• چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷
  • |

آمار سایت

  • تمام بازديد‌ها: 1136255 بازدید
  • بازديد 24 ساعت قبل: 1705 بازدید
  • مهمانان حاضر در زیرپورتال: 25 کاربر
  • کاربران حاضر در زیرپورتال:0 کاربر

ورود به سایت

بایگانی بخش اخبار - توسعه کاربرد و خدمات RS

img_yw_news
شنبه ۳ آذر ۱۳۹۷ -

پوشش ابر در اکثر مناطق کشور

همانطور که در تصویر ماهواره ای امروز شنبه مورخ 13970903 مشاهده می شود، اکثر نقاط کشور زیر پوشش وسیعی از ابر قرار گرفته است.

img_yw_news
شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۷ -

تصویر ماهواره ای سنتینل 2 از قله دماوند

تصویر ماهواره ای سنتینل 2 از قله دماوند مورخ 13 آبان 1397

img_yw_news
شنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۷ -

آموزش فناوری های فضایی به زبان ساده در مدارس مقاطع ابتدایی مناطق روستایی

در پی تصمیم گیری سازمان فضایی ایران در هفته جهانی فضا در خصوص ترویج و آموزش فناوری های فضایی چون سنجش از دور، سیستم های تعیین موقعیت جهانی و نجوم به زبان ساده در مناطق روستایی، روز چهارشنبه مورخ 9 آبان 1397، اولین کارگاه آموزشی با عنوان آشنایی با فناوری های فضایی، تصویرهای ماهواره ای و کاربردهای آنها در دبستان ابراهیمی روستای نعمت اله از بخش صوفیان استان آذربایجان شرقی برگزار گردید.

img_yw_news
یکشنبه ۱ مهر ۱۳۹۷ -

مقایسه سطح آب های دریاچه های ارومیه، طشک و بختگان طی 3 سال گذشته

همانطور که ملاحظه می گردد، مساحت دریاچه ارومیه طی سه سال اخیر روند نزولی داشته بطوریکه در شهریور ماه 1397 نسبت به زمان مشابه خود در سال قبل، 61 کیلومتر مربع و نسبت به زمان مشابه در سال 1395، حدود 537 کیلومتر مربع کاهش یافته است.

img_yw_news
دوشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۷ -

هفته جهانی آب: نقشه سازمان فضایی اروپا (ESA) در کاهش کمبود آب

آب مسئله ای حیاتی برای زندگی بر روی سیاره زمین است. اما امروزه مصرف بیش از اندازه و آلودگی آب یک چالش مهم در محیط زیست، اقتصاد و استانداردهای زندگی جهانی به شمار می رود.

img_yw_news
یکشنبه ۴ شهریور ۱۳۹۷ -

پرتاب ماهواره AEOLUS

ماهواره Aeolus به اندازه گیری باد در جهان می پردازد. این ماهواره در درک بهتر جو نقش کلیدی داشته و پیش بینی آب و هوا را بهبود می بخشد.

img_yw_news
یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ -

نقشه پوشش اراضی قاره آفریقا با رزولوشن بالا

اولین نقشه طبقه بندی شده پوشش اراضی سرتاسر قاره آفریقا با رزولوشن بالا، از صحرای ساهارا تا جنگلهای انبوه استوایی توسط سازمان فضایی اروپا (ESA) ارائه شده است. این نقشه بر اساس داده های یک سال ماهواره سنتینل-2 تهیه شده است.

img_yw_news
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ -

پایش شهرستان های استان همدان

بیشترین تغییرات مساحت شهرها به ترتیب برای شهرهای همدان، ملایر، فامنین و ... بوده است(گراف شماره 1).

img_yw_news
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ -

پایش تغییرات سطح آب دریاچه سد اکباتان طی سال های 1369 تا 1396

 کمترین تغییرات آب دریاچه سد در حدفاصل این ماه ها در سال 1369 و بیشترین تغییرات آب دریاچه سد برای سال 1392 بوده است (نمودار شماره 1).

img_yw_news
سه شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۷ -

سنتینل سیاست های کشاورزی اروپا را مدرن می کند.

بر اساس پروژه ای که می تواند برای حدود 22 میلیون کشاورز مفید باشد، سیاست مشترک کشاورزی (CAP) اتحادیه اروپا در حال حرکت به سوی عصر فضاست. به منظور ارائه اطلاعات دقیق و به موقع در مورد محصولات و زمین های کشاورزی، ماهواره های سنتینل کوپرنیک در حال حاضر برای ساده سازی و مدرن سازی روش های اندازه گیری قدیمی اتحادیه اروپا در حوزه کشاورزی استفاده می شوند.

img_yw_news
یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ -

گزارش طوفان مکونو (Mekunu) در روزهای 2 الی 5 خرداد 1397

طوفان مکونو (Mekunu) که از روز پنجشنبه گذشته در سواحل عمان و یمن آغاز شده، تاکنون 10 کشته و 40 مفقود بر جای گذاشته است (Gulf news oman)؛ دولت عمان به دلیل نگرانی از خسارات احتمالی ناشی از طوفان گرمسیری «مکونو» در استان ظفار، فرودگاه شهر صلاله مرکز این استان را تا اطلاع بعدی تعطیل کرد (ایرنا).

img_yw_news
یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ -

گزارش گرد و غبار روز 4 خرداد ماه 1397

به دلیل ناپایداری و افزایش سرعت وزش باد بر روی کشور عراق و نوار غربی ایران، توده گردوغبار در این منطقه شکل گرفته که سبب کاهش دید افقی و کیفیت هوا در این مناطق شده است.

img_yw_news
چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ -

مأموریت ماهواره سطح آب و توپوگرافی اقیانوس (SWOT) ناسا در پیش بینی وقوع سیل

سیل یکی از شایع ترین و ویرانگرترین بلایای طبیعی زمین است. در دهه گذشته، سیل ناشی از طغیان رودخانه ها سالیانه جان هزاران نفر را در سراسر جهان گرفته است و ده ها میلیارد دلار تلفات مالی داشته است. پیش بینی می شود که تغییرات اقلیمی باعث افزایش بارش در نواحی خاصی از سطح زمین شود. این افزایش ممکن است در دهه های آینده منجر به وقوع بیشتر سیل در این مکان ها شود.

img_yw_news
دوشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ -

گزارش گرد و غبار 11، 12 و 14 اردیبهشت ماه 1397

 گزارش گرد و غبار 11، 12 و 14 اردیبهشت ماه 1397

img_yw_news
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ -

گزارش گرد و غبار 3 اردیبهشت ماه 1397

بارش باران و تراکم بالای ریزگرد در بسیاری از شهر و روستاهای استان خوزستان، منجر به پدیده ای عجیب شده که بی شباهت به پدیده خورشید گرفتگی نیست و شهروندان این منطقه از کشور را نگران کرده است؛ شرایطی که به تعطیلی بسیاری از ادارات و مراکز دانشگاهی در این استان نیز منجر شده است (خبرگزاری تابناک).

img_yw_news
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ -

گزارش گرد و غبار، یکم اردیبهشت ماه 1397

وزش باد شدید در تاریخ دوم اردیبهشت ماه 1397، باعث فعال شدن کانون های گردوغبار در کشور عراق شده و با توجه به جهت جریان باد، کیفیت هوا خصوصا در نوار غربی کشور به شدت کاهش یافت و همین امر سبب تعطیلی مدارس و مراکز آموزش عالی در استان های مختلف گردید (خبرگزاری صدا و سیما).

img_yw_news
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۷ -

ماهواره ها، ابر رایانه ها و یادگیری مبتنی بر ماشین، اطلاعات مربوط به نوع محصولات زراعی را بطور آنی فراهم می کنند.

زمین های کشاورزی ذرت و سویا از فضا شبیه به هم به نظر می رسند. اما اکنون دانشمندان تکنیک جدیدی را برای تشخیص این دو محصول با استفاده از داده های ماهواره ای و قدرت پردازش ابر رایانه ها ارائه کرده اند. کایو گوآن، استاد گروه علوم منابع طبیعی و محیط زیست در دانشگاه ایلینوی و محقق اصلی این طرح، می گوید: «اگر ما می خواهیم محصولات ذرت یا سویا را در ایلینوی یا کل ایالات متحده پیش بینی کنیم، باید بدانیم که آن ها در کجا رشد می کنند».

img_yw_news
شنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۷ -

تغییرات کاربری اراضی در حاشیه جنگلهای استان مازندران

دست اندازی های انسان به طبیعت و تغییر کاربری همچنان ادامه دارد.

img_yw_news
چهارشنبه ۱۵ فروردین ۱۳۹۷ -

پیگیری علائم حیاتی اقیانوسی با استفاده از شاخص های پایش اقیانوس

شاخص های پایش اقیانوس به صورت فایل های دیجیتال رایگان در وب سایت سرویس دریایی کوپرنیک در دسترس می باشند. این اطلاعات شامل مشاهدات انجام گرفته از سال 1993، داده های پیش بینی مربوط به گرمای جهانی و منطقه ای، میانگین جهانی و منطقه ای سطح دریا و وسعت یخ های دریایی قطب جنوب و قطب شمال (سری های زمانی مربوط به قطب شمال از سال 1979 به بعد می باشد) می باشند.

img_yw_news
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۶ -

یونسکو یک ابزار پیشگام برای ارزیابی کیفیت آب جهانی راه اندازی نمود.

یک پورتال جدید در حوزه بررسی کیفیت آب جهانی، که توسط برنامه بین المللی هیدرولوژیکی یونسکو (IHP)  راه اندازی شده است، با استفاده از داده های سنجش از دور، اطلاعاتی در ارتباط با کیفیت آب شیرین در سطح جهانی فراهم می کند. کیفیت آب بر سلامت انسان، و نیز اکوسیستم های مختلف، تنوع زیستی، تولید مواد غذایی و رشد اقتصادی تأثیر می گذارد.

img_yw_news
چهارشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ -

گزارش گرد و غبار 25 بهمن 1396

سرعت وزش باد در برخی از نقاط استان به بیش از 100 کیلومتر در ساعت رسیده (خبرگزاری جمهوری اسلامی) و بر اثر شدت گردوغبار و کاهش دید افقی محور " اردکان- نایین" مسدود است(خبرگزاری صدا و سیما_مرکز یزد). همچنین در استان خراسان جنوبی وزش باد شدید همراه با گرد و خاک پرواز تهران- طبس را کنسل نمود(تسنیم).

img_yw_news
سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶ -

وسعت پوشش برف یکم بهمن ماه 1396 در مناطق مختلف کشور

وسعت پوشش برف یکم بهمن ماه 1396 در مناطق مختلف کشور

img_yw_news
چهارشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۶ -

استفاده از اطلاعات و تصاویر Landsat و Sentinel-2 به صورت همزمان و هماهنگ

پروژه HMZ ناسا تحت هدایت آقای دکتر جف ماشک به منظور پایش هر چه بهتر سطح زمین در حال انجام است. اهداف عمده این پروژه تلاش برای ایجاد یک مجموعه داده ای بی نظیر از مشاهدات بازتاب سطحی (Surface Reflectance) با ترکیب داده ها ی حاصل از سیستم Landsat کشور ایالات متحده و سیستم Sentinel-2 سازمان فضایی اروپا (ESA) است. این ماهواره ها ابزارهایی را ارائه می دهند که تشابهات زیادی دارند اما دارای تفاوت هایی نیز هستند.

img_yw_news
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۶ -

گزارش گردوغبار 16 تا 18 آذر ماه 1396

وزش باد شدید در روز پنج شنبه 16 آذر ماه، باعث ایجاد گردوغبار بر روی کشورهای عراق و عربستان گردیده و با توجه به جهت وزش باد، استان خوزستان نیز درگیر این پدیده شد. بر اثر وزش بادهای شدید و وقوع پدیده گردوغبار، ستاد بحران استان، تصمیم بر تعطیلی فعالیت کلیه دانشگاه‌ها، مراکز علمی، مدارس و مهدکودک‌ها در دو نوبت صبح و ظهر آن روز گرفت (خبرگزاری صداوسیما - خوزستان).

img_yw_news
شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۶ -

دریافت اولین تصاویر ماهواره Sentinel-5P

یکی از اولین تصاویر دریافت شده، مقادیر دی اکسید نیتروژن در اروپا را نشان می دهد. عمدتا به علت وسایل نقلیه و احتراق سوخت فسیلی در فرایندهای صنعتی، غلظت بالای این آلودگی هوا می تواند بر روی بخش هایی از هلند، منطقه روهر غرب آلمان، دره پو در ایتالیا و بخش هایی از اسپانیا دیده شود.

img_yw_news
یکشنبه ۵ آذر ۱۳۹۶ -

نقشه پوشش برف کشور در پنجم آذر ماه 1396

تصویر زیر، نقشه پوشش برف کشور را در پنجم آذر ماه 1396 نشان می دهد. پایش ماهواره ای پوشش برف با استفاده از تصاویر ماهواره ای TERRA/MODIS و ترکیب باندی 3-4-1 بدست آمده است.

img_yw_news
یکشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۶ -

چاه نفتی میدان رگ سفید، در تاریخ یکشنبه (1396/08/21)

نتایج حاصل از این پردازش در تصویر ماهواره ای زیر قابل مشاهده است.

img_yw_news
سه شنبه ۹ آبان ۱۳۹۶ -

گزارش پدیده گرد و غبار نهم آبان ماه 1396 از تصاویر مادیس

پدیده گردوغبار روی 9 آبان 1396 باعث قطعی برق و تعطیلی مدارس و ادارات در برخی شهرستان های استان خوزستان گردید.

img_yw_news
دوشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۶ -

تا آغاز عصر جدید در کنترل کیفیت هوا یک گام فاصله است.

ماهواره ی Sentinel-5P دقیق تر از همیشه و به صورت روزانه پوشش جهانی آلاینده های هوا را ارایه خواهد داد. در این ماموریت، کوپرنیک یک استاندارد جدید را برای پایش کیفیت هوا تعیین خواهد نمود.

img_yw_news
دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۶ -

"ارائه خدمات سنجش از دوری به منظور افزایش برداشت ماهیگیران توسط سازمان فضایی هند(ISRO)"

دکتر وین کریشنا مورتی، یکی از مدیران (ISRO) در مرکز ملی سنجش از دور حیدرآباد هند(NRSC) گفت:" ماهواره مشاهده زمین Oceansat-3، داده های مربوط به رنگ آمیزی اقیانوس ها، درجه حرارت سطح دریا و باد را از طریق اسکترومتر(scatterometer) ارائه خواهد داد."

img_yw_news
یکشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۶ -

تکنولوژی "تجسس از آسمان(Spy in the Sky )" برای مقابله با ذخیره سازی و دفن غیرقانونی زباله

جرایم زباله به طور فزاینده ای باعث ایجاد آسیب قابل توجهی به جامعه می شود و تخمین زده می شود که بیش از یک میلیارد پوند در سال به بریتانیا آسیب وارد کند. برآورد شده است که این هزینه برای تمام کشورهای اتحادیه اروپا بین72 - 90 میلیارد دلار در سال باشد.

img_yw_news
شنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۶ -

" افزایش سرعت پرداخت خسارت بیمه های کشاورزی به کمک ماهواره Sentinel-1"

در حال حاضر این منطقه با بدترین خشکسالی در 140سال اخیر روبرو است که باعث از بین رفتن محصولات کشاورزان و درنتیجه ایجاد ناآرامی در بین مردم شده است.

img_yw_news
یکشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۶ -

کشاورزی دقیق با استفاده از پردازش تصاویر دریافتی از دوربین های ابرطیفی

کشاورزی دقیق با استفاده از پردازش تصاویر دریافتی از دوربین های ابرطیفی

img_yw_news
چهارشنبه ۴ مرداد ۱۳۹۶ -

گزارش گرد و غبار 21 و 22 تیر ماه استان اصفهان با استفاده از تصاویر ماهواره ای MODIS

گزارش گرد و غبار 21 و 22 تیر ماه استان اصفهان با استفاده از تصاویر ماهواره ای MODIS

img_yw_news
یکشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۶ -

ماهواره سنتینل 3 و مشاهده تغییرات سبزینگی در فصل بهار و تغییرات گرمایی زمین

ماهواره سنتینل 3، علاوه بر کاربردهای فراوان در اقیانوس‌شناسی، می‌تواند اطلاعات آنی و منحصر به ‌فردی را در ارتباط با تغییرات پوشش اراضی و سلامت پوشش گیاهی ارائه دهد.

img_yw_news
چهارشنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۶ -

پرتاب ماهواره ICESat - 2 در سال 2018

با ذوب شدن یخهای قطبی این خطر وجود دارد که بسیاری از شهرها غیر قابل سکونت شده و آب، سطح آنها را بپوشاند.

img_yw_news
دوشنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۶ -

راه اندازی سیستم رصد قایق های ماهیگیری با استفاده از اطلاعات ماهواره ای

از مزایای سامانه GFW میتوان به کسب اطلاعات از ماهیگیری های غیرقانونی و رفتارهای تخریبانه انسانی در اقیانوسها و جلوگیری از صید بیش از حد ماهی ها در زمان زاد و ولد اشاره نمود که سبب حفاظت از اقیانوسها و محیط زندگی آبزیان می گردد.

img_yw_news
شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۶ -

بکارگیری تصاویر ماهواره PROBA-V در تشخیص آتش سوزی جنگل های پرتغال

مینی ماهواره PROBA-V متعلق به سازمان فضایی اروپا (ESA) آتش سوزی جنگل را در مناطق میانی کشور پرتغال شامل نمایش نواحی سوخته (اسکارهای سیاه شده)، مشخص کردن دود حاصل از آتش سوزی و نقاط فعال آتش تشخیص داده است.

img_yw_news
سه شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۶ -

مشاهده تصاویر ماهواره ای رودخانه ها بر روی سیارات مختلف زمین، تیتان و مریخ

مشاهده تصاویر ماهواره ای رودخانه ها بر روی سیارات مختلف زمین، تیتان و مریخ

img_yw_news
شنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۶ -

به کارگیری داده های ماهواره Sentinel-2 در کشاورزی

هدف از این پروژه مشترک به کارگیری داده های ماهواره ای در کشاورزی به منظور ارزیابی و افزایش سود و بهره وری کشاورزان با هدف کلی بهبود فعالیت های کشاورزی، بهره وری منابع آب و عملکرد محصول می باشد.

img_yw_news
دوشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۶ -

پرتاب ماهواره لندست 9 در دسامبر 2020

ماهواره لندست 9 همانند ماهواره لندست 8 ، با ظرفیت تصویربرداری بالاتر از ماهواره های سری لندست قبلی (740 صحنه در روز)، تصاویر باارزشی را به تصاویر لندست اضافه می نماید.

img_yw_news
دوشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۶ -

"نرم افزار ماهواره سنجش از دور سنتینل برای اندروید Sentinel app for Android"

"نرم افزار ماهواره سنجش از دور سنتینل برای اندروید Sentinel app for Android"

img_yw_news
یکشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۶ -

بارندگی های سه ماهه اخیر، به دریاچه های استان فارس حیاتی دوباره بخشید

بارندگی های سه ماهه اخیر، به دریاچه های استان فارس حیاتی دوباره بخشید.

img_yw_news
جمعه ۱۳ اسفند ۱۳۹۵ -

به کارگیری ماهواره های سنجش از دور در پیش بینی و پیشگیری از بحران های غذایی

سازمان فضایی آمریکا (NASA) در این راه پیشگام است. یکی از اهداف ناسا در سال 2017 خرید داده های مربوط به علوم زمین از سازمان های ماهواره ای کوچک و متوسط می باشد. هدف از این کار پشتیبانی از توسعه و استفاده از ماهواره های کوچک تجاری و تمایل به استفاده از داده های آنها در مدیریت بحران، امنیت غذایی، پیش بینی آب و هوا و غیره است.

img_yw_news
شنبه ۷ اسفند ۱۳۹۵ -

هشت تصویر ماهواره ای منتخب زیبا از سیاره زمین در بهمن 95 توسط ناسا

خور موسی کانال طویل و عمیقی است که از خلیج فارس منشعب شده و به دلیل ویژگی های خاص خود در منطقه از موقعیت ممتازی برخوردار است. ژرفای خورموسی ۲۰ تا ۵۰ متر است که در برخی نقاط به ۷۳ متر نیز می‌رسد. وجود چنین عمقی باعث شده تا کشتی‌های ۷۰ هزار تنی نیز به سهولت در این آبراه رفت و آمد کنند. پهنای دهانه این خور، ۳۷ تا۴۰ کیلومتر و طول آن از دهانه تا بندر امام خمینی ۹۰ کیلومتر و تا بندر ماهشهر ۱۲۰ کیلومتر است.

img_yw_news
پنجشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۵ -

دریاچه ارومیه چه رنگی است، سبز یا سرخ؟

تابستانی که گذشت، علاوه بر بحثهای قبلی در مورد دریاچه ارومیه، سوالهای دیگری مطرح شد؛ سوالاتی در مورد تغییر رنگ آن از سبز به سرخ! آیا این تغییر رنگ، خطری برای اکوسیستم دریاچه دارد؟ یا نشانه ای بر حیات دوباره ی آن است؟

img_yw_news
شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۵ -

تشخیص همزمانی وقوع سه پدیده طبیعی در سطح کشور با کمک فناوری سنجش از دور

تصویر ماهواره ای ترا سنجنده مادیس با ترکیب باندی 621 به منظور نمایش سه پدیده برف، گرد و غبار و سیل

img_yw_news
پنجشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۵ -

چگونه ماهواره ها در کنترل گسترش بیماری هایی همچون زیکا موثرند؟

با داشتن چنین دانشی ما می توانیم تمرکز منابع خود را به منظور مقابله با این بیماری و کنترل گسترش آن به طور صحیح معطوف کنیم. ویروس زیکا توسط پشه تب زرد انتقال می یابد. توانایی بقای این نوع پشه و انتقال ویروس توسط آن به طور زیادی به شرایط زیست محیطی وابسته است، خصوصا آب و هوا و آموزش های فرهنگی محلی.