سازمان فضایی ایران- اخبار فضایی جهان
ارسال ماهواره به مدار زمین توسط سه کشور روسیه، چین و ژاپن

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۱۱/۱۶ | 
به گزارش اسپیس، سه موشک جداگانه از کشورهای روسیه، چین و ژاپن در سه روز متوالی ماهواره هایی را به فضا فرستادند.

این ماموریت های فضایی از روز یکم فوریه آغاز شد. جالب آنکه قبل از آن نیز شرکت اسپیس ایکس یک موشک فالکون 9 حاوی ماهواره مخابراتی GovSat-1 را به مدار زمین برد.
روسیه روز پنج شنبه یک موشک سایوز2 را از مقر «وستاکنی کازمودروم» به فضا فرستاد. این موشک حاوی دو ماهواره نظارتی Kanopus-V برای رصد زمین بود. همچنین در این ماموریت 9 ماهواره کوچک دیگر نیز به مدار زمین برده شد.
روز بعد چین موشک Long March 2D را همراه ماهواره Zhangheng1 از مرکز Jiuquan Satellite Launch به فضا فرستاد. هدف از ارسال ماهواره چینی ردیابی سیگنال های قبل از زلزله از فضا است. محققان معتقدند با این روش می توان زلزله را پیش بینی کرد. درهرحال ماموریت ارسال این ماهواره پروژه مشترک سازمان ملی فضایی چین و سازمان فضایی ایتالیا است.

البته موشک Long March 2D علاوه بر آن 6 ماهواره دیگر نیز به فضا برد؛ از جمله ماهواره اروپایی GomX-4A برای ردیابی حرکت کشتی ها و هواپیماها در منطقه قطب و ماهواره آزمایشی GomX-4B برای سازمان فضایی اروپا.

روز شنبه نیز سازمان فضایی ژاپن یک موشک اصلاح شده SS-520 را همراه ماهواره TRICOM-1R به مدار زمین برد. این ماهواره قرار است از مین عکس بگیرد. این کوچکترین موشک تاریخ بود که برای ارسال ماهواره ای به مدار زمین به کار رفت.
نشانی مطلب در وبگاه سازمان فضایی ایران:
http://isa.ir/find.php?item=1.71.1492.fa
برگشت به اصل مطلب