بایگانی بخش رویدادها و اطلاعیه ها

img_yw_news
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷ -

جزئیات ماه گرفتگی ۱ بهمن ماه ۱۳۹۷

ماه‌گرفتگی یا خسوف هنگامی روی می‌دهد که ماه در حالت بدر و وضعیت مقابله قرار داشته و سایه زمین بر روی آن بیفتد یا به عبارتی ماه وارد مخروط سایه زمین شود. در تاریخ ۱ بهمن ماه ۱۳۹۷ شاهد یک ماه‌گرفتگی کامل خواهیم بود، این ماه گرفتگی کلی از آمریکای شمالی و جنوبی، اروپا و آفریقای غربی قابل مشاهده است. 

img_yw_news
یکشنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۷ -

برگزاری ششمین مدرسه تابستانی نجوم در مرکز فضایی ماهدشت

در اکثر کشورهای دنیا مدرسه‌های تابستانی نجوم، جزء مهمی از آموزش‌های متمرکز به‌حساب می‌آید. باتوجه به تعطیلات تابستانی دانشجویان در اغلب کشورها، تابستان زمان بسیار مناسبی برای برگزاری این دوره‌ها است. مدرسه تابستانی، در حوزه‌های مختلف نجوم و بیشتر برای دانشجویان علاقمند برگزار می‌شود.

img_yw_news
سه شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ -

مسابقه ایده پردازی اپلیکیشن نجومی سها

سازمان فضایی ایران درنظر دارد به مناسبت هفته جهانی نجوم، مسابقه ایده‌پردازی اپلیکیشن نجومی سها را برگزار نماید. این مسابقه با هدف ایجاد بستر رقابتی میان جوانان خلاق و نوآوران، پرورش ایده‌های خلاقانه در حوزه برنامه‌نویسی موبایل و شناسایی توانمندی‌ها و هدایت استعدادها در حوزه برنامه‌نویسی جهت تحقق بخشی از نیازهای کاربردی جامعه و همچنین ترویج دانش نجوم اجرا می‌گردد.

img_yw_news
سه شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ -

جشنواره عکاسی نجومی امید

سازمان فضایی ایران در نظر دارد اقدام به برگزاری جشنواره عکاسی در دو بخش" طبیعت آسمان" و "عکاسی تلسکوپی" نماید. تصاویر ارسالی که با استفاده از دوربین عکاسی و لنزهای تله به ثبت رسیده‌اند در بخش "طبیعت آسمان" و تصاویری که به کمک تلسکوپ ثبت شده‌اند در بخش "عکاسی تلسکوپی" طبقه‌بندی می‌شوند. 

img_yw_news
چهارشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۶ -

مسابقه عکاسی نجومی

سازمان فضایی ایران درنظر دارد به مناسبت هفته جهانی فضا، مسابقه عکاسی نجومی را برگزار نماید. از کلیه علاقه مندان دعوت می شود نسبت به ارسال آثار خود (حداکثر دو اثر) با موضوعات فضایی، نجومی و آسمان شب که از تاریخ ۱ فروردین لغایت ۱۸ مهرماه ۱۳۹۶ ثبت نموده اند اقدام نمایند. 

img_yw_news
چهارشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۶ -

همایش سیارات فراخورشیدی و جهان های زیست پذیر

نزدیک به ۳۰سال از کشف اولین سیاره فراخورشیدی می گذرد و در این مدت کشف بیش از ۳۰۰۰ سیاره فراخورشیدی مورد شناسایی قرار گرفته است. اجرامی فضایی که به گرد ستارگانی غیر از خورشید در گردشند، سیاراتی گازی یا سنگی، با ابعاد و ساختارهای گوناگون هستند. 

img_yw_news
یکشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۶ -

برگزاری پنجمین مدرسه تابستانی نجوم

پنجمین دوره از مدرسه تابستانی نجموم با عنوان پروژه هایی در نجوم نیمه حرفه ای از تاریخ ۲۴ لغایت ۲۶ مردادماه ۱۳۹۶ در شهر کرج و در محل مرکز فضایی ماهدشت برگزار خواهد شد. مباحث اصلی ارائه شده در این مدرسه عبارتند از

img_yw_news
چهارشنبه ۴ مرداد ۱۳۹۶ -

خوشه کروی M۱۳

خوشه ستاره ای کروی M۱۳، در صورت فلکی هرکول قرار دارد و فاصله آن از زمین ۲۲۰۰۰ سال نوری و قدر ظاهری آن ۵.۸ است. این خوشه مشهور پرنورترین خوشه کروی در نیمکره شمالی آسمان محسوب می شود

img_yw_news
چهارشنبه ۴ مرداد ۱۳۹۶ -

لکه ها و زبانه های خورشیدی

تصویر فوق در تاریخ ۱۸ تیرماه ۱۳۹۶، با استفاده از تلسکوپ کرونادوی خورشیدی ۹۰ میلیمتری سازمان فضایی ایران در فیلتر اچ آلفا به ثبت رسیده است. در این تصویر دو عارضه لکه خورشیدی و زبانه های خورشیدی (در لبه های خورشید) دیده می شود

img_yw_news
چهارشنبه ۴ مرداد ۱۳۹۶ -

تصویر عوارض سطح ماه

تصویر فوق توسط تلسکوپ ۱۶ اینچ اشمیت کاسگرین از ردصخانه سازمان فضایی ایران به ثبت رسیده است. دو عارضه سطح ماه در این تصویر قابل رؤیت است؛ دریای بحران ها و دهانه تیکو