شنبه, ۲۱ اسفند ۱۴۰۰ ۱۴:۲۹ ۳۵۷
طبقه بندی: فضایی جهان
چچ
چین ایستگاه فضایی خود را به روی فعالیت تجاری باز می کند

چین ایستگاه فضایی خود را به روی فعالیت تجاری باز می کند

به گفته یک مقام ارشد برنامه پروازهای انسان به فضا، چین در حال برنامه ریزی برای باز کردن ایستگاه فضایی خود برای ماموریت ها و فعالیت های تجاری است.

ژو جیان پینگ، طراح ارشد برنامه پروازهای انسان به فضای چین، در 9 مارس به تلویزیون مرکزی چین گفت: «هنگامی که ایستگاه فضایی ما تکمیل و راه اندازی شد، ما فعالانه بخش خصوصی را تشویق خواهیم کرد تا از طرق مختلف در فضا مشارکت کند. امکانات زیادی وجود دارد. ما امیدواریم که بازیگران فضای تجاری رقابتی و مقرون به صرفه در زمینه هایی از جمله کاربردهای فضایی و توسعه منابع فضایی مشارکت کنند.«
استارت آپ های پرتاب چین در سال گذشته شروع به نام بردن از ایستگاه فضایی تیانگونگ به عنوان فرصتی برای تضمین قراردادها کردند. این ظاهراً در پاسخ به فراخوانی در ژانویه 2021 برای پیشنهادهای صادر شده از سوی آژانس پروازهای انسان به فضای چین، CMSA، و درخواست ارائه راه‌حل‌های حمل و نقل کم‌هزینه کالا برای ایستگاه فضایی چین صورت گرفت.
این اعلامیه اولین نشانه ای بود که نشان می داد پروژه ایستگاه فضایی ملی به روی شرکت های تجاری باز می شود. این حرکت را می توان شبیه به ابتکارات قبلی تجاری ناسا دانست.
ژو گفت که این نشان دهنده اهمیت روزافزون بخش فضایی برای علم و توسعه اقتصادی است.
چین در حال برنامه ریزی برای تکمیل ساخت ایستگاه فضایی تیانگونگ در سال جاری است. شش پرتاب برای اضافه کردن دو ماژول علمی به ماژول هسته Tianhe در مدار و همچنین ارسال دو فضاپیمای باری و دو ماموریت خدمه Shenzhou 14 و 15 به پایگاه مداری برنامه ریزی شده است.
ایستگاه Tiangong قرار است حداقل به مدت 10 سال در مدار LEO کار کند. انتظار می رود فضانوردان کشورهای دیگر نیز از این سه ماژول T شکل بازدید کنند.
ایالات متحده و شرکایش اخیراً شروع به گسترش استفاده از ایستگاه فضایی بین‌المللی تا سال 2030 کرده‌اند. با این حال، تهاجم به اوکراین و واکنش‌های غرب به آن، رئیس Roscosmos را تهدید به پایان مشارکت روسیه در این پروژه کرد.
ژو همچنین خاطرنشان کرد که چین از همکاری های بیشتر بین المللی در عملیات ایستگاه فضایی دعوت می کند.
آژانس CMSA بارها گفته است که ما در ترویج فضای باز برای آزمایشگاه فضایی چین فعال هستیم و این فضا برای دانشمندان و مهندسان داخلی و همچنین بین‌المللی باز است.
آژانسCMSA در حال حاضر با دفتر امور فضایی سازمان ملل متحد (UNOOSA) در یک همکاری مشترک برای ارسال آزمایش های بین المللی به Tiangong همکاری می کند.

منبع:
آدرس کوتاه شده: