home

پایگاه های مرتبط

پیوند ها

آمار سایت

  • تمام بازديد‌ها: 1684672 بازدید
  • بازديد 24 ساعت قبل: 5124 بازدید
  • مهمانان حاضر در سایت: 39 کاربر
  • کاربران حاضر در سایت:0 کاربر

در آیین روز ملی فناوری فضایی روحانی: دوران دیوارکشی بین ملت ها گذشته است

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۵/۱۱/۱۳ | 

 رییس جمهوری، اقدامات اخیر دولت آمریکا در ممنوعیت صدور ویزا به مسافران 7 کشور مسلمان و ایجاد دیوار حائل را تبعیض غلط و ناروا توصیف کرد و گفت: دوران دیوار کشی بین ملت ها برای ایجاد فاصله گذشته است.

AWT IMAGE به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز چهارشنبه در آیین روز ملی فناوری فضایی که در محل سالن اجلاس سران تهران برگزار شد، افزود: ایام شکوهمند برای ملت بزرگ ایران است که در 38 سال قبل با رهبری و هدایت امام راحل با وحدت و انسجام ملی، با عزمی ستودنی و با ایثار، فداکاری، نثار جان خود، استقامت، ایستادگی و صبر قهرمانانه توانستند بزرگترین انقلاب مردمی را در تاریخ جهان به پیروزی برسانند.
وی ادامه داد: انقلاب ما دارای پیام برای نسل های آینده و برای جهان است و لذا ما نیاز به پیام رسان داریم. شما اندیشمندان، دانشمندان، کارگزاران و خدمتگذاران و همه آن هایی که در عرصه ارتباطات چه از لحاظ علمی، تحقیقاتی، اجرایی و عملیاتی تلاش می کنید ارتباط بین انسان ها را تسهیل می کنید.
روحانی گفت: خدمتی که در مسیر ارتباطات است برای این است که پیام مردم آسانتر، راحت تر ، ارزان تر و سریع تر به دست دیگران برسد. این پیام می تواند در مسیر پست، مخابرات، تلفن و امروز عمدتا از طریق فضای مجازی و اینترنتی و انواع ابزار و وسایلی باشد که امروز در اختیار بشر قرار گرفته است.
رییس جمهوری تاکید کرد: انقلاب ما دارای یک پیام بزرگ است و همه ما باید پیام رسان انقلاب به نسل های آینده و به جهانیان باشیم.
روحانی یادآور شد: انقلاب اسلامی ایران یک انقلابی بود صرفا مردمی، ظاهرش ممکن است احزاب، گروه ها و تشکل ها، اقشار و فرهیختگان و اندیشمندان، شخص امام (ره)، یاران امام همه نقش داشتند اما آنکه انقلاب را به پیروزی رساند، حرکت ملی بود. همه مردم از پیر و جوان، روستایی و شهری سراسر کشور به پا خاستند و این نظر امام(ره) از روز اول بود.
وی گفت: عده ای دنبال اقدامات مسلحانه بودند و گاهی هم خود ما و دوستان ما فکر می کردیم که این طوری انقلاب پیروز نمی شود؛ اعلامیه ای پخش کنیم و تظاهراتی کنیم، فکر می کردیم گروهی باید تشکیل شود و با جنگ مسلحانه پیش برویم. امام(ره) درست نظر معکوس را داشت، درست می اندیشد و فکر می کرد.
روحانی افزود: روزی یکی از چهره های به نام، اوایل سال 42 خدمت امام رسید و بعدا به ما نقل کرد که زمانی که خدمت امام خمینی(ره) رسیدم به ایشان عرض کردم که ما گروهی هستیم که می توانیم طراحی کنیم و فلان مقام را ترور کنیم که امام فرمودند به فرض یکی را ترور کردید، دیگر جایگزین می شود و اگر 10 نفر را هم ترور کنید، 10 نفر دیگر جایگزین می شود.
وی ادامه داد: بنابراین امام نظرش این بود که از ابتدا باید مردم را بیدار کنیم؛ ملت پای صحنه بیایند و اگر همه مردم آمدند، هیچ قدرتی در برابر قدرت مردم به پیروزی نمی رسد.
رئیس جمهوری اضافه کرد: امام نه تنها یک عالم، اندیشمند، مرجع تقلید و سیاست مدار مورد اعتماد مردم بود، بلکه فردی هوشمند، بیدار،نکته سنج بود که دنیا را به خوبی می شناخت و دقیق تحلیل می کرد.
روحانی گفت: شاید کمتر گفته شده تنها فتوای امام نبود که ما را به پیروزی رساند بلکه نظریات امام هم در زمینه انقلاب ما را به پیروزی رساند. امام یک انقلاب مردمی و فرهنگی را تنظیم و راهبری کرد.
وی اظهار کرد: وقتی یک ملت به خیابان بیاید، دیدیم که چطور به پیروزی می رسد و این ملت بزرگ همه را و حتی نیروهای مسلح شاه را هم جذب کرد و الا ممکن بود میلیون ها نفر در ایران کشته شوند. معلوم نبود عاقبت چه می شود. ممکن بود کشور تجزیه شود و خارجی ها مداخله کنند ولی چیزی که باعث شد نه خارجی و نه مزدوران داخلی در انقلاب تصمیم گیری کنند، یکپارچگی ملت و جمعیت 36 میلیونی آن زمان بود که یک صدا به خیابان آمدند.

**انقلاب اسلامی ایران به هیچ یک از نظریات جهان دو قطبی وابسته نبود
رییس جمهوری اضافه کرد: معمولا انقلاب ها نظریات خود را از شرق و یا از غرب می گرفتند که نظریات شرقی مبنی بر ساماندهی فعالیت های مخفی، گروهی و چریکی بود و نظریات غرب مبنی بر اهرم های حقوق بشری و ارتباط قدرت های غربی و فشار سازمان های بین المللی متکی بود؛ اما امام هیچ یک از این نظریات را قبول نداشتند. انقلاب ما در جهان دو قطبی به هیچ یک از این نظریات وابسته نبود و بدون تکیه به شرق و غرب به پیروزی رسید.
روحانی با ذکر خاطره ای از دوران حضور امام در پاریس، گفت: آن روز خبرنگاری از امام پرسید اگر شما در این انقلاب نیاز به اسلحه داشته باشید از کدام کشور می گیرید، امام فرمود نیازی به اسلحه نداریم. خبرنگار دوباره پرسید اگر نیاز داشتید، از لیبی می گیرید؟ امام مجدد فرمود که نیازی نداریم. خبرنگار برای بار دیگر پرسید اگر نیاز داشتید از سوریه می گیرید؟ که امام فرمود ما نیازی نداریم ولی اگر روزی نیاز به اسلحه داشتیم از انبارهای سلاح خود شاه استفاده می کنیم. بنابراین امام واضح سخن می گفت و راه امام مشخص بود.
وی با ذکر خاطره دیگری یادآور شد: در دی ماه اوایل پیروزی انقلاب، خدمت امام رسیدم و راجع به اعتصابات گزارشی دادم. طرح من این بود که اعتصابات را نوبت بندی کنیم و خدمت امام عرض کردم اگر اعتصابات چندین ماه طول بکشد چه خواهد شد که امام فرمودند زیاد طول نمی کشد.
رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: او امام مردم بود، مطمئن بود و قاطع. هم خدا را خوب شناخته بود و هم مردم و دنیا را خوب می شناخت. شخصیتی این چنینی، انقلاب بزرگی را به پیروزی رساند و امروز آثار آن را در جهان می بینیم.
روحانی تصریح کرد: انقلاب اسلامی انقلابی بود که در داخل کشور باقی نماند و اینکه گفته می شود صدور انقلاب، انقلاب ما صادر شد و امروز هم مردم ما، مسئولین ، فرهیختگان و اصحاب دانش و هنر باید پیام رسان این موضوع باشند و آن را منتشر کنند.
وی ادامه داد: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات باید وسیله ارتباطات پیام دینی، فرهنگی و زندگی خصوصی مردم، ‌سیاست، علم و دانش و هر آنچه که مورد نیاز جامعه است، باشد. خدمت شما ارتباطی است و باید میان جامعه ایرانی و جهانی ارتباط برقرار کنید.
رئیس جمهوری با بیان این که اگر بخواهیم در دنیای امروز تحقیق یا تدریس کنیم، بدون فضای مجازی و اینترنت، آیا اصلا امکان پذیر است؟ گفت: امروز دیگر علما، بزرگان و مراجع دینی هم از این فضا بهره مند شده اند. بنابراین علم و دانش امور را تسهیل کرده و به آن سرعت داده است و بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات این مسئولیت بزرگ را به دوش دارد.

**ممنوعیت صدور ویزا، پرده دو رویی از گفتار و رفتار آمریکا را برداشت
رییس جمهوری با اشاره به اینکه امروز روز جداسازی نیست، درباره قطع صدور ویزای آمریکا به مسافران 7 کشور اسلامی گفت: آدم هایی که در سیاست نبودند- در عالم دیگری بودند- و این فضا برای آنان جدید است تا وقتی که بفهمند در دنیا چه خبر است، ممکن است خسارت هایی به خود و دیگران بزنند.
روحانی ادامه داد: اصلا دنیای امروز دنیای این حرف ها است؟ این ها سال ها شعار می دادند با دولت ایران مخالفیم اما طرفدار مردم ایران هستیم؛ با این اقدام به طور واضح پرده دو رویی را از حرف نادرستی که سال ها می زدند و پشت پرده طور دیگری عمل می کردند، برداشتند.
وی اضافه کرد: شعار این ها عدم تبعیض بود و می گفتند این دوران سپری شده است. بنابراین اساس این کار غلط بر مبنای تبعیض غلط و ناروا است. آن ها می گفتند حقوق انسان ها و بشر را رعایت می کنیم ولی این اقدام؛ زیرپا گذاشتن حقوق انسان ها است. آن ها می گفتند ما به تعهداتمان وفاداریم پس چطور گذرنامه و ویزا صادر کردید ولی به آن عمل نمی کنید و تمام اصول بین المللی را زیرپا گذاشتید؟

**دوران دیوار کشی برای ایجاد فاصله بین ملت ها گذشته است
رییس جمهوری گفت: دنیا، دنیای ارتباطات است و جهان، جهان اتصال افکار مردم جهان است. از دوران اینکه بخواهیم از دیوار برای فاصله بین ملت ها و کشورها استفاده کنیم، خیلی سپری شده است و در شرایطی هستیم که باید به خوبی پیام خود را به مردم جهان برسانیم.

**مذاکرات هسته ای نمایش توان سیاسی ایران
روحانی افزود: اینکه ملت ایران در طول سال های گذشته با تلاش، ایثار و فداکاری در دنیای سیاست توانست قدرت و ملت ایران به نمایش بگذارد و در خیلی عرصه ها توانمندی ها را به نمایش گذشته است، از جمله در پیروزی انقلاب توانمندی ملت و در دفاع هشت ساله توانمندی دفاعی و در دوران تحریم ها توانمندی استقامت به نمایش گذاشته شد، لازم بود در مقعطی قدرت و توان سیاسی را در مذاکرات به نمایش بگذاریم.
وی خاطرنشان کرد: در این ایام حرفی مطرح و ترسی بود یا شبهه ای ایجاد می کردند و می گفتند نمی شود ایران در برابر قدرت های بزرگ مذاکره کند. معلوم است که موفق نمی شویم؛ آن هم با بزرگترین قدرت های جهان چرا که آن ها مقررات را درست کردند و اصول و زبان مذاکرات مربوط به آن ها بود. تبلیغات هم به عهده آن ها است و سازمان های بین المللی هم تحت نفوذ آن ها قرار دارد. پس چطور می شود، پیروز شد. ظاهرا مثل زمان انقلاب که افرادی شبهه ای داشتند که چطور می شود دست خالی در برابر تانک پیروز شد.
رییس جمهوری تصریح کرد: ملت از روز اول معتقد بود که ایران این توان، منطق و هنر را دارد که در مذاکرات پیچیده علمی، فنی، سیاسی و حقوقی در برابر قدرت های جهان حرف بزند، استدلال کند و پیروز شود و به قراردادی برسد که منافع ملی و خط قرمزهای کشور را مراعات کند.
روحانی با بیان اینکه معما چو حل گشت، آسان می شود، گفت: این کار انجام شده و در یک مذاکره بزرگ بهترین افراد را به این صحنه فرستادیم البته هماوردهای قوی در برابر آن ها فرستادیم که صاحب تجربه، سیاست و آشنا به حقوق و مسائل فنی بودند و تهران به خوبی از این ها حمایت کرد.
وی اضافه کرد: ملت هم انصافا چیزی کم نگذاشت و اگر حمایت ملت نبود، مذاکرات پیش نمی رفت و از طرفی رهبر معظم انقلاب هم به دلیل جایگاه بلندشان در کشور از اول مذاکرات را هم حمایت و هم هدایت کردند و با حمایت و لطف خدا و هدایت رهبری و تلاش شبانه روزی موفق شدند.

**پیام برجام و استفاده از فرصت آن مهم تر از خود مذاکرات هسته ای است
رییس جمهوری دو موضوع را مهمتر از خود مذاکرات هسته ای دانست و توضیح داد: یکی پیام برجام و دیگری فرصتی است که برای ما ایجاد کرده است. امروز روزی است که باید دید برجام چه پیامی برای ما دارد و چه فرصتی را در اختیار ما گذاشته است.
روحانی افزود: برجام می گوید در غیر از مساله هسته ای، مذاکره در سایر مسائل جهانی و منطقه ای یکی از راه حل هایی است که می تواند گره های کور را باز کند و اینکه در آستانه در کنار کشورهای دیگر با مقامات سوریه و مخالفین آن صحبت می کنیم؛ این پیام برجام است.
وی ادامه داد: اگر فردا روزی موفق شدیم از طریق مردم و آن هایی که امروز پارلمان یمن را در اختیار دارند و با مخالفین یمنی با مذاکرات مشکل یمن را حل کنیم. این پیام برجام است. اگر در منطقه مشکلات فراوانی وجود دارد و بتوانیم پای میز مذاکره آن ها را حل کنیم، این پیام برجام است.

**استفاده از توان خود و تجربه دیگران لازمه پیشرفت است
رییس دولت یازدهم خاطرنشان کرد: تا می رویم با کشوری مذاکره کنیم، فردی می گوید ما خودمان بلد هستیم مذاکره کنیم، خب اهلا و سهلا. تا می رویم هواپیما و قطار بخریم می گویند خودمان بلدیم بخریم و یا درست کنیم. وقتی می خواهیم ماهواره بخریم می گویند خودمان بلدیم درست کنیم؛ به نظر من خطای بزرگی در این وسط صورت می گیرد.
روحانی گفت: اینکه برخی فکر می کنند فعالیت به این معنی است که از دنیا و تجربه آن استفاده نکنیم و یا برخی فکر می کنند از دنیا فقط باید بخریم و ما توان انجام کار را نداریم؛ هر دو غلط است. ما ایرانی هستیم و صاحب فرهنگ و هوش هستیم و می توانیم اختراع کنیم؛ کار علمی انجام دهیم و قدم های مهمی بر داریم. از آن طرف هم دنیا تجربه زیادی دارد که باید از آن استفاده کنیم.
وی افزود: همین سانتریفیوژها را می توانستیم درست کنیم ولی 25 یا 26 سال پیش به طریقی یک سانتریفیوژ وارد کردیم که کارها را تسهیل کرد. بعد از آن، آن را قطعه قطعه و کپی کردیم و پس از مدتی از کسی که گرفته بودیم، نقشه آن را گرفتیم و ساختیم و من از روز اول یعنی از سال 61 بالای سر این کار هستم.
رئیس دولت تدبیر و امید ادامه داد: اگر خودمان می خواستیم به تنهایی تلاش کنیم؛ 20 سال عقب می افتادیم و این نادرست است که از تجربه دیگران استفاده نکنیم، باید از توان مردمی و بومی و از تجربه جهانی هم استفاده کنیم.
روحانی خاطرنشان کرد: در حال حاضر در حال ساخت نیروگاه بزرگ هسته ای هستیم که از روسیه خریدیم و نیروگاه های دیگر را نیز به همین ترتیب خواهیم ساخت، دنیای امروز دنیای همکاری ها است. البته در برخی امور اگر وارد نشویم و زحمت نکشیم، اسرار علمی را به سادگی به ما نمی دهند.
وی یادآور شد: در مساله ساخت سانتریفیوژ یک فوتی وجود داشت که یادمان نداده بودند. هر چه می ساختیم بعد از مدتی می ترکید، یک نفر در سال 82 که برای بازدید آمده بود گفت؛ من مخترع این سانتریفیوژها هستم و فوت آن را به ما یاد داد و اگر آن را نگفته بود 10 سال بعد هم مشکل داشتیم.
**تاکید بر علوم فضایی
رئیس جمهوری گفت: باید از همه کسانی که در علوم فضایی در طول سال های گذشته تلاش کردند، تشکر کنم و باید به این تلاش ها ادامه دهیم چرا که علم فضا اهمیت دارد و نیازمند به این تکنولوژی هستیم.
روحانی افزود: این تکنولوژی به ما قدرت می دهد و هر چه توانمندی در علم و دانش بیشتر شود؛ سلطه، عزت و توان ما بیشتر می شود و دشمن با چشم طمع نمی تواند به ما نگاه کند.
رییس جمهوری خاطرنشان کرد: رهبر معظم انقلاب به این امور حساس هستند و همواره سوال می کنند و در خصوص موضوعات 'های تک ها' پیگیر هستند. مسائل فضایی مورد توجه ایشان است. کشوری که راهبری آن همواره این موضوعات را پیگیری می کند و اراده و خواست دولت و ملت نیز بر این است؛ دانشمندان و دانشگاهیان باید با وحدتی که بین وزارت علوم تحقیقات، ارتباطات و فناوری و وزارت دفاع و معاونت فناوری رییس جمهوری برقرار است به یکدیگر کمک کنند.
روحانی گفت: امروز شاهد ساخت ماهواره های متنوع سنجشی، مخابراتی و پرتابگرها هستیم و امروز زمانی است که بعد از برجام فرصت لازم به دست آمده تا از تجربه دیگران بیشتر استفاده کنیم.
وی اضافه کرد: باید با اراده قوی خودمان در مساله علم و دانش و فضایی کوشش مضاعف کنیم و دستاوردهایی داشته باشیم که باعث غرور ملی، قدرت و توسعه کشور شود.

منبع : ایرناکد امنیتی را در کادر بنویسید    
دفعات مشاهده: 1449 بار   |   دفعات چاپ: 369 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر