• سه شنبه ۱ بهمن ۱۳۹۸
  • |

آمار سایت

  • تمام بازديد‌ها: 1789308 بازدید
  • بازديد 24 ساعت قبل: 2370 بازدید
  • مهمانان حاضر در زیرپورتال: 33 کاربر
  • کاربران حاضر در زیرپورتال:0 کاربر

ورود به سایت

بایگانی بخش اخبار - مهندسی خدمات RS

img_yw_news
سه شنبه ۱ بهمن ۱۳۹۸ -

سامانه پهنه‌ بندی ریسک آتش‌ سوزی جنگل استرالیا

در استرالیا چندین سامانه پهنه‌ بندی ریسک حریق وجود دارد که توسط ایالت‌ها و موسسات مدیریت اراضی خصوصی استفاده می‌شود. این سامانه‌ها ابزارهایی مفید و کارا هستند و معیار مناسبی برای نشان دادن میزان سختی مقابله با حریق در انواع مواد سوختی موجود در جنگل و مرتع هستند.

img_yw_news
دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای تالاب جازموریان و نقش آن در کنترل سیلاب دی ماه 1398

سیل اخیر تنها در مناطق ساحلی دریا عمان و خلیج فارس رخ نداده، بلکه مناطق بالاتر را از بندرعباس تا سیستان و بلوچستان و بخش هایی از مناطق مرکزی ایران مانند استان کرمان را نیز درگیر کرده و بطور کلی پراکنش جغرافیایی آن بسیار وسیع بوده است. بطوریکه وقوع این سیل در دو روز در منطقه جنوب به اندازه دو سال بارش داشته است.

img_yw_news
یکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸ -

کارگاه آموزشی کاربرد پهپاد در مدیریت منابع زمین در تاریخ 28 دی ماه 98، برگزار گردید.

از مجموعه دوره‌ های توانمندسازی شرکت‌ ها و استارت‌ آپ‌ های حوزه سنجش از دور، کارگاه "کاربرد پهپاد در مدیریت منابع زمین" توسط شرکت آشیانه ققنوس ایرانیان در مرکز فضایی ماهدشت برگزار گردید.

img_yw_news
شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۸ -

نقشه پهنای سیل گرفته در بندر کنارک در تاریخ 26 دی ماه 98

پس از وقوع سیل در مناطق جنوب و جنوب شرقی کشور در تاریخ 20 و 21 دی ماه 1398، ظرفیت همکاری بین‌المللی با هدف استفاده از تصاویر ماهواره‌ای و داده‌ های مکانی در مدیریت بحران، توسط سازمان فضایی ایران فعال گردید و نقشه‌های تولید شده در اختیار کاربران قرار گرفت. نقشه ذیل پهنای سیل گرفته (رنگ فیروزه‌ای)، مناطق آسیب دیده (رنگ نارنجی) و مناطق احتمالا آسیب دیده (رنگ زرد) در بندر کنارک در تاریخ 26 دی ماه 1398 را نشان می‌دهد.

img_yw_news
جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای سیلاب های استان سیستان و بلوچستان

بارش باران سیل‌آسا در روزهای 12 الی 21 دی ماه در جنوب شرق کشور، استان‌های سیستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان را تحت ‌تأثیر قرار داده و سبب جاری‌ شدن سیلاب در این استان‌ ها گردیده است.

img_yw_news
جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای آبگیری دریاچه هامون صابری پس از بارندگی های اخیر و وقوع سیلاب در جنوب کشور در 26 دی ماه 98

آبگیری دریاچه هامون صابری در پی بارندگی‌ های اخیر، در تایم لپس ذیل بخش‌های آب‌گیری شده به رنگ فیروزه‌ای مشخص شده است.

img_yw_news
جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۸ -

نقشه پهنای سیل گرفته بندر جاسک در تاریخ 26 دی ماه 1398

پس از وقوع سیل در مناطق جنوب و جنوب شرقی کشور در تاریخ 20 و 21 دی ماه 1398، ظرفیت همکاری بین‌المللی با هدف استفاده از تصاویر ماهواره‌ای و داده‌های مکانی در مدیریت بحران، توسط سازمان فضایی ایران فعال گردید و نقشه‌های تولید شده در اختیار کاربران قرار گرفت. نقشه زیر پهنای سیل گرفته در بندر جاسک در تاریخ 26 دی ماه 1398 را نشان می‌دهد.

img_yw_news
پنجشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای وقوع سیلاب در شهرهای بندری جنوب استان سیستان و بلوچستان در 23 دی ماه 98

در این نقشه، تصاویر ماهواره ای سنتیل-2 قبل و بعد از وقوع سیلاب در شهرهای بندری جنوب استان سیستان و بلوچستان نشان داده شده است. همانطور که ملاحظه می گردد مناطق متاثر از سیلاب در دامنه رنگ فیروزه ای تا آبی به همراه گل و لای مشخص شده است.

img_yw_news
سه شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای آبگیری تالاب جازموریان در پی بارندگی های اخیر در جنوب کشور

تایم لپس ذیل از تصاویر ماهواره‌ای لندست 8 با ترکیب باندی 4-2-6 تهیه شده که به خوبی بخش‌ های آبگیری شده تالاب جازموریان را قبل و بعد از بارندگی ها و وقوع سیل اخیر به رنگ آبی نمایش می دهد. بنا به مشاهدات صورت گرفته در تصویر ماهواره ای، حجم وسیعی از آب وارد تالاب جازموربان شده است.

img_yw_news
سه شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸ -

همکاری های بین المللی سازمان فضایی ایران در حوزه مدیریت بحران سیل

پس از وقوع سیل های اخیر در جنوب و جنوب شرق کشور، ظرفیت های همکاری بین المللی توسط سازمان فضایی ایران فعال گردید و نقشه های ذیل تولید و در اختیار کاربران قرار گرفت.

img_yw_news
سه شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸ -

تعامل اداره کل سنجش از دور سازمان با جمعیت هلال احمر ج.ا.ایران و سازمان مدیریت بحران در تهیه نقشه پهنه‌ های سیل جنوب کشور

از ابتدای هفته جاری در تعامل اداره کل سنجش از دور سازمان فضایی ایران با جمعیت هلال احمر ج.ا.ایران و سازمان مدیریت بحران جهت تهیه نقشه پهنه‌های سیل در جنوب و جنوب‌شرق کشور، دستور ویژه به مرکز پایش ماهواره‌ای سازمان فضایی ایران جهت همکاری‌ لازم ابلاغ گردید.

img_yw_news
یکشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۸ -

برگزاری نشستهای آموزشی تخصصی در زمینه آشنایی با کاربردها و خدمات فضایی در استان یزد، مهلت ثبت نام تا 23 دی ماه 98

به منظور ترویج و معرفی فناوری فضایی و سنجش از دور برای سازمان‌ها و دستگاه‌های دولتی در شهرستان‌ ها، دوره آشنایی با کاربردها و خدمات فضایی با همکاری اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان یزد در قالب دو دوره «معرفی کاربردهای سیستم‌های اطلاعات جغرافیایی (GIS) در مدیریت منابع زمینی» و «معرفی کاربردهای سنجش از دور در مخاطرات منابع زمین» در بهمن‌ ماه برگزار خواهد شد.

img_yw_news
پنجشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۸ -

اعلام سال 2020 به عنوان سال سلامت گیاهان

در دهمین جلسه کمیسیون بهداشت و سلامت گیاهان (CPM-10) در سال 2015، نماینده فنلاند پیشنهاد نمود که سال 2020 میلادی را به عنوان سال بین المللی سلامت گیاهان International Year of Plant Health (IYPH)، اعلام نمایند. ضمن حمایت همه اعضا از این پیشنهاد، خواهان پیگیری آن توسط کشور فنلاند شدند. در سال 2016 میلادی این درخواست مورد توافق همه اعضا قرار گرفت. مفهوم آن توافق، انجام طیف گسترده ای از اقدامات جهت کنترل و جلوگیری از رشد علف های هرز، آفات و بیماری های گیاهی و همچنین ممانعت از گسترش آنها به نقاط جدید به ویژه از طریق تجارت بین المللی می باشد.

img_yw_news
چهارشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۸ -

تصاویر ماهواره ای از آتش سوزی های گسترده براثر ناپایداری اکوسیستمی در استرالیا

آتش سوزی های گسترده در استرالیا به علت افزایش دما، کاهش رطوبت و خشکسالی های طولانی مدت غیر معمول، از اوایل سپتامبر 2019 در ایالت های کوئینزلند و نیوساوت ولز شروع و تا ژانویه 2020 ادامه یافته است، بطوریکه تا کنون دهها انسان جان خود را از دست داده یا بی خانمان شده اند.

img_yw_news
سه شنبه ۱۷ دی ۱۳۹۸ -

محصولات سامانه های پایش ماهواره ای استان البرز

با توجه به اهمیت استان البرز به دلیل قرارگیری مرکز فضایی ماهدشت سازمان فضایی ایران در آن و همجواری این استان با استان تهران، محصولات سامانه های پایش ماهواره ای استان البرز به طور مداوم و مستمر و مطابق با تقسیم بندی ذیل تهیه و در پرتال سنجش از دور منتشر می گردد.

img_yw_news
جمعه ۱۳ دی ۱۳۹۸ -

معرفی کتاب اصول سنجش از دور و سامانه های اطلاعات مکانی

معرفی کتاب اصول سنجش از دور و سامانه های اطلاعات مکانی

img_yw_news
سه شنبه ۱۰ دی ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای تخریب باغستان قزوین در بازه زمانی سی ساله

باغستان سنتی قزوین به وسعت چندین هزار هکتار، نمونه‌ای از باغ های بومی - سنتی ایران می باشد که از قرن های گذشته مانند حلقه ای سبز در اطراف شهر به ویژه در جهت جنوب، شرق و غرب شکل گرفته و در دوره های مختلف تاریخی ایرانی به عنوان آبخوان طبیعی به حیات خود ادامه داده است.

img_yw_news
دوشنبه ۹ دی ۱۳۹۸ -

معرفی کتاب مبانی سنجش از دور کاربردی - مرکز سنجش از دور کانادا

کتاب مبانی سنجش از دور کاربردی- مرکز سنجش از دور کانادا منتشر شد. کتاب Fundamentals of Remote Sensing – A Canada Centre for Remote Sensing  که ما (مترجمین) نسبت به ترجمه آن اقدام کردیم جزء مهمترین کتب در زمینه مبانی سنجش از دور در جهان است بطوریکه به جرات می‌توان ادعا کرد که با مطالعه این کتاب خواننده می‌تواند به راحتی با کتب پیشرفته سنجش از دوری نویسندگانی چون پرفسور ریچاردز، کمپل، جنسن و پاول می تر انس برقرار کند.

img_yw_news
دوشنبه ۹ دی ۱۳۹۸ -

واگذاری سه سامانه خدمت نوین فضایی به بخش خصوص توسط سازمان فضایی ایران

سازمان فضایی ایران در راستای انجام وظایف حاکمیتی در نظر دارد سه سامانه پایش آتش سوزی، پایش گرد و غبار و آلودگی هوا و پایش پهنه های آبی کشور را در قالب پروژه، به بخش خصوصی واگذار کند.این سامانه‌ها با پایش خودکار و مداوم پدیده‌ها و ارائه نتایج تحلیلی شامل نقشه‌ها، نمودارها، لیست‌ها و شاخص‌ها در قالب داشبوردهای مدیریتی به کاربران نهایی و مدیران، بینش لازم جهت تصمیم‌گیری در سطح کشوری و استانی و اتخاذ سیاست‌ها و برنامه‌ریزی‌های لازم در زمان مناسب را فراهم خواهند کرد. متقاضیان و واجدین شرایط می‌توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر به سامانه تدارکات الکترونیکی دولت به نشانی setadiran.ir مراجعه کنند.

img_yw_news
پنجشنبه ۵ دی ۱۳۹۸ -

سیر تکامل پهپادها

درن ها نام خود را از زنبور عسل (honeybee drones) می گیرند که بدون فکر کردن به چیزی به دنبال کار و فعالیت خود می روند همچنان که یک ملکه از راه دور، آنها را کنترل می کند. یک هواپیمای روباتیک هم که دارای میکروکنترلر بوده و به عنوان یک خلبان خودکار برنامه ریزی شده است، مشابه زنبور از یک خلبان خودکار دستور می گیرد.

img_yw_news
چهارشنبه ۴ دی ۱۳۹۸ -

بخش معرفی کتب سنجش از دور در پرتال راه اندازی گردید.

بخش معرفی کتب سنجش از دور در قسمت منوی پژوهش و فعالیت های تحقیقاتی و زیر منوی معرفی کتب و مجلات در پرتال سنجش از دور سازمان فضایی ایران راه اندازی گردید. داره کل سنجش از دور سازمان فضایی ایران در نظر دارد کتب علمی و تخصصی ترجمه یا تألیف شده در حوزه سنجش از دور و اطلاعات مکانی را در پرتال سنجش از دور به آدرس RS.ISA.IR معرفی نماید. مؤلفین، مترجمین و صاحبان اثر می توانند با ارسال تصویر صفحه اول کتاب، شناسنامه کتاب و فهرست آن به آدرس ایمیل rsisa.ir نسبت به این امر اقدام کنند.

img_yw_news
چهارشنبه ۴ دی ۱۳۹۸ -

کارگاه آموزشی کاربرد پهپاد در مدیریت منابع زمین برای استارت آپ ها و شرکت های فعال درحوزه سنجش از دور

اداره کل سنجش از دور سازمان فضایی ایران در راستای مسئولیت اجتماعی و وظایف سازمانی و به منظور توانمند سازی شرکتها و استارت آپ های فعال حوزه سنجش از دور، "کارگاه آموزشی کاربرد پهپاد در مدیریت منابع زمین" را در 28 دی ماه 1398، برگزار می‌نماید. شایان ذکر است که هزینه برگزاری دوره آموزشی برعهده سازمان فضایی ایران می باشد.

img_yw_news
چهارشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۸ -

معرفی کتاب در حوزه سنجش از دور و سامانه های اطلاعات مکانی

در گرامیداشت هفته پژوهش و فناوری، اداره کل سنجش از دور سازمان فضایی ایران در نظر دارد کتب علمی و تخصصی ترجمه یا تألیف شده در حوزه سنجش از دور و اطلاعات مکانی را در پورتال سنجش از دور به آدرس RS.ISA.IR معرفی نماید. مؤلفین، مترجمین و صاحبان اثر می توانند با ارسال تصویر صفحه اول کتاب، شناسنامه کتاب و فهرست آن به آدرس ایمیل rsisa.ir نسبت به این امر اقدام کنند

img_yw_news
دوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۸ -

11 دسامبر، روز جهانی کوهستان

سال 1992 در کنفرانس محیط زیست و توسعه سازمان ملل، موضوع "توسعه پایدار کوهستان" در دستور کار مدیریت اکوسیستم های شکننده، مورد توجه قرار گرفت. به دلیل اهمیت روز افزون این اکوسیستم، درسال 2002 مجمع عمومی سازمان ملل متحد در پنجاه و هفتمین جلسه خود روز 11 دسامبر برابر با 20 آذر ماه را به عنوان روز جهانی کوهستان، اعلام و از سازمان خوار بار و کشاورزی ملل متحد (فائو) درخواست کرد تا مسئولیت هماهنگی این روز را در سطح جهان، به عهده بگیرد.

img_yw_news
دوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۸ -

حمایت حداکثری اداره کل سنجش از دور سازمان از کسب و کارهای سنجش از دور در بازدید از پارک علم و فناوری شهر یزد

در بازدید رئیس سازمان فضایی ایران و معاونین ایشان به همراه مدیر کل سنجش از دور از پارک علم و فناوری شهر یزد، مدیرکل سنجش از دور ضمن اعلام حمایت حداکثری اداره کل سنجش از دور از کسب و کارهای حوزه سنجش از دور و اطلاعات مکانی، اعلام کردند این اداره کل تمام ظرفیت خود را در معرفی قابلیت های شرکت‌ های فعال این حوزه به نهادهای بهره بردار با هدف توسعه بازار این شرکت‌ ها به کار گرفته است. همچنین این اداره کل آماده است تا در راستای توانمندسازی کسب و کارهای نوپا در این حوزه، دوره های کاربردی و تخصصی را با هزینه سازمان فضایی ایران برگزار نماید. ایشان اذعان داشتند برنامه های متنوع در جهت توانمندسازی استارت آپ های حوزه سنجش از دور در حال اجراست.

img_yw_news
پنجشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۸ -

معرفی، خدمات، محصولات و تجهیزات استارت آپ شریف کاوش نگر

معرفی، خدمات، محصولات و تجهیزات استارت آپ شریف کاوش نگر

img_yw_news
چهارشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۸ -

معرفی استان یزد با استفاده از فن آوری سنجش از دور

شهر یزد سرزمین آب‌ انبارها، بادگیرها و کوچه‌ های آشتی‌کنان است. خاکی کویری که تاریخی چند هزارساله را در خود دارد. یزد کلمه‌ ایست باستانی که به «یُشت»، «یسن» یا «یزت» برمی‌گردد و به مفاهیم نیایش، ایزد و پرستش نزدیک است.

img_yw_news
چهارشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۸ -

برگزاری جلسات با مدیران ادارات کل استان یزد در راستای معرفی ظرفیت‌ ها و پتانسیل‌ های سنجش از دور

در راستای معرفی ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های سنجش از دور و کاربردهای فناوری فضایی و با هدف ایجاد بازار برای بخش خصوصی و کسب و کارهای نوپا، روز سه شنبه 19 آذرماه 98 جلساتی با حضور مدیر کل سنجش از دور سازمان فضایی ایران و مدیران ادارات کل استان یزد در محل اداره کل فناوری اطلاعات آن استان برگزار گردید. در این جلسات مدیران و نمایندگانی از ادارات کل محیط زیست، منابع طبیعی، مدیریت بحران، میراث فرهنگی، آب منطقه ای، جهاد کشاورزی و فناوری اطلاعات استان یزد حضور داشتند.

img_yw_news
دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸ -

ژئوتوریسم استان یزد از فضا

مهم ترین جاذبه طبیعی استان یزد را می توان گردشگری زمین شناسی و پدیده های ژئومورفولوژیکی دانست. بیابان های ایران در استان یزد یکی از زیباترین منظره های ژئوتوریسمی دنیا به شمار می آیند. از مهم ترین جاذبه های طبیعی ژئوتوریسم استان یزد می توان به تپه های ماسه ای (برخان)، پهنه های نمکی (پلایا)، بیابان و کویر، کوه هایی مثل شیرکوه و عقابکوه، غارها، چشمه های آب گرم آهک ساز، گنبدهای نمکی، تخت رستم و ژئوتوریسم معادن اشاره نمود

img_yw_news
یکشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۸ -

چهاردهم آذر ماه

روز 5 دسامبر برابر با 14 آذر ماه از سوی سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد به‌ عنوان روز جهانی خاک نام‌گذاری شده است. در ابتدا نامگذاری این روز توسط اتحادیه بین المللی علوم خاک در سال 2002 مطرح گردید و تا سال 2013 فائو آن را بطور رسمی تائید نکرده بود ولی در آن سال مجمع عمومی سازمان ملل متحد در شصت و هشتمین نشست خود این روز را به عنوان روز جهانی خاک، اعلام نمود. شعار سال 2019 به مناسبت این روز " توقف فرسایش خاک، حفظ آینده ما" می باشد و هدف آن افزایش آگاهی مسئولین و ساکنین زمین در مورد فرسایش خاک و اثرات آن بر زندگی و سلامت انسان می باشد. در صورت عدم حفاظت از خاک چالش بزرگی از جمله عدم تامین مواد غذایی و به دنبال آن گرسنگی پیش روی انسان خواهد بود.

img_yw_news
جمعه ۱۵ آذر ۱۳۹۸ -

بازدید دانشجویان ارشد و دکترای رشته سنجش از دور دانشگاه تهران از مرکز ملی پایش ماهواره ای زمین و آزمایشگاه ملی سنجش از دور

روز چهارشنبه 13 آذر ماه 98، جمعی از دانشجویان مقاطع ارشد و دکترای رشته سنجش از دور دانشکده مهندسی نقشه برداری و اطلاعات مکانی دانشگاه تهران از مرکز ملی پایش ماهواره ای زمین و آزمایشگاه ملی سنجش از دور واقع در مرکز فضایی ماهدشت سازمان فضایی ایران بازدید نمودند. در این دیدار، دانشجویان ضمن آگاهی یافتن از بخش های مختلف مرکز ملی پایش ماهواره ای زمین و دریافت داده ماهواره ای به صورت عملی با آزمایشگاه ملی سنجش از دور، تجهیزات آزمایشگاهی و تنوع خدمات قابل ارائه آن آشنا شدند. ارائه برخی موضوعات فن آوری سنجش از دور و سرکشی از تلسکوب نجوم از دیگر برنامه های این بازدید روزانه به حساب می آمد.

img_yw_news
چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸ -

سنجنده جدید ECOSTRESS ناسا جهت پایش خشکسالی و آتش سوزی

یکی از مخاطراتی که بر اثر خشکی گیاهان رخ می دهد، خشکسالی و به دنبال آن آتش سوزی است. ناسا برای تقویت پایش استرس آب گیاهان، سنجنده جدیدی را بنام ECOSTRESS(ECOsystem Spaceboren Thermal Rasiometer Experiment on Space Station) را در ایستگاه فضایی بین المللی راه اندازی و نصب نموده است. این سنجنده می تواند کاهش میزان آب موجود در برگ گیاهان را حتی قبل از مشاهده علائم آن، تشخیص دهد.

img_yw_news
شنبه ۹ آذر ۱۳۹۸ -

راه اندازی مجله سنجش از دور ویژه دانشجویان و محققین در پرتال به منظور ارائه مقالات و گزارشات تحقیقاتی در حوزه سنجش از دور

به اطلاع می رساند، سازمان فضایی ایران، حسب وظایف و ماموریت های حاکمیتی خود، در راستای نشر و توسعه فناوری سنجش از دور و کاربردهای آن در علوم مختلف، معرفی و ترویج فرهنگ استفاده از این فناوری، تعامل بیشتر با جامعه کاربران و ایجاد انگیزه برای محققین و پژوهشگران فعال در این حوزه، اقدام به راه اندازی مجله سنجش از دور ویژه دانشجوبان و محققین در پرتال سنجش از دور سازمان نموده است. از متقاضیان دانشجو، محققین و پژوهشگران دعوت می گردد تا مقالات و گزارشات تحقیقاتی خود را به آدرس rsisa.ir ارسال نمایند. مقالات و گزارشات پس از بررسی با نام و آدرس نویسنده، منتشر خواهد شد.

img_yw_news
چهارشنبه ۶ آذر ۱۳۹۸ -

ثبت نام کارگاه آموزشی کاربرد سنجش از دور در مدیریت جنگل برای استارت آپ

اداره کل سنجش از دور سازمان فضایی ایران در راستای مسئولیت اجتماعی و وظایف سازمانی و به منظور توانمند سازی شرکتها و استارت آپ های فعال حوزه سنجش از دور، "کارگاه کاربرد سنجش از دور در مدیریت جنگل" را در 25 آذر ماه 1398، برگزار می‌نماید. شایان ذکر است که هزینه برگزاری دوره آموزشی برعهده سازمان فضایی ایران می باشد.

img_yw_news
پنجشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۸ -

کشف سومین کمربند ون آلن در اطراف زمین

ناسا اعلام کرده است که طی پروژه ای بنام کاوشگر ون آلن موفق شده اند سومین کمربند تشعشعی زمین را کشف کنند. دانشمندان قبلا" دو کمربند ون آلن (Van Allen Radiation Belt) را در دو منطقه زمین در فواصل 3200 و 16000 کیلومتری که تشعشعات اطراف سیاره ما را به دام می انداخت، کشف کرده بودند. حلقه‌های ون آلن به احترام کاشف آن جیمز ون آلن، نامگذای شده‌اند. تابش های این کمربند شامل الکترون ها و پروتون هایی با غلظت و انرژی زیاد می باشند. آب و هوای فضا و توفان های خورشیدی بر این کمربند ها اثر گذاشته و می تواند روی ارتباطات و ماهواره های GPS تاثیراتی داشته باشد. همچنین این تابش ها، قادرند، فضانوردان، ماهواره ها و ایستگاه های بین المللی را در معرض خطر قرار دهد.

img_yw_news
سه شنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۸ -

ثبت، نام ماهواره لندست 5 به عنوان طولانی ترین ماهواره مشاهده زمین در گینس

ماهواره لندست 5، رکورد جدید گینس را به عنوان طولانی ترین عملیات ماهواره مشاهده زمین از آن خود نمود. این ماهواره به مدت 28 سال و 10 ماه، زمین را مانند چشمی در آسمان پایش نمود و داده های فراوانی را جمع آوری و کمک شایانی به محققین علوم زمین نمود.

img_yw_news
سه شنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۸ -

راه اندازی سامانه شناسایی مناطقی با قابلیت اکوتوریسم پایداردر پرتال سنجش از دور سازمان فضایی ایران

امروزه بسیاری از کشورها همراه با توسعه اقتصادی و اجتماعی خود به صنعت گردشگری نیز توجه خاص دارند. اکوتوریسم یا طبیعت گردی یکی از شاخه های مهم گردشگری است که در دهه های اخیر پیشرفت زیادی به ویژه در بخش الگوهای پایداری توسعه روستایی نموده است.

img_yw_news
پنجشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۸ -

پایش زباله های فضایی و خطرات آن

از زمان شروع عصر فضا در اواخر دهه 1950 بیش از 5000 پرتاب، انجام گرفته است که در مدار LEO (مدار کم ارتفاع زمین بین ۱۶۰ تا ۲۰۰۰ کیلومتر) و همچنین مدار MEO (بالای ۲۰۰۰ کیلومتر) و در مدار خورشید آهنگ، بقایای آنها برجای مانده است.

img_yw_news
سه شنبه ۷ آبان ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای آتش سوزی مراتع و جنگل ها در ایالات ماتوگروسو در کشور برزیل. ۲۷ اکتبر سال 2019 (5 آبان 1398)

شناسایی آتش سوزی توسط تصاویر ماهواره ای یکی از چالش ها در سنجش از دور است چرا که زمان بازدید ماهواره از یک منطقه و قدرت تفکیک مکانی در باند های تصویربرداری محدودیت هایی را برای شناسایی دقیق مناطق آتش سوزی ایجاد می کند.

img_yw_news
دوشنبه ۶ آبان ۱۳۹۸ -

نقشه بارزسازی احتمال وجود هیدرو کربن در خاک

سنجنده هایی با بیش از 30 باند طیفی را سنجنده های فراطیفی می نامند. قدرت تمایز طیفی در تصاویر اینگونه سنجنده ها بسیار بالاست و به همین خاطر در مواقعی که شباهت طیفی بین عوارض موجود زیاد است از این گونه تصاویر استفاده می شود. از کاربردهای مهم تصاویر فراطیفی می توان به استفاده از این تصاویر در حوزه اکتشافات، حوزه نفت و گاز و همچنین اکتشافات کانی های خاص معدنی اشاره کرد. کاهش هزینه ها در این اکتشافات و همچنین صرفه جویی در زمان از مهمترین مزیت های استفاده از این فناوری می باشد.

img_yw_news
پنجشنبه ۲ آبان ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای اراضی کشاورزی

آگاهی از حدود و ثغور قطعات اراضی کشاورزی و ترسیم آن به شکل نقشه های بزرگ مقیاس یکی از نیازهای بخش کشاورزی است که در برنامه ریزی های خرد و کلان، کشاورزی دقیق، مدیریت منابع، آمارگیری کشاورزی و بالاخص تعیین حریم اراضی و مالکیتها و .... ، کاربرد بسیاری دارد. همچنین موضوعاتی همچون تأمین و امنیت غذایی، کمبود آب و مدیریت غلط آبیاری در کشاورزی سنتی و همچنین بروز خشکسالی در بسیاری از نقاط کشور، مصرف بی رویه نهاده های کشاورزی و اعمال مدیریت مصرف نادرست آنها و ....، ازجمله چالش های مهم حوزه کشاورزی در کشور است. با توسعه فناوری سنجش از دور و دسترسی به تصاویر با توان تفکیک مکانی، طیف، زمانی متنوع، امروزه امکان تهیه پایگاه اطلاعاتی مکانی از عرصه کشاورزی برای همه برنامه ریزان و مدیران بخش کشاورزی فراهم شده است.

img_yw_news
پنجشنبه ۲ آبان ۱۳۹۸ -

شناسایی آلودگی آب با استفاده از تصاویر IKONOS

با حمایت NASA محققان دانشگاه‌های میشیگان، مینسوتا و ویسکانزین با استفاده از تصاویر IKONOS به بررسی آلودگی دریاچه های شمال شرق آمریکا پرداختند. با استفاده از نسبت باندهای آبی به قرمز میزان TSM و جلبک‌های تمام دریاچه‌های شمال شرق آمریکا تعیین گردید. در شکل مناطق با رنگ آبی دریاچه بدون آلودگی را نشان می دهند. مناطق با رنگ سبز تا زرد نشانگر دریاچه های نسبتاً آلوده و مناطق  نارنجی تا قرمز رنگ، دریاچه‌های آلوده را نشان می دهند.

img_yw_news
چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸ -

روز جهانی ریشه کنی فقر

در سال 1948 در میدان تروکادروی پاریس، اعلامیه جهانی حقوق بشر به منظور احترام به قربانیان فقر، خشونت و گرسنگی شدید، به امضاء‌ رسید. در پی آن در سال 1987 هزاران نفر در همان میدان تجمع کرده و اعلام نمودند که فقر نقص حقوق بشر است و همه باید برای کاهش فقر با هم متحد شوند. از آن زمان براساس اعلامیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز 17 اکتبر (25 مهرماه) به عنوان روز جهانی ریشه کنی فقر، نامگذاری شده است.

img_yw_news
سه شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸ -

کارگاه آموزشی طیف سنجی و کاربردهای آن برای استارت آپ ها و شرکت های فعال درحوزه سنجش از دور

کارگاه آموزشی طیف سنجی و کاربردهای آن برای استارت آپ ها و شرکت های فعال درحوزه سنجش از دور

img_yw_news
سه شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸ -

کارگاه آموزشی مدیریت ریسک خشکسالی با استفاده از فن آوری سنجش از دور برای استارت آپ ها و شرکتهای فعال درحوزه سنجش از دور

کارگاه آموزشی مدیریت ریسک خشکسالی با استفاده از فن آوری سنجش از دور برای استارت آپ ها/شرکت های فعال در حوزه سنجش از دور

img_yw_news
شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۸ -

روز جهانی کاهش خسارات ناشی از مخاطرات

در سال 1989، بعد از فراخوانی مجمع عمومی سازمان ملل، روز 13 اکتبر (21 مهرماه) به منظور ارتقاء آگاهی از خطر بلایا در سطح جهان، به عنوان روز جهانی کاهش خسارات ناشی از مخاطرات، نامیده شد.

img_yw_news
چهارشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۸ -

پایش لند فیل ها و مکانیابی مناطق مناسب دفن زباله با استفاده از تصاویر ماهواره ای

افزایش فزاینده جمعیت شهری و روستایی، افزایش مصرف مواد دارای پسماند تجزیه پذیر و تجزیه ناپذیر و دیگر پسماندها را به دنبال داشته است. اثرات مخرب محیط زیستی، اقتصادی، بهداشتی و اکولوژیکی محل های دفن این مواد سبب گردیده به انتخاب این مکان ها، توجه بیشتری شود. لندفیل ها یا مکان های دفن زباله، به عنوان یک سازه مهندسی نقش نگهداری از پسماندها و کنترل اثرات آلایندگی این مواد به محیط اطراف را به عهده دارند.

img_yw_news
شنبه ۶ مهر ۱۳۹۸ -

معرفی اسامی دانشجویان به منظور شرکت در دوره کاربردی سنجش از دور راداری در روز های 14 و 15 مهر ماه 98

به اطلاع ثبت نام شدگان در "دوره کاربردی سنجش از دور راداری" ویژه دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری می رساند، اسامی دانشجویان هر یک از گروه های آموزشی جهت شرکت در این دوره به صورت زیر تنظیم شده است.  

img_yw_news
یکشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۸ -

تمدید مهلت تکمیل فرم های نیازسنجی ارگان های دولتی تا 15 مهر ماه 98

بنا به درخواست سازمان ها و ارگان های دولتی، مهلت تکمیل فرم های نیازسنجی جامعه کاربران سنجش از دور تا 15 مهر ماه 98 تمدید گردید. نمایندگان سازمان ها/ارگان های دولتی که اطلاعات شناسه و رمز عبور را از طریق نامه رسمی سازمان فضایی ایران دریافت نمودند، می توانند جهت رفع مشکلات و کسب اطلاعات بیشتر با شماره اپراتور 23344-021 و داخلی 2305 تماس حاصل نمایند.

img_yw_news
یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸ -

25 شهریور روز جهانی حفاظت از لایه ازن و پایش آن توسط ماهواره ها

یکی از مواردی که کمتر به آن توجه می شود ولی تاثیر مهمی در زندگی و حیات بشر و سایر موجودات زنده و پوشش گیاهی دارد، لایه ازن است که از زندگی و حیات کره زمین در مقابل اشعه های مضر خورشیدی محافظت می کند و تخریب آن بر تغییرات آب و هوایی نیز اثر مستقیم دارد.

img_yw_news
شنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۸ -

فهرست دوره های آموزشی سال 98 سازمان فضایی ایران برای شرکت ها/استارت آپ های فعال در حوزه سنجش از دور

اداره کل سنجش از دور سازمان فضایی ایران در راستای مسئولیت اجتماعی و وظایف سازمانی خود و به منظور توانمند سازی شرکت ها و استارت آپ های فعال در حوزه سنجش از دور، اقدام به برگزاری دوره های آموزشی مطابق با تقویم آموزشی سال 98 برای شرکت ها و استارت آپ ها می نماید.شایان ذکر است که هزینه برگزاری دوره های آموزشی بر عهده سازمان فضایی ایران می باشد. به شرکت ها و استارت آپ هایی که موفق به گذراندن هر یک از دوره های آموزشی مذکور شوند، گواهینامه دوره اعطاء می گردد.

img_yw_news
یکشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۸ -

20 شهریور 98، آخرین فرصت ثبت نام شرکت ها/استارت آپ ها در دوره سنجش از دور کاربردی در کشاورزی نوین

20 شهریور 98، آخرین فرصت ثبت نام شرکت ها/استارت آپ ها در دوره سنجش از دور کاربردی در کشاورزی نوین

img_yw_news
پنجشنبه ۱۴ شهریور ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای آتش سوزی جنگل های آمازون و اثر آن در گرمایش زمین

بخش بزرگی از نیمکره جنوبی از جمله آمازون و آفریقا هر ساله بین ماه های می تا اگوست دچار آتش سوزی می شود. به گفته لورن ویلیامز مدیر ارشد جنگل های آفریقای مرکزی و غربی در انستیتوی منابع جهانی، آتش سوزی ها در اکثر اکوسیستم های جنگلی این منطقه، ابزاری برای مدیریت زمین به منظور پاکسازی زمین برای کشاورزی، مدیریت محصولات کشاورزی و پاکسازی جاده ها می باشد از جمله در کنگو. اما در سال 2019 شدت این آتش سوزی ها بسیار زیاد بوده است. بنا بر گفته موسسه ملی تحقیقات فضایی برزیل (INPE)، با وجود مهار بهتر آتش سوزی ها نسبت به 20 سال گذشته، آتش سوزی ها در سال 2019 ، نسبت به سال 2018 ، 85% بیشتر شده است.

img_yw_news
جمعه ۱ شهریور ۱۳۹۸ -

گفتگو با سرکار خانم مهندس فرزانه رحیمی، کارشناس اداره مهندسی خدمات سنجش از دور در مورد چالش های زیست محیطی

امروزه معضلات محیط زیست و تنوع آن برای کلیه ساکنین کره زمین به بحرانی تبدیل شده که بصورت روزانه با آنها در گیر هستیم. در خصوص این بحران ها، مصاحبه ای با سرکار خانم مهندس فرزانه رحیمی کارشناس اداره مهندسی خدمات سنجش از دور انجام گرفت که در ادامه به آن می پردازیم.

img_yw_news
شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ -

برگزاری دوره سنجش از دور کاربردی در کشاورزی نوین

اداره کل سنجش از دور سازمان فضایی ایران در راستای مسئولیت اجتماعی و وظایف سازمانی و به منظور توانمند سازی شرکتها و استارت آپهای فعال حوزه سنجش از دور، "دوره سنجش از دور کاربردی در کشاورزی نوین" را در مهر ماه 1398، برگزار می‌نماید. شایان ذکر است که هزینه برگزاری دوره آموزشی برعهده سازمان فضایی ایران می باشد.

img_yw_news
دوشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۸ -

کارگاه آموزشی "فناوری فضایی و کاربردهای آن"، ویژه خبرنگاران و گزارشگران رسانه‌ها

در کارگاه آموزشی "فناوری فضایی و کاربردهای آن"، ویژه خبرنگاران و گزارشگران رسانه‌ها که روز یکشنبه مورخ 20مرداد 98 در پژوهشگاه فضایی ایران برگزار گردید، موضوعات متنوعی در خصوص علوم و فناوری فضایی شامل آشنایی با مدارهای فضایی، انواع فضاپیماها، کاربرد سنجش از دور و رسانه مطرح شد.

img_yw_news
پنجشنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۸ -

17 مرداد 98، آخرین مهلت ثبت نام دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در دوره آموزشی سنجش از دور راداری

به اطلاع دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری علاقمند به شرکت در دوره آموزشی سنجش از دور راداری می رساند، آخرین مهلت ثبت نام پنجشنبه مورخ 17 مرداد ماه 98 خواهد بود.

img_yw_news
شنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۸ -

برگزاری دوره آموزشی سنجش از دور راداری برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در مهر ماه 98

اداره کل سنجش از دور سازمان فضایی ایران در راستای مسئولیت اجتماعی و وظایف سازمانی و به منظور ترویج دانش در حوزه سنجش از دور، اقدام به برگزاری «دوره سنجش از دور راداری» در مهر ماه 1398 می‌نماید.

img_yw_news
یکشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۸ -

برگزاری "دوره کاربردی سنجش از دور راداری" مختص دانشجویان، در هفته جهانی فضا 98

قابل توجه دانشجویان علاقمند به شرکت در "دوره کاربردی سنجش از دور راداری" با توجه به استقبال دانشجویان رشته سنجش از دور، (دوره آموزشی سنجش از دور راداری)، در هفته جهانی فضا (مهر ماه 1398)، مختص دانشجویان برگزار خواهد شد. اطلاعات تکمیلی متعاقبا در اختیار همه قرار خواهد گرفت.

img_yw_news
چهارشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۸ -

برگزاری دوره کاربردی سنجش از دور راداری برای شرکت ها/استارت آپ ها در شهریور 98

اداره کل سنجش از دور سازمان فضایی ایران در راستای مسئولیت اجتماعی و وظایف سازمانی و به منظور توانمندسازی شرکت‌ها و استارت‌آپ‌های حوزه سنجش از دور، «دوره کاربردی سنجش از دور راداری» را  در شهریور ماه 1398 برگزار می‌نماید.

img_yw_news
سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ -

فراخوان همکاری با شرکت‌ها و استارت‌ آپ‌ های حوزه سنجش از دور

اداره کل سنجش از دور سازمان فضایی ایران در نظر دارد به منظور ترویج کاربردهای فناوری سنجش از دور و معرفی توانمندی‌های شرکت‌ها و استارت‌آپ‌های فعال در این حوزه، نمونه محصولات تولید شده توسط این شرکت‌ها را پس از ارزیابی فنی، با حفظ مالکیت معنوی، در اختیار نهادهای حاکمیتی و سازمان‌های ذیربط قرار دهد. شرکت‌ها و استارت‌آپ‌ های متقاضی می‌توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر، از طریق شماره تلفن زیر با این اداره کل تماس حاصل نمایند.

img_yw_news
یکشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۸ -

معرفی درگاه های اشتراک گذاری داده های سنجش از دور (بخش سوم)

با توجه به اهمیت روز افزون علم و فناوری سنجش از دور در مدیریت زمین، لزوم دسترسی به داده های ماهواره ای رایگان، همواره از دغدغه های کاربران این حوزه به شمار می رود.  امروزه بسیاری از سازمان های فضایی، موسسات و مراکز مرتبط با علوم فضا، امکان دریافت رایگان داده های فضایی را برای کاربران فراهم نمودند. معرفی درگاه های اشتراک گذاری رایگان داده های سنجش از دور (بخش سوم)

img_yw_news
شنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۸ -

معرفی درگاه های اشتراک گذاری رایگان داده های سنجش از دور (بخش دوم)

با توجه به اهمیت روز افزون علم و فناوری سنجش از دور در مدیریت زمین، لزوم دسترسی به داده های ماهواره ای رایگان، همواره از دغدغه های کاربران این حوزه به شمار می رود.  امروزه بسیاری از سازمان های فضایی، موسسات و مراکز مرتبط با علوم فضا، امکان دریافت رایگان داده های فضایی را برای کاربران فراهم نمودند. معرفی درگاه های اشتراک گذاری رایگان داده های سنجش از دور (بخش دوم)

img_yw_news
چهارشنبه ۵ تیر ۱۳۹۸ -

معرفی درگاه های اشتراک گذاری رایگان داده های سنجش از دور (بخش اول)

با توجه به اهمیت روز افزون علم و فناوری سنجش از دور در مدیریت زمین، لزوم دسترسی به داده های ماهواره ای رایگان، همواره از دغدغه های کاربران این حوزه به شمار می رود.  امروزه بسیاری از سازمان های فضایی، موسسات و مراکز مرتبط با علوم فضا، امکان دریافت رایگان داده های فضایی را برای کاربران فراهم نمودند.

img_yw_news
چهارشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای بازه نوزده ساله جنگل های حوضه گرگانرود و بررسی تاثیر پوشش جنگلی در جلوگیری از سیلاب

استان گلستان با مساحت تقریبی 20438 کیلومتر مربع درشمال شرق کشور و در حاشیه دریای خزر واقع شده است. این استان دارای پنج حوضه آبریز از جمله حوضه‌های آبریز اترک سفلی، گرگانرود، قره‌سو، شرق خلیج گرگان و نکارود علیا می باشد.

img_yw_news
دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ -

داده های ارسالی ESCAP از سیل اخیر در ایران

کمیسیون اقتصادی اجتماعی سازمان ملل متحد (ESCAP) در راستای برنامه های اقدام فضایی به منظور توسعه ی پایدار، برنامه ی منطقه ای کاربردهای فضایی به منظور توسعه ی پایدار (RESAP) را تعریف نموده است.

img_yw_news
چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ -

تصویر ماهواره ای آبگرفتگی بخشی از دیوار بزرگ گرگان

این دیوار یکی از طولانی‌ترین دیوارهای آجری جهان است و به علت استفاده از ده ها میلیون آجر قرمز رنگ بنام دیوار سرخ یا مار سرخ نیز نامیده می شود.

img_yw_news
شنبه ۳ فروردین ۱۳۹۸ -

مناطق سیل زده استان گلستان در فروردین 98

مناطق سیل زده استان گلستان در فروردین 98

img_yw_news
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷ -

جلسه ی پایانی فاز (1) پروژه "ایجاد چارچوب تحقیقاتی در زمینه ی مدیریت بلایا با استفاده از فناوری فضایی در کشور های عضو اپسکو"

از 4 الی 8 دسامبر 2018 ( 13 الی 17 آذر 1397) در شهر چنگدو (Chengdu) در چین برگزار گردید. در این جلسات نمایندگان تمامی کشورهای عضو اپسکو به همراه دبیرخانه ی اپسکو حضور یافتند. در ابتدا دکتر لی زینجون،‌ دبیر کل اپسکو ضمن خوشامدگویی به شرکت کنندگان،‌ مراتب سپاس خویش را از طرف دبیرخانه ، نسبت به روحیه ی تعاون ومشارکت اعضاء‌ در اجرای پروژه ی "چارچوب بلایا" ابلاغ نمود.

img_yw_news
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷ -

پایش ماهواره ای آتش سوزی های زمین

با وجود اینکه این آتش سوزی به افزایش محصول کشاورزی و مراتع کمک می کند، ولی دود حاصل از آن کیفیت هوا را کاهش می دهد.

img_yw_news
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷ -

اندازه گیری ارتفاع سطح زمین با ماهواره لیزری ICESat-2

اولین نوری که بعد از پرتاب موفقیت آمیز ماهواره ICESat-2  در 15 سپتامبر سال  2018، دریافت گردید متفاوت از تصاویر تولیدی از ماهواره های Terra، Aqua یا Landsat، با رنگ طبیعی بود. ماهواره ICESat-2  با تنها ابزار سیستم لیزری ارتفاع سنج پیشرفته ATLAS، ارتفاع سطح زمین را اندازه گیری نمود. ATLAS فن آوری نوینی را بوجود خواهد آورد که می تواند جرئیات بیشتری را ثبت کرده و تصاویر دقیقی از ارتفاع یخ، پوشش گیاهی و پوشش سطح زمین، آب و ابرها تولید کند. ATLAS دارای یک لیزر اصلی و یک لیزر پشتیبان است.

img_yw_news
شنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۷ -

برنامه های آموزشی و ترویج فناوری فضایی سازمان فضایی ایران در هفته جهانی فضا 97

در سال های اخیر، آموزش و ترویج علوم مربوط به فضا، در دستور کار سازمان فضایی ایران قرار گرفته است. از این رو، در مهر ماه 97 در آستانه برگزاری هفته جهانی فضا، همانند سال های گذشته، برنامه های آموزشی سازمان فضایی ایران با هدف آموزش مطالب فضایی به دانش آموزان مقاطع تحصیلی مختلف برگزار گردید.

img_yw_news
یکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷ -

پایش آلاینده های هوا با ماهواره Copernicus Sentinel-5

ماهواره Copernicus Sentinel-5 که در 17 اکتبر سال 2017 پرتاب گردید، بخشی از ماموریت ناوگان  Copernicus Sentinel است که سازمان فضایی اروپا جهت برنامه نظارت بر محیط زیست اروپا و پایش آلاینده های هوا در سراسر زمین، توسعه داده است.

img_yw_news
یکشنبه ۸ مهر ۱۳۹۷ -

پایش ماهواره ای گیاهان قابل اشتعال در استرالیا

الگوریتم های مورد استفاده در داده های ماهواره ای، امکان مقایسه ی میزان رطوبت گیاهان را نسبت به سال  های گذشته، فراهم کرده که می تواند ضمن مشخص نمودن پتانسیل وقوع آتش سوزی، توصیه های ضروری را در مکان های در معرض آتش سوزی ارائه نماید.

img_yw_news
یکشنبه ۸ مهر ۱۳۹۷ -

عمق سنجی دریاهای کم عمق با استفاده از ماهواره ها

با پیچیدگی هایی که مناطق ساحلی ایجاد می کنند تقریبا غیر ممکن است که بتوان از طریق عمق سنجی، نقشه دقیقی از تغییرات بستر دریاها و جریانات آبها تهیه نمود. با این حال ماهواره ها برای این چالش مناسب هستند.

img_yw_news
دوشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۷ -

پایش ماهواره ای مناطق مستعد شیوع بیماری وبا در یمن

ماهواره های تحقیقاتی مشاهده زمینی ناسا برای نخستین بار با پایش بیماری وبا در یمن، به مبارزه علیه شیوع این بیماری،کمک کرده اند .گروه های بشردوستانه در یمن، مناطقی را که شرایط زیست محیطی آنها از نظر شیوع بیماری وبا توسط ابزارهای فضایی پروژه ی تحقیقاتی مذکور پرخطر تشخیص داده شده اند، به عنوان هدفی برای کمک رسانی برگزیدند.

img_yw_news
جمعه ۳ فروردین ۱۳۹۷ -

فرارسیدن سال جدید 1397، مبارک باد.

فرارسیدن سال جدید 1397، مبارک باد.

img_yw_news
سه شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۶ -

دعوت از آقای دکتر براری به منظور حضور در مراسم افتتاحیه ی شروع بکار مرکز مدیریت بلایا در آسیا و اقیانوسیه (APDIM)

آیین افتتاح مرکز آسیا و اقیانوسیه برای توسعه مدیریت اطلاعات بلایا (APDIM) روزهای دهم و یازدهم بهمن ماه سال جاری با حضور مقامات (از جمله آقای دکتر براری ، معاون وزیر و ریاست محترم سازمان فضایی ایران)‌ و نمایندگان کشورهای عضو اسکاپ در تهران برگزار گردید. در همین راستا،‌ موافقتنامه اداری مالی مرکز مذکور با حضورآقای دکتر نوبخت، رییس سازمان برنامه و بودجه و خانم شمشاد اختر معاون دبیر کل سازمان ملل متحد و دبیر اجرایی کمیسیون اقتصادی اجتماعی سازمان ملل در منطقه ی آسیا و اقیانوسیه (ESCAP)‌ امضا گردید.

img_yw_news
شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶ -

گزارش گردوغبار 29 و 30 دی ماه 1396

در روز 29 دی 1396 بر اثر فعال شدن کانون های داخلی (استان خوزستان) و خارجی (کشورهای عراق و سوریه) گردوغبار شدیدی در آسمان استان خوزستان شکل گرفته که سبب ایجاد مشکلات زیادی در این استان گردید.

img_yw_news
جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶ -

آلبوم تصاویر ماهواره ای منتخب از پدیده های زیست محیطی داخل کشور

کلیه تصاویر ماهواره ای جمع آوری شده در این آلبوم مربوط به داخل کشور ایران بوده که با استفاده از سنجنده های مختلف ثبت و پدیده های زیبای زیست محیطی را به تصویر کشیده است.

img_yw_news
چهارشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۶ -

ارسال تصاویر سه بعدی ماهواره هواشناسی Fengyun-3D

ارسال تصاویر سه بعدی ماهواره هواشناسی Fengyun-3D از مرکز پرتاب ماهواره Taiyuan واقع در استان Shanxi در شمال چین  

img_yw_news
چهارشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۶ -

پرتاب ماهواره های ناوبری Galileo

پرتاب ماهواره های ناوبری Galileo  توسط موشک آرین 5 از پایگاه اروپایی پرتاب ماهواره  

img_yw_news
دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ -

تصاویر ماهواره ای Sentinel-2 و Suomi NPP از آتش سوزی های جنوب کالیفرنیا

تصاویر ماهواره ای Sentinel-2 و Suomi NPP از آتشسوزی های جنوب کالیفرنیا و دود ناشی از آن که منجر به از بین رفتن 930 کیلومتر مربع از اراضی منطقه شده است.

img_yw_news
دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ -

چشم های جدید در آسمان

چشم های جدید در آسمان بنام ماهواره Joint Polar Satellite System-1 (JPSS-1)

img_yw_news
پنجشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۶ -

سامانه پایش ماهواره ای زمین سازمان فضایی ایران، طرح برتر ملی در مدیریت جهادی شد

سامانه پایش ماهواره ای زمین پرتال سنجش از دور سازمان فضایی ایران در جشنواره ملی و همایش فرهنگ و مدیریت جهادی به مرحله پایانی این جشنواره راه پیدا کرد. این سامانه از میان ۲۸۰ طرح ارسالی به جشنواره ملی فرهنگ و مدیریت جهادی به عنوان طرح منتخب وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات پس از داوری به عنوان یکی از ۱۰ طرح و ایده برتر مدیریت جهادی در سطح ملی انتخاب شد.

img_yw_news
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۶ -

نقشه جا به جایی پوسته زمین (در راستای دید ماهواره) پس از زلزله دهم آذر ماه 1396 استان کرمان

بر اساس نقشه های تولید شده، بیشترین جابه جایی، حدود 15 سانتی متر و به سمت راستای دید ماهواره، در منطقه ای واقع در 9 کیلومتری روستای گزک و 53 کیلومتری شهر کرمان می باشد. میزان جابه جایی پوسته زمین در امتداد قائم و افقی نیز توسط سازمان فضایی ایران در حال محاسبه می باشد.

img_yw_news
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۶ -

مشاهده تنفس زمین با کمک روش مرور زمان در تولید تصاویر متحرک ماهواره ای در ناسا

استفاده از تکنیک مرور زمان (Time-Lapse) در تولید تصاویر متحرک ماهواره ای در ناسا به منظور مشاهده ی "تنفس" زمین در یک دوره ی 20 ساله (1997 الی 2017)

img_yw_news
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۶ -

ماهواره مینیاتوری که می تواند با سوخت آب در فضا حرکت و تصویر برداری کند.

ماهواره مینیاتوری  CubeSat که می تواند با سوخت آب در فضا حرکت و تصویر برداری کند.  

img_yw_news
چهارشنبه ۸ آذر ۱۳۹۶ -

نقشه های تخریب زلزله در مناطق روستایی استان کرمانشاه در آبان ماه 1396

در نقشه های مذکور، مناطق تخریب شده با خطوط قرمز رنگ و کمپ ها و چادرهای تجمع مردم با علائم سبز رنگ مشخص شده اند.

img_yw_news
سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶ -

برآورد میزان جا به جایی پوسته زمین در راستای قائم و همچنین در امتداد شرقی- غربی در مناطق زلزله زده توسط سازمان فضایی ایران

تحلیل داده های راداری فوق نشان می دهد، بیشترین میزان جا بجایی پوسته زمین در راستای قائم در داخل ایران و در اطراف روستای قلمه ذهاب در شمال غرب شهر سرپل ذهاب (به میزان حدود 90 سانتی متر به سمت بالا) به وقوع پیوسته است.

img_yw_news
یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶ -

نقشه بخش غربی شهر سرپل ذهاب پس از وقوع زلزله

ساختمانهای کاملا ویران شده به رنگ قرمز و کمپ ها و مراکز تجمع مردم به رنگ سبز

img_yw_news
یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶ -

نقشه میزان جابه جایی پوسته زمین در ایران و عراق با استفاده از تصاویر ماهواره ای

بیشترین میزان جابه جایی پوسته زمین در داخل ایران و در اطراف روستای قلمه ذهاب در شمال غرب شهر سرپل ذهاب به وقوع پیوسته است.

img_yw_news
جمعه ۲۶ آبان ۱۳۹۶ -

نقشه های خسارت شهرهای سرپل ذهاب و قصر شیرین واقع در استان کرمانشاه ناشی از زلزله 7.3 ریشتری 21 آبان ماه 1396

اولین تصاویر ماهواره ای اخذ شده از شهرهای سرپل ذهاب و قصر شیرین و روستاهای اطراف در روز سه شنبه مورخ ۲۳ آبان از طریق ماهواره های سنجش از دوری اخذ گردید.

img_yw_news
چهارشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۶ -

گزارش پدیده گرد و غبار 11 و 12 آبان ماه 1396 از تصاویر ماهواره ای مادیس

در روزهای پنجشنبه و جمعه مورخ یازدهم و دوازدهم آبان ماه 1396، موج جدید گردوغبار بر روی کشورهای عراق، عربستان و سوریه شکل گرفته که علاوه بر مناطق غربی، نواحی مرکزی کشور ایران را نیز درگیر کرده است.

img_yw_news
چهارشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۶ -

قابل دسترس بودن داده های مرتبط به چهاردهه پایش ماهواره ای رطوبت خاک

قابل دسترس بودن داده های مرتبط به چهاردهه پایش ماهواره ای رطوبت خاک های جهان

img_yw_news
چهارشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۶ -

آزمایش ماهواره ESA’s Aeolus در خلاء جهت آمادگی آن برای پایش بادهای جهانی

آزمایش ماهواره ESA’s Aeolus در خلاء جهت آمادگی آن برای پایش بادهای جهانی و پیش بینی های آب و هوایی  

img_yw_news
یکشنبه ۷ آبان ۱۳۹۶ -

تولید نقشه های خسارت ناشی از زلزله با کمک تصاویر ماهواره ای راداری

تولید نقشه های خسارت ناشی از زلزله رخ داده در مکزیکوسیتی با کمک تصاویر ماهواره ای راداری توسط دانشمندان آزمایشگاه پیشرانه جت (JPL)  ناسا و موسسه فناوری کالیفرنیا (caltech)

img_yw_news
سه شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۶ -

گزارش گرد و غبار ۲۵ مهر ۱۳۹۶

شدت گردوغبار ایجاد شده در شهرستان های مشهد، سرخس و تربت جام به حدی است که عبور و مرور وسائل نقلیه و عابران پیاده را با مشکل مواجه کرده است (خبرگزاری فرارو).

img_yw_news
دوشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۶ -

حضور سازمان فضایی ایران در نمایشگاه تله کام ۲۰۱۷

سازمان فضایی ایران نیز در راستای ارایه خدمات به جامعه و جهت آشنایی بازدیدکنندگان با دستاوردها و فعالیت های حوزه فضایی کشور در این دوره از نمایشگاه حضوری فعال خواهد داشت. از علاقمندان دعوت می شود جهت بازدید از دستاوردها و فعالیت های حوزه فضایی کشور به غرفه سازمان فضایی ایران در سالن ۸ و ۹ مراجعه نمایند.

صفحه 1 از 2    
اولین
قبلی
1