سازمان فضایی ایران- اخبار فضایی ایران
دکتر ایمانی خوشخو در گفتگو با روابط عمومی سازمان فضایی؛ ما از نگاه گردشگری باید توانمندی های فضایی کشور را معرفی کنیم

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۷/۱۹ | 


 
رییس پارک علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی گفت: در حال حاضر که سازمان فضایی ایران بحث گردشگری فضاپایه را مطرح کرده است، بستر جدیدی ایجاد شده که ما از نگاه گردشگری باید توانمندی های فضایی خود را معرفی کنیم.
 
به گزارش روابط عمومی سازمان فضایی ایران، دکتر محمدحسین ایمانی خوشخو؛ سوابق علمی و  مسئولیت های اجرایی مهمی همچون؛ معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، رئیس دانشگاه علم و فرهنگ، دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور، معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی، معاون آموزشی جهاد دانشگاهی و رئیس کمیسیون هنر و معماری را در پرونده مدیریتی خود دارد و در حال حاضر دانشیار و‌ عضو هیئت علمی دانشگاه علم و فرهنگ نیز هست. دکتر ایمانی خوشخو بنا به مسئولیت‌های قبلی خود به خوبی با روند فعالیت‌ها و خدمات در حوزه گردشگری بویژه اقتصاد گردشگری آشنایی کامل دارد و این موضوع جذابیت خاصی به تحلیل و انتظارات ایشان از این حوزه بخشیده است که با توجه به هفته جهانی فضا و برگزاری اولین سمینار تخصصی گردشگری فضاپایه در دانشگاه علم و فرهنگ، گفت و گویی را با دکتر ایمانی خوشخو، رئیس پارک علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی ترتیب دادیم که به شرح زیر از نظرتان می گذرد:

۱) با توجه به وجود ظرفیت های گردشگری طبیعی بالا در کشور در حوزه نجوم و اکتشافات فضایی، نظر شما درخصوص بهره برداری از این ظرفیت ها با هدف توسعه اقتصادی این بخش چیست؟

🔸️با توجه به جاذبه ها و تنوع منابعی که در بخش جاذبه های گردشگری داریم، جایگاه ۱۰ تا ۱۵ را در دنیا به خود اختصاص داده ایم، اما چرا با وجود این ظرفیت ها نتوانستیم رتبه گردشگری را در دنیا ارتقا بدهیم؟ این ظرفیت ها به خودی خود منابع صنعت گردشگری هستند و به
 دلیل عدم بهره گیری از این ظرفیت ها نتوانسته ایم موفق به کسب جایگاه بهتری شویم،  ولی این منابع باید به محصول تبدیل شود و یکی از این منابع بحث نجوم و اکتشافات فضایی است، سابقه تاریخی که در این علم داریم و دانشمندانی که در دوره خود سرآمد جهان بودند و این ظرفیت های زمینی که برای مطالعه آسمان ها در کشور داریم امروزه برای گردشگران خارجی یک جاذبه است و به تعبیری آن را گردشگری فضاپایه و گردشگری نجوم می نامیم که البته در کشور این نوع گردشگری را به صورت سازمان یافته ای مورد توجه قرار ندادیم اما با ورود سازمان فضایی ایران به موضوع گردشگری فضاپایه امیدهایی در این زمینه ایجاد شده است.

۲) پارک های موضوعی خاصه در حوزه فضایی در دنیا پر بازدید هستند، به نظر شما چگونه می توان این ظرفیت را در بخش پارک های موضوعی فضایی در کشور ایجاد کرد؟

 🔸️ با توجه به اینکه متولی اصلی فضا در مطالعات علمی، سازمان فضایی ایران است و در حال حاضر که این سازمان بحث گردشگری فضاپایه را مطرح کرده است، بستر جدیدی ایجاد شده که ما از نگاه گردشگری باید به توانمندی های فضایی خود توجه بیشتری داشته باشیم.

🔻ما در پارک علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی، بخش عمده ای را به گردشگری اختصاص دادیم و با توجه به ایده هایی که توسط دانش آموختگان گردشگری مطرح شده است، باید به این نکته توجه داشت که برای اینکه پارک بتواند در حوزه گردشگری فضاپایه فعالیت داشته باشد، ارتباط خوبی را با سازمان فضایی ایران ایجاد کردیم و به همین منظور، روز شنبه سمیناری تخصصی با حضور اساتید خواهیم داشت و امیدواریم با همیاری دانشگاه علم و فرهنگ و علاقمندی دانشجویان، بتوان رشته گردشگری فضاپایه را در این دانشگاه تاسیس کرد و با همکاری جناب آقای دکتر براری، رییس سازمان فضایی ایران، بخش تخصصی موضوع به عنوان یک رشته خاص گردشگری می تواند در پارک علوم و دانشگاه فراهم شود.

۳) با توجه به برگزاری اولین سمینار تخصصی گردشگری فضاپایه در دانشگاه علم و فرهنگ، اهداف و برنامه های این سمینار چیست؟

🔹️موضوع اصلی سمینار، بررسی و تبیین جایگاه گردشگری فضاپایه است و به موضوعاتی نظیر گردشگری و توسعه، جایگاه گردشگری در کشور و جایگاه نجوم و گردشگری نیز می پردازیم که از علاقمندان این حوزه دعوت می کنم در این سمینار حضور پیدا کنند.

۴) نکته پایانی شما را در حوزه گردشگری فضاپایه می شنویم.

🔸️به اعتقاد من بحث گردشگری فضاپایه با این الگویی که در سازمان فضایی ایران دنبال می شود، در حوزه های دیگر هم می تواند مورد استفاده قرار گیرد و من فکر می کنم در آینده خبرهای خوشایندی از توسعه گردشگری فضاپایه داشته باشیم.
نشانی مطلب در وبگاه سازمان فضایی ایران:
http://isa.ir/find.php?item=1.70.2058.fa
برگشت به اصل مطلب