home

پایگاه های مرتبط

پیوند ها

آمار سایت

  • تمام بازديد‌ها: 1684696 بازدید
  • بازديد 24 ساعت قبل: 5140 بازدید
  • مهمانان حاضر در سایت: 30 کاربر
  • کاربران حاضر در سایت:0 کاربر

متن سخنرانی معاون محترم وزیر و رئیس سازمان فضایی ایران در مراسم روز فناوری فضایی 1395

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۵/۱۱/۱۳ | 

و سَخرَّلکُم ما فِی السَّماوات و ما فِی الاّرضِ جَّمیعاً مِّنه اِنَّ فِی ذلِک لآیاتٍ لِقومٍ یَتفکَّرون

و آنچه در آسمان ها و زمین است همه را برای شما رام ساخت. اینها از جانب خداست. به راستی در این امور برای مردمی که می اندیشند نشانه هایی است.

(آیه 13 سوره جاثیه)

جناب آقای دکتر روحانی ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران، معاونین محترم رئیس جمهوری، وزراء و مسئولین ارجمند نخبگان و فرهیختگان و حضار گرامی با تقدیم گرم ترین سلام و عرض تشکر برای حضور ارزشمندتان در جمع خانواده بزرگ فضایی و با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی و با درود و سلام به روح پر فتوح امام شهیدانبه استحضار می رساند:

امروز 14 بهمن، روز فناوری فضایی را در سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران در حالی جشن می گیریم که کشورمان در حال عبور از دوران تحقیقات در عرصه فناوری فضایی و ورود به عرصه دستیابی به فناوری و محصولات فضایی عملیاتی است.

همانگونه که ریاست محترم جمهوری در مراسم روز فناوری فضایی سال گذشته فرمودند حوزه فضایی، هم کاربردی است و هم راهبردی، در همین راستا و در جهت تحقق این سیاست که نشات گرفته از سیاست اقتصاد مقاومتی است،سازمان فضایی ایران با حمایت و هدایت وزیر محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات در زمینه کاربردی کردن فناوری­­های فضایی گام های مهم و موثری را برداشته است. امروز زندگی عادی مردم به صورت گسترده وابسته به فناوری فضایی شدهواز همین روبرای تامین نیازها و افزایش رفاه عموم جامعه در حوزه های گوناگون، از جمله حوزه های سنجش از دوری و مخابراتی، در دوره پسا برجام با گسترش تعاملات بین المللی و انجام مذاکرات فشرده و تخصصی، زمینه مناسب برای تامین ماهواره های مخابراتی و سنجشی عملیاتی مهیا شده است.

لازم می داند به استحضار برساندهمگامبا تامین این ماهواره ها علاوه بر رفع نیازهای کاربردی در زمینه ارتباطات سنجش از دوری، شرایط لازم برای انتقال دانش فنی مربوط به داخل کشور نیز فراهم خواهد شد.

در راستایارتقای توانمندی های داخلی، سازمان فضایی ایران در طی سال­های اخیر با همکاری پژوهشگاه فضایی، دانشگاهها و مراکز مختلف علمی و تحقیقاتی و صنعتی، سیاست رشد و توسعه بومی فناوری فضایی را نیز دنبال نموده است.

اتمام پروژه ماهواره مخابراتی ناهید 1 و شروع ساخت ماهواره مخابراتی ناهید 2، به روز رسانی و ارتقاء مشخصات ماهواره ظفر دانشگاه علم و صنعت، اتمام پروژه ارتقاء یافته ماهواره دوستی، اتمام پروژه ماهواره پیام دانشگاهامیر کبیر، بخشی از اقداماتی است که می­تواننام برد.

سال گذشته در حضور حضرتعالی آغاز پروژه ماهواره مکعب ایرانی با نگاهی به آینده برای رشد مستمر فعالیت­های دانشجویان عزیز به صورت رقابتیآغاز شد. با افتخار به عرض می­رساند 21 تیم  ثبت نام اولیه کردند، که 14 تیم به مرحله طراحی مفهومی  و 10 تیم به  مرحله طراحی اولیه راه یافتند. هماهنگی­های اولیه برای پرتاب نمونه نهایی نیز صورت گرفته است.

جناب اقای رئیس جمهوری، پیرو فرمایشات حضرتعالی در روز فناوری سال گذشته مبنی برسامان دهی فعالیت توسعه­ای،با حمایت وزیر محترم بر آن شدیم تا با ایجاد ساز و کار تخصصی مشارکتی، علاوه بر پیشگیری از موازی کاری احتمالی، با تقسیم کاری مناسب و مبتنی بر توانمندی موجود در کشور اعم از پژوهشگاه­ها، دانشگاه­ها، و شرکت­های دانش بنیان شرایط را برای هم افزایی و تولید محصولات فضایی عملیاتی فراهم نمائیم. اولین پروژه­ای که به این صورت انجام خواهد شد طراحی و ساخت ماهواره سنجشیعملیاتی پارس 1 خواهد بود که پیوست های فنی و نحوه اجرای مشارکتی آن نهایی شده و با اجازه حضرت­عالیآغاز فرایند آن رااعلام می کنیم.

از دیگر اقدامات مهم همکارانم در حوزه فضایی، توسعه کاربردها و خدمات فضا پایه است.اجرای پروژه هایی همچون پایش محصولات کشاورزی که در مورد چند محصول کشاورزی مانند برنج و گندم در چند استان، پروژه تهیه منحنی طول دوره رشد بعضی محصولات کشاورزی استراتژیک در سطح کشور با همکاری وزارت جهاد کشاورزی از جمله اقدامات دیگر در زمینه کاربردی کردن فناوری فضایی می باشد. انشاالله همراستا با منویات مقام معظم رهبری در زمینه اقتصاد مقاومتی، توسعه محدوده تهیه نقشه پراکنش اراضی کشاورزی در دستور کار است که می تواند در بهبود برنامه ریزی و تولید محصولات کشاورزی را بدنبال داشته باشد.

در حوزهامکانات زمینی،از جمله ایستگاه­های زمینی قشم و مرکز ماهدشت به عنوان مراکز کنترل ماهواره  و دریافت اطلاعات ماهواره­ای تجهیز و راه اندازی گردیده است.

لازم است به عرص برسانممرکز ماهدشت با قدمت بیش از چهار دهه، امکانات موجود و برنامه توسعه ان بعنوان یکی از مراکز مهم آزمایش، آماده سازی و بهره برداری پروژه­ها و فعالیت­های فضایی در منطقه خواهد بود. انشالله. در این مرکز بخش هایی همچون ایجاد مرکز داده­های فضاییمراحل پایانی خود را می گذراند که می تواند علاوه بر تامین نیازهای جاری و آینده کاربران به اطلاعات ماهواره­ایسنجش از دوری، اطلاعات مربوط به چند دهه گذشته را نیزدر دسترس قرار دهد. طراحی و ساخت و راه اندازی آزمایشگاههای سنجش از دور، تست و آماده سازی ماهواره و سایر آزمایشگاههای تخصصی از جمله قسمت هایی است که در راستای اجرای طرح جامع مرکز ماهدشت به مرحله اجرا در آمده و هم اکنون در حال خدمت رسانی به کاربران است.

در شرایط پسا برجام، سازمان فضایی ایران با توسعه تعاملات خود با شرکت ها و سازمان های معتبر بین المللی، زمینه را برای توسعه و حفظ منافع ملی در عرصه بین الملل و تلاش در جهت افزایش بهره­مندی از توانمندی­های روز دنیافراهم نموده است.  عقد تفاهم­نامه­های متعدد با سازمان­ها و مراکز فضایی برای همکاری و در جهت تامین ماهواره­های کاربردی به منظور رفع نیازهای جاری کشور از این جمله است. در این میان همکاری با سازمان همکاری­های فضایی آسیا و اقیانوسیه(آپسکو) ازآن جایی که جمهوری اسلامی ایران عضو موسس آن است، از اهمیت ویژه­ای برخورددار می­باشد.

طراحی و ساخت رصدخانه بین المللی (APOSOS) در مرکز ماهدشت با هدف پایش اجرام سماوی از جمله پسماندهای فضایی با همکاری سازمان همکاری های فضایی اسیا و اقیانوسیه (APSCO) ساخته، تجهیز و راه­اندازی شده است. مشارکت در اجرای پروژه مجموعه ماهواره های سنجش از دوری اپسکو با همکاری دانشگاه­ها و مراکز صنعتی آغاز شده است.در حال حاضر رئیس سازمان فضایی ایران به عنوان رئیس شورای سرانAPSCO بوده و میزبانی نشست سران اپسکو در مهرماه سال آتی در تهران نشان از توسعه تعاملات و فعالیت های بین المللی در حوزه فضایی دارد. پروژه ماهواره­ای مکعبی به آپسکو برای اجرا در کشورهای عضو با مرکزیت اپسکو معرفی شده­است.

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با توجه ویژه اقای وزیر در برنامه ششم با تدارک برنامه های مختلف و افزایش اعتبارات و بودجه های مورد نیاز برای اجرایپروژه های داخلی و بین المللی تمامی مساعی خود را برای توسعه روز افزون زیرساخت­های لازم و بومی سازی حداکثری فناوری فضایی و متعاقب آن امکان بهره مندی هرچه بیشتر آحاد جامعه از کاربردهای این فناوری بکار بسته است.

همانگونه استحضار دارند در گذشته موقعیت‌های مدار فرکانسی به نام‌های زهره 1، زهره 2 و زهره 3 بنام کشور در اتحادیه بین‌المللی مخابرات ثبت شده بود، که در دهه‌های گذشته بدلیل عدم قرار دادن ماهواره در این نقاط در مدار زمین آهنگ بخش اعظم این امتیازات لغو شده است. سازمان فضایی ایران در سال 1390 اقدام به ثبت 14 موقعیت مدار فرکانسی کرده و در سال 1395 نیز اقدام به ثبت 5 موقعیت مدار فرکانسی جدید با همکاری سازمان تنظیم مقررات رادیوییذ نموده است که موجب  می‌شود سازمان فضایی در این عرصه، حاضر و هوشیار باشد.

مابر خود می بالیم که مقام معظم رهبری ( مدظله العالی ) توجه و عنایت ویژه­ای به صنعت فضایی داشته­اند. این امر مسئولیت تلاشگران عرصه فضایی را بیش از پیش سنگین می کند.

فضا بخش بزرگی از آینده بشریت است. سفر به مدار زمین و ماه و مریخ بدون تردید در آینده نه چندان دور به وقوع می­پیوندد. امیدواریم که خانواده فضایی کشور با حمایت دولت محترم، مسئولین امر و به ویژه توجه خاص ریاست محترم جمهوری بتواند با اتکاء بر توانمندی داخلی، آینده نگری، سرمایه گذاری و اتخاذ راهبردهای مناسب، آینده­ای درخشان و ماندگار در عرصه فضایی برای نسل­های اینده این مرز و بوم رقم بزند. راهی که امروز در مراحل آغازین آن هستیم بی شک با حمایت و هدایت حضرتعالی با قوت بیشتری استمرار خواهد یافت و ملت شریف ایرانبه آنچه که شایسته آن است دست خواهد یافت. انشالله تعالی.

 به برکت صلوات بر محمد و آل محمد.

AWT IMAGEکد امنیتی را در کادر بنویسید    
کلیدواژه ها: دکتر بهرامی | روزفناوری فضایی | متن سخنرانی |

دفعات مشاهده: 1224 بار   |   دفعات چاپ: 261 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر