• دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸
  • |

آمار سایت

  • تمام بازديد‌ها: 1546263 بازدید
  • بازديد 24 ساعت قبل: 1782 بازدید
  • مهمانان حاضر در زیرپورتال: 14 کاربر
  • کاربران حاضر در زیرپورتال:0 کاربر

ورود به سایت

بایگانی بخش معرفی تجهیزات آزمایشگاهی

img_yw_news
شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۸ -

پیرهلیومتر - Pyrheliometer

پیرهلیومتر تابش مستقیم خورشید را در باند 0.2-3µ اندازه گیری می کند. با ورود انرژی خورشیدی به داخل این تجهیز از طریق دریچه تعبیه شده و هدایت آن به ترموپیلی که گرمای ورودی را به یک سیگنال الکتریکی تبدیل می کند، داده ها ذخیره می شوند. به وسیله فرمول های محاسباتی سیگنال ولتاژ به واحد وات بر متر مربع تبدیل میشود. این وسیله برای محاسبه و اندازه گیری ضخامت اپتیکی جو و مقدار بخار آب موجود در جو (در لحظه گذر ماهواره) بکار می رود و برای پایش جو و تعیین میزان آلودگی پیکسل به غبار، لکه های ابر، ابرهای نازک پرسا ( Cirrus) و بخار آب کاربرد دارد.

img_yw_news
شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۸ -

پیرژئومتر- Pyrgeometer

Pyrgeometer یک وسیله است که طیف تشعشعی مادون قرمز اتمسفر را در محدوده تقریبی 4.5-100 میکرومتر اندازه گیری می نماید. این ابزار نسبت به تشعشعات موج کوتاه و بلند حساسیت متفاوتی دارد که هم برای تست و آزمایش مواد و هم برای کاربردهای جوی طراحی شده است. تشعشعات موج بلند توسط همه اشیاء موجود در زمین ساطع می شود. با این حال، هدف اصلی این تجهیز انجام مشاهدات هواشناسی تابش های جوی و تابش خالص بین زمین و جو است.

img_yw_news
شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۸ -

رادیو ساوند- Radiosonde

img_yw_news
دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۸ -

لیدار ثبت پیوسته موج - Digitizing Lidar Waveform

در این لیدار، با دیجیتایز موج برگشتی و مقایسه آن با موج ارسالی، می توان پروفیل ارتفاعی از اجسام را بدست آورد.  از کاربردهای اساسی این نوع سنجنده، محاسبه دقیق محتوای گیاهی، محاسبه توپوگرافی دقیق و طبقه بندی بهتر عوارض است. این تکنولوژی بسیار جدید بوده و هنوز جنبه های بسیاری از این تکنولوژی مشخص نشده است و محققان زیادی در این زمینه مشغول به تحقیق هستند. شکل زیر نشان دهنده روند ارسال و برداشت موج پیوسته لیزری است.

img_yw_news
دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۸ -

لیدار هیدروگرافیک (آبنگاری)- Airborne Lidar Hydrography (ALH)

پایه اصلی سیستم Airborne Lidar Hydrography (ALH) بر این است که سنسور لیدار دو طول موج لیزر را به سوی سطح آب می فرستد، همانطوری که در شکل زیر (شکل 1) ملاحظه می فرمائید، عمق آب ممکن است از اختلاف زمان بازگشت لیزر انعکاسی از سطح آب و کف دریا محاسبه گردد.

img_yw_news
یکشنبه ۷ مهر ۱۳۹۸ -

لیدار و انواع آن - LIDAR

img_yw_news
یکشنبه ۷ مهر ۱۳۹۸ -

پیرانومتر

img_yw_news
سه شنبه ۲ مهر ۱۳۹۸ -

محفظه خلأ (Thermal Vacuum Chamber)

محفظه خلأ محیط بسته صلبی است که توسط پمپهایی مخصوص، هرگونه گاز و هوای موجود در آن تخلیه شده تا شرایط خلأ جهت انجام آزمایشهای فیزیکی را فراهم آورد. این شرایط جهت آزمایش عملکرد تجهیزات مختلف از جمله سنجندههای فضایی کاربرد دارد.

img_yw_news
سه شنبه ۲ مهر ۱۳۹۸ -

رادیومتر چند فیلتره چرخنده باند سایه

دستگاه “MFR”، یک وسیله است که بصورت همزمان، اجزای نرمال مستقیم، پراکنده شده و کلی طیف فرودی خورشید را اندازهگیری مینماید. این دستگاه از ترکیبات  واسط دیودهای نوری فیلتری مستقل جهت تعیین “Irradiance” در شش طول موج و یک کانال پهن باند، استفاده مینماید که در یک محفظه که از نظر دمایی کنترل میشود، نصب شده است.  انتخاب طول موجها، اجازه میدهد که دوباره سازی Irradiance تابیده شده طیفی خورشید و تعیین ضخامت نوری بخار آب، هواویزها و ازن انجام گیرد. این دستگاه شامل دو جز اصلی میباشد: یک detector و یک محفظه الکترونیکی.

img_yw_news
سه شنبه ۲ مهر ۱۳۹۸ -

تمام نمای آسمان (Total Sky Imager)

اندازه گیری شرایط جوی در حین انجام مشاهدات میدانی یکی از ملزومات و اطلاعات اولیه مورد نیاز جهت معرفی به مدلهای اتمسفری به منظور تعیین میزان تابش در بالای اتمسفر و قبل از ورود به سنجنده میباشد. تمام نمای آسمان (Total sky imager) وسیله ایست که برای رهیابی و وجود ابر در آسمان محل مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ابزار در کنار دیگر وسیله های اندازه‌گیری و سنجش از دور کارایی به‌سزایی دارد. وجود این دستگاه در ایستگاه های هواشناسی، پایگاه های لیداری، ایستگاه‌های فرودگاهی و در دریانوردی میتواند داده‌های این منابع را تکمیل و اصلاح نماید. یکی از پارامترهایی که بطور مستقیم از این بدست می‌اید میزان ابرناکی است که در سنجش از دور جو اهمیت بسیاری دارد.

img_yw_news
شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۸ -

موازی ساز - Collimator

img_yw_news
شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۸ -

گونیومتر

"گونیومتر" وسیله ای است که به منظور اندازهگیری زوایا و یا دوران یک شیء در وضعیتهای معلوم زاویهای مورد استفاده قرار میگیرد. این تجهیز بیشترین کاربرد خود را در کالیبراسیون دوربینهای هوایی دارد که در این زمینه به منظور تعیین موقعیت زاویهای دقیق کلیماتورهای مورد استفاده، بکار گرفته میشود. در زمینه کالیبراسیون دوربینهای رقومی هوایی نیز همچنان این تجهیز دارای کاربرد بوده که در ترکیب با سایر تجهیزات کالیبراسیون در آزمایشگاههای معتبر کالیبراسیون مانند Carel Zeiss و DLR مورد استفاده قرار میگیرد.

img_yw_news
دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ -

تجهیز طیف سنج

طیف سنج ها  تجهیزاتی هستند که برای اندازه گیری چگالی طیفی شار تابشی فرودی مورد استفاده قرار می گیرند. به عبارت دیگر می توان گفت که این تجهیز شدت تابش فرودی را به صورت تابعی از طول موج آن تابش ثبت و اندازه گیری می نماید. انواع بسیار متفاوتی از این تجهیز وجود دارد که معمولاً بر حسب محدوده طول موج فعالیت، تکنولوژی مورد استفاده در اندازه گیری و حد تفکیک تقسیم بندی می گردند. دو گروه کلی از طیف سنج ها وجود دارد که با عناوین تک اشعه و زوج اشعه شناخته می شوند. یک طیف سنج زوج اشعه، اقدام به اندازه گیری نسبت شدت در شعاع های مختلف نوری می نماید حال آنکه در طیف سنج های تک اشعه، مقدار مطلق شدت تابش، اندازه گیری و ثبت می شود.

img_yw_news
دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ -

منبع تابش یکنواخت خورشیدی (شبیه ساز خورشیدی)

این تجهیز جهت شبیه سازی تابش خورشیدی در کالیبراسیون سنجنده های تصویربرداری فعال در محدوده نور مرئی کاربرد دارد.شبیه سازی تابش خورشید، از هر دو منظر میزان انرژی و محدوده طیفی، صورت گرفته و این ابزار قادر به تولید تابش شبه خورشیدی در محیط آزمایشگاه می باشد که عمدتاً جهت تست سیستم های تصویر برداری کاربرد دارد. این تجهیز ممکن است به صورت مجزا و یا در ترکیب با کره ادغام های کوچک بکار گرفته شود.

img_yw_news
یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸ -

منبع تابش جسم سیاه (Black Body Radiation Source)

جسم سیاه طبق تعریف "شئ ای است که تمامی تابش فرودی را جذب می کند بطوری که هیچ تابش الکترومغناطیسی از آن عبور نکرده و منعکس نیز نمی شود". از اینرو این جسم در دمای پایین کاملاً سیاه به نظر می رسد که این امر دلیل نامگذاری آن می باشد. اگر جسم سیاه حرارت داده شود، منبعی ایده آل جهت ایجاد تابش الکترومغناطیس در محدوده حرارتی خواهد بود.

img_yw_news
یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸ -

کره ادغام (Integrating Sphere)

این تجهیز اپتیکی شامل یک محفظه توخالی کروی شکل است که سطح داخلی آن دارای بازتابش بالا از نوع لامبرتی بوده و با یک روزنه در سطح این کره امکان ورود و خروج انرژی تابشی از آن فراهم می آید. مهمترین ویژگی این تجهیز، انتشار و تابش انرژی الکترومغناطیس به صورت کاملاً یکنواخت می باشد. اشعه های نوری برخورد کننده با هر نقطه از سطح داخلی این تجهیز پس از انعکاس های متعدد، جهت غالب تابش خود را از دست داده و همگی بطور یکنواخت منتشر می شوند. به عبارت دیگر Integrating Sphere را می توان تجهیزی جهت پخشیده کردن تابش دانست که ضمن حفظ توان تابشی منبع، ویژگی ها و اطلاعات مکانی مربوط به تابش را از بین می برد.

img_yw_news
شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۸ -

تکفام ساز (Monochromator)

با توجه به اینکه ویژگی های نوری مواد، وابسته به طول موج دریافتی آنها می باشد، لذا این تجهیز دارای کاربردهای وسیعی در علوم آزمایشگاهی و آزمایش های اپتیکی می باشد.اصول کارکرد یک تکفام ساز بر پایه اصل پاشندگی نوری توسط منشور یا پراکنش نور توسط یک پراشنما (diffraction grating) می باشد که معمولاً منشور یا پراشنمای این تجهیز، در حالت بازتابی مورد استفاده قرار می گیرد و منجر به جداسازی طول موج های مختلف نور از یکدیگر می گردد.

img_yw_news
شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۸ -

شیدسنج خورشیدی Sun-Photometer

شیدسنج خورشیدی نوعی ﺗﺎﺑﺶﺳﻨﺞ زﻣﯿﻦ-ﭘﺎیﻪ غیرفعال اﺳﺖ ﮐﻪ ﺷﺪت ﻧﻮر ﻣﺴﺘﻘﯿﻢ و ﻧﻮر پراکنده شده‌ خورشید از ذرات جوی را در طول‌ موج‌های معین با پهنای کمتر از 10 نانومتر و با میدان دید محدود اندازه‌ گیری می‌کند.

img_yw_news
سه شنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۸ -

معرفی تجهیزات مختلف آزمایشگاه سنجش از دور

در این قسمت به توضیح تجهیزات آزمایشگاه سنجش از دور می پردازیم.