراج مولکول های زیستی(BEST) ، گام بعدی آژانس فضایی در راستای پیشرفت فن آوری توالی DNA در فضا است که می تواند ارگانیزم های میکروبی را که در ایستگاه فضایی زندگی می کنند شناسایی کند و اینکه دریابد چگونه DNA انسان ها، گیاهان و میکروب ها تحت تاثیر میکرو گرانش قرار می گیرد. BEST فرایندی است که به جای استفاده از روش سنتی کشت میکروب از نمونه، رشته های DNA را به طور مستقیم از یک نمونه، با حداقل آماده سازی بدست می آورد.
در حوزه فیزیک مدرن، آزمایشگاه جدید موسوم به "اتم سرد" (CAL)در سیگنوس می تواند در پاسخگویی به برخی سوالات بزرگ کمک کند. CAL می تواند دمایی معادل ۱۰ میلیارد برابر سردتر از خلاء فضا را ایجاد می کند، سپس از لیزرها و نیروهای مغناطیسی برای کاهش سرعت اتم ها استفاده کرده تا آنجا که تقریبا بی حرکت بمانند. در محیط میکرو گرانشی ایستگاه فضایی، CAL می تواند این اتم های فوق سرد را طولانی تر از حد ممکن بر روی زمین مشاهده کند. نتایج این تحقیق می تواند منجر به تعدادی از فن آوری های بهبود یافته، از جمله حسگرها، رایانه های کوانتومی و ساعت های اتمی مورد استفاده در ناوبری فضاپیما شود.
سیگنوس قرار است در ماه ژوئیه ایستگاه را با چندین تن آشغال و مواد سوزاندنی ترک کرده و از فراز اقیانوس اطلس وارد جو زمین شود.
بیش از ۱۷ سال است که انسان ها به طور مداوم در ایستگاه فضایی بین المللی زندگی و کار کرده اند، به پیشرفت دانش کمک کرده  و فناوری های جدید را به نمایش گذاشته اند،  و در حالی که پیشرفت های تحقیقاتی روی زمین امکان پذیر نبود، اکتشافات انسانی و رباتیک طولانی مدت را در فضای عمیق انجام داده اند. در یک تلاش جهانی، بیش از ۲۰۰ نفر از ۱۸ کشور از آزمایشگاه میکرو گرانشی منحصر به فردی که میزبان بیش از ۲۴۰۰ بررسی تحقیقاتی از محققان ۱۰۳ کشور است، بازدید کرده اند.
 
منبع: ناسا
 

نشانی مطلب در وبگاه سازمان فضایی ایران:
http://isa.ir/find.php?item=1.71.1671.fa
برگشت به اصل مطلب