home

پایگاه های مرتبط

پیوند ها

آمار سایت

  • تمام بازديد‌ها: 1684669 بازدید
  • بازديد 24 ساعت قبل: 5123 بازدید
  • مهمانان حاضر در سایت: 49 کاربر
  • کاربران حاضر در سایت:0 کاربر

پروژه ساخت ماهواره «پارس ۱» با کمک دانشگاهها کلید خورد

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۵/۱۲/۳ | 

با روی کار آمدن دولت یازدهم برنامه های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای سازمان فضایی ایران طرح شد. برنامه های این حوزه در گام نخست، طراحی و تولید ماهواره ملی بود و گام بعدی در بخش ماهواره‌های فضایی، برنامه بلندمدت برای ساختن ماهواره‌های بزرگ و قرار دادن آن در مدار ژئو بود. این برنامه در قالب طراحی و ساخت نخستین ماهواره مشارکتی با همکاری تمامی دانشگاه ها و مراکز پژوهشی در حوزه هوافضا دنبال شد.

به گزارش جهان اقتصاد، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از طراحی و ساخت نخستین ماهواره مشارکتی با نام «پارس ۱» با همکاری تمامی دانشگاه ها و مراکز پژوهشی در حوزه هوافضا و طبق دستور رئیس جمهور خبر داد.

محمود واعظی در شانزدهمین کنفرانس بین المللی هوافضای ایران با اشاره به دستور رئیس جمهور برای متمرکز کردن فعالیت های پژوهشی در کشور و جلوگیری از موازی کاری پروژه های ماهواره ای در دانشگاه های مختلف اظهار داشت: بر این اساس اول اسفند ماه با تشکیل کنسرسیوم مشترک فضایی توسط سازمان فضایی ایران، ساخت اولین ماهواره مشارکتی با همکاری دانشگاه ها و مراکز پژوهشی آغاز شد.

وی با بیان اینکه این ماهواره «پارس ۱» است و به صورت تخصصی تمامی دانشگاه ها، بخش های مختلف طراحی و ساخت آن را برعهده گرفته است.

واعظی تاکید کرد: قصد داریم بجای تعدد ساخت ماهواره در کشور و نیز برای سرعت بخشیدن به پروژه های فضایی یک پروژه اصلی را با جدیت دنبال کرده و عملیاتی کنیم.

نقشه راه ده ساله دوم فضایی کشور نهایی شد

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از نهایی شدن نقشه راه ده ساله دوم فضایی کشور در کارگروه راهبری دبیرخانه شورای عالی فضایی خبر داد و گفت: این سند به زودی با تشکیل جلسه شورای عالی فضایی، به تصویب می رسد.

واعظی با تاکید بر هدف گذاری نظام برای پایه گذاری و توانمندی در عرصه هوافضای کشور خاطرنشان کرد: با پیشرفت در عرصه فناوری های بومی فضا می توانیم به بخشی از اقتدار ملی دست یابیم؛ چراکه فناوری فضایی می تواند در توسعه پایدار سایر بخش‌های کشور موثر واقع شود.

وی با اشاره به اینکه رقابت جدی در میان کشورهای مختلف در حوزه هوافضا وجود دارد، گفت: برای اینکه از مواهب این فناوری بیشتر استفاده کنیم و از سایر کشورها عقب نمانیم باید در هدف گذاریمان عجله کنیم.

محدودیت های بین المللی در عرصه هوافضا کاهش یافت

واعظی با بیان اینکه در گذشته برای فعالیت های فضایی در عرصه بین الملل با  محدودیت هایی مواجه بوده ایم، افزود: امروز روابط خارجی به ویژه با کشورهای همسایه، کشورهای آسیایی و حتی کشورهای اروپایی عادی و محدودیت های تحریمی برداشته و یا کم شده است. به بیان دیگر حساسیت ها در این حوزه کاهش پیدا کرده و ما می توانیم از این شرایط برای توسعه هوافضا استفاده کنیم و می توانیم به صورت موقت به سمت خرید برخی محصولات خارجی در این عرصه برویم.

وی ادامه داد: اما نگاه ویژه ما توسعه فناوری های بومی با استفاده از توانایی دانشگاه ها و مراکز پژوهشی است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به ساخت و طراحی ماهواره های متعدد و پرتابگرها گفت: هم اکنون با وضعیت خوبی در این خصوص مواجه هستیم و می‌توانیم برای تسریع امور با توجه به رقابت های جهانی از عرصه بین الملل استفاده کنیم. فناوری فضایی از دوران تحقیقات عبور کرده و ما داریم وارد عرصه دستیابی به محصولات فضایی می شویم و علاوه بر نگاه راهبردی باید نگاه کاربردی نیز به این فناوری داشته باشیم.

واعظی با اشاره به اینکه شرکت های دانش بنیان و پارک های علم و فناوری در حوزه فضایی نیازمند حمایت مالی و فنی دولت هستند، خاطرنشان کرد: باید زیرساخت های لازم برای فعالیت این مراکز فراهم شود و از یافته های علمی در این راستا استفاده کنیم.

وزیر ارتباطات افزود: ایران جزء ده کشوری است که در حوزه هوافضا فعال است و ما چندین ماهواره سنجشی را ساخته و پرتاب کرده ایم. هم اکنون نیز ماهواره سنجشی «دوستی» و ماهواره مخابراتی «ناهید ۱» به عنوان نخستین ماهواره مخابراتی ایران آماده پرتاب است و ما امیدواریم تا چهار سال آینده ماهواره سنجشی بومی خودمان را پرتاب کنیم و تا ۱۰ سال آینده نیز ماهواره بومی مخابراتی را به صورت عملیاتی در فضا داشته باشیم.

ماهواره دوستی در نوبت پرتاب

رئیس سازمان فضایی نیز در این کنفرانس از اتمام مراحل ساخت ماهواره دوستی خبر داد و گفت: این ماهواره در نوبت پرتاب قرار دارد اما تاریخ پرتاب آن دست ما نیست.

محسن بهرامی با تاکید بر نظم به وجود آمده در اجرای پروژه های فضایی خاطرنشان کرد: تمامی ماهواره هایی که تا پیش از این تعلل داشته و روی زمین مانده بودند فعال شدند و برای آنها قرارداد منعقد کرده‌ایم.

AWT IMAGEکد امنیتی را در کادر بنویسید    
کلیدواژه ها: کنفرانس هوا فضا | واعظی | ماهواره پارس1 |

دفعات مشاهده: 1413 بار   |   دفعات چاپ: 296 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر