home

پایگاه های مرتبط

پیوند ها

آمار سایت

  • تمام بازديد‌ها: 1684688 بازدید
  • بازديد 24 ساعت قبل: 5134 بازدید
  • مهمانان حاضر در سایت: 29 کاربر
  • کاربران حاضر در سایت:0 کاربر

رونمایی از دو ماهواره بومی ایرانی

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۵/۱۱/۱۳ | 

 مراسم گرامیداشت روز  فناوری فضایی صبح چهارشنبه، 13 بهمن ماه با شعار «فناوری فضایی، اقتصاد مقاومتی آینده‌ای توانمند» با حضور دکتر حسن روحانی رییس جمهور ، دکتر واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ، دکتر محسن بهرامی رییس سازمان فضایی  ایران ، دهقان وزیر دفاع ، دکتر فرهادی وزیر علوم و متخصصین حوزه فضایی کشور در  سالن اجلاس سران آغاز به کار کرد. 

در این مراسم از دو ماهواره بومی «ناهید 1» و «پیام» و سامانه انتقال مداری (سامان1) رونمایی شد.

AWT IMAGE

ماهواره «پیام» دانشگاه امیرکبیر یک ماهواره سنجشی است که به منظور انجام ماموریت‌های سنجش از راه دور مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ماهواره پیام امیرکبیر به سفارش و مدیریت سیستمی سازمان فضایی ایران در دانشگاه صنعتی امیرکبیر با هدف طراحی، ساخت، تست و پرتاب میکرو ماهواره‌ای با توانایی سنجش از دور (بررسی پوشش گیاهی ایران) و ذخیره و ارسال اطلاعات مخابراتی طراحی و ساخته شده است که دارای ماموریت تصویربرداری پایشی با دقت بهتر از ٤٠ متر در طیف های رنگی و پانکروماتیک و ذخیره و ارسال پیغام های کاربران و سنجش تشعشعات فضایی است که با پرتابگر بومی پرتاب خواهد شد.

فناوری های متعددی در این پروژه بومی شده و به سطح بلوغ نهایی برای استفاده در صنعت فضایی رسیده است.

ماهواره مخابراتی «ناهید 1»، برای اولین بار در کشور، در پژوهشکده سامانه‌­های ماهواره پژوهشگاه فضایی ایران به کارفرمایی سازمان فضایی ایران طراحی و ساخته شده است.

ماموریت‌های ماهواره مخابراتی «ناهید1» در راستای دستیابی به فناوری طراحی و ساخت ماهواره مخابراتی زمین آهنگ، مطرح و در یک ماهواره پیاده‌سازی شده است.

ماهواره «ناهید1» راه میانی برای دستیابی به بخشی از فناوری‌های مخابراتی زمین‌آهنگ است و فناوری‌های به کار گرفته شده در آن، پایه‌ اصلی فناوری‌های مورد نیاز ماهواره‌های عملیاتی کشور است.

ماهواره مخابراتی «ناهید 1»

ماموریت‌های ماهواره «ناهید1» عبارت از باز کردن صفحات خورشیدی در مدار، ارتباط در باند مخابراتی Kuدر مدار، تصویربرداری و تخمین نرخ باز شدن صفحات خورشیدی است. افزون بر این، فراهم کردن تجهیزات آزمون مکانیزم‌های فضایی، تجهیزات مخابراتی فرکانس بالا و طراحی بخش‌های آن، تعیین و کنترل وضعیت سه محوره، ارتباط مخابراتی دائم در باند S، تصویربرداری ضمن عملیات و تخمین نرخ باز شدن صفحات خورشیدی به کمک آن، از اهداف ثانویه پروژه «ناهید» است.

این ماهواره دارای 50 کیلوگرم وزن و طول و عرض و ارتفاع 50 در 50 در 60 سانتی‌متر و نوع مدار آن بیضوی 250 در 375 کیلومتر با طول عمر 40 روز است.

اهم دستاوردها و فناوری‌های این پروژه عبارت از «طراحی، ساخت و تست پین پولر رهایش آرایه‌های خورشیدی»، «ساخت پنل‌های خورشیدی با سلول‌های گالیم آرسنایدی»، «ساخت محموله مخابراتی باند Ku، توسعه داده‌پردازی ماهواره با قابلیت افزونگی سخت‌افزاری و نرم‌افزاری، تصویربرداری با سرعت و نرخ فشرده‌سازی بالا مطابق شرایط لینک مخابراتی و نرم‌افزار تخمین نرخ گسترش پانل‌ها» است.

سامانه انتقال مداری که برای انتقال ماهواره‌­ها از مدارهای پایینی زمین به مدارهای بالاتر مورد استفاده قرار می‌­گیرد، برای اولین بار در کشور در پژوهشکده سامانه‌های حمل‌ونقل فضایی پژوهشگاه فضایی ایران طراحی و ساخته شده است.

یکی از روش‌­های ارسال ماهواره به مدار زمین، به خصوص مدارهای با ارتفاع بالا، استفاده از سامانه­‌های انتقال مداری است. این سامانه­‌ها امکان انجام ماموریت­‌های مختلف را در اختیار قرار می‌­دهد.

AWT IMAGE

اجزای این سامانه شامل سیستم ناوبری و کنترل کامل و مستقل یک سیستم پیشرانش کامل (با بازدهی بالا برای کاهش وزن)، سیستم توان و سخت‌­افزار و کامپیوتر پرواز است.

ماموریت اولین سامانه انتقال مداری، انتقال یک ماهواره 100 کیلوگرمی از مدار پارک با ارتفاع 400 کیلومتری به یک مدار بیضوی با ارتفاع اوج 700 کیلومتر و حضیض 400 کیلومتری تعیین شده است.

در این فرایند، نیاز به افزایش سطح دانش فناوری زیرسیستم‌­هایی مانند پیشرانش، کنترل وضعیت، کامپیوتر پرواز و سیستم­‌های کنترلی و مخابرات و در عین حال، افزایش دانش سیستمی کار در حوزه سطوح مشترک زیرسیستم‌­ها و عملیات مختلفی است که باید در ماموریت انجام شود.کد امنیتی را در کادر بنویسید    
کلیدواژه ها: رونمایی ماهواره | روز فناوری فضایی |

دفعات مشاهده: 1223 بار   |   دفعات چاپ: 233 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر