• سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸
  • |

آمار سایت

  • تمام بازديد‌ها: 1684112 بازدید
  • بازديد 24 ساعت قبل: 3239 بازدید
  • مهمانان حاضر در زیرپورتال: 28 کاربر
  • کاربران حاضر در زیرپورتال:0 کاربر

ورود به سایت

بایگانی بخش اخبار - توسعه کاربرد و خدمات RS

img_yw_news
یکشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۸ -

مدل‌ سازی سه‌ بعدی با استفاده از تکنیک راداری توموگرافی

در ادامه کاربردهای فراگیر تصاویر سنجش از دور راداری، می توان به کاربرد مهم این تصاویر در تهیه مدل سه بعدی عوارض با استفاده از تکنیک توموگرافی (Tomography) اشاره نمود. این تکنیک یکی از رویکردهای پیشرفته به منظور مدل‌سازی سه ‌بعدی عوارض است که از کاربردهای بالقوه آن، تصویربرداری و بازسازی سه ‌بعدی ساختمان‌ ها و سایر معماری‌های ساخته شده در مناطق شهری می‌باشد. در این تکنیک چندین تصویر SAR که با زوایای دید مختلف توسط یک سنجنده اخذ شده‌اند، با یکدیگر ترکیب شده و سیستم تصویربرداری رادار را از حالت دو بعدی به حالت سه‌بعدی تبدیل می نماید. ترکیب تصاویر رادار و تهیه مدل سه بعدی عوارض در این تکنیک با استفاده از روش‌های بسیار پیچیده‌ای (از جمله شبکه عصبی) انجام می‌گیرد. بدین ترتیب امکان اندازه‌گیری ارتفاع عوارض وجود خواهد داشت.

img_yw_news
جمعه ۱۵ آذر ۱۳۹۸ -

کاربرد سنجش از دور در مدیریت مواد سوختنی

از برنامه های بسیار مهم در مدیریت حریق مرحله پیشگیری می باشد. مهم بودن این مرحله به این دلیل است که اگر در انجام این مرحله موفق باشیم، آتش سوزی کمتری رخ می دهد و خسارت ها کاهش می یابد. از طرف دیگر از موارد بسیار مهم در پیشگیری از حریق مرحله مدیریت مواد سوختنی است. مواد سوختنی جنگل شامل گیاهان خشک و زنده در جنگل می باشد. گیاهان علفی کف جنگل، شاخ و برگ افتاده در کف جنگل، درختچه ها و درختان از جمله مواد سوختنی جنگل هستند. در شکل 1 نمایی از مواد سوختنی کف جنگل نمایش داده شده است.

img_yw_news
پنجشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۸ -

برگزاری کارگاه دو روزه معرفی کاربرد سامانه اطلاعات مکانی در مدیریت کشاورزی توسط کارشناسان اداره کل سنجش از دور در جهاد کشاورزی استان خراسان

چهارشنبه 13 آذرماه 98، روز اول کارگاه "معرفی کاربرد سامانه اطلاعات مکانی (GIS) در مدیریت کشاورزی" توسط کارشناسان اداره کل سنجش از دور سازمان فضایی ایران برای مدیریان و کارشناسان سازمان جهاد کشاورزی استان خراسان رضوی، برگزار گردید. شایان ذکر است کارگاه مذکور با هدف معرفی پتانسیل‌ ها و قابلیت‌ های فناوری سنجش از دور و سامانه‌های اطلاعات مکانی و در راستای ایجاد بازار برای شرکت‌های نوپا به مدت دو روز و در تاریخ 13 و 14 آذر 1398 برای مدیران و کارشناسان سازمان جهاد کشاورزی استان خراسان رضوی اجرا می‌شود.

img_yw_news
سه شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸ -

پایش عرصه های کشاورزی با استفاده از تصاویر ماهواره ای

کشاورزی نقش کلیدی در توانمندسازی دولت برای رسیدن به خودکفایی غذایی و حفظ آن دارد. رشد پایدار کشاورزی به طور قابل ملاحظه‌ای به فرایند تحول آن بستگی دارد که این مهم به نوبه خود با تغییر در الگوهای کشت مرتبط است. همگام با رشد جمعیت و وقوع مخاطرات طبیعی مانند خشکسالی، سیل و غیره بر مناطق کشاورزی تاثیر گذاشته و به طور مداوم باعث تغییر الگوی کشت و آمار مربوط به آن شده است. داشتن اطلاعات دقیق و بهنگام در مورد کاربری اراضی و پوشش زمین برای تصمیم‌گیری‌های مختلف به ویژه برای مدیریت فعالیت های زمین و منابع آب در حوزه های بزرگ رودخانه‌ای در سراسر جهان بسیار اهمیت دارد.

img_yw_news
سه شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای تغییرات سطح آب سد طالقان در مرداد ماه از سال 1389 تا 1398

سد طالقان از بزرگترین سدهای مخزنی کشور می باشد که در 120 کیلومتری شمال غربی تهران، در جنوب رشته کوه های البرز، در دره طالقان بر روی رودخانه شاهرود ساخته شده است. این سد با قابلیت ذخیره سازی بالا، نقش بسیار مهمی در کنترل سیلاب های فصلی رودخانه طالقان و تأمین آب شرب شهرهای تهران و کرج ایفا می کند.

img_yw_news
دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای تغییرات سطح آب سد امیرکبیر در مرداد ماه از سال 1389 تا 1398

سد کرج یا سد امیرکبیر، اولین سد چند منظوره کشور می باشد که در 25 کیلومتری جاده کرج به چالوس، در شمال شرقی این شهرستان بر روی رودخانه کرج ساخته شده است. سد امیر کبیر با اهداف کنترل سیلاب های بهاره و جلوگیری از خسارت های ناشی از سیل و تأمین آب شرب تهران، تنظیم آب برای مصارف آبیاری و کشاورزی اراضی حومه کرج تأسیس شده و با تولید انرژی «برق – آبی» نقش بسیار مهمی را درجهت کمک به شبکه سراسری برق منطقه ایفا می کند.

img_yw_news
دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸ -

پایش بیابان زایی با استفاده از تصاویر ماهواره ای

تخریب عرصه ها و منابع طبیعی در بسیاری از نقاط جهان، تهدیدی جدی برای بشریت محسوب می شود. بیابان زایی (شکل 1) یکی از بحرانی ترین مراحل در تخریب منابع طبیعی است. در حال حاضر این پدیده به عنوان یک معضل، بسیاری از کشور های در حال توسعه را درگیر کرده است.

img_yw_news
شنبه ۹ آذر ۱۳۹۸ -

نحوه تصویربرداری سنجنده Sentinel-1

سنجنده Sentinel-1 یک سنجنده راداری است که داده‌های دوگانه پلاریمتری (HH+HV, VV+VH) را در چهار مد تصویربرداری جمع‌آوری می‌کند. این چهار مد تصویربرداری عبارتند از:

img_yw_news
چهارشنبه ۶ آذر ۱۳۹۸ -

کاربرد تصاویر راداری با فرکانس پایین در شناسایی اهداف مستتر شده در جنگل

همواره بحث یافتن و پایش جا به جایی اهداف مستتر در زیر شاخ و برگ درختان در مناطق جنگلی وسیع، یکی از چالش های موجود بوده است. سیستم های رادار با روزنه مجازی  (SAR) با فرکانس پایین (طول موج بالا ) به دلیل داشتن توانایی اخذ داده از مناطق وسیع و همچنین قدرت نفوذ مناسب در شاخ و برگ درختان می توانند در این چالش کارایی مناسبی از خود نشان دهند. شکل زیر نمونه ی هوایی از این نوع سنجنده ها را نشان می دهد.

img_yw_news
چهارشنبه ۶ آذر ۱۳۹۸ -

ثبت نام کارگاه آموزشی کاربرد سنجش از دور در مدیریت جنگل برای استارت آپ

اداره کل سنجش از دور سازمان فضایی ایران در راستای مسئولیت اجتماعی و وظایف سازمانی و به منظور توانمند سازی شرکتها و استارت آپ های فعال حوزه سنجش از دور، "کارگاه کاربرد سنجش از دور در مدیریت جنگل" را در 25 آذر ماه 1398، برگزار می‌نماید. شایان ذکر است که هزینه برگزاری دوره آموزشی برعهده سازمان فضایی ایران می باشد.

img_yw_news
سه شنبه ۵ آذر ۱۳۹۸ -

کاربرد تصاویر ماهواره ای در مدیریت حریق

امروزه داده های ماهواره ای نقش بسیار ویژه ای در مدیریت حریق های عرصه ها و منابع طبیعی دارند. به طوری که کشورهای پیشرفته در این زمینه در اکثر مراحل مدیریت حریق و به خصوص در مراحل پیشگیری از حریق، پیش بینی رفتار آتش، مدیریت مواد سوختنی، شناسایی آتش سوزی و تهیه نقشه های مناطق سوخته از داده های ماهواره ای استفاده می کنند. در شکل 1 به صورت شماتیک برخی از کاربردهای مهم تصاویر ماهواره ای در مدیریت حریق نمایش داده شده است. در شکل 2 آتش سوزی در جنگل به صورت بصری در تصویر ماهواره ای قابل مشاهده می باشد.

img_yw_news
دوشنبه ۴ آذر ۱۳۹۸ -

شناسایی مناطق با ریسک بالای آتش سوزی با استفاده از سنجش از دور و تهیه نقشه های ریسک جهت پیشگیری از حریق

مدیریت ریسک و پیشگیری از حریق مهمترین مرحله مدیریت حریق می باشد. اگر در انجام این مرحله موفق باشیم، آتش سوزی کمتری رخ می دهد و خسارت ها کاهش می یابد. با پیشگیری از حریق، عرصه ها کمتر خسارات دیده و به فعالیت های طاقت فرسای اطفاء حریق نیز نیاز نمی باشد.

img_yw_news
دوشنبه ۴ آذر ۱۳۹۸ -

مطالعه رفتار آتش و مدل های گسترش آتش با استفاده از تصاویر ماهواره ای

امروزه مدیریت هوشمندانه حریق با بررسی، مطالعه رفتار و چگونگی گسترش آتش ها در منابع طبیعی امکان پذیر است. دستاورد این بررسی آمادگی مدیران و مسئولین ذیربط برای مناطق متاثر از حریق است. مطالعه رفتار آتش اندازه، جهت و شدت گسترش آتش سوزی را تعیین می کند. در مطالعات رفتار آتش، مشخصه ها و متغیرهای زیادی اثر گذار هستند. از جمله می توان به توپوگرافی (شیب، جهت و ارتفاع)، شرایط آب و هوایی و مواد سوختنی سطح زمین (نوع، مقدار، تراکم) اشاره کرد (شکل شماره 1).

img_yw_news
دوشنبه ۴ آذر ۱۳۹۸ -

پایش تسونامی با استفاده از داده‌ های ماهواره‌ای راداری

بدلیل وقوع زمین لرزه‌ها و زمین لغزش‌های بزرگ که در کف اقیانوس‌ها رخ می‌دهد، امواج بزرگی بنام تسونامی بوجود می‌آید. امواج تسونامی کاملا بی شباهت به امواج اقیانوسی است. امواج اقیانوسی توسط باد و طوفان ایجاد می‌شوند. تسونامی هنگامی که به ساحل نزدیک می‌شود، به دلیل کاهش عمق آب از سرعتش کاسته شده ولی ارتفاع آن چند برابر می‌شود و مناطق ساحلی را کاملأ به زیر آب می‌برد (شکل 1).

img_yw_news
شنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۸ -

پایش جابجایی پل‌ها با استفاده از تکنیک InSAR

فرونشست زمین به عنوان یکی از مخاطرات ژئومورفیک محسوب می‌شود که در طی سال‌های اخیر در قسمت‌هایی از سطح کشور به مرحله بحرانی رسیده است. این پدیده دارای حرکتی کند و بطئی بوده و تداوم آن در دراز مدت می‌تواند صدمات جبران‌ ناپذیری به ساختمان‌ها، راه‌ها، پل‌ها، خطوط لوله و خطوط انتقال وارد نماید.

img_yw_news
شنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۸ -

ارزیابی خسارات جنگل به وسیله سنجش از دور

جنگل به عنوان زیستگاه بسیاری از موجودات زنده و بستر فرایندهای اکولوژیکی یکی از اکوسیستم های پیچیده در دنیا محسوب می شود. این اکوسیستم باارزش مجموعه ای از خدمات و تولیدات گرانبها را عرضه می کند.

img_yw_news
پنجشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۸ -

تفکیک گونه های درختی به کمک سنجش از دور

در حفاظت از طبیعت موضوع تنوع بیولوژیکی یک مسئله کلیدی بوده و تنوع گونه ای یکی از اجزاء مهم آن است. تنوع گونه های درختی اساس تنوع زیستی کل جنگل است‏‏، زیرا درختان منابع و زیستگاه‌ها را تقریبا برای تمام گونه‌های دیگر جنگلی فراهم می کند.

img_yw_news
چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ -

کاربرد داده های سنجش از دوری در اقتصاد

داده های سنجش از دوری از سال 1930 در تحلیل های اقتصادی بکار رفته است. امروز با توجه به پیشرفت های چشمگیر علوم فضایی، علوم کامپیوتر و مهندسی، اقتصاددانان می توانند اطلاعات بهتری از تصاویر سنجش از دوری بدست آورند. در ادامه قصد داریم تا به چگونگی استفاده اقتصاددانان از تصاویر و محصولات سنجش ازدوری بپردازیم.

img_yw_news
یکشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای برخی از مناطق شهری و روستای شهرستان هشترود واقع در استان آذربایجان شرقی پس از وقوع زلزله 17 آبان 1398

در راستای همکاری های بین المللی سازمان فضایی ایران تصاویر و محصولات ماهواره ای زلزله 17 آبان 98 استان آذربایجان شرقی توسط آژانس فضایی اروپا در اختیار این سازمان قرار گرفته است. بررسی تصاویر ماهواره ای قبل و بعد از وقوع زلزله 17 آبان ماه 98 در برخی محدوده های شهری و روستایی شهرستان هشترود، نشان از عدم خسارت ناشی از زلزله در این منطقه بوده است.  

img_yw_news
یکشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای برخی از مناطق شهری و روستای شهرستان سراب واقع در استان آذربایجان شرقی پس از وقوع زلزله 17 آبان 1398

در راستای همکاری های بین المللی سازمان فضایی ایران تصاویر و محصولات ماهواره ای زلزله 17 آبان 98 استان آذربایجان شرقی توسط آژانس فضایی اروپا در اختیار این سازمان قرار گرفته است. بررسی تصاویر ماهواره ای قبل و بعد از وقوع زلزله 17 آبان ماه 98 در برخی محدوده های شهری و روستایی شهرستان سراب، نشان از عدم خسارت ناشی از زلزله در این منطقه بوده است.  

img_yw_news
یکشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای روستای باسلین و سانیان سفلی واقع در استان آذربایجان شرقی پس از وقوع زلزله 17 آبان 1398

در راستای همکاری های بین المللی سازمان فضایی ایران تصاویر و محصولات ماهواره ای زلزله 17 آبان 98 استان آذربایجان شرقی توسط آژانس فضایی اروپا در اختیار این سازمان قرار گرفته است. در این گزارش برآورد میزان خسارات ناشی از زلزله در دو روستای بالسین و سانیان سفلی (واقع در جنوب شرقی استان آذربایجان شرقی) با مقایسه تصاویر قبل و بعد از زلزله انجام گرفته است. تمامی نتایج و آنالیزها این گزارش بر اساس تفسیر بصری بدست آمده است. تصویر شماره 1 محدوده مورد مطالعه را نشان می دهد    

img_yw_news
یکشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای شهر ترکمنچای واقع در استان آذربایجان شرقی پس از وقوع زلزله 17 آبان 1398

در راستای همکاری های بین المللی سازمان فضایی ایران تصاویر و محصولات ماهواره ای زلزله 17 آبان 98 استان آذربایجان شرقی توسط آژانس فضایی اروپا در اختیار این سازمان قرار گرفته است. در این گزارش  برآورد میزان خسارات ناشی از زلزله در منطقه ترکمنچای انجام گرفته است. تمامی نتایج و آنالیزها در این گزارش بر اساس تفسیر بصری و از مقایسه تصاویر قبل و بعد از زلزله بدست آمده است. تصویر شماره 1 محدوده مورد مطالعه را نشان می دهد.

img_yw_news
شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸ -

پرتاب ماهواره ALOS-3 در سال 2020

ماهواره ALOS-3 (Advanced Land Observing Satellite-3) یک ماهواره اپتیکی از سری ماهواره های ALOS است که در سال 2020 توسط کشور ژاپن به فضا پرتاب خواهد شد. هدف از ماموریت ALOS-3 ارائه خدمات در موارد زیر است:

img_yw_news
شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸ -

پایش و نظارت منظم بر آتش سوزی در مقیاس جهانی با استفاده از تصاویر ماهواره ای

از گذشته های دور کنترل آتش سوزی موضوعی بسیار مهم برای انسان بوده است؛ اما پایش و نظارت منظم آن در مقیاس جهانی، از موضوعات بسیار جدید است. در دهه 1910 میلادی پایش و نظارت آتش سوزی به کمک برج های مراقبت از آتش که در قله-های کوه ساخته می شد، انجام می گرفت. چند دهه بعد، پایش و نظارت آتش سوزی به کمک تصویربرداری هواپیماهای آتش نشانی از صحنه انجام می گرفت. در اوایل دهه 1980، ماهواره ها امکان تصویر برداری از آتش سوزی در مناطق مختلف در سطح کره زمین فراهم شد.

img_yw_news
جمعه ۱۷ آبان ۱۳۹۸ -

وقوع زلزله ای به بزرگای 5.9 ریشتر در استان آذربایجان شرقی در بامداد روز 17 آبان 98

در ساعت 2:17 بامداد امروز، 17 آبان 1398، زلزله ای با بزرگای 5.9 ریشتر در عمق 8 کیلومتری در استان آذربایجان شرقی به وقوع پیوست. این زلزله 6 شهر و 145 روستا که جمعیتی بالغ بر 121 هزار نفر را شامل می گردد، تحت تاثیر خود قرار داد. این زلزله در شهرهای میانه، سراب، بستان‌آباد، ترک، هشترود، ترکمنچای و روستاهای اطراف احساس شده است. متعاقبا، اطلاعات تکمیلی از پایش ماهواره ای در خصوص مناطق تحت تاثیر زلزله از طرف اداره کل سنجش از دور منتشر خواهد شد.

img_yw_news
پنجشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۸ -

کاربرد سنجش از دور در شناسایی تونل های زیر زمینی

تونل ها از جنبه دفاعی و ارسال کمک برای گروه های مسلح اهمیت بسیاری دارند. تونل های نظامی در ابعاد و عمق های مختلفی حفر می شوند که در برخی موارد این عمق به 20 و یا حتی 30 متر هم می رسد.

img_yw_news
یکشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۸ -

طبقه بندی تاج پوشش جنگل به وسیله تصاویر ماهواره ای

سقف متشکل از تاج درختان در جنگل (شکل 1) را سایبان جنگل یا تاج‌پوش می‌گویند. این لایه که سقف جنگل است از شبکه شاخه‌ها و درختان تشکیل شده ‌است. میزان دسترسی به نور در این لایه بسیار زیاد است اما خود این لایه پوششی را می‌سازد که جلوی رسیدن نور به گیاهان پایینی را می‌گیرد. تاج پوشش یکی از شاخص های مهم جنگل بوده و تراکم آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

img_yw_news
چهارشنبه ۸ آبان ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای دمای سطح آب دریاها (دریای خزر 13 مهر 1398)

به لحاظ توسعه قابلیت های فن آوری سنجش از دور، امکان استفاده از این دانش در زمینه‎ های مختلف علوم زمین فراهم شده است. امروزه پایش و برآورد دمای سطحی آب دریاها از تصاویر ماهواره ‎ای امکانپذیر شده است. این تخمین ها به صورت غیر مستقیم و بر مبنی خصوصیات حرارتی و تابشی اجسام و قوانین فیزیکی است.

img_yw_news
چهارشنبه ۸ آبان ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای دریاچه تفریحی شورابیل در استان اردبیل

با استفاده از مدل ارتفاع رقومی ALOS PALSAR که دارای توان تفکیک مکانی 12.5 متر می‌باشد، مدل سه ‌بعدی از دریاچه تفریحی شورابیل و بلندی‌ های اطراف آن تهیه شد. همچنین مساحت سطح آب این دریاچه از تصویر ماهواره ای سنتینل 2 حدود 1.737 کیلومتر مربع تخمین و محاسبه گردید.

img_yw_news
سه شنبه ۷ آبان ۱۳۹۸ -

قابلیت تصاویر سنجش از دوری با قدرت تفکیک مکانی بالا در شناسایی و طبقه بندی نوع هواپیماها

در چند دهه اخیر با توجه به رشد و توسعه علوم فضایی، تعداد زیادی از ماهواره ها که قابلیت ثبت تصاویر با توان تفکیک بالا را دارند، به فضا پرتاب شده اند. این تصاویر امکان استخراج اطلاعات دقیق و با جزئیات بالا را می دهد. با استفاده از تصاویر فوق فرآیند کسب اطلاعات ارزشمند نظامی همچون شناسایی اهداف خاص که پیش تر با روش‌های پیچیده، پرهزینه و خطرناک انجام می شدند را می توان تسهیل کرد.  پیشینه استفاده از این علم برای مقاصد نظامی، به دوران جنگ جهانی اول بازمی گردد.

img_yw_news
جمعه ۳ آبان ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای و مدیریت کشاورزی با فناوری سنجش از دور

پایش ماهواره ای و مدیریت کشاورزی با فناوری سنجش از دور

img_yw_news
جمعه ۳ آبان ۱۳۹۸ -

برآورد حجم سرپای درختان جنگل

ساقه درخت از بن تا نوک دارای شکل هندسی مشخصی نیست که بتوان از فرمول های هندسی، حجم آن را محاسبه نمود. برای محاسبه دقیق حجم یک درخت سرپا، باید آن را به تکه های مختلف تقسیم و سپس با اندازه-گیری هر قسمت، حجم درخت را برآورد کرد که کاری بسیار سخت و عملاً برای محاسبه حجم درختان سرپای توده جنگلی امکان پذیر نیست (شکل 1). لذا سعی می شود حجم درخت سرپا را به کمک راه های آسان تر تعیین و یا برآورد کرد.

img_yw_news
پنجشنبه ۲ آبان ۱۳۹۸ -

پایش انواع آلودگی های هوا با استفاده از تصاویر ماهواره ای Sentinel-5p

آلودگی هوا یک مشکل جهانی برای سلامت انسان ها به خصوص در مناطق شهری است. بر اساس آمار سازمان سلامت جهانی، سالانه حدود 8 میلیون مرگ نا کنون در اثر آلودگی هوا رخ می دهد. با افزایش چشم گیر خطرات آلودگی هوا، ماهواره sentinel 5p در سال 2017 برای پایش و بررسی شدت آلودگی هوا در سراسر جهان به فضا پرتاپ شد. این ماهواره با سنجنده جدید تروپومی (Tropomi) قادر است آلودگی جو را با دقت بالا از فضا پایش کند.

img_yw_news
پنجشنبه ۲ آبان ۱۳۹۸ -

نقشه پایش ماهواره ای حداکثر دمای سطح زمین در فصل تابستان 1398

نقشه پایش ماهواره ای حداکثر دمای سطح زمین کشور در فصل تابستان 1398 با استفاده از تصاویر ماهواره ای ترا سنجنده مادیس تهیه شده است. در این نقشه، بالاترین سطوح گرمایی در فصل تابستان در بخش هایی از استان های کرمان، خراسان رضوی، خوزستان، بوشهر، سمنان، یزد، سیستان و بلوچستان، اصفهان، و خراسان جنوبی به رنگ صورتی نشان داده شده است. به طوریکه مناطق مذکور بیشتر از 56 درجه سانتی گراد دما را به خود اختصاص داده اند.

img_yw_news
چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای سطوح آتش گرفته و تهیه نقشه آن

آتش سوزی از مهمترین بحران هایی است که مدیران و دست اندرکاران عرصه های منابع طبیعی با آن مواجه هستند.

img_yw_news
سه شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره‌ای متوسط میزان روشنایی در سطح کشور برای سال‌های 1374 و 1397

اسکنرهای ماهواره NOAA در اصل برای شناسایی توزیع جهانی ابرها و دمای بالای ابر استفاده می شد. محققین پس از مدتی پی بردند که عکس های شبانه حس‌گرهای Visible  و Near-Infrared (VNIR)، پتانسیل ثبت یک سری از منابع انتشار ضعیف در محدوده مادون‌ قرمز مانند چراغ‌های شهری، شفق شمالی، آتش‌سوزی و ... را دارد.

img_yw_news
سه شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸ -

گردشگری شهر تبریز به روایت تصاویر ماهواره ای

پارک ائل گلی در جنوب شرقی تبریز بر دامنه تپه ای واقع شده و استخری بزرگ به شکل مربع به مساحت ۵۵ هزار مترمربع در مرکز آن ساخته شده و در جنوب آن نیز تپه ای است که آن را از بالا تا پایین، هم سطح استخر، پله بندی کرده و نهر آبی از آن به سمت پایین جاری است که بر زیبایی های این پارک افزوده است.

img_yw_news
دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸ -

استخراج و ترسیم هوشمند عوارض خطی با استفاده از تصاویر ماهواره ای مطالعه موردی (راه های استان قزوین)

از جمله کاربردهای تصاویر ماهواره ای استخراج، تولید و بروز رسانی اطلاعات مربوط به پدیده های مختلف طبیعی و دست ساخت انسان بر روی زمین است. داشتن اطلاعات بروز از وضعیت انواع جاده ها کشور برای متولیان ذیربط بسیار اهمیت دارد. با پردازش تصاویر سنتینل ۲ با توان تفکیک مکانی ۱۰ متر محدوده ی مسیر جاده قزوین _ زنجان، استخراج شد. ارزیابی دقت عوارض خطی فوق کمتر از ۳ متر تخمین زده شده است.

img_yw_news
جمعه ۲۶ مهر ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای آلاینده ها در استان تهران و البرز

آلودگی هوا یک مشکل بزرگ در حیطه سلامت و محیط زیست بوده و طبق آمار سازمان بهداشت جهانی (WHO) سالانه چندین میلیون نفر در سراسر جهان به دلیل عدم کیفیت مناسب هوا جان خود را از دست می‌دهند و اکثر مردم جهان نیز در مناطقی زندگی می‌کنند که کیفیت هوا در آن مناطق مناسب نیست. 

img_yw_news
چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای دمای سطح زمین مسیر راهپیمایی زائرین اربعین حسینی با استفاده از تصاویر مادیس

دمای سطح زمین(LST) شامل خاک، آب، برف و پوشش گیاهی از جمله متغیرهایی است که در دامنه وسیعی از مطالعات و تحقیقات علوم زمین و محیط زیست کاربرد دارد و  یکی از معیارهای مهم در برنامه ریزی ناحیه ای و منطقه ای می‌باشد. با توجه به محدودیت ایستگاه‌های هواشناسی، سنجش از دور حرارتی، امکان پایش مکانی هم‌ زمان این کمیت را در سطوح وسیع فراهم می‌آورد. عوامل مختلفی از جمله جنس مواد تشکیل‏ دهنده سطح و شرایط توپوگرافی و محیطی در دمای سطح زمین تأثیرگذار است.

img_yw_news
سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای برف پاییزه در ارتفاعات سبلان

به لحاظ ویژگی های تصاویر ترا / مادیس و تواتر گذرهای آن بر فراز کشورمان ایران، اولین برف پاییزه شناسایی شد. 

img_yw_news
سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸ -

برگزاری کنفرانس ISPRS در ایران

کنفرانس ISPRS در ایران توسط دانشکده نقشه برداری دانشگاه تهران برنامه ریزی و امسال در تاریخ های 12 تا 14 اکتبر 2019 مصادف با 20 تا 22 مهر ماه 1398 در محل پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران برگزار گردید. ضمنا کارگاه های آموزشی این کنفرانس نیز برای روزهای 15 و 16 اکتبر 2019 (23 و 24 مهر 1398) بر نامه ریزی شده است.

img_yw_news
سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای نیتروژن دی اکسید با استفاده از تصاویر ماهواره ای Sentinle-5‌

یکی از چالش های مهم در جهان، موضوع آلودگی هوا است. آلودگی هوا، بهداشت محیطی را تحت تاثیر قرار داده و به نوبه خود سالانه جان میلیون‌ها نفر را می‌گیرد. نگرانی در زمینه کیفیت هوایی که تنفس می‌کنیم سبب شد در اکتبر سال 2017 دانشمندان و متخصصین،  ماهواره کوپرنیک سنتینل 5P را با ماموریت پایش آلودگی هوا  در مدار قرار دهند. 

img_yw_news
دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ -

پایش روند تغییرات سطح یخ‌های قطبی با استفاده از تکنولوژی سنجش از دور

یکی از مهمترین جنبه‌های مطالعاتی یخچال‌های طبیعی، اندازه‌گیری سطح آن‌ها می‌باشد. مساحت یک یخچال طبیعی اگرچه جزو ابتدا‌یی‌ترین پارامترهای آن می‌باشد، اما اهمیت فراوانی در مطالعات مختلف دارد. 

img_yw_news
یکشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای دمای سطح زمین مسیر راهپیمایی زائرین اربعین حسینی با استفاده از تصاویر مادیس

دمای سطح زمین(LST) شامل خاک، آب، برف و پوشش گیاهی از جمله متغیرهایی است که در دامنه وسیعی از مطالعات و تحقیقات علوم زمین و محیط زیست کاربرد دارد و  یکی از معیارهای مهم در برنامه ریزی ناحیه ای و منطقه ای میباشد. با توجه به محدودیت ایستگاههای هواشناسی، سنجش از دور حرارتی، امکان پایش مکانی هم‌ زمان این کمیت را در سطوح وسیع فراهم می‌آورد. عوامل مختلفی از جمله جنس مواد تشکیل‏ دهنده سطح و شرایط توپوگرافی و محیطی در دمای سطح زمین تأثیرگذار است.

img_yw_news
جمعه ۱۹ مهر ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای هواویزها با استفاده تصاویر ماهواره ای Sentinel- 5 Precursor

هواویزها (Aerosols) ذرات کوچک معلق در هوا هستند که حالت جامد یا مایع داشته و ریشه پیدایش آنها در اثر عوامل طبیعی و انسانی می‎باشد. امروزه تخمین عمق نوری هواویزها به کمک داده‌های ماهواره‌ای قابل حصول است. این ذرات نقش مهمی در تعادل تابش زمین و تغییرات آب و هوا ایفا می‌کنند.

img_yw_news
چهارشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸ -

گفتگو با جناب آقای دکتر پورشکوری در خصوص نقش فن آوری سنجش از دور در پایش، حفظ و حراست از جنگل ها و منابع طبیعی

با توجه به اهمیت و جایگاه منابع طبیعی در کشور و ضرورت اهتمام به حفظ و حراست جنگل ها و منابع طبیعی، مصاحبه ای در خصوص نقش فن آوری سنجش از دور به منظور نظارت مستمر بر این عرصه های طبیعی و همچنین تبیین راهکارهای کار آمد جهت پایش منابع طبیعی با آقای دکتر پورشکوری انجام شد که در ادامه به آن می پردازیم.

img_yw_news
سه شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۸ -

سنجنده سنتینل 5p (Sentinel-5 Precursor)

سنجندهSentinel-5P  محصول مشترک بین سازمان فضایی اروپا (ESA) و کشور هلند می‌باشد که توسط دفتر فضایی هلند هدایت می‌شود. این سنجنده که باندهای ماورابنفش، باندهای مرئی، مادون قرمز کوتاه و مادون قرمز طول موج کوتاه را پشتیبانی می‌کند، با هدف کنترل آلودگی هوا ساخته شد. ارتفاع این سنجنده 817 کیلومتر است و می‌تواند در برآورد گازهایی مثل دی‌ اکسید گوگرد، دی اکسید نیتروژن، مونو اکسیدکربن، فرمالدئید و متان مفید باشد.

img_yw_news
سه شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای صخره‌ ها و آبسنگ‌ های مرجانی

صخره‌ها و آبسنگ‌ های مرجانی، اجتماعی از موجودات زنده دریایی می‌باشند که یکی از متنوع‌ ترین و غنی‌ ترین اکوسیستم‌ های دریایی بوده و حیات حدود 25 درصد آبزیان بطور مستقیم و غیر مستقیم بدان وابسته است.

img_yw_news
سه شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۸ -

برآورد ارتفاع درختان با استفاده از تفریق مقادیر ارتفاعی DEM از DSM

ارتفاع درخت فاصله عمودی بین پایه درخت تانوک بالاترین شاخه درخت است و اندازه گیری دقیقآ دشوار است. ارتفاع درخت یکی از پارامتر های بسیار مهم است که معمولاً به عنوان یکی از آماره های حیاتی درخت اندازه گیری میشود. از این پارامتر برای تعیین حجم درخت، ضریب شکل درخت و برخی مشخصات توده (مثل درجه حاصلخیزی رویشگاه) استفاده می شود. برای اندازه‌گیری ارتفاع درختان از روش ها، روابط (شکل 1 که از روابط مثلثاتی استفاده شده است) و دستگاه های مختلفی استفاده می شود.

img_yw_news
شنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۸ -

شروع همکاری مشترک با موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور

با توجه به اثرات مخرب شکوفایی مضر جلبکی بر حیات آبزیان، پرندگان دریایی و ساحلی و ...، لزوم پایش پیوسته آبهای ساحلی به منظور شناسایی جلبک های مضر و اقدام به موقع برای کنترل آنها امری بدیهی می باشد. در مقایسه با برنامه های نظارت ساحلی که به صورت سنتی انجام می گیرد،

img_yw_news
چهارشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۸ -

پایش لکه نفتی با استفاده از تصاویر ماهواره ای راداری سنتینل 1، تاریخ 1398/05/13

سنجش از دور فعال و استفاده از تصاویر ماهواره ای راداری، امکان تصویر برداری در تمام مدت شبانه روز و در هر شرایط آب و هوایی را فراهم می آورد. عوامل بسیاری بر روی قدرت سیگنال راداری باز پخش شده تأثیر می گذارند. بازتاب سیگنال تابش شده در تصاویر ماهواره ای راداری نسبت به زبری و جهت گیری عوارض سطح زمین بسیار حساس است. لکه های نفتی بر روی زبری سطح دریا تاثیرگذار هستند و حالت آینه ای عمل می کنند که سبب کاهش پراکنش سیگنال رادار می شود، بنابراین منجر به ایجاد مناطق تاریک در تصویر ماهواره ای راداری می شوند که با سطح آب اطراف آن ایجاد تمایز می نماید.

img_yw_news
دوشنبه ۸ مهر ۱۳۹۸ -

شناسایی آفات جنگلی با کمک فن آوری سنجش از دور و تصاویر ماهواره ای

به لحاظ علمی، آفت حشره‌ای است که جمعیت آن از حد قابل قبول یا آستانه بالاتر می‌رود. آفات، حشرات، بیماری ها و سایر عوامل زیست محیطی، تأثیرات قابل توجهی در جنگل ها و منابع طبیعی دارند. آنها می توانند بر رشد درخت و عملکرد چوب و محصولات غیر چوبی تأثیر منفی بگذارند.

img_yw_news
چهارشنبه ۳ مهر ۱۳۹۸ -

تخریب جنگل های هیرکانی در شمال کشور

پوشش گیاهی، مراتع، جنگل ها و فضای سبز در هر کشوری جزو سرمایه ها و ثروت آن جامعه به حساب می آیند و حفاظت از این گنجینه ارزشمند در توسعه و آبادانی کشور نقش مهمی ایفا می کند.

img_yw_news
سه شنبه ۲ مهر ۱۳۹۸ -

توانمندی تصاویر ماهواره‌ای در مطالعه منابع آب

پایش و مدیریت کیفیت منابع آب بحث پیچیده‌ای است که نیازمند داده و اطلاعات دقیق، قابل اعتماد و به روز از انواع متغیرها و پارامترهای تاثیرگذار بر آن است. در حوزه آلودگی ضرروریست مجموعه عوامل متعددی تحت پایش و کنترل منظم قرار گیرد. تعدادی از این عوامل به صورت مستقیم و بعضی دیگر به صورت غیرمستقیم در آلودگی منابع آب نقش دارند. منابع آب زیرزمینی نیازمند اندازه‌گیری‌های دقیق و دوره‌ای متغیرهای مرتبط با کیفیت آب هستند. تصاویر سنجش از دوری در این بخش به صورت مستقیم کاربرد ندارند ولی به صورت غیرمستقیم با مطالعه دیگر پارامترها و متغیرها (مانند الگوی کشاورزی منطقه، سلامت پوشش گیاهی منطقه، وجود انواع سایت‌های دفن زباله، وجود شهرک‌های صنعتی و ... ) می‌توان تخمینی از وضعیت کیفی منابع آب زیرزمینی ارائه داد.

img_yw_news
دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای پراکندگی آتش سوزی در سطح کشور در شهریور ماه 98

پایش ماهواره ای پراکندگی آتش سوزی در سطح کشور در شهریور ماه 98

img_yw_news
دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸ -

تهیه نقشه حداکثر دمای سطح زمین در شهریور ماه 1398

برآورد و تولید روزانه دمای سطح زمین در پهنه­ ی وسیع از طریق سنجش از دور، نقصان پایش آن را در ایستگاه‌ های محدود هواشناسی رفع کرده و در بسیاری از مطالعات علمی از قبیل اقلیم شناسی، هواشناسی، کشاورزی، هیدرولوژی، معماری، خطوط انتقال نیرو، زمین شناسی و باستان شناسی کاربرد دارد. با استفاده از دمای روزانه سطح زمین می توان نقشه حداکثر دمای ماهیانه را برآورد کرده و  توزیع جغرافیایی الگوهای حرارتی در سطح کشور را شناسایی و بررسی نمود.  بنابراین تولید این نقشه ها برای متخصصین در حوزه های کاربردی فوق الذکر بسیار مهم و با اهمیت است.

img_yw_news
یکشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۸ -

گفتگو با جناب آقای مهندس صادقی قهاره، کارشناس اداره توسعه کاربرد و خدمات سنجش از دور سازمان فضایی ایران درخصوص پایش ماهواره ای سیل وتحلیل آن

همانطور که می دانیم در بهار امسال (فروردین 98) در استان گلستان،‌ سیل در منطقه آق قلا رخ داد. در رابطه با این سیل با استفاده از تصاویر ماهواره ای پایش هایی انجام شد. در این مورد جناب آقای مهندس محمد صادقی قهاره کارشناس اداره توسعه کاربرد و خدمات سنجش از دور سازمان فضایی ایران با استفاده از تصاویر ماهواره ای و بکارگیری فناوری سنجش از دور، پروژه ای در زمینه تحلیل رفتار سیل در این منطقه انجام داده اند. لذا در این رابطه مصاحبه ای با ایشان انجام دادیم تا ضمن آشنا شدن با شیوه مطالعه پروژه، اطلاعاتی را در خصوص بررسی عملکرد این پدیده طبیعی در قالب یک رفتار خاص، که تا حدودی قابل پیش بینی است، کسب نمائیم.

img_yw_news
شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۸ -

شناسایی مناطق آتش گرفته کشور در 30 شهریور 98 توسط سامانه پایش ماهواره ای آتش سازمان فضایی ایران

روز سی ام شهریور ماه 98، سامانه پایش ماهواره ای آتش سوزی سازمان فضایی ایران با کمک تصاویر ماهواره ای آکوا/مادیس، مناطق آتش گرفته سیاهگل شهرستان آبدانان و ارتفاعات شهرستان هرسین را شناسایی نمود. در ادامه، مناطق آتش گرفته مذکور بر روی تصاویر ماهواره ای آکوا/مادیس مشخص شده است.

img_yw_news
شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۸ -

96 هکتار، وسعت منطقه سوخته ارتفاعات تله زنگ شهرستان دزفول در آتش سوزی 28 شهریور 98

پس از شناسایی منطقه آتش گرفته در ارتفاعات تله زنگ شهرستان دزفول در بیست و هشتم شهریور ماه 98 توسط سامانه پایش ماهواره ای آتش سوزی سازمان فضایی ایران، نقشه منطقه سوخته و وسعت آن با استفاده از تصاویر ماهواره ای سنتینل 2 به تاریخ 29 شهریور ماه 98، محاسبه گردید. بر طبق این گزارش، مساحت سطح سوخته عرصه های طبیعی این منطقه در حدود 96 هکتار تخمین زده شده است.

img_yw_news
شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۸ -

ادامه آتش سوزی در پالایشگاه های شرق عربستان در 30 شهریور ماه 98

پایش ماهواره ای آتش سوزی سازمان فضایی ابران در 30 شهریور ماه 98، نشان از ادامه آتش سوزی در شرق کشور عربستان و پالایشگاه های آن منطقه دارد. تصویر ماهواره ای ترا/مادیس زیر، ادامه آتش سوزی در 30 شهریور 98 در این منطقه را نشان می دهد. 

img_yw_news
جمعه ۲۹ شهریور ۱۳۹۸ -

ادامه آتش سوزی در پالایشگاه های شرق عربستان در 29 شهریور ماه 98

پایش ماهواره ای آتش سوزی سازمان فضایی ابران در بیست و نهم شهریور ماه 98، نشان از ادامه آتش سوزی در شرق کشور عربستان و پالایشگاه های آن منطقه دارد. تصویر ماهواره ای ترا/مادیس زیر، ادامه آتش سوزی در 29 شهریور 98 در این منطقه را نشان می دهد. 

img_yw_news
پنجشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ -

ادامه آتش سوزی در شرق کشور عربستان در 28 شهریور 98 و شناسایی آن توسط سامانه پایش ماهواره ای آتش سوزی سازمان فضایی ایران

پایش ماهواره ای آتش سوزی سازمان فضایی ابران در بیست و هشتم شهریور ماه 98، نشان از ادامه آتش سوزی در شرق کشور عربستان را دارد. تصاویر ماهواره ای ترا/مادیس زیر، ادامه آتش سوزی در این منطقه از 23 تا 28 شهریور ماه 98 را نشان می دهد. 

img_yw_news
چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ -

ادامه آتش سوزی در شرق کشور عربستان در روزهای 26 و 27 شهریور ماه 98 و شناسایی آن توسط سامانه پایش ماهواره ای آتش سازمان فضایی ایران

در پی وقوع آتش سوزی های رخ داده طی روزهای گذشته در شرق کشور عربستان، سامانه پایش آتش سازمان فضایی ایران، در تاریخ های 26 و 27 شهریور ماه 98، ادامه این آتش سوزی ها را با استفاده از تصاویر ماهواره ای TERRA/MODIS شناسایی نمود.

img_yw_news
سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ -

دسترسی به داده‌های سنجش از دوری با قدرت تفکیک مکانی بالا از طریق APSCO

یکی از پروژه های مهم در اپسکو " پلت فرم سرویس به اشتراک گذاری داده‌ها " یا همان DSSP است. در راستای تسهیل دسترسی دانشجویان تحصیلات تکمیلی به داده‌های سنجش از دور، با قدرت تفکیک مکانی بالا، سازمان فضایی ایران در نظر دارد، پایان نامه‌های مرتبط با این حوزه را مورد حمایت قرار دهد. به این منظور امکان سفارش داده ها در قالب پروژه پلت فرم سرویس به اشتراک گذاری داده‌ها فراهم شده است. این پروژه، یکی از برنامه های مشترک و بین المللی مربوط به سازمان فضایی کشورهای حوزه آسیا و اقیانوسیه، موسوم به APSCO  است. سازمان اپسکو یکی از مهمترین سازمان های بین‌المللی در حوزه فناوری فضایی در منطقه آسیا-اقیانوسیه می‌باشد و جمهوری اسلامی ایران از اعضای بنیانگذار و عضو اصلی آن است.

img_yw_news
دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ -

پردازش تصاویر ماهواره ای آتش سوزی ها در شرق کشور عربستان از 23 تا 24 شهریور 1398 بین ساعت 2 تا 4 بامداد (نیمه شب)

در پی وقوع آتش سوزی های رخ داده در شرق کشور عربستان،  پردازش تصاویر ماهواره ای ‌SUOMI NPP‌  در تاریخ های 23 و  24 شهریور ماه 98 وقوع این آتش سوزی ها در نیمه شب بین ساعت های 2 بامداد تا 4 بامداد را شناسایی و نشان می دهد.

img_yw_news
دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای آتش سوزی در شرق کشور عربستان در 23 و 24 شهریور ماه 98

در پی وقوع آتش سوزی های رخ داده در شرق کشور عربستان سامانه پایش آتش سازمان فضایی ایران، در تاریخ های 23 و 24 شهریور ماه 98 وقوع این آتش ها را با استفاده از تصاویر ماهواره ای مختلف شناسایی نمود.

img_yw_news
پنجشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۸ -

نقش سنجش از دور در مدیریت طوفان

طوفان به نقل از ویکی پدیا عبارت است از آشفتگی شدید جوّی و اختلال شدید فشار هوا. گاه بر اثر برخورد دو جبهه هوای سرد و گرم، که می‌تواند موجب قطع درختان، خرابی ساختمان‌ها و شکستن شیشه‌ ها شود.

img_yw_news
دوشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۸ -

راکت KZ-1A چین دو ماهواره جدید را به فضا پرتاب نمود.

روز شنبه مورخ نهم شهریور ماه 98، دو ماهواره به منظور آزمایش های علمی و فن آوری توسط موشک حامل Kuaizhou-1A یا KZ-1A از مرکز پرتاب ماهواره Jiuquan در شمال غربی چین به فضا فرستاده شد. این موشک ساعت 7:41 صبح دو ماهواره را به مدار برنامه ریزی شده خود فرستاد.

img_yw_news
جمعه ۱۵ شهریور ۱۳۹۸ -

بررسی لایه های مختلف جوی با کمک فن آوری سنجش از دور

جو زمین بالاترین بخش تشکیل‌ دهنده کره زمین است که مخلوطی از گازها شامل نیتروژن (78%)، اکسیژن (21%)، آرگون (0.9%) و کربن دی‌ اکسید (0.3%) است. اتمسفر زمین از سطح زمین آغاز شده و تا ارتفاع ۱۰۰۰۰ کیلومتر (۶۲۰۰ مایل) ادامه می‌یابد. ۹۹ درصد از جو زمین در فاصله ۳۰ کیلومتری از سطح آن قرار دارد. اگرچه سیاره‌های دیگر منظومه شمسی نیز هواکره دارند ولی جو زمین تنها جوی است که از زندگی موجودات زنده پشتیبانی می‌کند جوّ زمین از ۵ پنج لایهِ به نام‌های تروپوسفر، استراتوسفر، مزوسفر، ترموسفر، اگزوسفر تشکیل شده ‌است (شکل 1).

img_yw_news
چهارشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۸ -

گفتگو با رئیس اداره توسعه کاربرد و خدمات سنجش از دور در خصوص نیازسنجی جامعه کاربران در حوزه سنجش از دور

برنامه ریزی در حوزه های تهیه و تامین داده های ماهواره ای، تعریف پروژه های کاربردی، ارایه سرویس های مطلوب در سطوح مختلف به جامعه کاربران سنجش از دور (اعم از بهره برداران داده ماهواره ای و محصولات آن) مستلزم داشتن اطلاعات دقیق و بروز از نیاز جامعه کاربران و بهره برداران در حوزه سنجش از دور است. در این خصوص گفتگویی با جناب آقای مهندس مهدی جنتی، رئیس اداره توسعه کاربرد و خدمات سنجش از دور صورت گرفته، که در ادامه به آن می پردازیم.

img_yw_news
سه شنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۸ -

پایش خطوط ساحلی با استفاده از تصاویر ماهواره ای

خطوط ساحلی از محیط هایی هستند که در گذر زمان بسیار پویا و تغییر پذیر می باشند. این تغییرات در اثر عواملی همچون، وقوع سونامی ها، پیشروی و پسروی آب دریا، رسوب و ساخت و ساز در سواحل اتفاق می افتد. با استفاده از تصاویر ماهواره ای، پایش خطوط ساحلی در بازه های زما نی براحتی، اندازه گیری و موقعیت تغییرات پدیده ها را می توان آشکار کرد.

img_yw_news
دوشنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای آلودگی نوری در سطح زمین

از جمله کاربردهای تصاویر ماهواره ای پایش آلودگی های ناشی از نور می باشد. تصاویر اخذ شده در هنگام شب (در حالت قرص کامل ماه و قرص ضعیف ماه) کاربردهای وسیع و متفاوتی دارند. تصویر برداری در هنگام قرص کامل ماه به منظور شناسایی یخ، برف، ابر استفاده می شود.

img_yw_news
پنجشنبه ۷ شهریور ۱۳۹۸ -

پرتاب ماهواره Sentinel-6 در سال 2020 میلادی

ماهواره Sentinel-6 از جمله ماموریت های اتحادیه اروپا است که این پروژه با همکاری ESA ،NASA ،NOAA و Eumetsat انجام و تحقق می یابد، Sentinel-6 به رادیومتر پیشرفته مایکروویو مجهز شده که توسط ناسا تهیه و طراحی شده است.

img_yw_news
چهارشنبه ۶ شهریور ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای پراکندگی آتش سوزی در سطح کشور از ابتدای سال تا 31 مرداد 1398

به لحاظ ویژگی های جغرافیای کشور از جمله اقلیم خشک و نیمه خشک، پراکندگی ناهمواری ها، مخصوصا دو رشته کوه البرز در شمال و زاگرس در غرب شمال غرب و غرب کشور، گستره اراضی جنگلی و مراتع در ارتفاعات و دامنه های این رشته کوه ها و آتش سوزی های مختلفی در فصول سال مخصوصا تابستان در مناطق مختلف کشور رخ می دهد.

img_yw_news
دوشنبه ۴ شهریور ۱۳۹۸ -

FLEX ماهواره ای جدید برای پایش سلامت گیاهان

ظرفیت گیاه برای انجام فعالیت ‌های فتو شیمیایی محدود است و به فاکتورهای متعددی از جمله تنش‌های محیطی بستگی دارد. انرژی نورانی که مازاد بر مصرف فیتو شیمیایی گیاه جذب شده است در فرآیندهای غیر فیتو شیمیایی به هدر می‌رود. این فرآیندها شامل انتشار گرما و انتشار مجدد مقادیر قابل ملاحظه‌ای از اشعه تابیده شده با طول موج طویل (قرمز و قرمز دور) می‌باشد. این باز نشر نور به فلورسانس کلروفیل معروف است.

img_yw_news
دوشنبه ۴ شهریور ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای پراکندگی آتش سوزی در سطح کشور در مرداد ماه 1398

پایش ماهواره ای پراکندگی آتش سوزی در سطح کشور در مرداد ماه 1398

img_yw_news
یکشنبه ۳ شهریور ۱۳۹۸ -

گزارش آتش سوزی های رخ داده در روزهای 2 و 3 شهریور ماه 1398

گزارش آتش سوزی های رخ داده در روزهای 2 و 3 شهریور ماه 1398، سامانه پایش ماهواره ای آتش سوزی پرتال سنجش از دور سازمان فضایی ایران، در روزهای دوم و سوم شهریور ماه 98، در استان های آذربایجان شرقی و غربی، وقوع دو  آتش سوزی بر روی تصاویر ماهواره ای مشخص نمود. در ادامه، گزارش کامل این آتش سوزی ها تهیه و تنظیم شده است.

img_yw_news
پنجشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۸ -

تهیه نقشه گستره جنگل با استفاده از تصاویر ماهواره ای

استفاده و بهره برداری از منابع جنگلی همراه با حفظ و حراست آنها، ضرورت برنامه‌ریزی درست و دقیق برای این منابع را ایجاب می‌کند. مسلماً این برنامه ریزی نیازمند وجود اطلاعات کمی و کیفی دقیق و به هنگام از این منابع می باشد.

img_yw_news
پنجشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای پهنه بندی و رفتارشناسی سیل در منطقه آق قلا

مطالعه و بررسی عوامل وقوع سیلاب از نظر خساراتی که ببار می آورد بسیار حائز اهمیت است. اینکه چرا و در چه مناطقی سیلاب رخ داده و میزان و نوع خسارت وارده در هنگام وقوع سیلاب چه مقدار است، ضرورت توجه به این پدیده و شناسایی و مطالعه بهتر آن را موجب می شود.

img_yw_news
پنجشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۸ -

کاربرد تصاویر ماهواره ای در شناسایی آتش فعال

یکی از چالش های مهم در حوزه مدیریت جنگل و منابع طبیعی، آتش سوزی می باشد. شناسایی آتش فعال (آتش در حال سوختن) و اطفاء به موقع آن کمک بسیار زیادی به کاهش خسارات وارده به جنگل می نماید. به علت گستردگی عرصه های منابع طبیعی در هنگام وقوع آتش سوزی، عملیات مهار حریق بسیار مشکل و هزینه بر است. علاوه بر هزینه های مهار آتش، خساراتی که به منابع طبیعی در زمینه های اقتصادی، اجتماعی، محیط وحوش و .. وارد می شود، قابل توجه است.

img_yw_news
جمعه ۲۵ مرداد ۱۳۹۸ -

17 کشور جهان از جمله ایران در تنش آبی

براساس گزارش اخیر موسسه منابع آب (WRI)  17 کشور جهان و نزدیک به یک میلیارد و 800 میلیون نفر یعنی یک چهارم جمعیت کره زمین، دچار تنش آبی شدید هستند.

img_yw_news
پنجشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۸ -

تولید پارامتر ارتفاع زمین با استفاده از تصاویر راداری

مدل رقومی زمین یکی از مهمترین داده‌های مورد نیاز جهت آنالیزهای مکانی در فتوگرامتری و سنجش ‌از دور می‌باشند. یکی از منابع مناسب جهت تولید این داده‌ ها، تصاویر راداری است. با دسترسی رایگان به تصاویر سنتینل-1، امکان تولید مدل‌ های رقومی با دقت مناسب و بروز از مناطق مورد نظر برای متخصصان فتوگرامتری، سنجش از دور و علوم زمین فراهم  است. در شکل شماره 1، مدل رقومی ارتفاعی (DEM) از مناطق جنوبی کشور با استفاده از تصاویر سنتینل-1 با اطلاعات مندرج در جدول 1 و طول بیس‌لاین 35.43 متر تولید شده است. شایان ذکر است در تولید مدل‌ های رقومی زمین هرچه طول بیس‌لاین تصاویر بزرگتر باشد (اختلاف منظر مناسب در زوج ‌‌تصاویر)، دقت تولید مدل رقومی افزایش خواهد یافت.

img_yw_news
دوشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای وقوع آتش سوزی در ارتفاعات بخش خفر شهرستان جهرم در استان فارس

پایش ماهواره ای وقوع آتش سوزی در ارتفاعات بخش خفر شهرستان جهرم در استان فارس  

img_yw_news
شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای آتش سوزی در ارتفاعات خفر شهرستان جهرم واقع در استان فارس در تاریخ پنجشنبه (1398/05/17)

با استفاده از سامانه پایش آتش و پردازش تصاویر Aqua/MODIS، آتش سوزی رخ داده در ارتفاعات خفر شهرستان جهرم واقع در استان فارس در تاریخ پنجشنبه (1398/05/17) شناسایی گردید. نتایج حاصل از این پردازش در تصویر ماهواره ای زیر قابل مشاهده است.

img_yw_news
پنجشنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۸ -

اولین جلسه هماهنگی برای واگذاری ۳ سامانه پایشی اداره کل سنجش از دور به استارت‌ آپ‌ ها و شرکت‌ های دانش بنیان در 15 مرداد 98

روز سه شنبه مورخ 15 مرداد 98، اولین جلسه هماهنگی برای واگذاری ۳ سامانه پایشی اداره کل سنجش از دور به استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های دانش بنیان این حوزه، در سازمان فضایی ایران برگزار گردید.

img_yw_news
چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸ -

رد پای انسان در استفاده بیش از توان زیستی زمین، 7 مرداد روز جهانی رد پای اکولوژیکی بشر

در واقع روزی است که توجه جهانیان را به استفاده بیش از حد از توان اکولوژیکی زمین، جلب کنند. استفاده بیش از حد از منابع طبیعی از جمله خاک، آب و هوای پاک و در واقع آلوده نمودن آن ها. در واقع بشر 1.75 بار سریع تر از بازسازی اکوسیستم زمین، از طبیعت استفاده می کند. ردپای کرین ناشی منتشره از سوخت های فسیلی سریع تر از سایر ردپاهای به جای مانده در محیط زیست جهانی است و در واقع 60% را شامل می شود. استفاده بیش از حد از توان اکولوژیمی زمین هزینه های زیادی را به دنبال داشته است از جمله افزایش جنگل زدایی، فرسایش خاک،کاهش تنوع زیستی، افزایش دی اکسید کربن در جو و...

img_yw_news
سه شنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۸ -

گفتگو با سرکار خانم مهندس منصوری در ارتباط با فن آوری سنجش از دور و بیمه محصولات کشاورزی

نظارت بر تولید محصولات زراعی مبتنی بر اطلاعات حاصل از تصاویر ماهواره ای، ابزاری مؤثر برای بیمه محصولات زراعی می باشد. در ادامه، در خصوص این شیوه نظارت مدرن شرکت های بیمه در خدمت خانم مهندس زهرا منصوری هستیم و در مورد مزایای فن آوری سنجش از دور در این حوزه جویا شدیم.

img_yw_news
سه شنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۸ -

آتش سوزی در ارتفاعات برقرو شهرستان سنندج واقع در استان کردستان در تاریخ دوشنبه (1398/05/14)

آتش سوزی در ارتفاعات برقرو شهرستان سنندج واقع در استان کردستان در تاریخ دوشنبه (1398/05/14)

img_yw_news
جمعه ۱۱ مرداد ۱۳۹۸ -

عملیات میدانی برداشت دمای سطح زمین در بخش هایی از اطراف تهران و کرج، در راستای همکاری با برق منطقه ای تهران

یکی از سامانه های پایشی در اداره کل سنجش از دور، سامانه پایش دمای سطح زمین (Land Surface Temperature) است که بصورت مستمر نقشه دمای سطح زمین با استفاده داده های ماهواره ای مادیس تهیه و از طریق پرتال سنجش از دور وب سایت سازمان فضایی ایران در قسمت پایش ماهواره ای زمین در اختیار عموم و کاربران قرار می گیرد. نقشه های دمای سطح زمین کاربرد های زیادی داشته و بعنوان یکی از لایه های مهم دربسیاری از فرآیندهای مدل سازی محیط طبیعی قابل استفاده است.

img_yw_news
پنجشنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای موجودات بسیار ریزی بنام فیتوپلاکنتون ها

پلانکتون ها گروهی از موجودات زنده هستند با تنوعی گوناگون که در آب های شیرین و شور زندگی می کنند. برخی از آن ها باکتری و برخی دیگر تک یاخته هستند ولی اکثر آن ها به صورت گیاهی تک سلولی می باشند از جمله دیاتومه ها، جلبک های سبز و....بسیاری از موجودات آبزی دیگر از آنها تغذیه می کنند.

img_yw_news
چهارشنبه ۹ مرداد ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای دمای سطح زمین در حوزه برنامه ریزی و بهینه سازی مصرف برق

در راستای توسعه کاربرد فناوری سنجش از دور و معرفی آن برای بهره برداران و متولیان امور مختلف و پیرو درخواست شرکت سهامی برق منطقه ای تهران به اطلاعات مربوط به دمای سطح زمین برای محاسبه تعیین دقیق حد حرارتی خطوط انتقال و فوق توزیع در برنامه ریزی و جلوگیری از وقوع حوادث و خاموشی ها در زمان پیک بار، جلسه کارشناسی امروز مورخ 9 مرداد 1398 در محل دفتر اداره کل سنجش از دور با کارشناسان برق منطقه ای تهران برگزار شد.

img_yw_news
دوشنبه ۷ مرداد ۱۳۹۸ -

مصاحبه با آقای دکتر فرخ پورشکوری در خصوص اهمیت جنگل و نقش فن آوری سنجش از دور در مدیریت آن

جنگل به عنوان زیستگاه بسیاری از موجودات زنده و بستر فرایند های اکولوژیکی، یکی از اکوسیستم های پیچیده در دنیا محسوب میشود. این اکوسیستم با ارزش مجموعه ای از مزیت ها، محصولات و تولیدات گرانبها را برای جامعه انسانی و حیات وحش عرضه میکند. جنگل ها به صورت مستقیم یا غیر مستقیم در زندگی انسانها نقش ارزنده ای دارند. امروزه با گسترش آگاهی های مردم اکثر افراد جامعه به نقش جنگل ها اذعان داشته و سازمان های مردم نهاد زیادی، جهت حفاظت از این منابع با ارزش شکل گرفته است.

img_yw_news
شنبه ۵ مرداد ۱۳۹۸ -

گفتگو با رئیس اداره توسعه کاربرد وخدمات سنجش از دور در خصوص حمایت از شرکتها و استارت آپ های سنجش از دور

با توجه به این موضوع که ترویج و فرهنگ سازی فناوری های فضایی همچون سنجش از دور و حمایت از شرکت ها و استارت آپ های فعال در این حوزه از محورهای وظایف سازمان فضایی ایران بحساب می آید، لذا حرکت به سمت این مهم و هموارسازی مسیر پر تلاطم حمایت از بخش خصوصی، بسیار حائز اهمیت است. از این رو، طی گفتگویی که با رئیس اداره توسعه کاربرد و خدمات سنجش از دور (ذیل اداره کل سنجش از دور سازمان فضایی ایران) داشتیم، موضوعات فوق را از ایشان جویا شدیم.

img_yw_news
دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸ -

کاربرد تصاویر ماهواره ای در برآورد بیومس جنگل

بیوماس یا زیست توده یک منبع تجدید پذیر انرژی است که از مواد زیستی به دست می‌آید و به هر موجود زنده که قابلیت رشد و نمو داشته و بر مبنای قوانین طبیعی تقسیم شوند اطلاق می شود. بیوماس جنگلها، اجزاء گیاهان، برگها، موجودات زنده اقیانوسها، زائدات حیوانی، پسماندهای شهری و غذایی و ... را شامل می شود.

img_yw_news
یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۸ -

گوگل ارث انجین، پلت فرمی برای داده های علوم زمین و تجزیه و تحلیل آنها

برنامه Earth Engine میزبان تصاویر ماهواره ای و محل ذخیره آنها آن در یک آرشیو عمومی است. در این درگاه تصاویر زمین از چهل سال پیش تا کنون  برای داده کاوی در مقیاس جهانی در دسترس هستند.

img_yw_news
پنجشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۸ -

معرفی و پایش ماهواره ای برخی روستاهای دیدنی درآذربایجان شرقی

معرفی و پایش ماهواره ای برخی روستاهای دیدنی درآذربایجان شرقی

img_yw_news
چهارشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۸ -

آتش سوزی در مراتع کشاورزی و جنگلی گنجوان شهرستان ایلام در تاریخ چهارشنبه (1398/04/26)

با استفاده از سامانه پایش آتش و پردازش تصاویر Aqua/MODIS، آتش سوزی رخ داده در مراتع کشاورزی و جنگلی گنجوان شهرستان ایلام واقع در استان ایلام در تاریخ چهارشنبه (1398/04/26) شناسایی گردید. نتایج حاصل از این پردازش در تصویر ماهواره ای زیر قابل مشاهده است.

img_yw_news
دوشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای دمای سطح زمین در کلانشهر تهران و حومه

پایش ماهواره ای دمای سطح زمین LST در منطقه تهران و حومه با استفاده از تصاویر ماهواره ای لندست 8 انجام گرفت و نقاط بسیار گرم آن مشخص گردید.

img_yw_news
یکشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۸ -

اثر گرمایش زمین بر سلامت انسان

گرمای شدید از شبه قاره هند تا اروپا بر زندگی میلیون ها نفر تاثیر گذاشته است. در سال 2019 شمال اروپا گرمترین هوای ثبت شده در تاریخ را تجربه کرده، بطوریکه موج گرما در فرانسه و اسپانیا باعث مرگ چندین نفر شده است در ایران اوایل خرداد ماه سال 98، در خوزستان دمای 49 درجه سانتیگراد به ثبت رسیده است که در سی سال گذشته در این فصل از سال بی سابقه بوده و  همچنان تا 50 درجه ادامه خواهد داشت.

صفحه 1 از 3    
اولین
قبلی
1