۱۳۹۸/۰۸/۲۵ ۱۷:۲۰ ۲۹۳
طبقه بندی: پروژه های ترویجی نجوم و اکتشافات فضایی
چچ
پروژه گذر سیاره ناهید

پروژه گذر سیاره ناهید

گذر ناهید(زهره) به پدیده عبور سیاره ناهید از مقابل قرص خورشید گفته می‌شود. قابل ذکر است این پدیده یعنی گذر زهره از دید ناظر زمینی است و زمانی رخ می دهد که زمین، زهره و خورشید در یک راستا قرار گیرند.

گذر ناهید(زهره) به پدیده عبور سیاره ناهید از مقابل قرص خورشید گفته می‌شود. قابل ذکر است این پدیده یعنی گذر زهره از دید ناظر زمینی است و زمانی رخ می دهد که زمین، زهره و خورشید در یک راستا قرار گیرند. پدیده گذر از جلوی خورشید که فقط برای سیاراتی که مدارشان نسبت به زمین درونی تر هست یعنی ناهید و تیر (عطارد) اتفاق می­ افتد از رویدادهای نادر آسمان به حساب می­ آیند که حدود 2 گذر در هر قرن برای سیاره ناهید است. در سال 1391 ما شاهد گذر سیاره ناهید از مقابل خورشید در تاریخ 17 خرداد ماه بودیم .به مناسبت این پدیده نادر، مجموعه فعالیت­ هایی تنظیم شد تا در قالب آن پدیده گذر زهره در چند نقطه از کشور از جمله رصدخانه سازمان فضایی ایران رصد و ثبت شود. با توجه به اهمیت موضوع، کارشناسان واحد نجوم سازمان فضایی ایران از چند روز پیش از وقوع این پدیده تاریخی، به آماده سازی امکانات و تجهیزات خود و هماهنگی های لازم جهت رصد این پدیده پرداختند. به منظور کسب نتایج دقیق از رصد و بدست آوردن داده های علمی موثق، گروه، یک روز پیش از وقوع این پدیده در رصدخانه مرکز ماهدشت حضور داشتند و مراحل متعددی را جهت راه اندازی تلسکوپ برای رصد این پدیده به انجام رساندند.
از ساعتهای آغازین روز چهارشنبه 17 خرداد فعالیت اصلی گروه آغاز شد و پس از تست نهایی ایمنی ابزارها، در ساعت 5:30 صبح آماده شکار این پدیده شد. با پدیدار شدن رنگ قرمز افق شرقی که خبر از نزدیک بودن زمان طلوع خورشید می داد، میدان دید تلسکوپ به سمت محل طلوع خورشید نشانه روی شد و پس از نصب فیلتر مایلار بر روی دهانه تلسکوپ اصلی رصدخانه آماده رصد خورشید گردید . با بالا آمدن تدریجی خورشید از افق، سیاره زهره کم کم نمایان شد. با توجه به اینکه در دقایق اولیه این پدیده نجومی، سیاره زهره در میانه مسیر سطح خورشید قرار داشت، از این رو زمان کافی برای رصد گذر زهره و تهیه عکس وجود داشت. در طول این مدت عکسبرداری و تصویربرداری از خورشید به صورت پیوسته صورت می گرفت. تهیه عکس و فیلم تا زمان وقوع تماس سوم در ساعت 9:06:24 صبح و تماس چهارم در ساعت 9:24:15 ادامه یافت. شایان ذکر است ابزارهای رصدی مورد استفاده عبارت بودند از: تلسکوپ 16 اینچ اشمیت کاسگرین، تلسکوپ خورشیدی 90 میلیمتری Coronado، دوربین عکاسی دیجیتال 5D کانن SLR، دوربین عکاسی CCD، دوربین فیلبرداری CCD.
همچنین سازمان فضایی ایران به واسطه رسالت حاکمیتی خود، برای ارتقاء و توسعه جامعه نجوم، لایه ای میانی با نام نجوم نیمه حرفه ای را معرفی نمود و در این راستا اقدام به تعریف پروژه گذر زهره برای کلیه گروه های نجومی سراسر کشور نمود. در این پروژه ضمن انجام اندازه گیری زمان تماس ها، آموزش های لازم در خصوص روش های ثبت گذر به گروه های منتخب نجومی در سراسر کشور ارائه شد و پس از رخداد گذر زهره و تحلیل داده های آن در کارگاه گذر زهره نتایج ارائه و بررسی گردید. این کارگاه تخصصی در روز چهارشنبه 14 تیرماه 1391 در محل سالن کنفرانس های سازمان فضایی ایران در تهران برگزار شد. سی و یک نفر از نمایندگان گروه های فعال در حوزه گذر زهره و همچنین بسیاری از بزرگان نجوم که در این رویداد فعالیتی داشتند جهت حضور در این نشست دعوت شدند. در این کارگاه، ارائه گزارش هایی از فعالیت های تیم رصدی سازمان فضایی ایران در رصدخانه این سازمان در مرکز فضایی ماهدشت کرج ، IOTA/ME ، جمعیت منجمان مهبانگ، کارگروه گذر زهره در انجمن نجوم مشهد، گروه دانشگاه شهید بهشتی و یکی از پنج تیم برگزیده از گزارش های رصدی دریافت شده از اصفهان صورت پذیرفت. پس از ارائه گزارش گروه ها، برنامه تحلیل فعالیت ها در حوزه های مختلف برگزار گردید.
نتایج رصد گذر زهره علاوه بر تصاویر و فیلم های با کیفیت، زمانسنجی تماس های گرفت بود. این موضوع در تصحیحات فرمول های پیش بینی پدیده های گرفت کمک شایانی می نماید.

وضعیت پروژه: انجام شده
گالری تصاویر
آخرین طرح ها و پروژه های پروژه های ترویجی نجوم و اکتشافات فضایی