سه شنبه, ۲۵ خرداد ۱۴۰۰ ۱۲:۳۵ ۸۱۰
طبقه بندی: فضایی جهان
چچ
سه شرکت بزرگ کره جنوبی ماهواره های بخش خصوصی این کشور را توسعه می دهند

سه شرکت بزرگ کره جنوبی ماهواره های بخش خصوصی این کشور را توسعه می دهند

کره جنوبی گام دیگری را در جهت داشتن یک صنعت ماهواره ای داخلی برداشته است که توسط بخش خصوصی هدایت می شود.

موسسه علم و فناوری پیشرفته کره (KAIST) ، دانشگاهی با بودجه دولتی است که تاکنون چندین ماهواره تولید کرده است. این دانشگاه توافق کرده است که فناوری ها و دانش ساخت فضاپیماها را با سه شرکت بزرگ هوافضای کره جنوبی به اشتراک بگذارد.
شرکت هوافضای Hanwha ، صنایع هوافضای کره (KAI) و LIG Nex1 اولین شرکت های هوافضای خصوصی هستند که از ابتکار انتقال فناوری فضایی دولتی به خصوصی با هدایت دانشگاه KAIST بهره می برند. این دانشگاه اولین ماهواره کره جنوبی یعنی KITSAT-1 را ساخت که در آگوست 1992 پرتاب شد.
پروفسور Se Jin Kwon ، استاد گروه مهندسی هوافضا در KAIST و رئیس مرکز تحقیقات فناوری ماهواره، گفت: " هر شرکت 5-10 میلیارد وون (4.5-9 میلیون دلار) در قبال دستیابی به دارایی های فنی مورد نیاز خود به KAIST پرداخت خواهد کرد." مرکز تحقیقات فناوری، یک موسسه مرتبط با KAIST و مسئول انتقال این فناوری است.
در ماه مارس، موسسه تحقیقات هوافضای کره (KARI) اعلام کرد که تولید ماهواره های کلاس 500 کیلوگرم را حداکثر تا سال 2025 متوقف می کند و KAI را به عنوان جانشین خود برای هدایت گروه انتخاب می کند.
طبق گفته Kwon، شرکت هوافضای Hanwha خواهان فن آوری های مورد نیاز برای توسعه پیوندهای بین ماهواره ای لیزری (LISLs) است. یک فناوری رله داده مبتنی بر لیزر که ماهواره ها را قادر می سازد تا ارتباطات را از یک فضاپیما به فضاپیمای دیگر یا در همان صفحه مداری یا یک صفحه مجاور انتقال دهند.
وی گفت: " در 24 ژانویه 10 ماهواره Starlink برای مدار قطبی پرتاب شده اند و از این فناوری برخوردار هستند."
شرکت Hanwha قصد دارد LISL ها را برای منظومه ای متشکل از 2000 ماهواره که در حال ساخت هستند و قرار است تا سال 2030 برای استقرار در مدار LEO قرار گیرند،‌ ایجاد نماید و از این طریق امکان اتصال به هواپیماهای بدون سرنشین و هواپیماهای مسافربری را فراهم می کند.
وی گفت، در حالی که KAI به دنبال فن آوری های مورد نیاز برای توسعه سامانه های قدرت برای ماهواره های کوچک و ایستگاه های زمینی است، LIG Nex1 خواهان فناوری هایی برای نانو ماهواره است.
پروفسور Kwon گفت: "انتقال [فن آوری ها] از طریق تحقیق و توسعه مشترک بین KAIST و سایر شرکت ها انجام می شود، نه فقط با اشتراک گذاری اسناد، زیرا این چیزی نیست که این شرکت ها فقط با اسناد بدست آورند."
وی گفت: "با استفاده از فناوری های منتقل شده، این سه شرکت نقشی اساسی در انجام مأموریت دولت در پرتاب 110 ماهواره کوچک عمومی تا سال 2031 بازی خواهند کرد."
این مأموریت اخیراً توسط کمیته ملی فضایی که یک نهاد سیاستگذار است، به نقشه راه توسعه فضایی دولت اضافه شد.
وزیر علوم و فناوری اطلاعات و ارتباطات، لیم هی سو، در 9 ژوئن با اعلام نقشه تجدید نظر شده، به خبرنگاران گفت: "پرتاب [110 ماهواره عمومی] برای رشد بازار ماهواره های داخلی و با تقاضای عمومی صورت می گیرد."
"افزایش تقاضا [برای ماهواره ها] از سوی مردم زمینه را برای حضور بیشتر شرکت های خصوصی در بازار و اطمینان از رشد پایدار آنها فراهم می کند."
بر اساس اعلامیه وزارت علوم، 110 ماهواره کوچک برنامه ریزی شده شامل 60 ماهواره شناسایی برای امنیت ملی، 14 ماهواره ارتباطی برای آزمایش اینترنت باند پهن 6G و 22 ماهواره رصد برای نظارت بر آب و هوای فضایی است.
به گفته Kwon موسسه KAIST آماده حمایت از شرکت های علاقه مند به تجارت ماهواره است. به گفته وی KAIST در حال تمرکز بر ماموریت های طولانی مدت است که شرکت های خصوصی توانایی پرداخت آن را ندارند زیرا این سازمان به دنبال تخلیه ماهواره ها از سبد توسعه خود است.
وی گفت: "از جمله فن آوری هایی که می خواهیم مورد بررسی قرار دهیم، فن آوری های مورد نیاز برای قرار ملاقات فضایی، اکتشاف کمربند تابشی وان آلن و سیارک ها است."
به گفته وی می توان از فناوری قرار ملاقات فضایی برای ساخت فضاپیما برای از بین بردن زباله های فضایی استفاده کرد.

منبع:
آدرس کوتاه شده: