سه شنبه, ۰۴ مرداد ۱۴۰۱ ۱۵:۱۶ ۹۹
طبقه بندی: فضایی جهان
چچ
فضانورد امارات متحده عربی سال آینده 6 ماه را در ایستگاه فضایی سپری خواهد کرد

فضانورد امارات متحده عربی سال آینده 6 ماه را در ایستگاه فضایی سپری خواهد کرد

سلطان النیادی اولین فضانوردی از یک کشور عربی است که یک ماموریت طولانی مدت در ایستگاه فضایی بین المللی را انجام می دهد.

روز دوشنبه (25 ژوئیه) اعلام شد، که فضانورد امارات متحده عربی در مأموریت Crew-6 اسپیس ایکس که انتظار می‌رود در سال 2023 پرتاب شود به سمت آزمایشگاه مداری پرواز می کند.شرکت Axiom Space قبلا طبق یک توافقنامه یک صندلی در این سفر به او اختصاص داده بود.
النیادی اندکی پس از اعلام معاون امیر امارات در شبکه اجتماعی توییتر از شیخ محمد بن راشد آل مکتوم تشکر کرد. النیادی نوشت: «انتخاب من به عنوان اولین فضانورد عرب برای یک مأموریت طولانی، افتخار و مسئولیت بزرگی است که با اشتیاق فراوان یک بار دیگر برای برافراشتن پرچم امارات در فضا می پذیرم.»
النیادی به آخرین باری که یک فضانورد اماراتی به ایستگاه فضایی بین المللی رفته بود اشاره می کرد. هزا المنصوری در پاییز 2019 با فضاپیمای روسی سایوز به آزمایشگاه مداری سفر نمود و به مدت هشت روز در ایستگاه زندگی کرد. در مقابل، پرواز Crew-6 النیادی، یک ماموریت حدوداً شش ماهه در فضا خواهد بود.
النیادی و المنصوری اولین فضانوردانی بودند که امارات متحده عربی، یک کشور نسبتاً تازه وارد در پروازهای فضایی، در سال 2018 انتخاب شدند. (دو نفر دیگر در سال 2021 انتخاب شدند.) این زوج آموزش های پرواز فضایی را در ناسا حین آماده سازی المنصوری برای ماموریت کوتاه مدت خود در سال 2019 تکمیل کردند. در آن زمان النیادی به عنوان پشتیبان خدمت می کرد.
النیادی، 41 ساله، قبل از فضانورد شدن، مهندس امنیت شبکه نیروهای مسلح امارات متحده عربی و دارای مدرک دکترا در فناوری اطلاعات بود. طبق گفته عرب تایمز، او مانند سایر فضانوردان منصوب شده ایستگاه فضایی بین المللی، حدود دو سال آموزش اولیه فضانوردی را در راهپیمایی های فضایی، آموزش بقا و سایر موارد گذرانده است.
طبق بیانیه مطبوعاتی دفتر معاون امیر امارات متحده عربی ، النیادی در فضا موظف است "تعداد زیادی از آزمایش های علمی عمیق و پیشرفته را به عنوان بخشی از برنامه فضانوردی امارات انجام دهد."
النیادی به فضانوردان ناسا استفن بوون و وودی هوبرگ خواهد پیوست. آنها به ترتیب به عنوان فرمانده و خلبان فضاپیما در سفینه Crew-6 خدمت خواهند کرد.
مأموریت Crew-6 ششمین ماموریت عملیاتی فضانوردی ناسا است که اسپیس ایکس وظیفه انجام آن را برای ایستگاه فضایی بین المللی انجام می دهد.

منبع:
آدرس کوتاه شده: