دوشنبه, ۰۳ مرداد ۱۴۰۱ ۱۷:۱۴ ۹۰
طبقه بندی: فضایی جهان
چچ
چین دومین ماژول ایستگاه فضایی را برای پشتیبانی از آزمایش های علمی پرتاب کرد

چین دومین ماژول ایستگاه فضایی را برای پشتیبانی از آزمایش های علمی پرتاب کرد

چین قرار است پس از پرتاب ماژول Wentian ، یک محفظه جدید به ایستگاه فضایی خود اضافه کند.


ماژول Wentian در 24 ژوئیه ساعت 2:25 بعد از ظهر به وقت پکن از پایگاه فضایی Wenchang در جزیره جنوبی هاینان با پرتابگرLong March 5B به مدار زمین فرستاده شد. این ماژول 17.9 متری به زودی در مدار Tianhe، اولین ماژول ایستگاه فضایی چین که در آوریل 2021 پرتاب شده بود، قرار خواهد گرفت.
ونتیان(Wentian)، که در لغت به معنای "جستجو برای بهشت" است، دومین ماژول از سه ماژول برنامه ریزی شده برای پرتاب چین است. سومین ماژول به نام Mengtian قرار است در ماه اکتبر پرتاب شود و ایستگاه فضایی T‌ شکل Tiangong را تکمیل کند. با احتساب فضاپیمای سرنشین دار Shenzhou و فضاپیمای باری Tianzhou که در ایستگاه لنگر انداخته اند، Tiangong تکمیل شده حدود 20 درصد وزن ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) که جرمی نزدیک به 460 تن دارد، را خواهد داشت.
سه فضانورد ماموریت Shenzhou 14 در حال حاضر در Tianhe در انتظار ورود ماژول جدید هستند. به گفته رسانه های دولتی چین، این سه نفر بعداً در آینده نزدیک میزبان اولین سخنرانی علمی زنده از Wentian خواهند بود.
نقش اصلی Wentian میزبانی مجموعه‌ای از کابینت‌های آزمایشی است که به فضانوردان اجازه می‌دهد طیف وسیعی از آزمایش‌های علمی را در مدار انجام دهند. این ماژول همچنین آرایه های خورشیدی و قفل هوایی جدید را برای پیاده روی فضایی با خود حمل می کند. علاوه بر این، برای فضانوردان اتاق‌های خواب بیشتری دارد تا به چین امکان استقرار موقت شش خدمه را در خارج از بدنه Tiangong بدهد. انتظار می رود این اتفاق، در ماه دسامبر و قبل از خروج خدمه فعلی انجام شود.
چین پروژه ایستگاه فضایی خود را در سال 1992 آغاز کرد و طرحی را برای توسعه قابلیت پرتاب فضانوردان به فضا، آزمایش پشتیبانی حیات در آزمایشگاه‌های فضایی کوچک و ساخت پرتابگر‌های بزرگ و جدید با قابلیت پرتاب ماژول‌های 22000 کیلوگرمی مانند Tianhe و Wentianرا در نظر داشت.
این کشور قصد دارد ایستگاه فضایی Tiangong را برای حداقل یک دهه به طور دائمی نگه دارد و هر سه فضانورد خدمه آن شش ماه را در این ایستگاه بگذرانند. چین همچنین اعلام کرده است که به فضانوردان خارجی و حتی گردشگران فضایی اجازه می‌دهد در آینده از این پست مداری بازدید کنند و در عین حال میزبان آزمایش‌های بین‌المللی نیز خواهد بود.
این ایستگاه فضایی همچنین از تلسکوپ فضایی پیمایشی قدرتمندی به نام Xuntian پشتیبانی می‌کند که چین قصد دارد در سال 2024 پرتاب کند. این رصدخانه در کلاس هابل و در مداری مشابه با مدار Tiangong کار خواهد کرد، به این معنی که می تواند برای سوخت گیری، ارتقاء و تعمیر در ایستگاه پهلو بگیرد.

آدرس کوتاه شده: