سازمان فضایی ایران- اخبار فضایی ایران
جز معدود کشورهای دارنده چرخه کامل بومی فناوری فضایی هستیم

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۱۱/۱۴ | 

به گزارش روابط عمومی  سازمان فضایی ایران، در مراسم روز فناوری فضایی که همزمان با دومین روز از دهه فجر انقلاب اسلامی در سالن شهید قندی وزارت ارتباطات برگزارشد، دکتر مرتضی براری رییس سازمان فضایی ایران با ذکر این مطلب افزود: صنعت فضایی با وجود تمامی محدودیت ها، دستاوردهای برجسته ای در زمینه های مختلف اعم از تربیت نخبگان و متخصصان، دستیابی به فناوری های طراحی ، ساخت و پرتاب ماهواره ها و کاوشگرها و ایجاد زیرساخت های بومی پیچیده را در کارنامه خود دارد.

وی با اشاره به حضور جوانان و نخبگان کشور در بخش های مختلف تحقیقاتی وپژوهشی؛ اعم از دانشگاهی، صنعتی و دانش بنیان،اظهار داشت: به اذعان مراجع معتبر بین المللی، جمهوری اسلامی ایران در حوزه فضایی جز معدود کشورهای دارنده چرخه کامل بومی فناوری و به تعبیر مشخص، قدرت های نوظهور این عرصه است که با توجه به ظرفیت ها و پتانسیل های موجود می‌تواند یکی از بازیگران فعال این حوزه در سطح بین الملل در سال های آتی باشد.

رییس سازمان فضایی با اعلام اینکه توسعه فناوری فضایی برنامه راهبردی کشور تا افق 1404در این حوزه است خاطرنشان کرد: در نگاه اول، تثبیت دستاوردهای فناورانه کسب شده و پایدارسازی آن ، شکل گیری کسب و کارهای خصوصی در توسعه فناوری فضایی ، امکان سرریز این فناوری در سایر حوزه های صنعتی و تقویت نقش فناوری فضایی در تحقق انقلاب صنعتی چهارم در این برنامه راهبردی مد نظر است.

برابری با تاکید بر اقتصاد بخش فضایی در برنامه های آتی این بخش به عنوان نگاه دوم گفت: امروزه بسیاری از کشورهای جهان علاوه بر بهره مندی از منافع مستقیم فناوری فضایی، با بهره گیری از ظرفیت های آن به دنبال توسعه اقتصادی و اجتماعی خود نیز هستند و این فناوری نقش جدی و قابل توجهی در این زمینه ایفا می کند.

وی گفت: در حال حاضرحجم اقتصاد صنعت فضایی بالغ بر 340 میلیارد دلار است بوده که در برخی پیش بینی ها تا افق چشم انداز 1404 به 510 و حتی 640 میلیارد دلار خواهد رسید که نمایانگر رشدی حداقل 50 درصدی در 8 سال آتی است.

رییس سازمان فضایی با اشاره به تعداد 1500 ماهواره های فعال در مدار زمین اظهار داشت: در بیست سال آینده این تعداد به 20 هزار ماهواره خواهد رسید که نمایانگر گسترش حجم فعالیت های فضایی کشورهای مختلف است که این توسعه، علاوه بر ایجاد امکان ارایه خدمات در حوزه های مختلف، اعم از ارتباطات، اقتصاد، کشاورزی، صنعت و معدن، مدیریت بلایا، محیط زیست و غیره، منجر به اشتغال و کارآفرینی نیز می شود.

برابری ادامه داد: در این اقتصاد گسترده در تلاش خواهیم بود بود تا با تحریک تقاضا بویژه نیازهای دستگاه های اجرایی کشور از یک سو، و از سوی دیگر فراهم آوری بستر ورود بخش خصوصی و ایجاد کسب و کارهای جدید نقش جدی تری در آن ایفا کنیم.

وی با اعلام اینکه در جهت تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی تلاش می کنیم با بازنگری رنجیره ارزش ؛ ورود و توسعه فعالیت های بخش خصوصی و کسب و کارهای جدید دانش بنیان را تسهیل کنیم افزود: تدوین پروانه اپراتور ماهواره ای با همکاری سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، به عنوان اولین گام از این مسیر هم اکنون مراحل پایانی خود را دنبال می کند. اما این رویکرد محدود به کسب و کارهای بزرگ در عرصه فضایی نخواهد بود و کسب و کارهای کوچک و متوسط که به نوبه خود می تواند منجر به اشتغال و ارزش آفرینی جوانان نخبه و متخصص این عرصه نیز شود، مورد توجه ویژه قرار می گیرد.

معاون وزیر ارتباطات و رییس سازمان فضایی کشور بکارگیری فرصت ها و ظرفیت های بین المللی در جهت توسعه فناوری و اقتصاد بخش فضایی را نگاه سوم در برنامه های آتی این بخش اعلام کرد و اظهار داشت: . تلاش خواهیم کرد تا با حضور فعالانه و مسئولانه در عرصه بین الملل، ضمن دفاع از حقوق و منافع ملی کشور در مجامع و نهادهای مختلف، امکان استفاده حداکثری از این ظرفیت را با همکاری های مشترک، صادرات محصولات و خدمات دانش بنیان، انتقال فناوری، جذب سرمایه خارجی و ... فراهم کنیم و تحقق این اهداف با همکاری منسجم و هماهنگ بخش های مختلف صنعت فضایی محقق می شود.

نشانی مطلب در وبگاه سازمان فضایی ایران:
http://isa.ir/find.php?item=1.70.1487.fa
برگشت به اصل مطلب