home

پایگاه های مرتبط

پیوند ها

آمار سایت

  • تمام بازديد‌ها: 1684715 بازدید
  • بازديد 24 ساعت قبل: 5153 بازدید
  • مهمانان حاضر در سایت: 36 کاربر
  • کاربران حاضر در سایت:0 کاربر

اهتمام فناوری سنجش از دور در جهت مدیریت داده های مکانی با رویکرد محافظت از زمین

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۵/۸/۱۵ | 

 دکتر بهرامی رییس سازمان فضایی ایران در مراسم افتتاحیه کارگاه بین المللی"استفاده از فناوری فضایی در پایش خشکسالی و گرد و غبار در منطقه خاور میانه"خطاب به حاضران گفت:  یکی از مهمترین قابلیت های ماهواره های سنجش از دوری امکان پایش مستمر سطح زمین به منظور تشخیص و بررسی تغییرات حادث شده در زمین می باشد. این قابلیت به علت تکرار تصویر برداری از سطح زمین توسط ماهواره های سنجش از دور منحصر به فرد بوده و از این نظر هیچ منبع اطلاعاتی دیگری قابلیت رقابت با تصاویر سنجش از دور را ندارد. از این رو امروزه سنجش از دور تبدیل به ابزاری بسیار کارآمد در مطالعات زیست محیطی و از جمله در موضوع تغییر اقلیم، خشکسالی و طوفانهای گرد و غبار شده است.

محافظت همه جانبه از زمین از مهم ترین اهداف پیش رو در حوزه کاربردهای فناوری فضایی است

رییس سازمان فضایی ایران اظهار داشت: با توجه به اینکه برخی از اهداف توسعه پایدار به صورت مشخص به موضوع اکوسیستم ها، تنوع زیستی  (biodiversity)  و محاظت از زمین اشاره دارد، لذا محافظت همه جانبه از زمین و آمادگی جهت رویایی با هر عاملی که به صورت طبیعی و یا مصنوعی برای زمین، اکوسیستم و تنوع زیستی آن مضر باشد، از مهم ترین اهداف پیش رو در حوزه کاربردهای فناوری فضایی است. با در نظر گرفتن این خط مشی ایجاد و توسعه ایستگاه های اخذ ( receiving station) داده های ماهواره ای سنجش از دوری (remotely sensed data)، برنامه های فضایی ساخت ماهواره های سنجش از دوری (remote sensing satellite)، ایجاد مرکز ملی داده های فضایی (spatial data center)و نیز ایجاد مرکز ملی پایش ماهواره ای زمین (earth observation center)که در مرکز فضایی ماهدشت (mahdasht space center) ایجاد شده است تلاش دارد تا به نهادینه سازی فناوری های فضایی و  توسعه کاربردها و خدمات  Application and service development سنجش از دور در کشور به عنوان ابزار و شیوه ای متداول و کارآمد در سطوح مدیریتی مختلف و فرهنگ سازی جهت مواجهه با مخاطرات طبیعی بپردازد.

                                                                                  

 معاون وزیر ارتباطات افزود: یکی از مسائلی که در خصوص تشریک داده های (data sharing) ماهواره ای در مقیاس بین المللی بسیار حائز اهمیت می باشد، ترکیب لایه های مختلف اطلاعاتی با قدرت تفکیک های مکانی (spatial resolution) مختلف از داده های ماهواره ا  با سایر اطلاعات مکانی و تهیه سیستم یکپارچه integrated مدیریتی از مجموعه بزرگی از داده های زمین مرجع است. این سیستم یکپارچه اطلاعات لازم را برای مدیران و تصمیم گیران فراهم می آورد .کد امنیتی را در کادر بنویسید    
دفعات مشاهده: 1365 بار   |   دفعات چاپ: 292 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر