۱۴۰۰/۰۲/۲۶ ۱۱:۳۸ ۱۸۴
طبقه بندی: اخبار
چچ
پنتاگون باید در نحوه استفاده خود از فضا و تکنولوژی فضایی بازاندیشی کند

پنتاگون باید در نحوه استفاده خود از فضا و تکنولوژی فضایی بازاندیشی کند

مرکز مطالعات ریاست جمهوری و کنگره آمریکا طی گزارش جدیدی بیان کرده است که پنتاگون باید در نحوه استفاده از پرتاب های فضایی، ماهواره ها و سایر فنآوری های فضایی خود تجدید نظر کند.

مرکز مطالعه ریاست جمهوری و کنگره آمریکا در گزارش جدید خود که در تاریخ 4 مه منتشر کرده است، از دولت ایالات متحده خواسته است تا مدیریت در خرید فن آوری های تجاری فضایی و همچنین مدیریت ازدحام تجهیزات فضایی در مدارهای پایین زمین را که با سرعت در حال افزایش می باشند را تسریع ببخشد.

CSPC یک اتاق فکر غیر حزبی می باشد که توسط اعضای سابق کنگره مایک راجرز از میشیگان و گلن نای از ویرجینیا رهبری می شود. در گزارش سال 2019، CSPC از وزارت دفاع بخاطر عدم ایجاد فرصت برای شرکتهای نوظهور تجاری فضایی خصوصاً در برنامه پرتاب فضایی ملی انتقاد کرد. در این تحقیق آمده است: "اگر نیروی فضایی ایالات متحده به مسئله اساسی اصلاح مالکیت فضایی نپردازد، آمریکا قدرت رقابت خود را در فضا از دست خواهد داد." در گزارش CSPC گفته شده است: "فضای تجاری به طور بنیادی نحوه دسترسی کشورها به فضا را تغییر داده است، اما مدل قدیمی خرید بلوک، قراردادهای چند ساله و وسایل نقلیه سفارشی همچنان باقی مانده است." در این گزارش آمده است: "اگر تغییر روند قراردادهای پیمانی تنها منجر به کاهش سرعت ارائه دهندگان قدیمی و افزایش هزینه های نوآوری گردد، کافی نخواهد بود."

GSPC به عنوان مثال به ماهواره های نسل جدید مادون قرمز ماندگار در فضای نیروی فضایی آمریکا اشاره کرده است که طبق این گزارش: "پنج ماهواره تا سال 2028 در فضا مستقر می شوند که اولین ماهواره ممکن است تا سال 2025 پرتاب شود و هزینه آن نزدیک به 9 میلیارد دلار خواهد بود."

CSGC امنیت ملی پرتاب فضایی (NSSL) را حوزه ای دانست که دولت می تواند در آن از رقابت بیشتر بهره مند شود. این تحقیق استدلال های مطرح شده توسط جف بزوس، سرمایه گذار فضایی Blue Origin را که سال گذشته برای دستیابی به یک قرارداد پرتاب فضایی امنیت ملی رقابت می کرد اما از United Launch Alliance و SpaceX شکست خورد را بازگو می کند. Blue Origin به همراه Rocket Lab و Nanoracks یکی از حامیان مالی شرکت CSPC می باشد.

CSPC پیشنهاد می کند وزارت دفاع باید "دسترسی فضایی به عنوان یک سرویس" را خریداری و به شرکت ها اجازه دهد بیشتر برای پرتاب و حمل و نقل در فضا رقابت کنند.

CSPC گفت: "این مدل برای برنامه خدمات پرتاب ناسا موفقیت آمیز خواهد بود و باید برنامه آینده خود برای نیروی فضایی را اطلاع رسانی کند." در این گزارش اشاره شده است که اداره ملی شناسایی به استفاده از الگوی چابک تر راه اندازی به عنوان سرویس علاقه مند است.

برت الکساندر ، نایب رئیس Blue Origin، برنامه NSSL را که در پنج سال تنها دو تهیه کننده را انتخاب کرده است، با "یک باغ با دیوارهای بلند و تمام تخم مرغ ها در یک یا دو سبد" مقایسه کرد. وی گفت: "ما به توسعه سریعتر انواع بیشتری از فضاپیماها و گزینه های پرتاب بیشتر نیاز داریم." نیروی فضایی باید "پرتاب های رقابتی بر اساس پرتاب های فردی یا بلوک های کوچک باشد ، نه این قراردادهای بزرگ پنج ساله."

CSPC توصیه می کند ایالات متحده "قوانین مورد توافق بین المللی برای فضا، به ویژه در مناطق دارای ترافیک فضایی مانند مدار نزدیک زمین و ماه" را مستحکم تر کند. در این گزارش آمده است: این ترافیک در حال افزایش، فعالیت های تجاری فضایی، مدنی، علمی و امنیت ملی را به خطر می اندازد.

لارس هافمن، معاون ارشد پرتابگرهای کوچک شرکت Rocket Lab، گفت که شلوغی مدارهای LEO استقرار ماهواره ها را دشوارتر می کند. هافمن بیان کرد: "یکی از مواردی که در سال گذشته متوجه آن شده ایم این است که LEO که به طور فزاینده ای شلوغ است و این موضوع بر توانایی ما برای رسیدن به فضا تأثیر می گذارد." وی افزود: " در حالی که قبلاً پنجره های پرتاب چند ساعته داشتیم، اکنون شاهد این هستیم که این پنجره ها به بخش های کوچکتر تقسیم می شوند زیرا مدار پایین روز به روز شلوغ تر می شوند." هافمن پیشنهادهایی را که CSPC و دیگران برای تسریع بازگرداندن ماهواره هایی که دیگر از آنها استفاده نمی شود و حذف موشک های خراب داده اند را تأیید کرد. به گفته هافمن: "این منطقه تقریباً وارد مرحله بحرانی شده است، زیرا در آینده هزاران ماهواره را در مدار پایین زمین خواهیم داشت. اگر ایالات متحده در این زمینه نقش راهبری ایفا نکند، سایر کشورهای جهان که در حال افزایش دسترسی خود به فضا هستند، لزوماً خود را ملزم به پیروی از هنجارها نخواهند دانست."

منبع:
آدرس کوتاه شده: