• دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸
  • |

آمار سایت

  • تمام بازديد‌ها: 1546266 بازدید
  • بازديد 24 ساعت قبل: 1765 بازدید
  • مهمانان حاضر در زیرپورتال: 19 کاربر
  • کاربران حاضر در زیرپورتال:0 کاربر

ورود به سایت

بایگانی بخش اخبار - توسعه کاربرد و خدمات RS

img_yw_news
جمعه ۲۶ مهر ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای آلاینده ها در استان تهران و البرز

آلودگی هوا یک مشکل بزرگ در حیطه سلامت و محیط زیست بوده و طبق آمار سازمان بهداشت جهانی (WHO) سالانه چندین میلیون نفر در سراسر جهان به دلیل عدم کیفیت مناسب هوا جان خود را از دست می‌دهند و اکثر مردم جهان نیز در مناطقی زندگی می‌کنند که کیفیت هوا در آن مناطق مناسب نیست. 

img_yw_news
چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای دمای سطح زمین مسیر راهپیمایی زائرین اربعین حسینی با استفاده از تصاویر مادیس

دمای سطح زمین(LST) شامل خاک، آب، برف و پوشش گیاهی از جمله متغیرهایی است که در دامنه وسیعی از مطالعات و تحقیقات علوم زمین و محیط زیست کاربرد دارد و  یکی از معیارهای مهم در برنامه ریزی ناحیه ای و منطقه ای می‌باشد. با توجه به محدودیت ایستگاه‌های هواشناسی، سنجش از دور حرارتی، امکان پایش مکانی هم‌ زمان این کمیت را در سطوح وسیع فراهم می‌آورد. عوامل مختلفی از جمله جنس مواد تشکیل‏ دهنده سطح و شرایط توپوگرافی و محیطی در دمای سطح زمین تأثیرگذار است.

img_yw_news
سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای برف پاییزه در ارتفاعات سبلان

به لحاظ ویژگی های تصاویر ترا / مادیس و تواتر گذرهای آن بر فراز کشورمان ایران، اولین برف پاییزه شناسایی شد. 

img_yw_news
سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸ -

برگزاری کنفرانس ISPRS در ایران

کنفرانس ISPRS در ایران توسط دانشکده نقشه برداری دانشگاه تهران برنامه ریزی و امسال در تاریخ های 12 تا 14 اکتبر 2019 مصادف با 20 تا 22 مهر ماه 1398 در محل پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران برگزار گردید. ضمنا کارگاه های آموزشی این کنفرانس نیز برای روزهای 15 و 16 اکتبر 2019 (23 و 24 مهر 1398) بر نامه ریزی شده است.

img_yw_news
سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای نیتروژن دی اکسید با استفاده از تصاویر ماهواره ای Sentinle-5‌

یکی از چالش های مهم در جهان، موضوع آلودگی هوا است. آلودگی هوا، بهداشت محیطی را تحت تاثیر قرار داده و به نوبه خود سالانه جان میلیون‌ها نفر را می‌گیرد. نگرانی در زمینه کیفیت هوایی که تنفس می‌کنیم سبب شد در اکتبر سال 2017 دانشمندان و متخصصین،  ماهواره کوپرنیک سنتینل 5P را با ماموریت پایش آلودگی هوا  در مدار قرار دهند. 

img_yw_news
دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ -

پایش روند تغییرات سطح یخ‌های قطبی با استفاده از تکنولوژی سنجش از دور

یکی از مهمترین جنبه‌های مطالعاتی یخچال‌های طبیعی، اندازه‌گیری سطح آن‌ها می‌باشد. مساحت یک یخچال طبیعی اگرچه جزو ابتدا‌یی‌ترین پارامترهای آن می‌باشد، اما اهمیت فراوانی در مطالعات مختلف دارد. 

img_yw_news
یکشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای دمای سطح زمین مسیر راهپیمایی زائرین اربعین حسینی با استفاده از تصاویر مادیس

دمای سطح زمین(LST) شامل خاک، آب، برف و پوشش گیاهی از جمله متغیرهایی است که در دامنه وسیعی از مطالعات و تحقیقات علوم زمین و محیط زیست کاربرد دارد و  یکی از معیارهای مهم در برنامه ریزی ناحیه ای و منطقه ای میباشد. با توجه به محدودیت ایستگاههای هواشناسی، سنجش از دور حرارتی، امکان پایش مکانی هم‌ زمان این کمیت را در سطوح وسیع فراهم می‌آورد. عوامل مختلفی از جمله جنس مواد تشکیل‏ دهنده سطح و شرایط توپوگرافی و محیطی در دمای سطح زمین تأثیرگذار است.

img_yw_news
جمعه ۱۹ مهر ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای هواویزها با استفاده تصاویر ماهواره ای Sentinel- 5 Precursor

هواویزها (Aerosols) ذرات کوچک معلق در هوا هستند که حالت جامد یا مایع داشته و ریشه پیدایش آنها در اثر عوامل طبیعی و انسانی می‎باشد. امروزه تخمین عمق نوری هواویزها به کمک داده‌های ماهواره‌ای قابل حصول است. این ذرات نقش مهمی در تعادل تابش زمین و تغییرات آب و هوا ایفا می‌کنند.

img_yw_news
چهارشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸ -

گفتگو با جناب آقای دکتر پورشکوری در خصوص نقش فن آوری سنجش از دور در پایش، حفظ و حراست از جنگل ها و منابع طبیعی

با توجه به اهمیت و جایگاه منابع طبیعی در کشور و ضرورت اهتمام به حفظ و حراست جنگل ها و منابع طبیعی، مصاحبه ای در خصوص نقش فن آوری سنجش از دور به منظور نظارت مستمر بر این عرصه های طبیعی و همچنین تبیین راهکارهای کار آمد جهت پایش منابع طبیعی با آقای دکتر پورشکوری انجام شد که در ادامه به آن می پردازیم.

img_yw_news
سه شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۸ -

سنجنده سنتینل 5p (Sentinel-5 Precursor)

سنجندهSentinel-5P  محصول مشترک بین سازمان فضایی اروپا (ESA) و کشور هلند می‌باشد که توسط دفتر فضایی هلند هدایت می‌شود. این سنجنده که باندهای ماورابنفش، باندهای مرئی، مادون قرمز کوتاه و مادون قرمز طول موج کوتاه را پشتیبانی می‌کند، با هدف کنترل آلودگی هوا ساخته شد. ارتفاع این سنجنده 817 کیلومتر است و می‌تواند در برآورد گازهایی مثل دی‌ اکسید گوگرد، دی اکسید نیتروژن، مونو اکسیدکربن، فرمالدئید و متان مفید باشد.

img_yw_news
سه شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای صخره‌ ها و آبسنگ‌ های مرجانی

صخره‌ها و آبسنگ‌ های مرجانی، اجتماعی از موجودات زنده دریایی می‌باشند که یکی از متنوع‌ ترین و غنی‌ ترین اکوسیستم‌ های دریایی بوده و حیات حدود 25 درصد آبزیان بطور مستقیم و غیر مستقیم بدان وابسته است.

img_yw_news
سه شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۸ -

برآورد ارتفاع درختان با استفاده از تفریق مقادیر ارتفاعی DEM از DSM

ارتفاع درخت فاصله عمودی بین پایه درخت تانوک بالاترین شاخه درخت است و اندازه گیری دقیقآ دشوار است. ارتفاع درخت یکی از پارامتر های بسیار مهم است که معمولاً به عنوان یکی از آماره های حیاتی درخت اندازه گیری میشود. از این پارامتر برای تعیین حجم درخت، ضریب شکل درخت و برخی مشخصات توده (مثل درجه حاصلخیزی رویشگاه) استفاده می شود. برای اندازه‌گیری ارتفاع درختان از روش ها، روابط (شکل 1 که از روابط مثلثاتی استفاده شده است) و دستگاه های مختلفی استفاده می شود.

img_yw_news
شنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۸ -

شروع همکاری مشترک با موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور

با توجه به اثرات مخرب شکوفایی مضر جلبکی بر حیات آبزیان، پرندگان دریایی و ساحلی و ...، لزوم پایش پیوسته آبهای ساحلی به منظور شناسایی جلبک های مضر و اقدام به موقع برای کنترل آنها امری بدیهی می باشد. در مقایسه با برنامه های نظارت ساحلی که به صورت سنتی انجام می گیرد،

img_yw_news
چهارشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۸ -

پایش لکه نفتی با استفاده از تصاویر ماهواره ای راداری سنتینل 1، تاریخ 1398/05/13

سنجش از دور فعال و استفاده از تصاویر ماهواره ای راداری، امکان تصویر برداری در تمام مدت شبانه روز و در هر شرایط آب و هوایی را فراهم می آورد. عوامل بسیاری بر روی قدرت سیگنال راداری باز پخش شده تأثیر می گذارند. بازتاب سیگنال تابش شده در تصاویر ماهواره ای راداری نسبت به زبری و جهت گیری عوارض سطح زمین بسیار حساس است. لکه های نفتی بر روی زبری سطح دریا تاثیرگذار هستند و حالت آینه ای عمل می کنند که سبب کاهش پراکنش سیگنال رادار می شود، بنابراین منجر به ایجاد مناطق تاریک در تصویر ماهواره ای راداری می شوند که با سطح آب اطراف آن ایجاد تمایز می نماید.

img_yw_news
دوشنبه ۸ مهر ۱۳۹۸ -

شناسایی آفات جنگلی با کمک فن آوری سنجش از دور و تصاویر ماهواره ای

به لحاظ علمی، آفت حشره‌ای است که جمعیت آن از حد قابل قبول یا آستانه بالاتر می‌رود. آفات، حشرات، بیماری ها و سایر عوامل زیست محیطی، تأثیرات قابل توجهی در جنگل ها و منابع طبیعی دارند. آنها می توانند بر رشد درخت و عملکرد چوب و محصولات غیر چوبی تأثیر منفی بگذارند.

img_yw_news
چهارشنبه ۳ مهر ۱۳۹۸ -

تخریب جنگل های هیرکانی در شمال کشور

پوشش گیاهی، مراتع، جنگل ها و فضای سبز در هر کشوری جزو سرمایه ها و ثروت آن جامعه به حساب می آیند و حفاظت از این گنجینه ارزشمند در توسعه و آبادانی کشور نقش مهمی ایفا می کند.

img_yw_news
سه شنبه ۲ مهر ۱۳۹۸ -

توانمندی تصاویر ماهواره‌ای در مطالعه منابع آب

پایش و مدیریت کیفیت منابع آب بحث پیچیده‌ای است که نیازمند داده و اطلاعات دقیق، قابل اعتماد و به روز از انواع متغیرها و پارامترهای تاثیرگذار بر آن است. در حوزه آلودگی ضرروریست مجموعه عوامل متعددی تحت پایش و کنترل منظم قرار گیرد. تعدادی از این عوامل به صورت مستقیم و بعضی دیگر به صورت غیرمستقیم در آلودگی منابع آب نقش دارند. منابع آب زیرزمینی نیازمند اندازه‌گیری‌های دقیق و دوره‌ای متغیرهای مرتبط با کیفیت آب هستند. تصاویر سنجش از دوری در این بخش به صورت مستقیم کاربرد ندارند ولی به صورت غیرمستقیم با مطالعه دیگر پارامترها و متغیرها (مانند الگوی کشاورزی منطقه، سلامت پوشش گیاهی منطقه، وجود انواع سایت‌های دفن زباله، وجود شهرک‌های صنعتی و ... ) می‌توان تخمینی از وضعیت کیفی منابع آب زیرزمینی ارائه داد.

img_yw_news
دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای پراکندگی آتش سوزی در سطح کشور در شهریور ماه 98

پایش ماهواره ای پراکندگی آتش سوزی در سطح کشور در شهریور ماه 98

img_yw_news
دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸ -

تهیه نقشه حداکثر دمای سطح زمین در شهریور ماه 1398

برآورد و تولید روزانه دمای سطح زمین در پهنه­ ی وسیع از طریق سنجش از دور، نقصان پایش آن را در ایستگاه‌ های محدود هواشناسی رفع کرده و در بسیاری از مطالعات علمی از قبیل اقلیم شناسی، هواشناسی، کشاورزی، هیدرولوژی، معماری، خطوط انتقال نیرو، زمین شناسی و باستان شناسی کاربرد دارد. با استفاده از دمای روزانه سطح زمین می توان نقشه حداکثر دمای ماهیانه را برآورد کرده و  توزیع جغرافیایی الگوهای حرارتی در سطح کشور را شناسایی و بررسی نمود.  بنابراین تولید این نقشه ها برای متخصصین در حوزه های کاربردی فوق الذکر بسیار مهم و با اهمیت است.

img_yw_news
یکشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۸ -

گفتگو با جناب آقای مهندس صادقی قهاره، کارشناس اداره توسعه کاربرد و خدمات سنجش از دور سازمان فضایی ایران درخصوص پایش ماهواره ای سیل وتحلیل آن

همانطور که می دانیم در بهار امسال (فروردین 98) در استان گلستان،‌ سیل در منطقه آق قلا رخ داد. در رابطه با این سیل با استفاده از تصاویر ماهواره ای پایش هایی انجام شد. در این مورد جناب آقای مهندس محمد صادقی قهاره کارشناس اداره توسعه کاربرد و خدمات سنجش از دور سازمان فضایی ایران با استفاده از تصاویر ماهواره ای و بکارگیری فناوری سنجش از دور، پروژه ای در زمینه تحلیل رفتار سیل در این منطقه انجام داده اند. لذا در این رابطه مصاحبه ای با ایشان انجام دادیم تا ضمن آشنا شدن با شیوه مطالعه پروژه، اطلاعاتی را در خصوص بررسی عملکرد این پدیده طبیعی در قالب یک رفتار خاص، که تا حدودی قابل پیش بینی است، کسب نمائیم.

img_yw_news
شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۸ -

شناسایی مناطق آتش گرفته کشور در 30 شهریور 98 توسط سامانه پایش ماهواره ای آتش سازمان فضایی ایران

روز سی ام شهریور ماه 98، سامانه پایش ماهواره ای آتش سوزی سازمان فضایی ایران با کمک تصاویر ماهواره ای آکوا/مادیس، مناطق آتش گرفته سیاهگل شهرستان آبدانان و ارتفاعات شهرستان هرسین را شناسایی نمود. در ادامه، مناطق آتش گرفته مذکور بر روی تصاویر ماهواره ای آکوا/مادیس مشخص شده است.

img_yw_news
شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۸ -

96 هکتار، وسعت منطقه سوخته ارتفاعات تله زنگ شهرستان دزفول در آتش سوزی 28 شهریور 98

پس از شناسایی منطقه آتش گرفته در ارتفاعات تله زنگ شهرستان دزفول در بیست و هشتم شهریور ماه 98 توسط سامانه پایش ماهواره ای آتش سوزی سازمان فضایی ایران، نقشه منطقه سوخته و وسعت آن با استفاده از تصاویر ماهواره ای سنتینل 2 به تاریخ 29 شهریور ماه 98، محاسبه گردید. بر طبق این گزارش، مساحت سطح سوخته عرصه های طبیعی این منطقه در حدود 96 هکتار تخمین زده شده است.

img_yw_news
شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۸ -

ادامه آتش سوزی در پالایشگاه های شرق عربستان در 30 شهریور ماه 98

پایش ماهواره ای آتش سوزی سازمان فضایی ابران در 30 شهریور ماه 98، نشان از ادامه آتش سوزی در شرق کشور عربستان و پالایشگاه های آن منطقه دارد. تصویر ماهواره ای ترا/مادیس زیر، ادامه آتش سوزی در 30 شهریور 98 در این منطقه را نشان می دهد. 

img_yw_news
جمعه ۲۹ شهریور ۱۳۹۸ -

ادامه آتش سوزی در پالایشگاه های شرق عربستان در 29 شهریور ماه 98

پایش ماهواره ای آتش سوزی سازمان فضایی ابران در بیست و نهم شهریور ماه 98، نشان از ادامه آتش سوزی در شرق کشور عربستان و پالایشگاه های آن منطقه دارد. تصویر ماهواره ای ترا/مادیس زیر، ادامه آتش سوزی در 29 شهریور 98 در این منطقه را نشان می دهد. 

img_yw_news
پنجشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ -

ادامه آتش سوزی در شرق کشور عربستان در 28 شهریور 98 و شناسایی آن توسط سامانه پایش ماهواره ای آتش سوزی سازمان فضایی ایران

پایش ماهواره ای آتش سوزی سازمان فضایی ابران در بیست و هشتم شهریور ماه 98، نشان از ادامه آتش سوزی در شرق کشور عربستان را دارد. تصاویر ماهواره ای ترا/مادیس زیر، ادامه آتش سوزی در این منطقه از 23 تا 28 شهریور ماه 98 را نشان می دهد. 

img_yw_news
چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ -

ادامه آتش سوزی در شرق کشور عربستان در روزهای 26 و 27 شهریور ماه 98 و شناسایی آن توسط سامانه پایش ماهواره ای آتش سازمان فضایی ایران

در پی وقوع آتش سوزی های رخ داده طی روزهای گذشته در شرق کشور عربستان، سامانه پایش آتش سازمان فضایی ایران، در تاریخ های 26 و 27 شهریور ماه 98، ادامه این آتش سوزی ها را با استفاده از تصاویر ماهواره ای TERRA/MODIS شناسایی نمود.

img_yw_news
سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ -

دسترسی به داده‌های سنجش از دوری با قدرت تفکیک مکانی بالا از طریق APSCO

یکی از پروژه های مهم در اپسکو " پلت فرم سرویس به اشتراک گذاری داده‌ها " یا همان DSSP است. در راستای تسهیل دسترسی دانشجویان تحصیلات تکمیلی به داده‌های سنجش از دور، با قدرت تفکیک مکانی بالا، سازمان فضایی ایران در نظر دارد، پایان نامه‌های مرتبط با این حوزه را مورد حمایت قرار دهد. به این منظور امکان سفارش داده ها در قالب پروژه پلت فرم سرویس به اشتراک گذاری داده‌ها فراهم شده است. این پروژه، یکی از برنامه های مشترک و بین المللی مربوط به سازمان فضایی کشورهای حوزه آسیا و اقیانوسیه، موسوم به APSCO  است. سازمان اپسکو یکی از مهمترین سازمان های بین‌المللی در حوزه فناوری فضایی در منطقه آسیا-اقیانوسیه می‌باشد و جمهوری اسلامی ایران از اعضای بنیانگذار و عضو اصلی آن است.

img_yw_news
دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ -

پردازش تصاویر ماهواره ای آتش سوزی ها در شرق کشور عربستان از 23 تا 24 شهریور 1398 بین ساعت 2 تا 4 بامداد (نیمه شب)

در پی وقوع آتش سوزی های رخ داده در شرق کشور عربستان،  پردازش تصاویر ماهواره ای ‌SUOMI NPP‌  در تاریخ های 23 و  24 شهریور ماه 98 وقوع این آتش سوزی ها در نیمه شب بین ساعت های 2 بامداد تا 4 بامداد را شناسایی و نشان می دهد.

img_yw_news
دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای آتش سوزی در شرق کشور عربستان در 23 و 24 شهریور ماه 98

در پی وقوع آتش سوزی های رخ داده در شرق کشور عربستان سامانه پایش آتش سازمان فضایی ایران، در تاریخ های 23 و 24 شهریور ماه 98 وقوع این آتش ها را با استفاده از تصاویر ماهواره ای مختلف شناسایی نمود.

img_yw_news
پنجشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۸ -

نقش سنجش از دور در مدیریت طوفان

طوفان به نقل از ویکی پدیا عبارت است از آشفتگی شدید جوّی و اختلال شدید فشار هوا. گاه بر اثر برخورد دو جبهه هوای سرد و گرم، که می‌تواند موجب قطع درختان، خرابی ساختمان‌ها و شکستن شیشه‌ ها شود.

img_yw_news
دوشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۸ -

راکت KZ-1A چین دو ماهواره جدید را به فضا پرتاب نمود.

روز شنبه مورخ نهم شهریور ماه 98، دو ماهواره به منظور آزمایش های علمی و فن آوری توسط موشک حامل Kuaizhou-1A یا KZ-1A از مرکز پرتاب ماهواره Jiuquan در شمال غربی چین به فضا فرستاده شد. این موشک ساعت 7:41 صبح دو ماهواره را به مدار برنامه ریزی شده خود فرستاد.

img_yw_news
جمعه ۱۵ شهریور ۱۳۹۸ -

بررسی لایه های مختلف جوی با کمک فن آوری سنجش از دور

جو زمین بالاترین بخش تشکیل‌ دهنده کره زمین است که مخلوطی از گازها شامل نیتروژن (78%)، اکسیژن (21%)، آرگون (0.9%) و کربن دی‌ اکسید (0.3%) است. اتمسفر زمین از سطح زمین آغاز شده و تا ارتفاع ۱۰۰۰۰ کیلومتر (۶۲۰۰ مایل) ادامه می‌یابد. ۹۹ درصد از جو زمین در فاصله ۳۰ کیلومتری از سطح آن قرار دارد. اگرچه سیاره‌های دیگر منظومه شمسی نیز هواکره دارند ولی جو زمین تنها جوی است که از زندگی موجودات زنده پشتیبانی می‌کند جوّ زمین از ۵ پنج لایهِ به نام‌های تروپوسفر، استراتوسفر، مزوسفر، ترموسفر، اگزوسفر تشکیل شده ‌است (شکل 1).

img_yw_news
چهارشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۸ -

گفتگو با رئیس اداره توسعه کاربرد و خدمات سنجش از دور در خصوص نیازسنجی جامعه کاربران در حوزه سنجش از دور

برنامه ریزی در حوزه های تهیه و تامین داده های ماهواره ای، تعریف پروژه های کاربردی، ارایه سرویس های مطلوب در سطوح مختلف به جامعه کاربران سنجش از دور (اعم از بهره برداران داده ماهواره ای و محصولات آن) مستلزم داشتن اطلاعات دقیق و بروز از نیاز جامعه کاربران و بهره برداران در حوزه سنجش از دور است. در این خصوص گفتگویی با جناب آقای مهندس مهدی جنتی، رئیس اداره توسعه کاربرد و خدمات سنجش از دور صورت گرفته، که در ادامه به آن می پردازیم.

img_yw_news
سه شنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۸ -

پایش خطوط ساحلی با استفاده از تصاویر ماهواره ای

خطوط ساحلی از محیط هایی هستند که در گذر زمان بسیار پویا و تغییر پذیر می باشند. این تغییرات در اثر عواملی همچون، وقوع سونامی ها، پیشروی و پسروی آب دریا، رسوب و ساخت و ساز در سواحل اتفاق می افتد. با استفاده از تصاویر ماهواره ای، پایش خطوط ساحلی در بازه های زما نی براحتی، اندازه گیری و موقعیت تغییرات پدیده ها را می توان آشکار کرد.

img_yw_news
دوشنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای آلودگی نوری در سطح زمین

از جمله کاربردهای تصاویر ماهواره ای پایش آلودگی های ناشی از نور می باشد. تصاویر اخذ شده در هنگام شب (در حالت قرص کامل ماه و قرص ضعیف ماه) کاربردهای وسیع و متفاوتی دارند. تصویر برداری در هنگام قرص کامل ماه به منظور شناسایی یخ، برف، ابر استفاده می شود.

img_yw_news
پنجشنبه ۷ شهریور ۱۳۹۸ -

پرتاب ماهواره Sentinel-6 در سال 2020 میلادی

ماهواره Sentinel-6 از جمله ماموریت های اتحادیه اروپا است که این پروژه با همکاری ESA ،NASA ،NOAA و Eumetsat انجام و تحقق می یابد، Sentinel-6 به رادیومتر پیشرفته مایکروویو مجهز شده که توسط ناسا تهیه و طراحی شده است.

img_yw_news
چهارشنبه ۶ شهریور ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای پراکندگی آتش سوزی در سطح کشور از ابتدای سال تا 31 مرداد 1398

به لحاظ ویژگی های جغرافیای کشور از جمله اقلیم خشک و نیمه خشک، پراکندگی ناهمواری ها، مخصوصا دو رشته کوه البرز در شمال و زاگرس در غرب شمال غرب و غرب کشور، گستره اراضی جنگلی و مراتع در ارتفاعات و دامنه های این رشته کوه ها و آتش سوزی های مختلفی در فصول سال مخصوصا تابستان در مناطق مختلف کشور رخ می دهد.

img_yw_news
دوشنبه ۴ شهریور ۱۳۹۸ -

FLEX ماهواره ای جدید برای پایش سلامت گیاهان

ظرفیت گیاه برای انجام فعالیت ‌های فتو شیمیایی محدود است و به فاکتورهای متعددی از جمله تنش‌های محیطی بستگی دارد. انرژی نورانی که مازاد بر مصرف فیتو شیمیایی گیاه جذب شده است در فرآیندهای غیر فیتو شیمیایی به هدر می‌رود. این فرآیندها شامل انتشار گرما و انتشار مجدد مقادیر قابل ملاحظه‌ای از اشعه تابیده شده با طول موج طویل (قرمز و قرمز دور) می‌باشد. این باز نشر نور به فلورسانس کلروفیل معروف است.

img_yw_news
دوشنبه ۴ شهریور ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای پراکندگی آتش سوزی در سطح کشور در مرداد ماه 1398

پایش ماهواره ای پراکندگی آتش سوزی در سطح کشور در مرداد ماه 1398

img_yw_news
یکشنبه ۳ شهریور ۱۳۹۸ -

گزارش آتش سوزی های رخ داده در روزهای 2 و 3 شهریور ماه 1398

گزارش آتش سوزی های رخ داده در روزهای 2 و 3 شهریور ماه 1398، سامانه پایش ماهواره ای آتش سوزی پرتال سنجش از دور سازمان فضایی ایران، در روزهای دوم و سوم شهریور ماه 98، در استان های آذربایجان شرقی و غربی، وقوع دو  آتش سوزی بر روی تصاویر ماهواره ای مشخص نمود. در ادامه، گزارش کامل این آتش سوزی ها تهیه و تنظیم شده است.

img_yw_news
پنجشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۸ -

تهیه نقشه گستره جنگل با استفاده از تصاویر ماهواره ای

استفاده و بهره برداری از منابع جنگلی همراه با حفظ و حراست آنها، ضرورت برنامه‌ریزی درست و دقیق برای این منابع را ایجاب می‌کند. مسلماً این برنامه ریزی نیازمند وجود اطلاعات کمی و کیفی دقیق و به هنگام از این منابع می باشد.

img_yw_news
پنجشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای پهنه بندی و رفتارشناسی سیل در منطقه آق قلا

مطالعه و بررسی عوامل وقوع سیلاب از نظر خساراتی که ببار می آورد بسیار حائز اهمیت است. اینکه چرا و در چه مناطقی سیلاب رخ داده و میزان و نوع خسارت وارده در هنگام وقوع سیلاب چه مقدار است، ضرورت توجه به این پدیده و شناسایی و مطالعه بهتر آن را موجب می شود.

img_yw_news
پنجشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۸ -

کاربرد تصاویر ماهواره ای در شناسایی آتش فعال

یکی از چالش های مهم در حوزه مدیریت جنگل و منابع طبیعی، آتش سوزی می باشد. شناسایی آتش فعال (آتش در حال سوختن) و اطفاء به موقع آن کمک بسیار زیادی به کاهش خسارات وارده به جنگل می نماید. به علت گستردگی عرصه های منابع طبیعی در هنگام وقوع آتش سوزی، عملیات مهار حریق بسیار مشکل و هزینه بر است. علاوه بر هزینه های مهار آتش، خساراتی که به منابع طبیعی در زمینه های اقتصادی، اجتماعی، محیط وحوش و .. وارد می شود، قابل توجه است.

img_yw_news
جمعه ۲۵ مرداد ۱۳۹۸ -

17 کشور جهان از جمله ایران در تنش آبی

براساس گزارش اخیر موسسه منابع آب (WRI)  17 کشور جهان و نزدیک به یک میلیارد و 800 میلیون نفر یعنی یک چهارم جمعیت کره زمین، دچار تنش آبی شدید هستند.

img_yw_news
پنجشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۸ -

تولید پارامتر ارتفاع زمین با استفاده از تصاویر راداری

مدل رقومی زمین یکی از مهمترین داده‌های مورد نیاز جهت آنالیزهای مکانی در فتوگرامتری و سنجش ‌از دور می‌باشند. یکی از منابع مناسب جهت تولید این داده‌ ها، تصاویر راداری است. با دسترسی رایگان به تصاویر سنتینل-1، امکان تولید مدل‌ های رقومی با دقت مناسب و بروز از مناطق مورد نظر برای متخصصان فتوگرامتری، سنجش از دور و علوم زمین فراهم  است. در شکل شماره 1، مدل رقومی ارتفاعی (DEM) از مناطق جنوبی کشور با استفاده از تصاویر سنتینل-1 با اطلاعات مندرج در جدول 1 و طول بیس‌لاین 35.43 متر تولید شده است. شایان ذکر است در تولید مدل‌ های رقومی زمین هرچه طول بیس‌لاین تصاویر بزرگتر باشد (اختلاف منظر مناسب در زوج ‌‌تصاویر)، دقت تولید مدل رقومی افزایش خواهد یافت.

img_yw_news
دوشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای وقوع آتش سوزی در ارتفاعات بخش خفر شهرستان جهرم در استان فارس

پایش ماهواره ای وقوع آتش سوزی در ارتفاعات بخش خفر شهرستان جهرم در استان فارس  

img_yw_news
شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای آتش سوزی در ارتفاعات خفر شهرستان جهرم واقع در استان فارس در تاریخ پنجشنبه (1398/05/17)

با استفاده از سامانه پایش آتش و پردازش تصاویر Aqua/MODIS، آتش سوزی رخ داده در ارتفاعات خفر شهرستان جهرم واقع در استان فارس در تاریخ پنجشنبه (1398/05/17) شناسایی گردید. نتایج حاصل از این پردازش در تصویر ماهواره ای زیر قابل مشاهده است.

img_yw_news
پنجشنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۸ -

اولین جلسه هماهنگی برای واگذاری ۳ سامانه پایشی اداره کل سنجش از دور به استارت‌ آپ‌ ها و شرکت‌ های دانش بنیان در 15 مرداد 98

روز سه شنبه مورخ 15 مرداد 98، اولین جلسه هماهنگی برای واگذاری ۳ سامانه پایشی اداره کل سنجش از دور به استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های دانش بنیان این حوزه، در سازمان فضایی ایران برگزار گردید.

img_yw_news
چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸ -

رد پای انسان در استفاده بیش از توان زیستی زمین، 7 مرداد روز جهانی رد پای اکولوژیکی بشر

در واقع روزی است که توجه جهانیان را به استفاده بیش از حد از توان اکولوژیکی زمین، جلب کنند. استفاده بیش از حد از منابع طبیعی از جمله خاک، آب و هوای پاک و در واقع آلوده نمودن آن ها. در واقع بشر 1.75 بار سریع تر از بازسازی اکوسیستم زمین، از طبیعت استفاده می کند. ردپای کرین ناشی منتشره از سوخت های فسیلی سریع تر از سایر ردپاهای به جای مانده در محیط زیست جهانی است و در واقع 60% را شامل می شود. استفاده بیش از حد از توان اکولوژیمی زمین هزینه های زیادی را به دنبال داشته است از جمله افزایش جنگل زدایی، فرسایش خاک،کاهش تنوع زیستی، افزایش دی اکسید کربن در جو و...

img_yw_news
سه شنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۸ -

گفتگو با سرکار خانم مهندس منصوری در ارتباط با فن آوری سنجش از دور و بیمه محصولات کشاورزی

نظارت بر تولید محصولات زراعی مبتنی بر اطلاعات حاصل از تصاویر ماهواره ای، ابزاری مؤثر برای بیمه محصولات زراعی می باشد. در ادامه، در خصوص این شیوه نظارت مدرن شرکت های بیمه در خدمت خانم مهندس زهرا منصوری هستیم و در مورد مزایای فن آوری سنجش از دور در این حوزه جویا شدیم.

img_yw_news
سه شنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۸ -

آتش سوزی در ارتفاعات برقرو شهرستان سنندج واقع در استان کردستان در تاریخ دوشنبه (1398/05/14)

آتش سوزی در ارتفاعات برقرو شهرستان سنندج واقع در استان کردستان در تاریخ دوشنبه (1398/05/14)

img_yw_news
جمعه ۱۱ مرداد ۱۳۹۸ -

عملیات میدانی برداشت دمای سطح زمین در بخش هایی از اطراف تهران و کرج، در راستای همکاری با برق منطقه ای تهران

یکی از سامانه های پایشی در اداره کل سنجش از دور، سامانه پایش دمای سطح زمین (Land Surface Temperature) است که بصورت مستمر نقشه دمای سطح زمین با استفاده داده های ماهواره ای مادیس تهیه و از طریق پرتال سنجش از دور وب سایت سازمان فضایی ایران در قسمت پایش ماهواره ای زمین در اختیار عموم و کاربران قرار می گیرد. نقشه های دمای سطح زمین کاربرد های زیادی داشته و بعنوان یکی از لایه های مهم دربسیاری از فرآیندهای مدل سازی محیط طبیعی قابل استفاده است.

img_yw_news
پنجشنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای موجودات بسیار ریزی بنام فیتوپلاکنتون ها

پلانکتون ها گروهی از موجودات زنده هستند با تنوعی گوناگون که در آب های شیرین و شور زندگی می کنند. برخی از آن ها باکتری و برخی دیگر تک یاخته هستند ولی اکثر آن ها به صورت گیاهی تک سلولی می باشند از جمله دیاتومه ها، جلبک های سبز و....بسیاری از موجودات آبزی دیگر از آنها تغذیه می کنند.

img_yw_news
چهارشنبه ۹ مرداد ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای دمای سطح زمین در حوزه برنامه ریزی و بهینه سازی مصرف برق

در راستای توسعه کاربرد فناوری سنجش از دور و معرفی آن برای بهره برداران و متولیان امور مختلف و پیرو درخواست شرکت سهامی برق منطقه ای تهران به اطلاعات مربوط به دمای سطح زمین برای محاسبه تعیین دقیق حد حرارتی خطوط انتقال و فوق توزیع در برنامه ریزی و جلوگیری از وقوع حوادث و خاموشی ها در زمان پیک بار، جلسه کارشناسی امروز مورخ 9 مرداد 1398 در محل دفتر اداره کل سنجش از دور با کارشناسان برق منطقه ای تهران برگزار شد.

img_yw_news
دوشنبه ۷ مرداد ۱۳۹۸ -

مصاحبه با آقای دکتر فرخ پورشکوری در خصوص اهمیت جنگل و نقش فن آوری سنجش از دور در مدیریت آن

جنگل به عنوان زیستگاه بسیاری از موجودات زنده و بستر فرایند های اکولوژیکی، یکی از اکوسیستم های پیچیده در دنیا محسوب میشود. این اکوسیستم با ارزش مجموعه ای از مزیت ها، محصولات و تولیدات گرانبها را برای جامعه انسانی و حیات وحش عرضه میکند. جنگل ها به صورت مستقیم یا غیر مستقیم در زندگی انسانها نقش ارزنده ای دارند. امروزه با گسترش آگاهی های مردم اکثر افراد جامعه به نقش جنگل ها اذعان داشته و سازمان های مردم نهاد زیادی، جهت حفاظت از این منابع با ارزش شکل گرفته است.

img_yw_news
شنبه ۵ مرداد ۱۳۹۸ -

گفتگو با رئیس اداره توسعه کاربرد وخدمات سنجش از دور در خصوص حمایت از شرکتها و استارت آپ های سنجش از دور

با توجه به این موضوع که ترویج و فرهنگ سازی فناوری های فضایی همچون سنجش از دور و حمایت از شرکت ها و استارت آپ های فعال در این حوزه از محورهای وظایف سازمان فضایی ایران بحساب می آید، لذا حرکت به سمت این مهم و هموارسازی مسیر پر تلاطم حمایت از بخش خصوصی، بسیار حائز اهمیت است. از این رو، طی گفتگویی که با رئیس اداره توسعه کاربرد و خدمات سنجش از دور (ذیل اداره کل سنجش از دور سازمان فضایی ایران) داشتیم، موضوعات فوق را از ایشان جویا شدیم.

img_yw_news
دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸ -

کاربرد تصاویر ماهواره ای در برآورد بیومس جنگل

بیوماس یا زیست توده یک منبع تجدید پذیر انرژی است که از مواد زیستی به دست می‌آید و به هر موجود زنده که قابلیت رشد و نمو داشته و بر مبنای قوانین طبیعی تقسیم شوند اطلاق می شود. بیوماس جنگلها، اجزاء گیاهان، برگها، موجودات زنده اقیانوسها، زائدات حیوانی، پسماندهای شهری و غذایی و ... را شامل می شود.

img_yw_news
یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۸ -

گوگل ارث انجین، پلت فرمی برای داده های علوم زمین و تجزیه و تحلیل آنها

برنامه Earth Engine میزبان تصاویر ماهواره ای و محل ذخیره آنها آن در یک آرشیو عمومی است. در این درگاه تصاویر زمین از چهل سال پیش تا کنون  برای داده کاوی در مقیاس جهانی در دسترس هستند.

img_yw_news
پنجشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۸ -

معرفی و پایش ماهواره ای برخی روستاهای دیدنی درآذربایجان شرقی

معرفی و پایش ماهواره ای برخی روستاهای دیدنی درآذربایجان شرقی

img_yw_news
چهارشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۸ -

آتش سوزی در مراتع کشاورزی و جنگلی گنجوان شهرستان ایلام در تاریخ چهارشنبه (1398/04/26)

با استفاده از سامانه پایش آتش و پردازش تصاویر Aqua/MODIS، آتش سوزی رخ داده در مراتع کشاورزی و جنگلی گنجوان شهرستان ایلام واقع در استان ایلام در تاریخ چهارشنبه (1398/04/26) شناسایی گردید. نتایج حاصل از این پردازش در تصویر ماهواره ای زیر قابل مشاهده است.

img_yw_news
دوشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای دمای سطح زمین در کلانشهر تهران و حومه

پایش ماهواره ای دمای سطح زمین LST در منطقه تهران و حومه با استفاده از تصاویر ماهواره ای لندست 8 انجام گرفت و نقاط بسیار گرم آن مشخص گردید.

img_yw_news
یکشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۸ -

اثر گرمایش زمین بر سلامت انسان

گرمای شدید از شبه قاره هند تا اروپا بر زندگی میلیون ها نفر تاثیر گذاشته است. در سال 2019 شمال اروپا گرمترین هوای ثبت شده در تاریخ را تجربه کرده، بطوریکه موج گرما در فرانسه و اسپانیا باعث مرگ چندین نفر شده است در ایران اوایل خرداد ماه سال 98، در خوزستان دمای 49 درجه سانتیگراد به ثبت رسیده است که در سی سال گذشته در این فصل از سال بی سابقه بوده و  همچنان تا 50 درجه ادامه خواهد داشت.

img_yw_news
یکشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای سطح سوخته در بخشی از اراضی مرکز فضایی ماهدشت

پایش ماهواره ای سطح سوخته در بخشی از اراضی مرکز فضایی ماهدشت

img_yw_news
شنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۸ -

آتش سوزی در ارتفاعات شهرستان ایلام واقع در استان ایلام در تاریخ شنبه (1398/04/22)

با استفاده از سامانه پایش آتش و پردازش تصاویر Aqua/MODIS، آتش سوزی رخ داده در ارتفاعات شهرستان ایلام واقع در استان ایلام در تاریخ شنبه (1398/04/22) شناسایی گردید. نتایج حاصل از این پردازش در تصویر ماهواره ای زیر قابل مشاهده است.

img_yw_news
جمعه ۲۱ تیر ۱۳۹۸ -

سردشت، شهری کوهستانی و جنگلی در استان آذربایجان غربی

سردشت، شهری که در دل رشته کوه های مرزی، در 35 کیلومتری اقلیم کردستان عراق و در ارتفاع تقریبی 1500 متری از سطح دریا واقع شده است. شهری با آبشارها و رودها در دامنه کوه گِرده سور بر روی دشتی مرتفع بر کنار چشمه آبی خروشان که این چشمه، آب آشامیدنی سردشت را تامین می نماید.

img_yw_news
پنجشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۸ -

استخراج مدل سه بعدی عوارض شهری با استفاده از تصاویر لیدار

داده های لیدار هوایی دارای کاربردهای بسیاری در علوم مختلف هستند. ارتفاع عوارض با استفاده از محاسبه زمان رفت و برگشت یک پالس ارسالی به سمت هدف محاسبه می گردد. با توجه به محاسبه ارتفاع عوارض، داده های لیدار در مناطق شهری خصوصا در بحث مدل سازی و شناسایی عوارض شهری بسیار مفید هستند. یکی از این کاربردها استخراج ارتفاع ساختمان ها و مدل سازی 3 بعدی آنها می باشد.

img_yw_news
دوشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای جنگل های هیرکانی ایران که به ثبت جهانی رسید.

در چهل و سومین اجلاس یونسکو که در تاریخ 14 تیرماه 1398 در باکو برگزار گردید، جنگل های هیرکانی ایران با تائید کارشناسان "اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت" به عنوان میراث طبیعی ایران، ثبت جهانی شد.

img_yw_news
یکشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۸ -

پایش دمای سطح زمین در شهرستان مشکین شهر

تصاویر ماهواره لندست 8 در محدودۀ طیفی 11 تا 12 میکرومتر دارای دو کانال مادون قرمز حرارتی هستند که این مزیت مرجعی مناسب جهت اندازهگیری دمای سطح زمین است. بنابراین با استفاده از این تصاویر و الگوریتم پنجره مجزا، دمای سطح زمین در سطح شهرستان مشکین شهر مورد پایش قرار گرفت. به استناد یافته های صورت گرفته توسط محققین، الگوریتم پنجرۀ مجزا یکی از روشهای مناسبی است که دمای سطح زمین را با دقت بالایی محاسبه می نماید. شکل زیر مراحل انجام الگوریتم پنجرۀ مجزا را با استفاده از تصاویر ماهواره ای لندست 8 نشان میدهد.

img_yw_news
جمعه ۱۴ تیر ۱۳۹۸ -

پایش عامل ارتفاع با استفاده ازفناوری لایدار (Light Detection & Ranging)

از جمله آنها می‌توان به کاربرد در حوزه مسائل شهری نظیر تولید مدل سه ‌بعدی شهرها، تجزیه و تحلیل‌ها در حوزه جنگل نظیر بررسی تاج ‌پوشش و زیست‌توده، کاربرد در حوزه‌ هیدرولوژی نظیر مطالعات و تولید مدل‌های مختلف سیل، هیدروگرافی، تولید نقشه‌ها و ارتوفتوهای هر چه دقیق‌تر، بروزرسانی نقشه‌ها و ارتقای عملکرد الگوریتم‌های طبقه‌بندی علی‌الخصوص در استخراج کلاس‌های راه و ساختمان اشاره نمود.

img_yw_news
سه شنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای سد سبلان واقع در استان اردبیل با استفاده از تصاویر ماهواره ای

مدل ارتفاع رقومی زمین (Digital Elevation Model) نمایشی سه‌ بعدی از سطح زمین است که معمولا برای نشان دادن ویژگی های توپوگرافی/ناهمواری‌ های زمین تهیه و در حوزه های مختلف منابع زمین استفاده می شود.

img_yw_news
دوشنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای منطقه حفاظت شده انگوران و اثر فعالیت های معدنکاری بر اکوسیستم آن

منطقه حفاظت شده انگوران و پناهگاه حیات وحش متصل به آن با مساحتی حدود 1210.92 کیلومتر مربع (121092 هکتار) در جنوب غربی استان زنجان در ماهنشان قرار گرفته است. این منطقه از قدیمی ترین مناطق حفاظت شده در حوزه قزل اوزن می باشد (1349). این منطقه کوهستانی و تپه ماهوری بادامنه ارتفاعی 1240 تا 3320 متر، اقلیمی مدیترانه ای و نیمه مرطوب معتدل با بارندگی سالیانه 450 میلی‌متر و دمای متوسط 6 درجه سانتی‌گراد داشته و دارای تنوع گیاهی و جانوری بی نظیری می باشد. مهمترین رودخانه های آن رودخانه قزل اوزن و انگوران است.

img_yw_news
یکشنبه ۹ تیر ۱۳۹۸ -

ساخت مدل سه ‌بعدی و نمایش سیل با استفاده از تصاویر ماهواره ای، مطالعه موردی شهر مشهد

اطلاعات ارتفاعی تحت عنوان مدل رقومی زمین یکی از مهمترین داده‌های مورد نیاز جهت آنالیزهای مکانی در فتوگرامتری و سنجش‌از دور می‌باشند.

img_yw_news
جمعه ۷ تیر ۱۳۹۸ -

وقوع دو آتش سوزی مختلف در استانهای کرمانشاه و کهگلویه و بویراحمد در ششم تیر ماه 98

وقوع دو آتش سوزی مختلف در استانهای کرمانشاه و کهگلویه و بویراحمد در ششم تیر ماه 98

img_yw_news
پنجشنبه ۶ تیر ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای آتشسوزی مراتع در کوه طاقبستان کرمانشاه

روز یکشنبه مورخ دوم تیر ماه 1398، آتشسوزی در مراتع کوه تاریخی طاقبستان استان کرمانشاه بوقوع پیوست که موقعیت آن در تصاویر ماهواره ای سنتینل-2 شناسایی گردید.

img_yw_news
چهارشنبه ۵ تیر ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای پراکندگی آتش سوزی در سطح کشور در خرداد ماه 1398

پایش ماهواره ای آتش در خرداد ماه امسال، وقوع 4 آتش سوزی درسه استان لرستان، ایلام و کهکیلویه بویر احمد را در مقیاس تصاویر مادیس شناسایی و گزارش نمود. جدول زیر اطلاعات مربوط به این 4 حریق را نشان می دهد.

img_yw_news
سه شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای حداکثر دمای سطح زمین در خرداد ماه 1398

در این نقشه، بخشهایی از استان های ایلام، کرمان، خوزستان و بوشهر، فارس، هرمزگان، یزد، سیستان و بلوچستان، اصفهان و خراسان جنوبی که بالاترین سطح گرمایی در خرداد ماه 98 را داشتند، به رنگ صورتی نشان داده شده است. مناطق مذکور بیش از 56 درجه سانتی گراد دما را به خود اختصاص داده اند.

img_yw_news
سه شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸ -

Sen2Agri، سیستمی رایگان جهت استخراج سطح زیر کشت و نوع محصول از تصاویر ماهواره ای

سیستم Sen2 Agri یک سیستم پردازش مستقل عملیاتی است که محصولات کشاورزی را از ماهواره های  Sentinel-2 (A & B) و Landsat8 در طول فصل رشد به دست می آورد.

img_yw_news
شنبه ۱ تیر ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای الگوی شهرسازی شهر سلماس

سلماس از شهرهای قدیمی در استان آذربایجان غربی است که‌ قدمتی 9 هزار ساله دارد. این شهر در 16 اردیبهشت 1309 شمسی، با زلزله 7.2 ریشتری ویران گردید و شهر جدید سلماس با الگوی شطرنجی احداث شد.

img_yw_news
پنجشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ -

تصاویر ماهواره ای، تائیدی بر گرمایش زمین بعد از سه دهه هشدار اقلیم شناسان

روند گرمایش زمین ادامه می یابد و دلیل آن نیز قطعا بر اثر تولید گازهای گلخانه ای است که با انتشار گازهایی مانند دی اکسید کربن و متان حاصل از سوخت های فسیلی، بوجود آمده اند.

img_yw_news
پنجشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ -

پهنه بندی مناطق تحت سیل در امتداد رودخانه گرگانرود

سیل یک پدیده  طبیعی است که از نظر  نحوه عملکرد قابل مطالعه بوده و می توان با نگاه کارشناسانه مورد ارزیابی و تحلیل قرار گیرد. فناوری سنجش از دور وسیله ای کارآمد برای چنین مطالعه ای است. با پردازش و تفسیر دوره های زمانی مختلف تصاویر ماهواره ای در مناطق تحت تاثیر سیل، اطلاعات بسیار مفید می توان از قبل و بعد از وقوع سیل برای متولیان ذیربط تهیه کرد.

img_yw_news
دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ -

آتش سوزی در ارتفاعات کوه کاردی شهرستان گچساران در دوشنبه 27 خرداد ماه 98

آتش سوزی در ارتفاعات کوه کاردی شهرستان گچساران در دوشنبه 27 خرداد ماه 98

img_yw_news
دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ -

بیابان زدایی در شرق اصفهان

روز جهانی مبارزه با بیابان زایی هر ساله در روز 17 ژوئن برابر با 27 خرداد ماه به منظورافزایش اطلاعات و آگاهی مردم نسبت به پدیده بیابان، تخریب سرزمین، خشکسالی و نقش عملکرد انسان در تشدید آن، در سراسر جهان گرامی داشته می شود. متاسفانه، در بسیاری از مناطق کشورمان، به دلیل بهره برداری نا متعادل و بیش از توان عرصه های محیط طبیعی، تغییرات کاربری غیر اصولی و وقوع پدیده خشکسالی و غیره شاهد نابودی پوشش گیاهی و گسترش اراضی خشک و بیابان ها هستیم.

img_yw_news
دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ -

27 خرداد ماه "روز جهانی مقابله با بیابان زایی"

روز جهانی مبارزه با بیابان زایی هر ساله در روز 17 ژوئن برابر با 27 خرداد ماه جهت ارتقاء آگاهی مردم نسبت به پدیده گسترش بیابان، تخریب سرزمین، خشکسالی و نقش انسان در تشدید آن، در سراسر جهان گرامی داشته می شود. گسترش بیابان ها و به طبع آن فرسایش خاک های حاصلخیر، آسیب جدی به کشاورزی، دامداری و منابع آبی زده و در نهایت منجر به مهاجرت های زیست محیطی شده است.

img_yw_news
یکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ -

آتشسوزی در ارتفاعات وزکور شهرستان کوهدشت استان لرستان در تاریخ یکشنبه (1398/03/26)

آتشسوزی در ارتفاعات وزکور شهرستان کوهدشت استان لرستان در تاریخ یکشنبه (1398/03/26)

img_yw_news
یکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ -

بالاترین دمای سطح زمین به بیابان لوت اختصاص دارد.

هیچ انسانی در قلب دشت لوت زندگی نمی کند امروزه بدلیل چندین سال خشکسالی پیاپی در ایران، زندگی ساکنان حاشیه کویر با تهدید جدی رویرو شده است. هر چند بررسی های تاریخی از وقوع پدیده های مشابه طی چند هزار سال اخیر حکایت دارد، اما به نظر می رسد این بار اوضاع فرق می کند و گرمایش جهانی، آسیب های جبران ناپذیری به بار خواهد آورد.

img_yw_news
یکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ -

فراخوان جذب و پذیرش نیروی امریه

اداره کل سنجش از دور سازمان فضایی ایران به منظور استفاده بهینه از ظرفیت فارغ التحصیلان دانشگاهی و در راستای ارتقاء سطح دانش، مهارت و تجربه ایشان از کلیه دانش آموختگان مقاطع تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکتری) در رشته های علوم ژئوماتکیس، سنجش از دور و GIS که در شرف اعزام به خدمت سربازی هستند در قالب سرباز امریه دعوت به همکاری می نماید. متقاضیان می توانند برای ثبت نام فرم های مربوطه به آدرس اینترنتی سازمان فضایی ایران بخش جذب نیروی وظیه مامور (امریه)‌ مراجعه نمایند.

img_yw_news
جمعه ۲۴ خرداد ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای کشتی نفتکش آتش گرفته، حوالی 50 کیلومتری بندر جاسک/خلیج فارس

پایش ماهواره ای کشتی نفتکش آتش گرفته، حوالی 50 کیلومتری بندر جاسک/خلیج فارس در 23 خرداد ماه 98

img_yw_news
جمعه ۲۴ خرداد ۱۳۹۸ -

پایش تغییرات کاربری شهری با استفاده از تصاویر ماهواره ای (مطالعه موردی شهر تبریز و ارومیه)

مطالعه و پایش محیط طبیعی به منظور شناسایی و آگاهی از ظرفیت های منابع آن، همواره مورد توجه انسان بوده است. داشتن اطلاعات بروز و دقیق از منابع و ظرفیت های محیط های طبیعی، توانایی برنامه ریزی و استفاده مطلوب از این منابع را برای انسان به ارمغان می آورد. یکی از راه های دستیابی به این اطلاعات تولید نقشه های پوشش و کاربری اراضی است.

img_yw_news
پنجشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۸ -

آتشسوزی در مزارع، ارتفاعات و تنگه بهرام چوبین شهرستان دره شهر واقع در استان ایلام (13980323)

آتشسوزی در مزارع، ارتفاعات و تنگه بهرام چوبین شهرستان دره شهر واقع در استان ایلام (13980323)

img_yw_news
پنجشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای سطح سوخته در اراضی مرکز فضایی ماهدشت

در تاریخ 22 خرداد 98 درضلع جنوب غربی مرکز فضایی ماهدشت در اراضی با علف های هرز آتشسوزی کوچکی رخ داد. همزمان با اطفاء حریق، سطح سوخته توسط کارشناسان مرکز ملی پایش ماهواره ای شناسایی و گزارش شد. در تصویر ماهواره ای سنتینل-2، سطح سوخته بصورت لکه سیاه رنگ قابل تشخیص است.

img_yw_news
پنجشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۸ -

دریافت تصاویر SENTINEL-3A/3B در سازمان فضایی ایران

هدف اصلی این ماهواره پایش و بررسی وضعبت توپوگرافی کف و بستر دریاها، اندازه گیری درجه حرارت سطح دریا، اقیانوس ها و زمین با دقت و قابلیت اطمینان بالا به منظور پشتیبانی از سامانه های پیش بینی اقیانوس، نظارت بر محیط زیست و نظارت بر آب و هوا می باشد.

img_yw_news
چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای آتش سوزی در بخش جنوب شرقی شهرستان دهلران در استان ایلام

برای تهیه این نقشه از تصاویر ماهواره ای سنتینل-2، مورخ 20 خرداد 1398 استفاده شده است. سوزاندن کاه و کلش گندم موجود دراراضی زراعی باعث از بین رفتن خاک و آلودگی هوای مناطق پیرامونی می شود و این تنها بخشی از آثار زیان بار این رویه ی نادرست و سریالی است.

img_yw_news
چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ -

روز جهانی محیط زیست و نقش فن آوری فضایی در پایش معضلات آن

مجمع عمومی سازمان ملل در سال 1972 با تصویب ماده ای، 5 ژوئن برابر با 15 خرداد هر سال را به روز جهانی محیط زیست اختصاص داده و این روز را در سراسر جهان گرامی می دارد. به همین مناسبت هر ساله نشست های تخصصی با حضور نمایندگانی از کشور های مختلف و به میزبانی یک کشور برگزار شده و  شعار خاصی نیز انتخاب می گردد.

img_yw_news
سه شنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ -

وقوع پدیده گرد و غبار در جنوب شرق ایران

با توجه به موقعیت جغرافیایی ایران در بین کشورهای منطقه و گستردگی اراضی خشک با پوشش گیاهی اندک در داخل و کشور های اطراف، با شروع فصل گرما شاهد وقوع پدیده گرد و غبار با منشاء داخلی و خارجی در بخش هایی از کشورمان هستیم.

img_yw_news
دوشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۸ -

پیش بینی ورود موج شدید گرما به ایران طی روزهای آینده با استفاده از تصاویر ماهواره ای

براساس پیش بینی سازمان هواشناسی اروپا در روزهای آیندهT جنوب شرق و جنوب غرب ایران به ویژه در استان هایی مانند خوزستان، لرستان و ایلام با موج های شدید گرمایی مواجه خواهد شد.

img_yw_news
دوشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۸ -

روز جهانی اقیانوسها

روز جهانی اقیانوس ها هر ساله در تاریخ 8 جون (مورخ 18 خرداد ماه) با هدف بالا بردن سطح آگاهی ساکنین زمین بر اهمیت حیاتی اقیانوس ها، ایجاد جنبشی جهانی در مدیریت پایدار و نقشی که اقیانوسها در پایداری سلامت کره زمین بازی می کند،  گرامی داشته می شود.

img_yw_news
یکشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۸ -

نقشه سطوح سوخته در مزارع، عرصه های طبیعی و مراتع در محدوده شهرستان بهبهان

نقشه سطوح سوخته در مزارع، عرصه های طبیعی و مراتع در محدوده شهرستان بهبهان

img_yw_news
یکشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۸ -

چشم اندازی زیبا از چین خوردگی تاقدیسی غرب شهر خورموج

چشم اندازی زیبا از چین خوردگی تاقدیسی غرب شهر خورموج 

img_yw_news
سه شنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای تغییرات پدیده ها در محیط های طبیعی

به منظور بهره برداری از ثروت های خدادادی و فعالیت های انسانی، عرصه های طبیعی دستخوش تغییر می شوند. معدن مس سونگون واقع در استان آذربایجان شرقی در فاصله 130 کیلومتری ضلع شمالی شهر تبریز قرار دارد.

img_yw_news
دوشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای جزایر زیبای دریاچه ارومیه

جزایر دریاچه ارومیه به عنوان یکی از زیباترین و بکرترین زیستگاه های کشور، ذخیره گاه مهمی برای پارک ملی دریاچه ارومیه محسوب می شوند که گونه های گیاهی و جانوری منحصر به ‌فرد آنها بر این اهمیت می افزاید. از میان 102 جزیره دریاچه، تعدادی از آنها از اهمیت بیشتری برخوردار هستند.

صفحه 1 از 2    
اولین
قبلی
1