بایگانی بخش اخبار نجوم و اکتشافات فضایی

| جستجوی پیشرفته | تعداد کل مطالب: 19 | تعداد کل بازدید های مطالب: 6,447 |
نمایش مطالب منتشر شده از تاریخ   تا تاریخ


img_yw_news
چهارشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ -

رصد نانوماهواره STRaND-۱

نانوماهواره STRaND-۱ (Surrey Training, Research and Nanosatellite Demonstrator ۱) یک نانوماهواره با وزن تقریبی ۴.۳ کیلوگرم است که توسط مرکز فضایی دانشگاه Surrey انگلستان توسعه پیدا کرد.

img_yw_news
چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶ -

رصد پسماند فضایی ماهواره Fengyun ۱C

ماهواره Fengyun 1C که به اختصار FY-1C نامیده می‌شود، یکی از ماهواره‌های هواشناسی چینی بود که در سال 1999 میلادی به مداری قطبی در ارتفاع 865 کیلومتر تزریق شد.

img_yw_news
چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶ -

ماه گرفتگی ۱۱ بهمن ماه ۱۳۹۶

ماه‌گرفتگی فقط در ماه بدر (کامل) اتفاق می‌افتد. در این موقعیت، زمین بین ماه و خورشید قرار می‌گیرد و ماه از سایه زمین عبور می‌کند. در بیشتر اوقات ماه بدر، از قسمت شمالی یا جنوبی سایه زمین عبور می‌کند.

img_yw_news
یکشنبه ۳ دی ۱۳۹۶ -

ثبت گذر ماهواره BeiDou

سامانه ماهواره‌های ناوبری چین با نام BeiDou (به معنای قطب‌نما) شناخته می‌شود که طبق برنامه تا سال ۲۰۲۰ توانایی سرویس‌دهی به تمام نقاط جهان را خواهد داشت. اولین نسل از این سیستم (BeiDou-۱) از سه ماهواره تشکیل شده بود و از سال ۲۰۰۰ پوشش و خدمات محدودی را در اختیار چین و کشورهای همسایه قرار می‌داد. 

img_yw_news
شنبه ۲ دی ۱۳۹۶ -

رصد و تصویربرداری از ماهواره ایرانست ۲۱ (بدر ۵)

ثبت تصاویر ماهواره ایرانست -۲۱ (بدر ۵ ) توسط رصدخانه پایش اپتیکی اجرام فضایی سازمان فضایی ایران

img_yw_news
دوشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۶ -

ارائه خدمات رصدی به دانشجویان و پژوهشگران

رصدخانه مرکز ماهدشت زیر نظر سازمان فضایی ایران با هدف توسعه پژوهش­ های نجومی و حمایت از پژوهشگران اخترشناسی در سال ۱۳۹۰ بنا گردید و تا کنون با ارائه خدمات رصدی، داده­ های مورد نیاز پژوهشگران و محققین را برای انجام تحقیقات علمی، پایان نامه ­ها و رساله ­های دانشجویی تأمین نموده است.

img_yw_news
چهارشنبه ۳ آبان ۱۳۹۶ -

برندگان نهایی مسابقه عکاسی نجومی هفته جهانی فضا مشخص شدند

برندگان نهایی مسابقه عکاسی نجومی سازمان فضایی ایران که به مناسبت هفته جهانی فضا در سال ۱۳۹۶ و با شعار اکتشاف جهان های جدید در فضا برگزار گردید اعلام شدند. این مسابقه با فراخوان عمومی نمایش آثار عکاسی منجمان ایرانی در ابتدای مهر ماه آغاز شده و شرکت کنندگان عکس های نجومی خود را تا روز ۱۸ مهرماه و از طریق سایت سازمان فضایی ایران ارسال نمودند. 

img_yw_news
دوشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۶ -

آغاز انتشار عمومی و رای گیری مردمی آثار ارسالی به مسابقه عکاسی نجومی

بر اساس اعلام قبلی کمیته برگزاری مسابقه یکی از آثار به عنوان اثر منتخب از نگاه مخاطبان به عنوان برگزیده مسابقه عکاسی نجومی معرفی خواهد شد و به صاحب اثر جوایزی به رسم یادبود اهدا می گردد. 

img_yw_news
یکشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۶ -

​همایش سیارات فراخورشیدی و جهان های زیست پذیر برگزار شد

 ​همایش سیارات فراخورشیدی و جهان های زیست پذیر همزمان با ششمین روز از هفته جهانی فضا در روز دوشنبه  ۱۷ مهر ماه ۱۳۹۶ در محل تالار علامه حلی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات برگزار شد. این همایش یکروزه با توجه به اهمیت این موضوع و شعار هفته جهانی فضا در سال جاری برنامه ریزی و و با حضور حدود ۱۲۰ نفر از محققین و دانشجویان علاقمند در این زمینه برگزار گردید. 

img_yw_news
دوشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۶ -

همایش سیارات فراخورشیدی و جهان های زیست پذیر

نزدیک به ۳۰سال از کشف اولین سیاره فراخورشیدی می گذرد و در این مدت کشف بیش از ۳۰۰۰ سیاره فراخورشیدی مورد شناسایی قرار گرفته است. اجرامی فضایی که به گرد ستارگانی غیر از خورشید در گردشند، سیاراتی گازی یا سنگی، با ابعاد و ساختارهای گوناگون هستند. 

img_yw_news
دوشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۶ -

مسابقه عکاسی نجومی

سازمان فضایی ایران درنظر دارد به مناسبت هفته جهانی فضا، مسابقه عکاسی نجومی را برگزار نماید. از کلیه علاقه مندان دعوت می شود نسبت به ارسال آثار خود (حداکثر دو اثر) با موضوعات فضایی، نجومی و آسمان شب که از تاریخ ۱ فروردین لغایت ۱۸ مهرماه ۱۳۹۶ ثبت نموده اند اقدام نمایند. 

img_yw_news
چهارشنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۶ -

رصد و داده گیری از سیاره فراخورشیدی مشتری گون در رصدخانه سازمان فضایی ایران

کارشناسان گروه نجوم و اکتشافات فضایی سازمان فضایی ایران موفق شدند ضمن رصد ستاره GSC ۰۳۰۸۹-۰۰۹۲۹ در صورت فلکی هرکول سیاره پیرامون آن را آشکارسازی کنند. این ستاره که در فاصله ۱۵۰۰ سال نوری از زمین قرار دارد دارای قدر ظاهری ۱۲.۴ است و اندازه ای تقریبا برابر با خورشید دارد. 

img_yw_news
سه شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۶ -

پنجمین مدرسه تابستانه نجوم در سازمان فضایی ایران برگزار شد

مدرسه تابستانی نجوم برای دانشجویان و فارغ التحصیلان تحصیلات تکمیلی در رشته های فیزیک و نجوم از روز سه شنبه ۲۴ مردادماه در مرکز ماهدشت آغاز شد. این برنامه از طرف مجمع جهانی اختفا و گرفت و سازمان فضایی ایران با حمایت علمی اتحادیه جهانی نجوم برگزار شد.

img_yw_news
یکشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۶ -

پدیده خسوف ۱۶ مرداد ۱۳۹۶

زمانی که زمین بین ماه و خورشید قرار گیرد، خسوف یا ماه گرفتگی ایجاد می شود. شانزدهمین روز مرداد ۱۳۹۶، زمین شاهد پدیده ماه گرفتگی یا خسوف جزئی بود. در این پدیده تنها بخش کوچکی از ماه درون سایه زمین قرار گرفت

img_yw_news
چهارشنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۶ -

برگزاری سومین نشست هماهنگی ایجاد شبکه رصدخانه های اپتیکی کشور

در راستای ایجاد یک شبکه همکاری مستمر رصدخانه های کشور و استفاده بهینه از امکانات و توان علمی موجود، نشستی با حضور مدیران برخی از رصدخانه های کشور و مدیران و کارشناسان سازمان فضایی ایران در تاریخ ۱۳ تیرماه و در محل رصدخانه دانشگاه زنجان برگزار شد.

img_yw_news
دوشنبه ۵ تیر ۱۳۹۶ -

رصد هلال ماه شوال ۱۴۳۸

هلال ماه شوال ۱۴۳۸ توسط کارشناسان رصدخانه سازمان فضایی ایران در روز یکشنبه ۴ تیرماه ۱۳۹۶ در ساعت ۲۰:۳۰ رصد شد. ابزار مورد استفاده در این رصد عبارت بودند از؛ تلسکوپ آپوکروماتی اسکای واچر ۱۲۰ میلیمتری

img_yw_news
شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۶ -

رصد هلال ماه مبارک رمضان در رصدخانه سازمان فضایی ایران

تیم رصد سازمان فضایی ایران متشکل از کارشناسان نجوم این سازمان، از ساعت ۱۵ روز جمعه مورخ ۱۳۹۶/۳/۵ در رصدخانه این سازمان واقع در مرکز ماهدشت اقدام به رصد هلال ماه رمضان نموده

img_yw_news
دوشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۶ -

طرح شبکه سازی رصدخانه های کشور

به گزارش روابط عمومی سازمان فضایی ایران: دکتر صدر معاون توسعه کاربرد و خدمات فضایی سازمان فضایی ایران خبر داد، سازمان فضایی ایران در راستای وظایف و ماموریت های خود و استفاده از تمام توانمندی های داخلی برنامه ای جهت ایجاد یک شبکه همکاری مستمر فی ما بین رصدخانه های کشور را دارد

img_yw_news
سه شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۵ -

آخرین خورشیدگرفتگی سال ۱۳۹۵ خورشیدی

روز ۸ اسفندماه سال ۱۳۹۵ هجری خورشیدی مردم بخشی از سیاره ما شاهد رخدادی نسبتا نادر به نام خورشیدگرفتگی کلی (کسوف کلی) بودند. این پدیده جذاب زمانی رخ می دهد که ماه دقیقا بین زمین و خورشید قرار گرفته و مانع رسیدن نور خورشید به زمین گردد.