home

پایگاه های مرتبط

پیوند ها

آمار سایت

  • تمام بازديد‌ها: 1684668 بازدید
  • بازديد 24 ساعت قبل: 5123 بازدید
  • مهمانان حاضر در سایت: 49 کاربر
  • کاربران حاضر در سایت:0 کاربر

دکتر بهرامی: به سوی دستیابی به فناوری فضایی عملیاتی در حال حرکت هستیم

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۵/۱۱/۱۳ | 

AWT IMAGE

به گزارش روابط عمومی سازمان فضایی ایران در این مراسم دکتر بهرامی رئیس سازمان فضایی ایران، با بیان این که، کشور در حال عبور از تحقیقات در زمینه فضایی و دستیابی به فناوری فضایی عملیاتی است، گفت: حوزه فضایی راهبردی و کاربردی است و بنا بر اقتصاد مقاومتی با هدایت وزیر ارتباطات، در زمینه کاربردی کردن فناوری های فضایی گام های موثری برداشته شده است.
وی ادامه داد: برای تامین نیاز جامعه از حوزه سنجش از دور و مخابرات در دوره پسا برجام، با انجام مذاکرات بین المللی و تخصصی زمینه تهیه ماهواره های مخابراتی و سنجشی آماده و همزمان با رفع نیازهای ارتباطی شرایط لازم برای انتقال دانش فنی به داخل نیز فراهم خواهد شد.
دکتر بهرامی از عزم این سازمان جهت همکاری با پژوهشگاه فضایی و دانشگاه ها و مراکز علمی با سیاست رشد و توسعه فناوری بومی فضایی خبر داد و گفت: اتمام ماهواره ناهید 1 و 2 ،اتمام پروژه ماهواره دوستی و پیام امیر کبیر در این دوره انجام شده است.
وی همچنین به آغاز رقابت ماهواره معکب ایرانی با نگاه به دانشجویان اشاره کرد و گفت:از 21 تیم ثبت نام کرده 14 تیم به مرحله طراحی مفهومی و 10 تیم به مرحله طراحی رسیدن که هم اکنون طراحی برای پرتاب نمونه اولیه آماده شده است.
رییس سازمان فضایی ساماندهی فعالیت های توسعه ای با ایجاد ساز و کار تخصصی مشارکتی و جلوگیری از موازی کاری را از برنامه های دیگر این حوزه دانست و افزود: بر اساس توان داخلی شرایط را برای هم افزایی و توسعه محصولات کاربردی فراهم کردیم که پارس یک دستاورد آن است و فرایند آغاز شده است.
به گفته وی اجرای پایش محصولات کشاورزی از جمله برنج و گندم در چند استان و نیز منحنی طول رشد محصولات استراتژیک از برنامه های وزارت ارتباطات در زمینه کاربردی کردن فناوری فضایی بوده است.
وی افزود: بر اساس سیاست اقتصاد مقاومتی، توسعه نقشه پراکنش کشاورزی جهت اجرای منویات مقام معظم رهبری در دست اجرا است.
دکتر بهرامی از تجهیز مراکز قشم و ماهدشت جهت کنترل و دریافت ماهواره خبر داد و گفت: در مرکز ماهدشت مرکز ذخیره داده های فضایی در مراحل پایانی قرار دارد و می تواند نیازهای جاری کاربران به اطلاعات فعلی و دهه های قبل را تامین کند.
وی تاکید کرد: در پسابرجام سازمان فضایی با توسعه فعالیت بین المللی خود زمینه حفظ منافع ملی در عرصه بین المللی را فراهم و با عقد تفاهمنامه با مراکز فضایی جهت تامین ماهواره کاربردی در این زمینه اقدام است.
دکتر بهرامی همچنین از همکاری با اپسکو یاد کرد و به مشارکت در پروژه مجموعه ماهواره نوری اپسکو با همکاری دانشگاه ها و مراکز فضایی خبر داد و گفت: برگزاری نشست اپسکو در مهر ماه سال آینده از پیشرفت های ما است که در ادامه همکاری با توجه به ریاست ایران بر شورای اپسکو،  پیشنهاد ماهواره معکبی را به دادیم که در کلیه کشورهای عضو اجرا و مصوبه آن نهایی شود.
دکتر بهرامی افزود: وزارت ارتباطات در برنامه ششم با افزایش اعتبار برای پروژه های ملی و ایجاد زیرساخت های مناسب فضایی زمینه استفاده مردم از کاربردهای فضایی را فراهم کرده است.
وی با اشاره به توجه مقام معظم رهبری به صنعت فضایی، ابراز امیدواری کرد با اتکا به توانمندی داخلی و سرمایه گذاری مناسب،‌ آینده درخشانی در عرصه فضایی رقم زد.

AWT IMAGEکد امنیتی را در کادر بنویسید    
کلیدواژه ها: دکتر بهرامی | روزفناوری فضایی |

دفعات مشاهده: 1128 بار   |   دفعات چاپ: 276 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر