• دوشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۸
  • |

آمار سایت

  • تمام بازديد‌ها: 1804714 بازدید
  • بازديد 24 ساعت قبل: 2622 بازدید
  • مهمانان حاضر در زیرپورتال: 8 کاربر
  • کاربران حاضر در زیرپورتال:0 کاربر

ورود به سایت

بایگانی بخش اخبار - توسعه کاربرد و خدمات RS

img_yw_news
یکشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۸ -

رویدادهای سنجش از دور از 28 دی ماه تا 4 بهمن 98

در زیر فیلم رویدادهای سنجش از دور از 28 دی ماه تا 4 بهمن 98 برای اطلاع جامعه کاربران در دسترس می باشد.

img_yw_news
شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای مساحت سطح آب سد جگین واقع در استان هرمزگان پس از وقوع سیلاب جنوب کشور در 26 دی ماه 98

در این نقشه مساحت آب سد جگین واقع در استان هرمزگان قبل و بعد از وقوع سیلاب دی ماه 98 در جنوب کشور، برآورد شده است. به طوریکه سطح آب این سد بعد از سیل حدودا به میزان 4 کیلومتر مربع افزایش یافته است.

img_yw_news
شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای مساحت سطح آب سد میناب واقع در استان هرمزگان پس از وقوع سیلاب جنوب کشور در تاریخ 24 دی ماه 98

در این نقشه مساحت آب سد میناب واقع در استان هرمزگان قبل و بعد از وقوع سیلاب دی ماه 98 در جنوب کشور، برآورد شده است. به طوریکه سطح آب این سد بعد از سیل حدودا به میزان 7 کیلومتر مربع افزایش یافته است.

img_yw_news
پنجشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۸ -

غرفه سازمان فضایی ایران در دومین نمایشگاه الکامپ البرز در تاریخ یک بهمن 1398 در بوستان چمران کرج

دومین نمایشگاه الکامپ البرز در تاریخ یک بهمن 1398 در بوستان چمران کرج افتتاح گردید و تا ۴ بهمن ادامه خواهد یافت. محصولات مرکز پایش ماهواره‌ای سازمان فضایی ایران نیز در این نمایشگاه در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفت. در این نمایشگاه، کارشناسان اداره کل سنجش از دور در غرفه سازمان، ظرفیت های سازمان فضایی ایران را در زمینه فن آوری های فضاپایه (سنجش از دور) برای بازدیدکنندگان ارائه نمودند. همچنین بازدیدکنندگان با بخش های مختلف مرکز فضایی ماهدشت از جمله سامانه پایش ماهواره ای زمین آشنا شدند.

img_yw_news
چهارشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۸ -

محدودیت دسترسی به گذرهای ماهواره سنتیل- 2 در واقعه سیل جنوب از تاریخ 20 تا 29 دی ماه 98

طی بارش های شدید حادث شده در جنوب و جنوب شرقی کشور و وقوع سیلاب های متعدد در استان های سیستان و بلوچستان، هرمزگان و جنوب کرمان، محدودیت دسترسی به گذرهای ماهواره سنتیل 2  بصورت تصاویر متحرک از تاریخ 20 تا 29 دی ماه 1398 به تصویر کشیده شده است.

img_yw_news
چهارشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۸ -

برآورد شاخص سطح برگ بااستفاده از تصاویر ماهواره ای

برگ گیاهان شامل بزرگترین سهم از سطح تاج پوشش گیاهان را دارا بوده و همچنین سهم و سطح اصلی برای تبادل فرآیندهای فیزیولوژیکی فعال با جو است. فرآیندهایی مانند جذب نور، فتوسنتز، جذب کربن و تبدیل آن، تبخیر و تعرق و انتشار ترکیبات آلی به طور انحصاری تنها از طریق برگ انجام می شود. علاوه بر فعالیتهای مهم ذکر شده، برگها در فرآیندهایی مانند رسوب عنصر، باران ربایی (کاهش ضربات قطرات باران و گرفتن سرعت قطرات) تبخیر و کاهش اثرات و آسیب های باد نیز تاثیر زیادی دارند.

img_yw_news
یکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای وقوع سیلاب در جنوب شرقی کشور در تاریخ 29 دی ماه 98

در این نقشه، تصاویر ماهواره ای قبل و بعد از وقوع سیلاب در قسمت هایی از جنوب شرقی کشور نشان داده شده است. همانطور که ملاحظه می گردد مناطق متاثر از سیلاب در دامنه رنگ فیروزه ای تا آبی مشخص است.

img_yw_news
یکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸ -

نقشه پهنه سیلابی بخش هایی از شهرستان چابهار واقع در استان سیستان و بلوچستان در28 دی ماه 98

در این نقشه، تصاویر ماهواره ای قبل و بعد از وقوع سیلاب در بخش هایی از شهرستان چابهار واقع در استان سیستان و بلوچستان نشان داده شده است. همانطور که ملاحظه می گردد مناطق متاثر از سیلاب در دامنه رنگ فیروزه ای تا آبی به همراه گل و لای به عنوان پهنه سیلابی در نظر گرفته شده است. همچنین رنگ قرمز بیانگر وضعیت پوشش گیاهی می باشد.

img_yw_news
یکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸ -

نقشه پهنه سیلابی تالار جازموریان واقع در استان سیستان و بلوچستان در 26 دی ماه 98

در این نقشه، تصاویر ماهواره ای قبل و بعد از وقوع سیلاب در تالاب جازموریان را نشان داده شده است. همانطور که ملاحظه می گردد مناطق متاثر از سیلاب در دامنه رنگ فیروزه ای تا آبی به همراه گل و لای به عنوان پهنه سیلابی در نظر گرفته شده است. همچنین رنگ قرمز بیانگر وضعیت پوشش گیاهی می باشد.

img_yw_news
یکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸ -

نقشه پهنه سیلابی بخش زرآباد شهرستان کنارک واقع در استان سیستان و بلوچستان در26 دی ماه 98

در این نقشه، تصاویر ماهواره ای قبل و بعد از وقوع سیلاب در قسمت هایی از زرآباد شهرستان کنارک واقع در استان سیستان و بلوچستان نشان داده شده است. همانطور که ملاحظه می گردد مناطق متاثر از سیلاب در دامنه رنگ فیروزه ای تا آبی به همراه گل و لای به عنوان پهنه سیلابی در نظر گرفته شده است. همچنین رنگ قرمز بیانگر وضعیت پوشش گیاهی می باشد.

img_yw_news
یکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای وقوع سیلاب در جنوب شرقی کشور در تاریخ 28 دی ماه 98

در این نقشه، تصاویر ماهواره ای قبل و بعد از وقوع سیلاب در قسمت هایی از جنوب شرقی کشور نشان داده شده است. همانطور که ملاحظه می گردد مناطق متاثر از سیلاب در دامنه رنگ فیروزه ای تا آبی مشخص است.

img_yw_news
شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای تغییرات سطح آب هامون های سیستان از فروردین تا 28 دی ماه 98

پایش ماهواره ای مساحت سطح آب هامون های سیستان از ابتدای سال 1398 تاکنون تغییرات و نوسانات متعددی را در ماه های مختلف سال نشان می دهد. طی بازه زمانی فوق حداکثر مساحت هامون ها حدود 2037 کیلومتر مربع در اردیبهشت ماه 98 و با شروع فصل گرما روند نزولی آن ملاحظه می گردد، بطوریکه در تاریخ 15 تیر 98 مساحت هامون ها به حدودا 205 کیلومتر مربع تقلیل یافته است. به دنبال بارش های تابستانه، سطح آب در اواخر تیرماه به حدود 854 کیلومتر مربع افزایش یافت. ولی دوباره سیر نزولی سطح آب هامون ها ادامه یافته و تقریبا خشک شده اند. به دنبال بارشهای اخیر در دی ماه 98 سطح آب هامون ها تا حدودی تغییرات مثبت از خود نشان داده است بطوریکه در تاریخ 28 دی ماه 98 مساحت سطح آب هامون ها به حدود 370 کیلومتر مربع برآورد گردید.

img_yw_news
شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای وقوع سیلاب در دهستان گابریک بندر جاسک در استان هرمزگان در تاریخ 26 دی ماه 98

در این نقشه تصاویر ماهواره ای قبل و بعد از وقوع سیلاب در بخشی از دهستان گابریک در استان هرمزگان نشان داده شده است. همانطور که ملاحظه می گردد مناطق متاثر از سیلاب در دامنه رنگ فیروزه ای تا آبی به همراه  گل و لای مشخص شده است. همچنین رنگ قرمز بیانگر پوشش گیاهی می باشد.

img_yw_news
جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای دریاچه های طشت، بختگان و مهارلو در استان فارس در تاریخ 25 دی ماه 98

در پی بارش های اخیر در استان های مرکزی و جنوبی کشور سه دریاچه طشت، بختگان و مهارلو در استان فارس به میزان قابل توجهی آبگیری کردند. تغییرات مساحت آب سه دریاچه در نمودار و تصاویر ماهواره ای ترا سنجنده مادیس مشاهده می شود.

img_yw_news
پنجشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای وقوع سیلاب در جنوب شرقی کشور در 24 دی ماه 98

در این نقشه، تصاویر ماهواره ای قبل و بعد از وقوع سیلاب در قسمتهایی از جنوب شرقی کشور نشان داده شده است.همانطور که ملاحظه می گردد مناطق متاثر ازسیلاب در دامنه رنگ فیروزه ای تا آبی مشخص شده است.

img_yw_news
چهارشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای وقوع سیلاب در بخش هایی از جنوب استان سیستان و بلوچستان

در این نقشه، تصاویر ماهواره ای قبل و بعد از وقوع سیلاب در شهرستان های جنوبی استان سیستان و بلوچستان نشان داده شده است. همانطور که ملاحظه می گردد مناطق متاثر از سیلاب در دامنه رنگ فیروزه ای تا آبی مشخص است.

img_yw_news
سه شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸ -

برگزاری دوره آموزشی کاربرد سنجش از دور در مدیریت جنگل ویژه مدیران سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور

امروز مورخ 24 دی ماه 1398، "دوره آموزشی کاربرد سنجش از دور در مدیریت جنگل" در سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور برای 62 نفر از مدیران و کارشناسان ارشد آن سازمان توسط کارشناسان اداره کل سنجش از دور سازمان فضایی ایران برگزار گردید.

img_yw_news
دوشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای وقوع سیلاب در بخشهایی از استان های هرمزگان و سیستان و بلوچستان در تاریخ 23 دی ماه 98

در این نقشه، تصاویر ماهواره ای قبل و بعد از وقوع سیلاب در استان های هرمزگان و سیستان و بلوچستان نشان داده شده است. همانطور که ملاحظه می گردد مناطق متاثر از سیلاب در دامنه رنگ فیروزه ای تا آبی مشخص است.

img_yw_news
دوشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای وقوع سیلاب در بخشهایی از غرب استان سیستان و بلوچستان در تاریخ 23 دی ماه 98

در این نقشه، تصاویر ماهواره ای قبل و بعد از وقوع سیلاب در شهرستان های غربی استان سیستان و بلوچستان نشان داده شده است. همانطور که ملاحظه می کنید، مناطق وسیعی را سیلاب فرا گرفته است.

img_yw_news
دوشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای وقوع سیلاب در شهرستان بندر لنگه واقع در استان هرمزگان

در این نقشه، تصاویر ماهواره ای قبل و بعد از وقوع سیلاب در شهرستان بندر لنگه استان هرمزگان را نشان می دهد. همانطور که ملاحظه می گردد در قسمتهایی از این شهرستان راه های ارتباطی بر اثر سیلاب مسدود شده است.

img_yw_news
دوشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای وقوع سیلاب در بخش هایی از جنوب استان سیستان و بلوچستان

در این نقشه تصاویر ماهواره ای قبل و بعد از وقوع سیلاب در شهرستان های جنوبی استان سیستان و بلوچستان نشان داده شده است. همانطور که ملاحظه می گردد مناطق متاثر از سیلاب در دامنه رنگ فیروزه‌ای تا آبی مشخص شده است.

img_yw_news
یکشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای وقوع سیلاب در بندر کنارک چاربهار در استان سیستان و بلوچستان در 981022

در نقشه ذیل تصاویر ماهواره ای قبل و بعد از سیل و آبگرفتگی در بندر کنارک را نشان می دهد. همانطور که در تصویر مشاهده می شود در قسمت هایی از این بندر و مناطق اطراف آن محدوده های متاثر از سیلاب در دامنه های رنگ فیروزه ای تا آب مشخص شده است.

img_yw_news
یکشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای وقوع سیلاب در بخشهای جنوبی استان هرمزگان

در نقشه ذیل تصاویر ماهواره ای قبل و بعد از سیل و آبگرفتگی در بخش جنوبی استان هرمزگان را نشان می دهد. همانطور که در تصویر مشاهده می شود، قسمت هایی از بندر عباس، بندر لافت، بندر خمیر و جزیره قشم را آب فرا گرفته است.

img_yw_news
یکشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای وقوع سیلاب در جزیره قشم در استان هرمزگان مورخ، 981021

در نقشه ذیل تصاویر ماهواره ای قبل و بعد از سیل و آبگرفتگی در جزیره قشم را نشان می دهد. همانطور که در تصویر مشاهده می شود، قسمت هایی از این جزیره، آبگرفتگی ها به رنگ آبی مشخص شده است.

img_yw_news
شنبه ۲۱ دی ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای وقوع سیلاب در بندر چارک استان هرمزگان مورخ 981021

در نقشه ذیل تصاویر ماهواره ای قبل و بعد از سیلاب در بند چارک را نشان می دهد. همانطور که در تصویر مشاهده می شود، اطراف بندر را سیلاب فراگرفته است.

img_yw_news
شنبه ۲۱ دی ۱۳۹۸ -

کاربرد تکنیک توموگرافی در برآورد زیست‌توده و ارتفاع درختان جنگل

زیست توده یا بیومس (Biomass) یک منبع تجدید پذیر انرژی است که از مواد زیستی به دست می‌آید. زیست توده در جنگل شامل بقایای درختان جنگلی، مواد هرس شده از گیاهان و خرده‌های چوب و ... می‌باشد. از آنجا که نیمی از زیست توده جنگل ‌ها مشتمل بر کربن است، لذا نیاز به سیستمی برای تخمین مقدار زیست توده از جنبه بررسی مقدار انرژی ذخیره شده در جنگل ‌ها و همچنین تغییرات آب و هوایی بسیار مهم است.

img_yw_news
جمعه ۲۰ دی ۱۳۹۸ -

کاربرد سنجش از دور در استخراج پارامترهای فنولوژیکی پوشش گیاهی

یکی از مباحث گسترده علم اکولوژی، فنولوژی است. فنولوژی به مطالعه زمان وقوع رخدادهای تکرارپذیر زندگی گیاهان در رابطه با عوامل زنده و غیر زنده می پردازد. مطالعه فنولوژی گیاهان کمک به فهم و درک زیست گیاهی گونه ها، روابط متقابل گونه و اقلیم واثرات متقابل گونه هادرجوامع کمک می نماید. توسعه و توزیع حوادث زندگی گیاهان در طول زمان، از قبیل رشد رویشی، ظهور و ریزش برگ، گلدهی، بذردهی و ریزش بذر می تواند در درازمدت سازگاریهای فردی و جمعی گونه ها و بقای آنها را تحت تأثیر قرار دهد.

img_yw_news
سه شنبه ۱۷ دی ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای آتش سوزی دربخش های جنوب غربی کشور استرالیا با استفاده از تصاویر ماهواره ای سنتینل 3 و 5

پس از وقوع حریق گسترده در کشور استرالیا، با استفاده از تصاویر ماهواره ای سنتینل 5 و سنتیل 3 محدوده های آتش گرفته در برخی از مناطق  جنوب غربی کشور استرالیا  همچون مناطق شمالی شهر Esperance و Norseman شناسایی شد.

img_yw_news
سه شنبه ۱۰ دی ۱۳۹۸ -

نشست بررسی راهکارهای توسعه کاربرد صنعت فضایی در ارتقای بهره وری دستگاههای اجرایی استان قزوین در محل اداره کل ارتباطات استان

نشست بررسی راهکارهای توسعه کاربرد صنعت فضایی برای ارتقای بهره وری و کیفیت خدمات دستگاه های اجرایی استان قزوین در محل اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار گردید.

img_yw_news
سه شنبه ۱۰ دی ۱۳۹۸ -

گزارش جلسه هم اندیشی ادارات مختلف استان البرز در مرکز فضایی ماهدشت (روز دوشنبه 98/10/09)

روز نهم دی ماه 98، جلسه ای با حضور رئیس مرکز فضایی ماهدشت، تعدادی از مدیران و کارشناسان جهاد کشاورزی، نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی، هواشناسی استان البرز، نمایندگان دو استارت آپ کشتیار و ست پلت و کارشناسان اداره کل سنجش از دور (مهندس تقی زاده، خانم مهندس حقیقت مهر) با هدف استفاده عملی از فناوری سنجش ازدور و توسعه حوزه های همکاری مشترک برگزار گردید.

img_yw_news
دوشنبه ۹ دی ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای تخریب جنگل در شهرستان آمل

جنگل به عنوان یکی از اکوسیستم‌های مهم در محیط زیست از جنبه‌های مختلفی مانند مسائل اقتصادی، تولید اکسیژن، تصفیه هوا، جلوگیری ازفرسایش خاک و بروز سیلاب حائز اهمیت می‌باشد. توسعه شهری و رشد صنعت از جمله عوامل تاثیرگذار بر روند تخریب جنگل‌ها می‌باشند. شهر آمل یکی از مهمترین شهرهای صنعتی استان مازندران و از جمله شهرهای صنعتی در کشور است. طبق مطالعات صورت گرفته تخریب عمده جنگل در قسمت‌هایی از آن قابل مشاهده می‌باشد. این مساله از طریق بررسی دو تصویر چند طیفی لندست 5 در سال 1988 و تصویر چند طیفی لندست 8 در سال 2016 مشهود است.

img_yw_news
یکشنبه ۸ دی ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای جزایر حرارتی شهری (مطالعه موردی بابل- آمل- رشت)

جزایر حرارتی شهری (Urban Heat Island) عبارت است از "وقوع یک جهش دمایی در محیط‌های شهری نسبت به محیط پیرامونی آن‌ها". امروزه این پدیده از جمله مهمترین پدیده‌های زیست‌محیطی بشمار می‌رود. جایگزینی پوشش طبیعی زمین با عوارض شهری همچون سنگ‌فرش، ساختمان و سایر زیرساخت‌های شهری، کاهش جریان هوا به سبب وجود ساختمان‌های بلند و خیابان‌های باریک، حرارت و آلودگی ناشی از وسایل نقلیه، صنایع و کارخانه‌ها از جمله مهمترین عوامل ایجاد پدیده جزیره حرارتی شهری می‌باشند. یکی از اثرات این پدیده افزایش سرانه مصرف انرژی، آب و برق می‌باشد که منجر به افزایش بار مالی دولت‌ها بخصوص در ماه‌های گرم سال می‌شود.

img_yw_news
شنبه ۷ دی ۱۳۹۸ -

کاربرد تصاویر ابرطیفی در شناسایی پدیده ها

تصویربرداری ابرطیفی امکان توصیف ویژگی های خاص را از مواد و اشیا در هوا، زمین و آب بر مبنای بازتابش های منحصربه فرد (بازتابش هر ماده در مکان خاص از طیف الکترومغناطیسی) فراهم می کند. سنجنده های ابرطیفی در باندهای طیفی پیوسته و باریک در بخش های طیفی مرئی، مادون قرمز نزدیک، مادون قرمز میانی تصویر برداری می کنند. این سنجنده ها با بهره گیری از بخش بزرگی از طیف الکترومغناطیس به اشیا می نگرند.

img_yw_news
شنبه ۷ دی ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای تغییرات شهر مشهد از سال 1990 تا 2019

امروزه شهرها تحت تأثیر عوامل طبیعی یا مصنوعی به سرعت دچار تغییرات و گسترش می‌شوند. مطالعه و بررسی این تغییرات و گسترش آنها، در برنامه‌ریزی‌های کلان توسعه شهری، مدیریت صحیح منابع، کارامدی و بروزرسانی سیستم‌های اطلاعات مکانی نقش موثری دارد.

img_yw_news
دوشنبه ۲ دی ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای بدنه های آبی محدوده شهر اهواز در 1 دی ماه 98

پایش پهنه آبی و مناطق آبگرفتگی شهر اهواز و شهر های اطراف آن در اول دی ۱۳۹۸ با استفاده از تصاویر ماهواره ای سنتینل ۲ توسط استارت‌آپ تیزنگر جهت مدیریت صحیح شهری و امداد رسانی تهیه شد.

img_yw_news
دوشنبه ۲ دی ۱۳۹۸ -

پایش آب گرفتگی برخی از شهر های استان خوزستان با تصاویر ماهواره ای راداری سنتینل ۱

گزارش فنی از شرکت فضاکاو در خصوص پایش آب گرفتکی برخی از شهر های استان خوزستان با تصاویر ماهواره ای راداری سنتینل ۱. تصاویر ماهواره ای راداری برخی از شهرهای استان خوزستان در پلاریزاسیون های VV و VH تهیه و ترکیب رنگی هر دو پلاریزاسیون به منظور بالا بردن تباین پدیده ها و شناسایی بهتر آنها در قبل و بعد از آب گرفتگی 980925 ایجاد و تهیه شدند (تصویر شماره 1).

img_yw_news
یکشنبه ۱ دی ۱۳۹۸ -

معرفی بسته های نرم افزاری سنجش از دوری متن باز (open source) بخش اول

امروزه نرم افزارهای متنوعی به صورت آزاد و مشارکتی ساخته شده اند. این نرم افزارها در دسترس عموم قرار گرفته و منبع باز (Open Source) نامیده می شوند. تصاویر ماهواره ای و هوایی برای پایش تغییرات محیطی، پیش بینی هوا، مدیریت بحران، امنیت غذایی و ... ظرفیت های مناسبی را برای متخصصین فراهم می کنند.

img_yw_news
جمعه ۲۹ آذر ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای سطح کشور و استان خوزستان با استفاده از تصاویر ماهواره ای سنجنده مادیس

همانطورکه در تصاویر ماهواره ای سنجنده مادیس از تاریخ 23 تا 29 آذر ماه 98 دیده می شود از تاریخ 23 آذر ماه، منطقه جنوب غربی ایران پوشیده از ابر بوده و بدنبال بارش های روز دوشنبه مورخ 25 آذر ماه 98، بخش های وسیعی از استان خوزستان دچار آب گرفتگی شده است. به لحاظ وجود پوشش ابر در منطقه، امکان تحلیل از وضعیت محدوده های آب گرفتگی توسط تصاویر اپتیک وجود ندارد. متعاقبا جزئیات بیشتر از رویداد فوق با تحلیل تصاویر راداری ارایه خواهد شد.

img_yw_news
پنجشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۸ -

موضوعات پژوهشی مرتبط با فن آوری سنجش از دور در راستای رفع چالش های کشور

به مناسبت هفته پژوهش و فناوری سال 98، موضوعات پژوهشی مرتبط با فناوری سنجش از دور در راستای رفع برخی چالش های موجود در کشور به شرح ذیل پیشنهاد می گردد. پژوهش گران و محققین محترم می توانند، حسب موضوع مورد تحقیق برای تهیه و تامین داده های ماهواره ای مورد نیاز به پرتال سنجش از دور سازمان فضایی ایران مراجعه کنند.

img_yw_news
چهارشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۸ -

افزایش 30 درصدی دقت نقشه های شوری سطح دریا با استفاده از ماهواره ها

شور بودن آبهای سطح اقیانوس ها بعنوان یک متغیر در سیستم آب و هوا در نظر گرفته می شود. پایش و اطلاع از چگونگی تغییرات شوری آب اقیانوس ها، برای درک تغییرات آب و هوا حائز اهمیت می باشد. در حال حاضر امکان پایش شوری آب سطح اقیانوس با استفاده از ماهواره ها وجود دارد و تصاویر ماهواره ای ایده های کلی از الگوهای متغیر شوری سطح آب دریا و اقیانوس ها را ارائه می دهند.

img_yw_news
سه شنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۸ -

گزارش سمینار تخصصی: راهکارهای پیاده سازی کشاورزی هوشمند

یکشنبه 10 آذر 1398 سمینار تخصصی، راهکارهای پیاده سازی کشاورزی هوشمند در مرکز مطالعات بهره وری سازمان مدیریت صنعتی کشور برگزار گردید. این سمینار در رویداد هفته دیجیتال با همت گروه علمی_تحلیلی طیف و با حمایت سازمان فضایی ایران و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد.

img_yw_news
سه شنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۸ -

کارگاه آموزشی کاربرد سنجش از دور در مدیریت جنگلها برای استارت آپها و شرکتهای سنجش از دور در روز 25 آذر 98 برگزار گردید.

در راستای حمایت از شرکت‌ ها و استارت‌آپ‌ های حوزه سنجش از دور، روز دوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۸، کارگاه آموزشی یک‌ روزه "کاربرد سنجش از دور در مدیریت جنگل‌ ها"، در مرکز فضایی ماهدشت برگزار گردید.

img_yw_news
دوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۸ -

پایش آلودگی هوای کشور با استفاده تصاویر ماهواره ای Sentinel 5p در تاریخ 1398/09/24

با استفاده از تصاویر ماهواره ای Sentinel 5pنقشه های آلاینده های مختلف در تاریخ 1398/09/24 از کشور و استان تهران تولید شد. امروزه آلودگی هوا یک مشکل جهانی بوده که سالانه تعدادی زیادی از انسان ها را به کام مرگ فرو می برد. مشاهدات نشان داد که غلظت گاز منوکسیدکربن و دی اکسید نیتروژن در استان تهران، به ترتیب دو و چهار برابر، افزایش حداکثری نسبت به هفته قبل (روز 18/09/1398) داشته است.

img_yw_news
دوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای اراضی کشاورزی

استفاده از تصاویر ماهواره‌ای چندطیفی برای مقاصد پایش سلامتی و تنش‌های محصولات زراعی از مهمترین کاربردهای سنجش از دور در امور غیرنظامی است. برخی پدیده‌ها مانند کاهش میزان سبزینگی در گیاهان، حجم آب در گیاه، کاهش دمای سطح به علت فتوسنتز و مانند آن‌ها می‌توانند سبب تغییر در بازتاب نور از گیاه در یک یا چند باند غیرمرئی یا مرئی شوند. برای نمونه معمولا زرد شدن نشان از خشک شدن گیاه دارد که این زرد شدن افزایش بازتاب در باند 570 تا 590 نانومتر را نشان می‌دهد.

img_yw_news
شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸ -

کاربرد تکنیک توموگرافی در مدل‌ سازی عوارض شهری

همانطور که در خبرهای قبلی (عنوان خبر: مدل سازی سه بعدی با استفاده از تکنیک راداری توموگرافی) توضیح داده شد، توموگرافی تکنیکی است که مدل‌سازی سه‌بعدی عوارض را با استفاده از ترکیب چندین تصویر SAR انجام می‌دهد. بنابراین با کمک این تکنیک می‌توان ارتفاع عوارض را محاسبه کرد و در قالب ابر نقاط نشان داد. نمونه ای از کاربردهای این تکنیک در مدل‌سازی سه بعدی یک استادیوم ورزشی در شکل شماره 1 مشاهده می شود. ارتفاع عوارض موجود در این تصویر بین 0 تا 70 متر می‌باشد.

img_yw_news
جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۸ -

پایش آلودگی هوای کشور با استفاده تصاویر ماهواره ای Sentinel 5p در تاریخ 1398/09/18

آلودگی هوا یک مشکل جهانی بوده که سالانه تعدادی زیادی از انسان ها را به کام مرگ فرو می برد. آلودگی هوا اثرات مخربی بر اکوسیستم‌ها و همچنین بر روی سلامت انسان‌ها به‌خصوص در مناطق شهری می گذارد.

img_yw_news
پنجشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای تغییرات سطح آبی دریاچه ارومیه طی 18 سال گذشته

مطابق با گزارش سیستم هوشمند مانیتورینگ ماهواره ای (سهم) استارت آپ تیزنگر که تغییرات پهنه آبی دریاچه ارومیه را در تاریخ ۱۶ آبان ۱۳۹۸ نسبت به۱۰ دی۱۳۸۰مورد پایش قرار داد، نتیجه این بررسی کاهش ۳۲.۹ درصد سطح آب دریاچه را طی این ۱۸سال نشان می دهد.  

img_yw_news
سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸ -

ژئوتوریسم معادن در استان یزد

استان یزد بعد از کرمان، دومین استان کشور از نظر استخراج و ذخایر معدنی می باشد. معادن علاوه بر موثر بودن دراشتغال زایی و رشد اقتصادی هر منطقه، مکان های مناسبی از نظر ژئوتوریسم نیز محسوب می شوند. در واقع، معادن بعد از طی منحنی دوران اوج و افول اقتصادی خود می توانند به صورت موزه معدنی، آموزشی، تحقیقی و توریستی درآیند و حتی جاده های دسترسی معادن به شهرها نیز بعد از خاتمه فعالیت اقتصادی معادن، می تواند مورد استفاده گردشگران طبیعت قرار گیرد.

img_yw_news
یکشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۸ -

مدل‌ سازی سه‌ بعدی با استفاده از تکنیک راداری توموگرافی

در ادامه کاربردهای فراگیر تصاویر سنجش از دور راداری، می توان به کاربرد مهم این تصاویر در تهیه مدل سه بعدی عوارض با استفاده از تکنیک توموگرافی (Tomography) اشاره نمود. این تکنیک یکی از رویکردهای پیشرفته به منظور مدل‌سازی سه ‌بعدی عوارض است که از کاربردهای بالقوه آن، تصویربرداری و بازسازی سه ‌بعدی ساختمان‌ ها و سایر معماری‌های ساخته شده در مناطق شهری می‌باشد. در این تکنیک چندین تصویر SAR که با زوایای دید مختلف توسط یک سنجنده اخذ شده‌اند، با یکدیگر ترکیب شده و سیستم تصویربرداری رادار را از حالت دو بعدی به حالت سه‌بعدی تبدیل می نماید. ترکیب تصاویر رادار و تهیه مدل سه بعدی عوارض در این تکنیک با استفاده از روش‌های بسیار پیچیده‌ای (از جمله شبکه عصبی) انجام می‌گیرد. بدین ترتیب امکان اندازه‌گیری ارتفاع عوارض وجود خواهد داشت.

img_yw_news
جمعه ۱۵ آذر ۱۳۹۸ -

کاربرد سنجش از دور در مدیریت مواد سوختنی

از برنامه های بسیار مهم در مدیریت حریق مرحله پیشگیری می باشد. مهم بودن این مرحله به این دلیل است که اگر در انجام این مرحله موفق باشیم، آتش سوزی کمتری رخ می دهد و خسارت ها کاهش می یابد. از طرف دیگر از موارد بسیار مهم در پیشگیری از حریق مرحله مدیریت مواد سوختنی است. مواد سوختنی جنگل شامل گیاهان خشک و زنده در جنگل می باشد. گیاهان علفی کف جنگل، شاخ و برگ افتاده در کف جنگل، درختچه ها و درختان از جمله مواد سوختنی جنگل هستند. در شکل 1 نمایی از مواد سوختنی کف جنگل نمایش داده شده است.

img_yw_news
پنجشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۸ -

برگزاری کارگاه دو روزه معرفی کاربرد سامانه اطلاعات مکانی در مدیریت کشاورزی توسط کارشناسان اداره کل سنجش از دور در جهاد کشاورزی استان خراسان

چهارشنبه 13 آذرماه 98، روز اول کارگاه "معرفی کاربرد سامانه اطلاعات مکانی (GIS) در مدیریت کشاورزی" توسط کارشناسان اداره کل سنجش از دور سازمان فضایی ایران برای مدیریان و کارشناسان سازمان جهاد کشاورزی استان خراسان رضوی، برگزار گردید. شایان ذکر است کارگاه مذکور با هدف معرفی پتانسیل‌ ها و قابلیت‌ های فناوری سنجش از دور و سامانه‌های اطلاعات مکانی و در راستای ایجاد بازار برای شرکت‌های نوپا به مدت دو روز و در تاریخ 13 و 14 آذر 1398 برای مدیران و کارشناسان سازمان جهاد کشاورزی استان خراسان رضوی اجرا می‌شود.

img_yw_news
سه شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸ -

پایش عرصه های کشاورزی با استفاده از تصاویر ماهواره ای

کشاورزی نقش کلیدی در توانمندسازی دولت برای رسیدن به خودکفایی غذایی و حفظ آن دارد. رشد پایدار کشاورزی به طور قابل ملاحظه‌ای به فرایند تحول آن بستگی دارد که این مهم به نوبه خود با تغییر در الگوهای کشت مرتبط است. همگام با رشد جمعیت و وقوع مخاطرات طبیعی مانند خشکسالی، سیل و غیره بر مناطق کشاورزی تاثیر گذاشته و به طور مداوم باعث تغییر الگوی کشت و آمار مربوط به آن شده است. داشتن اطلاعات دقیق و بهنگام در مورد کاربری اراضی و پوشش زمین برای تصمیم‌گیری‌های مختلف به ویژه برای مدیریت فعالیت های زمین و منابع آب در حوزه های بزرگ رودخانه‌ای در سراسر جهان بسیار اهمیت دارد.

img_yw_news
سه شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای تغییرات سطح آب سد طالقان در مرداد ماه از سال 1389 تا 1398

سد طالقان از بزرگترین سدهای مخزنی کشور می باشد که در 120 کیلومتری شمال غربی تهران، در جنوب رشته کوه های البرز، در دره طالقان بر روی رودخانه شاهرود ساخته شده است. این سد با قابلیت ذخیره سازی بالا، نقش بسیار مهمی در کنترل سیلاب های فصلی رودخانه طالقان و تأمین آب شرب شهرهای تهران و کرج ایفا می کند.

img_yw_news
دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای تغییرات سطح آب سد امیرکبیر در مرداد ماه از سال 1389 تا 1398

سد کرج یا سد امیرکبیر، اولین سد چند منظوره کشور می باشد که در 25 کیلومتری جاده کرج به چالوس، در شمال شرقی این شهرستان بر روی رودخانه کرج ساخته شده است. سد امیر کبیر با اهداف کنترل سیلاب های بهاره و جلوگیری از خسارت های ناشی از سیل و تأمین آب شرب تهران، تنظیم آب برای مصارف آبیاری و کشاورزی اراضی حومه کرج تأسیس شده و با تولید انرژی «برق – آبی» نقش بسیار مهمی را درجهت کمک به شبکه سراسری برق منطقه ایفا می کند.

img_yw_news
دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸ -

پایش بیابان زایی با استفاده از تصاویر ماهواره ای

تخریب عرصه ها و منابع طبیعی در بسیاری از نقاط جهان، تهدیدی جدی برای بشریت محسوب می شود. بیابان زایی (شکل 1) یکی از بحرانی ترین مراحل در تخریب منابع طبیعی است. در حال حاضر این پدیده به عنوان یک معضل، بسیاری از کشور های در حال توسعه را درگیر کرده است.

img_yw_news
شنبه ۹ آذر ۱۳۹۸ -

نحوه تصویربرداری سنجنده Sentinel-1

سنجنده Sentinel-1 یک سنجنده راداری است که داده‌های دوگانه پلاریمتری (HH+HV, VV+VH) را در چهار مد تصویربرداری جمع‌آوری می‌کند. این چهار مد تصویربرداری عبارتند از:

img_yw_news
چهارشنبه ۶ آذر ۱۳۹۸ -

کاربرد تصاویر راداری با فرکانس پایین در شناسایی اهداف مستتر شده در جنگل

همواره بحث یافتن و پایش جا به جایی اهداف مستتر در زیر شاخ و برگ درختان در مناطق جنگلی وسیع، یکی از چالش های موجود بوده است. سیستم های رادار با روزنه مجازی  (SAR) با فرکانس پایین (طول موج بالا ) به دلیل داشتن توانایی اخذ داده از مناطق وسیع و همچنین قدرت نفوذ مناسب در شاخ و برگ درختان می توانند در این چالش کارایی مناسبی از خود نشان دهند. شکل زیر نمونه ی هوایی از این نوع سنجنده ها را نشان می دهد.

img_yw_news
سه شنبه ۵ آذر ۱۳۹۸ -

کاربرد تصاویر ماهواره ای در مدیریت حریق

امروزه داده های ماهواره ای نقش بسیار ویژه ای در مدیریت حریق های عرصه ها و منابع طبیعی دارند. به طوری که کشورهای پیشرفته در این زمینه در اکثر مراحل مدیریت حریق و به خصوص در مراحل پیشگیری از حریق، پیش بینی رفتار آتش، مدیریت مواد سوختنی، شناسایی آتش سوزی و تهیه نقشه های مناطق سوخته از داده های ماهواره ای استفاده می کنند. در شکل 1 به صورت شماتیک برخی از کاربردهای مهم تصاویر ماهواره ای در مدیریت حریق نمایش داده شده است. در شکل 2 آتش سوزی در جنگل به صورت بصری در تصویر ماهواره ای قابل مشاهده می باشد.

img_yw_news
دوشنبه ۴ آذر ۱۳۹۸ -

شناسایی مناطق با ریسک بالای آتش سوزی با استفاده از سنجش از دور و تهیه نقشه های ریسک جهت پیشگیری از حریق

مدیریت ریسک و پیشگیری از حریق مهمترین مرحله مدیریت حریق می باشد. اگر در انجام این مرحله موفق باشیم، آتش سوزی کمتری رخ می دهد و خسارت ها کاهش می یابد. با پیشگیری از حریق، عرصه ها کمتر خسارات دیده و به فعالیت های طاقت فرسای اطفاء حریق نیز نیاز نمی باشد.

img_yw_news
دوشنبه ۴ آذر ۱۳۹۸ -

مطالعه رفتار آتش و مدل های گسترش آتش با استفاده از تصاویر ماهواره ای

امروزه مدیریت هوشمندانه حریق با بررسی، مطالعه رفتار و چگونگی گسترش آتش ها در منابع طبیعی امکان پذیر است. دستاورد این بررسی آمادگی مدیران و مسئولین ذیربط برای مناطق متاثر از حریق است. مطالعه رفتار آتش اندازه، جهت و شدت گسترش آتش سوزی را تعیین می کند. در مطالعات رفتار آتش، مشخصه ها و متغیرهای زیادی اثر گذار هستند. از جمله می توان به توپوگرافی (شیب، جهت و ارتفاع)، شرایط آب و هوایی و مواد سوختنی سطح زمین (نوع، مقدار، تراکم) اشاره کرد (شکل شماره 1).

img_yw_news
دوشنبه ۴ آذر ۱۳۹۸ -

پایش تسونامی با استفاده از داده‌ های ماهواره‌ای راداری

بدلیل وقوع زمین لرزه‌ها و زمین لغزش‌های بزرگ که در کف اقیانوس‌ها رخ می‌دهد، امواج بزرگی بنام تسونامی بوجود می‌آید. امواج تسونامی کاملا بی شباهت به امواج اقیانوسی است. امواج اقیانوسی توسط باد و طوفان ایجاد می‌شوند. تسونامی هنگامی که به ساحل نزدیک می‌شود، به دلیل کاهش عمق آب از سرعتش کاسته شده ولی ارتفاع آن چند برابر می‌شود و مناطق ساحلی را کاملأ به زیر آب می‌برد (شکل 1).

img_yw_news
شنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۸ -

پایش جابجایی پل‌ها با استفاده از تکنیک InSAR

فرونشست زمین به عنوان یکی از مخاطرات ژئومورفیک محسوب می‌شود که در طی سال‌های اخیر در قسمت‌هایی از سطح کشور به مرحله بحرانی رسیده است. این پدیده دارای حرکتی کند و بطئی بوده و تداوم آن در دراز مدت می‌تواند صدمات جبران‌ ناپذیری به ساختمان‌ها، راه‌ها، پل‌ها، خطوط لوله و خطوط انتقال وارد نماید.

img_yw_news
شنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۸ -

ارزیابی خسارات جنگل به وسیله سنجش از دور

جنگل به عنوان زیستگاه بسیاری از موجودات زنده و بستر فرایندهای اکولوژیکی یکی از اکوسیستم های پیچیده در دنیا محسوب می شود. این اکوسیستم باارزش مجموعه ای از خدمات و تولیدات گرانبها را عرضه می کند.

img_yw_news
پنجشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۸ -

تفکیک گونه های درختی به کمک سنجش از دور

در حفاظت از طبیعت موضوع تنوع بیولوژیکی یک مسئله کلیدی بوده و تنوع گونه ای یکی از اجزاء مهم آن است. تنوع گونه های درختی اساس تنوع زیستی کل جنگل است‏‏، زیرا درختان منابع و زیستگاه‌ها را تقریبا برای تمام گونه‌های دیگر جنگلی فراهم می کند.

img_yw_news
چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ -

کاربرد داده های سنجش از دوری در اقتصاد

داده های سنجش از دوری از سال 1930 در تحلیل های اقتصادی بکار رفته است. امروز با توجه به پیشرفت های چشمگیر علوم فضایی، علوم کامپیوتر و مهندسی، اقتصاددانان می توانند اطلاعات بهتری از تصاویر سنجش از دوری بدست آورند. در ادامه قصد داریم تا به چگونگی استفاده اقتصاددانان از تصاویر و محصولات سنجش ازدوری بپردازیم.

img_yw_news
یکشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای برخی از مناطق شهری و روستای شهرستان هشترود واقع در استان آذربایجان شرقی پس از وقوع زلزله 17 آبان 1398

در راستای همکاری های بین المللی سازمان فضایی ایران تصاویر و محصولات ماهواره ای زلزله 17 آبان 98 استان آذربایجان شرقی توسط آژانس فضایی اروپا در اختیار این سازمان قرار گرفته است. بررسی تصاویر ماهواره ای قبل و بعد از وقوع زلزله 17 آبان ماه 98 در برخی محدوده های شهری و روستایی شهرستان هشترود، نشان از عدم خسارت ناشی از زلزله در این منطقه بوده است.  

img_yw_news
یکشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای برخی از مناطق شهری و روستای شهرستان سراب واقع در استان آذربایجان شرقی پس از وقوع زلزله 17 آبان 1398

در راستای همکاری های بین المللی سازمان فضایی ایران تصاویر و محصولات ماهواره ای زلزله 17 آبان 98 استان آذربایجان شرقی توسط آژانس فضایی اروپا در اختیار این سازمان قرار گرفته است. بررسی تصاویر ماهواره ای قبل و بعد از وقوع زلزله 17 آبان ماه 98 در برخی محدوده های شهری و روستایی شهرستان سراب، نشان از عدم خسارت ناشی از زلزله در این منطقه بوده است.  

img_yw_news
یکشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای روستای باسلین و سانیان سفلی واقع در استان آذربایجان شرقی پس از وقوع زلزله 17 آبان 1398

در راستای همکاری های بین المللی سازمان فضایی ایران تصاویر و محصولات ماهواره ای زلزله 17 آبان 98 استان آذربایجان شرقی توسط آژانس فضایی اروپا در اختیار این سازمان قرار گرفته است. در این گزارش برآورد میزان خسارات ناشی از زلزله در دو روستای بالسین و سانیان سفلی (واقع در جنوب شرقی استان آذربایجان شرقی) با مقایسه تصاویر قبل و بعد از زلزله انجام گرفته است. تمامی نتایج و آنالیزها این گزارش بر اساس تفسیر بصری بدست آمده است. تصویر شماره 1 محدوده مورد مطالعه را نشان می دهد    

img_yw_news
یکشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای شهر ترکمنچای واقع در استان آذربایجان شرقی پس از وقوع زلزله 17 آبان 1398

در راستای همکاری های بین المللی سازمان فضایی ایران تصاویر و محصولات ماهواره ای زلزله 17 آبان 98 استان آذربایجان شرقی توسط آژانس فضایی اروپا در اختیار این سازمان قرار گرفته است. در این گزارش  برآورد میزان خسارات ناشی از زلزله در منطقه ترکمنچای انجام گرفته است. تمامی نتایج و آنالیزها در این گزارش بر اساس تفسیر بصری و از مقایسه تصاویر قبل و بعد از زلزله بدست آمده است. تصویر شماره 1 محدوده مورد مطالعه را نشان می دهد.

img_yw_news
شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸ -

پرتاب ماهواره ALOS-3 در سال 2020

ماهواره ALOS-3 (Advanced Land Observing Satellite-3) یک ماهواره اپتیکی از سری ماهواره های ALOS است که در سال 2020 توسط کشور ژاپن به فضا پرتاب خواهد شد. هدف از ماموریت ALOS-3 ارائه خدمات در موارد زیر است:

img_yw_news
شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸ -

پایش و نظارت منظم بر آتش سوزی در مقیاس جهانی با استفاده از تصاویر ماهواره ای

از گذشته های دور کنترل آتش سوزی موضوعی بسیار مهم برای انسان بوده است؛ اما پایش و نظارت منظم آن در مقیاس جهانی، از موضوعات بسیار جدید است. در دهه 1910 میلادی پایش و نظارت آتش سوزی به کمک برج های مراقبت از آتش که در قله-های کوه ساخته می شد، انجام می گرفت. چند دهه بعد، پایش و نظارت آتش سوزی به کمک تصویربرداری هواپیماهای آتش نشانی از صحنه انجام می گرفت. در اوایل دهه 1980، ماهواره ها امکان تصویر برداری از آتش سوزی در مناطق مختلف در سطح کره زمین فراهم شد.

img_yw_news
جمعه ۱۷ آبان ۱۳۹۸ -

وقوع زلزله ای به بزرگای 5.9 ریشتر در استان آذربایجان شرقی در بامداد روز 17 آبان 98

در ساعت 2:17 بامداد امروز، 17 آبان 1398، زلزله ای با بزرگای 5.9 ریشتر در عمق 8 کیلومتری در استان آذربایجان شرقی به وقوع پیوست. این زلزله 6 شهر و 145 روستا که جمعیتی بالغ بر 121 هزار نفر را شامل می گردد، تحت تاثیر خود قرار داد. این زلزله در شهرهای میانه، سراب، بستان‌آباد، ترک، هشترود، ترکمنچای و روستاهای اطراف احساس شده است. متعاقبا، اطلاعات تکمیلی از پایش ماهواره ای در خصوص مناطق تحت تاثیر زلزله از طرف اداره کل سنجش از دور منتشر خواهد شد.

img_yw_news
پنجشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۸ -

کاربرد سنجش از دور در شناسایی تونل های زیر زمینی

تونل ها از جنبه دفاعی و ارسال کمک برای گروه های مسلح اهمیت بسیاری دارند. تونل های نظامی در ابعاد و عمق های مختلفی حفر می شوند که در برخی موارد این عمق به 20 و یا حتی 30 متر هم می رسد.

img_yw_news
یکشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۸ -

طبقه بندی تاج پوشش جنگل به وسیله تصاویر ماهواره ای

سقف متشکل از تاج درختان در جنگل (شکل 1) را سایبان جنگل یا تاج‌پوش می‌گویند. این لایه که سقف جنگل است از شبکه شاخه‌ها و درختان تشکیل شده ‌است. میزان دسترسی به نور در این لایه بسیار زیاد است اما خود این لایه پوششی را می‌سازد که جلوی رسیدن نور به گیاهان پایینی را می‌گیرد. تاج پوشش یکی از شاخص های مهم جنگل بوده و تراکم آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

img_yw_news
چهارشنبه ۸ آبان ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای دمای سطح آب دریاها (دریای خزر 13 مهر 1398)

به لحاظ توسعه قابلیت های فن آوری سنجش از دور، امکان استفاده از این دانش در زمینه‎ های مختلف علوم زمین فراهم شده است. امروزه پایش و برآورد دمای سطحی آب دریاها از تصاویر ماهواره ‎ای امکانپذیر شده است. این تخمین ها به صورت غیر مستقیم و بر مبنی خصوصیات حرارتی و تابشی اجسام و قوانین فیزیکی است.

img_yw_news
چهارشنبه ۸ آبان ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای دریاچه تفریحی شورابیل در استان اردبیل

با استفاده از مدل ارتفاع رقومی ALOS PALSAR که دارای توان تفکیک مکانی 12.5 متر می‌باشد، مدل سه ‌بعدی از دریاچه تفریحی شورابیل و بلندی‌ های اطراف آن تهیه شد. همچنین مساحت سطح آب این دریاچه از تصویر ماهواره ای سنتینل 2 حدود 1.737 کیلومتر مربع تخمین و محاسبه گردید.

img_yw_news
سه شنبه ۷ آبان ۱۳۹۸ -

قابلیت تصاویر سنجش از دوری با قدرت تفکیک مکانی بالا در شناسایی و طبقه بندی نوع هواپیماها

در چند دهه اخیر با توجه به رشد و توسعه علوم فضایی، تعداد زیادی از ماهواره ها که قابلیت ثبت تصاویر با توان تفکیک بالا را دارند، به فضا پرتاب شده اند. این تصاویر امکان استخراج اطلاعات دقیق و با جزئیات بالا را می دهد. با استفاده از تصاویر فوق فرآیند کسب اطلاعات ارزشمند نظامی همچون شناسایی اهداف خاص که پیش تر با روش‌های پیچیده، پرهزینه و خطرناک انجام می شدند را می توان تسهیل کرد.  پیشینه استفاده از این علم برای مقاصد نظامی، به دوران جنگ جهانی اول بازمی گردد.

img_yw_news
جمعه ۳ آبان ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای و مدیریت کشاورزی با فناوری سنجش از دور

پایش ماهواره ای و مدیریت کشاورزی با فناوری سنجش از دور

img_yw_news
جمعه ۳ آبان ۱۳۹۸ -

برآورد حجم سرپای درختان جنگل

ساقه درخت از بن تا نوک دارای شکل هندسی مشخصی نیست که بتوان از فرمول های هندسی، حجم آن را محاسبه نمود. برای محاسبه دقیق حجم یک درخت سرپا، باید آن را به تکه های مختلف تقسیم و سپس با اندازه-گیری هر قسمت، حجم درخت را برآورد کرد که کاری بسیار سخت و عملاً برای محاسبه حجم درختان سرپای توده جنگلی امکان پذیر نیست (شکل 1). لذا سعی می شود حجم درخت سرپا را به کمک راه های آسان تر تعیین و یا برآورد کرد.

img_yw_news
پنجشنبه ۲ آبان ۱۳۹۸ -

پایش انواع آلودگی های هوا با استفاده از تصاویر ماهواره ای Sentinel-5p

آلودگی هوا یک مشکل جهانی برای سلامت انسان ها به خصوص در مناطق شهری است. بر اساس آمار سازمان سلامت جهانی، سالانه حدود 8 میلیون مرگ نا کنون در اثر آلودگی هوا رخ می دهد. با افزایش چشم گیر خطرات آلودگی هوا، ماهواره sentinel 5p در سال 2017 برای پایش و بررسی شدت آلودگی هوا در سراسر جهان به فضا پرتاپ شد. این ماهواره با سنجنده جدید تروپومی (Tropomi) قادر است آلودگی جو را با دقت بالا از فضا پایش کند.

img_yw_news
پنجشنبه ۲ آبان ۱۳۹۸ -

نقشه پایش ماهواره ای حداکثر دمای سطح زمین در فصل تابستان 1398

نقشه پایش ماهواره ای حداکثر دمای سطح زمین کشور در فصل تابستان 1398 با استفاده از تصاویر ماهواره ای ترا سنجنده مادیس تهیه شده است. در این نقشه، بالاترین سطوح گرمایی در فصل تابستان در بخش هایی از استان های کرمان، خراسان رضوی، خوزستان، بوشهر، سمنان، یزد، سیستان و بلوچستان، اصفهان، و خراسان جنوبی به رنگ صورتی نشان داده شده است. به طوریکه مناطق مذکور بیشتر از 56 درجه سانتی گراد دما را به خود اختصاص داده اند.

img_yw_news
چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای سطوح آتش گرفته و تهیه نقشه آن

آتش سوزی از مهمترین بحران هایی است که مدیران و دست اندرکاران عرصه های منابع طبیعی با آن مواجه هستند.

img_yw_news
سه شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره‌ای متوسط میزان روشنایی در سطح کشور برای سال‌های 1374 و 1397

اسکنرهای ماهواره NOAA در اصل برای شناسایی توزیع جهانی ابرها و دمای بالای ابر استفاده می شد. محققین پس از مدتی پی بردند که عکس های شبانه حس‌گرهای Visible  و Near-Infrared (VNIR)، پتانسیل ثبت یک سری از منابع انتشار ضعیف در محدوده مادون‌ قرمز مانند چراغ‌های شهری، شفق شمالی، آتش‌سوزی و ... را دارد.

img_yw_news
سه شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸ -

گردشگری شهر تبریز به روایت تصاویر ماهواره ای

پارک ائل گلی در جنوب شرقی تبریز بر دامنه تپه ای واقع شده و استخری بزرگ به شکل مربع به مساحت ۵۵ هزار مترمربع در مرکز آن ساخته شده و در جنوب آن نیز تپه ای است که آن را از بالا تا پایین، هم سطح استخر، پله بندی کرده و نهر آبی از آن به سمت پایین جاری است که بر زیبایی های این پارک افزوده است.

img_yw_news
دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸ -

استخراج و ترسیم هوشمند عوارض خطی با استفاده از تصاویر ماهواره ای مطالعه موردی (راه های استان قزوین)

از جمله کاربردهای تصاویر ماهواره ای استخراج، تولید و بروز رسانی اطلاعات مربوط به پدیده های مختلف طبیعی و دست ساخت انسان بر روی زمین است. داشتن اطلاعات بروز از وضعیت انواع جاده ها کشور برای متولیان ذیربط بسیار اهمیت دارد. با پردازش تصاویر سنتینل ۲ با توان تفکیک مکانی ۱۰ متر محدوده ی مسیر جاده قزوین _ زنجان، استخراج شد. ارزیابی دقت عوارض خطی فوق کمتر از ۳ متر تخمین زده شده است.

img_yw_news
جمعه ۲۶ مهر ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای آلاینده ها در استان تهران و البرز

آلودگی هوا یک مشکل بزرگ در حیطه سلامت و محیط زیست بوده و طبق آمار سازمان بهداشت جهانی (WHO) سالانه چندین میلیون نفر در سراسر جهان به دلیل عدم کیفیت مناسب هوا جان خود را از دست می‌دهند و اکثر مردم جهان نیز در مناطقی زندگی می‌کنند که کیفیت هوا در آن مناطق مناسب نیست. 

img_yw_news
چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای دمای سطح زمین مسیر راهپیمایی زائرین اربعین حسینی با استفاده از تصاویر مادیس

دمای سطح زمین(LST) شامل خاک، آب، برف و پوشش گیاهی از جمله متغیرهایی است که در دامنه وسیعی از مطالعات و تحقیقات علوم زمین و محیط زیست کاربرد دارد و  یکی از معیارهای مهم در برنامه ریزی ناحیه ای و منطقه ای می‌باشد. با توجه به محدودیت ایستگاه‌های هواشناسی، سنجش از دور حرارتی، امکان پایش مکانی هم‌ زمان این کمیت را در سطوح وسیع فراهم می‌آورد. عوامل مختلفی از جمله جنس مواد تشکیل‏ دهنده سطح و شرایط توپوگرافی و محیطی در دمای سطح زمین تأثیرگذار است.

img_yw_news
سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای برف پاییزه در ارتفاعات سبلان

به لحاظ ویژگی های تصاویر ترا / مادیس و تواتر گذرهای آن بر فراز کشورمان ایران، اولین برف پاییزه شناسایی شد. 

img_yw_news
سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸ -

برگزاری کنفرانس ISPRS در ایران

کنفرانس ISPRS در ایران توسط دانشکده نقشه برداری دانشگاه تهران برنامه ریزی و امسال در تاریخ های 12 تا 14 اکتبر 2019 مصادف با 20 تا 22 مهر ماه 1398 در محل پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران برگزار گردید. ضمنا کارگاه های آموزشی این کنفرانس نیز برای روزهای 15 و 16 اکتبر 2019 (23 و 24 مهر 1398) بر نامه ریزی شده است.

img_yw_news
سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای نیتروژن دی اکسید با استفاده از تصاویر ماهواره ای Sentinle-5‌

یکی از چالش های مهم در جهان، موضوع آلودگی هوا است. آلودگی هوا، بهداشت محیطی را تحت تاثیر قرار داده و به نوبه خود سالانه جان میلیون‌ها نفر را می‌گیرد. نگرانی در زمینه کیفیت هوایی که تنفس می‌کنیم سبب شد در اکتبر سال 2017 دانشمندان و متخصصین،  ماهواره کوپرنیک سنتینل 5P را با ماموریت پایش آلودگی هوا  در مدار قرار دهند. 

img_yw_news
دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ -

پایش روند تغییرات سطح یخ‌های قطبی با استفاده از تکنولوژی سنجش از دور

یکی از مهمترین جنبه‌های مطالعاتی یخچال‌های طبیعی، اندازه‌گیری سطح آن‌ها می‌باشد. مساحت یک یخچال طبیعی اگرچه جزو ابتدا‌یی‌ترین پارامترهای آن می‌باشد، اما اهمیت فراوانی در مطالعات مختلف دارد. 

img_yw_news
یکشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای دمای سطح زمین مسیر راهپیمایی زائرین اربعین حسینی با استفاده از تصاویر مادیس

دمای سطح زمین(LST) شامل خاک، آب، برف و پوشش گیاهی از جمله متغیرهایی است که در دامنه وسیعی از مطالعات و تحقیقات علوم زمین و محیط زیست کاربرد دارد و  یکی از معیارهای مهم در برنامه ریزی ناحیه ای و منطقه ای میباشد. با توجه به محدودیت ایستگاههای هواشناسی، سنجش از دور حرارتی، امکان پایش مکانی هم‌ زمان این کمیت را در سطوح وسیع فراهم می‌آورد. عوامل مختلفی از جمله جنس مواد تشکیل‏ دهنده سطح و شرایط توپوگرافی و محیطی در دمای سطح زمین تأثیرگذار است.

img_yw_news
جمعه ۱۹ مهر ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای هواویزها با استفاده تصاویر ماهواره ای Sentinel- 5 Precursor

هواویزها (Aerosols) ذرات کوچک معلق در هوا هستند که حالت جامد یا مایع داشته و ریشه پیدایش آنها در اثر عوامل طبیعی و انسانی می‎باشد. امروزه تخمین عمق نوری هواویزها به کمک داده‌های ماهواره‌ای قابل حصول است. این ذرات نقش مهمی در تعادل تابش زمین و تغییرات آب و هوا ایفا می‌کنند.

img_yw_news
چهارشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸ -

گفتگو با جناب آقای دکتر پورشکوری در خصوص نقش فن آوری سنجش از دور در پایش، حفظ و حراست از جنگل ها و منابع طبیعی

با توجه به اهمیت و جایگاه منابع طبیعی در کشور و ضرورت اهتمام به حفظ و حراست جنگل ها و منابع طبیعی، مصاحبه ای در خصوص نقش فن آوری سنجش از دور به منظور نظارت مستمر بر این عرصه های طبیعی و همچنین تبیین راهکارهای کار آمد جهت پایش منابع طبیعی با آقای دکتر پورشکوری انجام شد که در ادامه به آن می پردازیم.

img_yw_news
سه شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۸ -

سنجنده سنتینل 5p (Sentinel-5 Precursor)

سنجندهSentinel-5P  محصول مشترک بین سازمان فضایی اروپا (ESA) و کشور هلند می‌باشد که توسط دفتر فضایی هلند هدایت می‌شود. این سنجنده که باندهای ماورابنفش، باندهای مرئی، مادون قرمز کوتاه و مادون قرمز طول موج کوتاه را پشتیبانی می‌کند، با هدف کنترل آلودگی هوا ساخته شد. ارتفاع این سنجنده 817 کیلومتر است و می‌تواند در برآورد گازهایی مثل دی‌ اکسید گوگرد، دی اکسید نیتروژن، مونو اکسیدکربن، فرمالدئید و متان مفید باشد.

img_yw_news
سه شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای صخره‌ ها و آبسنگ‌ های مرجانی

صخره‌ها و آبسنگ‌ های مرجانی، اجتماعی از موجودات زنده دریایی می‌باشند که یکی از متنوع‌ ترین و غنی‌ ترین اکوسیستم‌ های دریایی بوده و حیات حدود 25 درصد آبزیان بطور مستقیم و غیر مستقیم بدان وابسته است.

img_yw_news
سه شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۸ -

برآورد ارتفاع درختان با استفاده از تفریق مقادیر ارتفاعی DEM از DSM

ارتفاع درخت فاصله عمودی بین پایه درخت تانوک بالاترین شاخه درخت است و اندازه گیری دقیقآ دشوار است. ارتفاع درخت یکی از پارامتر های بسیار مهم است که معمولاً به عنوان یکی از آماره های حیاتی درخت اندازه گیری میشود. از این پارامتر برای تعیین حجم درخت، ضریب شکل درخت و برخی مشخصات توده (مثل درجه حاصلخیزی رویشگاه) استفاده می شود. برای اندازه‌گیری ارتفاع درختان از روش ها، روابط (شکل 1 که از روابط مثلثاتی استفاده شده است) و دستگاه های مختلفی استفاده می شود.

img_yw_news
شنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۸ -

شروع همکاری مشترک با موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور

با توجه به اثرات مخرب شکوفایی مضر جلبکی بر حیات آبزیان، پرندگان دریایی و ساحلی و ...، لزوم پایش پیوسته آبهای ساحلی به منظور شناسایی جلبک های مضر و اقدام به موقع برای کنترل آنها امری بدیهی می باشد. در مقایسه با برنامه های نظارت ساحلی که به صورت سنتی انجام می گیرد،

img_yw_news
چهارشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۸ -

پایش لکه نفتی با استفاده از تصاویر ماهواره ای راداری سنتینل 1، تاریخ 1398/05/13

سنجش از دور فعال و استفاده از تصاویر ماهواره ای راداری، امکان تصویر برداری در تمام مدت شبانه روز و در هر شرایط آب و هوایی را فراهم می آورد. عوامل بسیاری بر روی قدرت سیگنال راداری باز پخش شده تأثیر می گذارند. بازتاب سیگنال تابش شده در تصاویر ماهواره ای راداری نسبت به زبری و جهت گیری عوارض سطح زمین بسیار حساس است. لکه های نفتی بر روی زبری سطح دریا تاثیرگذار هستند و حالت آینه ای عمل می کنند که سبب کاهش پراکنش سیگنال رادار می شود، بنابراین منجر به ایجاد مناطق تاریک در تصویر ماهواره ای راداری می شوند که با سطح آب اطراف آن ایجاد تمایز می نماید.

img_yw_news
دوشنبه ۸ مهر ۱۳۹۸ -

شناسایی آفات جنگلی با کمک فن آوری سنجش از دور و تصاویر ماهواره ای

به لحاظ علمی، آفت حشره‌ای است که جمعیت آن از حد قابل قبول یا آستانه بالاتر می‌رود. آفات، حشرات، بیماری ها و سایر عوامل زیست محیطی، تأثیرات قابل توجهی در جنگل ها و منابع طبیعی دارند. آنها می توانند بر رشد درخت و عملکرد چوب و محصولات غیر چوبی تأثیر منفی بگذارند.

صفحه 1 از 3    
اولین
قبلی
1