سازمان فضایی ایران- اخبار فضایی ایران
رییس سازمان فضایی ایران در برنامه ثریا: پروژه های سازمان فضایی ایران با قوت در حال اجرا هستند.

بازیابی تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: ۱۳۹۵/۱۲/۵ | 

دکتر بهرامی، معاون وزیر و رئیس سازمان فضایی ایران با اشاره به فعال کردن پروژه هایی که پیش از دولت یازدهم تعطیل یا کند شده بود، با تاکید بر اینکه نباید مباحثی که به تضعیف بخش می انجامد مطرح شود، افزود هم اکنون تمامی پروژه های سازمان با قوت در حال اجرا هستند.

به گزارش روابط عمومی سازمان فضایی؛  دکتر بهرامی  ادامه داد:سازمان فضایی از سال 82در قانون وظایف وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات دیده شد ه است و قصد نداریم زحمات دوستانی که پیش از ما در این عرصه زحمت کشیدند را کمرنگ کنیم.

وی با اشاره به فعال کردن دوباره پروژه های ماهواره ای اظهار داشت: ماهواره دوستی آماده پرتاب است. مدل کیفی "ناهید1" و "پیام" آماده است و در حال ساخت مدل پرتابی آن هستیم. همچنین قرارداد ماهواره ظفر بازنگری شد که پیش پرداخت آن انجام شده و این پروژه هم عملیاتی و در حال انجام است.

وی با بیان خواست رییسجمهور محترم مبنی بر انجام کارها به صورت مشارکتی افزود: طراحی و ساخت ماهواره پارس 1 به صورت مشارکتی انجام خواهد شد که اولین جلسه بین بخشی آن نیز برگزار شد. هم چنین قرارداد پروژه ناهید 2  نیز امضا شد و امیدواریم روند کارها به خوبی پیش رود.

وی همچنین به تجهیز و افزایش زیرساخت های مرکز ماهدشت اشاره کرد و افزود: این مرکز دارای زیرساخت ها و تجهیزات بسیار مناسبی است که می تواند به عنوان یک مرکز ملی سنجش از دور به تمام کشور خدمات ارائه نماید و در عین حال مرکز فضایی قشم را هم در دهه مبارک فجر افتتاح کردیم.

دکتر بهرامی در عین حال، با تاکید بر پیاده کردن منویات مقام معظم رهبری گفت: با پرتابگر مذاکره شده و در صورت اعلام  آمادگی، سه ماهواره در صف پرتاب داریم ولی باید توجه داشت که پرتاب ماهواره ها به هماهنگی های بسیار زیادی نیاز دارد و با این وجود در یکسال آینده ماهواره های دوستی، ناهید یک و پیام در نوبت پرتاب قرار دارند.

رییس سازمان فضایی در ادامه با تاکید بر نقش سازمان در شورای عالی فضایی اظهارداشت: هر یک از بازیگران عرصه فضایی کشور که برنامه ای برای ارتقای بخش دارند بایدطرح خود را به دبیرخانه شورای عالی فضایی ارایه دهند تا در کمیسیون راهبردی طرح و تصویب و سپس به شورایعالی فضایی ارایه شود.

وی تصریح کرد: در زمینه مباحث کلان از جمله مواردی که در سند علمی آمده است برنامهای برای ارائه به شورای عالی فضایی آماده کرده ایم.

دکتر بهرامی در ادامه با انتقاد از نگاه تک بعدی و ماهواره محور به عرصه فضا گفت: بخش  فضایی مباحث کاربردی اجتماعی دیگری را هم شامل میشود که تا کنون کمتر به آن پرداخته شده است. دکتر بهرامی ساخت و پرتاب ماهواره را یک گام بزرگ و لازم برشمرد و گفت: اما کافی نیست و به همین علت در هر نسل از ماهواره توانایی های جدیدی از نظر سنجنده ها و دوربینتعبیه میشود تا به اهداف مد نظر دست یافت و از سوی دیگر، دریافت تصاویر نیازمند توان تحلیل و بهره برداری از داده های دریافتی است که مسئله بسیار مهمی است.

وی در عین حال خواستار دیدگاه منصفانه به اقدامات سازمان در دو سال اخیر شد و گفت: پروژه های سازمان با قوت در حال اجرا هستند و کوتاهی در انجام وظایف نداشته ایم.

دکتر بهرامی با بیان اینکه در زمینه ساخت ماهواره یکبار قرارداد اعلام می شود و بعد از پایان کار زمان پرتاب، اظهارداشت: ورود متخصصان به مباحث رسانه ای و تبلیغی درست نیست از این رو، از ماهواره ناهید دو که قرارداد آن به تازگی امضا شده  است حداقل تا سه سال دیگر که زمان پرتاب آن فرا می رسد حرفی نباید زده شود.

رییس سازمان فضایی تغییر نام ماهواره های شریف ست به دوستی و آت ست را به پیام تنها استفاده از یک نام خاص عنوان کرد و گفت: هر ماهواره از زمان شروع سه مدل را پشت سر می گذارد  که ابتدا مدل مهندسی است که ماهواره شکل نهایی خود را می گیرد، سپس مدل کیفی است که تمام تست ها را گذرانده و در پایان مدل پرتابی خواهد بود و پرتاب یا عدمپرتاب ماهواره هم دلایل خاص خود را دارد و نباید همه را زیر سوال برد.

وی تاکید کرد:این مسائل نگران کننده نیست و اگر تمام امور طبق برنامه پیش برود سال بعد سه پرتاب خواهیم داشت و ماهواره ظفر هم یک سال و نیم بعد آماده خواهد بود.

رییس سازمان فضایی در ادامه با تاکید بر انجام وظایف محول به نحو احسن گفت: در حال حاضر، در زمینه همکاری های بین المللی، در پروژه های اپسکو شریک شده ایم و در حال همکاری هستیم  و اجرای آن را به دانشگاه ها واگذار کرده ایم و همچنین پروژه طراحی و ساخت ماهواره مکعب ایرانی را هم به عنوان نگاه به آینده و برنامه دانشجویی در اپسکو دنبال می کنیم

نشانی مطلب در وبگاه سازمان فضایی ایران:
http://isa.ir/find.php?item=1.70.503.fa
برگشت به اصل مطلب