یکشنبه, ۱۳ تیر ۱۴۰۰ ۱۱:۴۹ ۱۰۹۶
طبقه بندی: فضایی جهان
چچ
معدنچی های فضایی ممکن است از پرتابگرها برای برداشت یخ آب در ماه استفاده کنند

معدنچی های فضایی ممکن است از پرتابگرها برای برداشت یخ آب در ماه استفاده کنند

ممکن است پرتابگرها به بشریت کمک کنند تا منظومه شمسی را به روش های دیگری کشف کنند.

سه شرکت Space Systems Masten ،Lunar Outpost و Honeybee Robotics در حال توسعه سامانه جدیدی هستند که از پرتابگرها برای استخراج یخ آب روی ماه استفاده می کند.
تصور می شود که یخ آب در مناطق قطبی ماه به ویژه در کف سایه های دائمی برخی دهانه ها به وفور یافت شود. مقامات ناسا و مدافعان اکتشاف می گویند، برداشت این منبع برای ایجاد حضور دائمی انسان در ماه بسیار مهم است و این فقط به این دلیل نیست که به زنده ماندن فضانوردان کمک می کند. یخ آب را می توان به هیدروژن و اکسیژن تشکیل دهنده آن ، که از اجزای اصلی سوخت است ، تجزیه کرده و به فضاپیماها اجازه داد تا مخازن خود را از زمین دور کنند.
ناسا برای توسعه فن آوری معدن کاری در ماه، اخیراً "چالش قمری یخ را بشکن" ایجاد کرد. این مسابقه در اولین مرحله 500،000 دلار به مفیدترین مفاهیم برداشت منابع اعطا می کند که به زودی پایان می یابد. اسامی برندگان در تاریخ 13 اوت اعلام می شود.
تیم رباتیک Masten-Lunar Outpost-Honeybee با استفاده از سامانه پرتابگر معدن کار خود حریفان را به چالش کشید. در این سامانه از یک موتور پرتابگر متصل به کاوشگر 1800 پوندی (818 کیلوگرمی) استفاده می شود. وقتی که کاوشگر به یک مکان کاملاً یخ زده برسد، در آنجا مستقر شده و موتور پرتابگر آن روشن می شود، خاک ماه و سنگریزه ها را درون دستگاهی خلأ مانند کشیده و ذرات یخ آب را جدا و ذخیره می کند.
نمایندگانMasten در توصیف این پروژه نوشتند: "پیش بینی می شود این سامانه حداکثر 12 دهانه در روز استخراج کند و 100 کیلوگرم یخ در هر دهانه تولید کند. این روش به ما امکان می دهد بیش از 420،000 کیلوگرم آب در سال از ماه بازیابی کنیم!"
به گفته آنها از یخ برداشت شده می توان برای سوخت موتور هم استفاده کرد. به این ترتیب این سامانه می تواند بیش از 5 سال در سطح ماه کار کند.
در حال حاضر قرار است اولین مأموریت این شرکت در سطح ماه با استفاده از لندر XL-1 طبق برنامه در سال 2023 با پرتابگر SpaceX Falcon 9 انجام شود. در این مأموریت محموله های تجاری متنوعی همراه با هشت آزمایش برای ناسا به منطقه قطب جنوب ماه حمل خواهد شد.
شرکتLunar Outpost ماه نورد Rocket Mining System را تهیه کرده و شرکت Honeybee Robotics هسته اصلی سامانه کنترل یخ را می سازد.

منبع:
آدرس کوتاه شده: