۱۴۰۰/۰۲/۰۵ ۰۸:۱۲ ۲۳۴
طبقه بندی: اخبار
چچ
آستروبوتیک، پرتابگر سنگین فالکن را برای پرتاب ماه نورد VIPER ناسا انتخاب می کند

آستروبوتیک، پرتابگر سنگین فالکن را برای پرتاب ماه نورد VIPER ناسا انتخاب می کند

شرکت آستروبوتیک از برندگان مسابقه طراحی ماه نورد تجاری ناسا موسوم به CLPS، برای حمل محموله خود با اسپیس ایکس قرارداد امضا کرده است.

واشنگتن – آستروبوتیک برای پرتاب فرودگر ماه خود به نام گریفین،با پرتابگر فالکون سنگین در سال 2023 با شرکت اسپیس ایکس قراردادی منعقد کرده است. این شرکت در تاریخ 13 آوریل اعلام کرد که این پرتابگر را برای مأموریت فرود ماه خود به نام Griffin Mission 1 انتخاب کرده است و بدین ترتیب، سفینه فضایی وایپر را در اواخر سال 2023 به قطب جنوب ماه تحویل خواهد داد. آستروبوتیک در مسابقات ناسا از طریق برنامه سرویس تجاری محموله به ماه به نام CLPS سال گذشته برای رساندن وایپر با ماه نشین گریفین برنده شد.
مطابق با گفته دانیل گیلیس "رسیدن به ماه فقط ساخت یک فضاپیما نیست، بلکه داشتن یک راه حل کامل برای انجام این ماموریت است. پرتابگر فالکون، یک حامل اثبات شده برای حرکت ما در مسیر به ماه برای ماموریت Griffin Mission 1 می باشد".
این شرکت از افشای مفاد قرارداد خودداری کرده است. اما انچه از وب سایت شرکت اسپیس ایکس می¬ توان دریافت، هر پرتاب فالکون سنگین 90 میلیون دلار هزینه دارد، البته برخی از قراردادهای دولتی برای این پرتابگر سنگین به طور قابل توجهی گران¬تر بوده است.
وایپر یک مأموریت ناسا برای تحقیق در مناطق دهانه¬های قطب جنوب ماه با سایه دائمی است که ممکن است حاوی رسوبات یخ باشد که می¬تواند به عنوان منابعی برای ماموریت های خدمه آینده باشد. این فضاپیما جوری طراحی شده است تا 100 روز پس از فرود کار کند.
ناسا در ابتدا قصد داشت وایپر را با هزینه 250 میلیون دلار در سال 2022 پرتاب کند. با این حال، پرتاب را به اواخر سال 2023 موکول کرد تا زمان بیشتری برای کار فراهم کند تا عمر ماموریت آن را از 14 به 100 روز افزایش دهد. ناسا در ماه مارس اعلام کرد، این تغییر به نوبه خود باعث افزایش هزینه وایپر به 5/433 میلیون دلار شد.
وایپر که بخشی از برنامه سرویس تجاری محموله به ماه است و نشان دهنده عزم جدی ناسا برای خرید محل اقامت در محموله های تجاری ماه است. شرکت آستروبوتیک در ژوئن سال 2020 برای تحویل وایپر به سطح ماه در ماه نشین گریفین خود، یک سفارش کار 5/199 میلیون دلاری را به دست آورد.
بیشتر فرودگرهایی که قرار است مأموریتهای CLPS برعهده بگیرند، شرکت اسپیس ایکس را برای ماموریت حامل انتخاب کرده اند. کاوشگرهای سطح ماه موسوم به Intuitive Machines که موفق به دریافت سفارشات CLPS برای دو مأموریت فرودگر شده اند، با وسایل نقلیه فالکن 9 اواخر امسال و در سال 2022 به سمت ماه حمل خواهند شد. علاوه برآن، Masten Space Systems فرودگر خود به نام XL-1 که در برنامه CLPS برنده شده است، را با حامل اسپیس ایکس در اواخر سال 2022 به ماه پرتاب خواهد کرد.
آستروبوتیک اولین مأموریت CLPS خود را، یک ماه نشین کوچکتر به نام پرگرین، را با اولین ماموریت پرتابگر Vulcan شرکت یونایتد لانچ الینس که در اواخر سال جاری برنامه ریزی شده است، آغاز می کند. شرکت فایر فلای ، که آخرین جایزه CLPS را در ژانویه به دست آورد، هنوز پرتاب کننده ای را برای ماه نشین Blue Ghost خود انتخاب نکرده است، اما تاکید نموده که ماه نشین بسیار بزرگ است و نمی تواند آن را با موشک آلفا شرکت خود پرتاب کند.
با قرارداد شرکت آستروبوتیک به تعداد فزاینده ای به ماموریت¬های فالکون سنگین اضافه می شود و این در حالی است فالکون که از زمان ماموریت برنامه آزمایشی خود در ژوئن 2019 پرواز دیگری نکرده است. انتظار می رود که پرتاب بعدی آن زودتر از ماه ژوئیه، با یک محموله طبقه بندی شده برای نیروی فضایی ایالات متحده باشد. قرار است یکی دیگر از پرتاب های فالکون سنگین برای نیروی فضایی در اواخر سال جاری انجام شود.
اسپیس ایکس، قراردادهای مختلف ناسا را برای فالکون سنگین به دست آورده است، از جمله پرتاب ماموریت Psyche، سیارکی فلزی به همین نام در سال 2022 و پرتاب یکی از دو المان پروژه دروازه ماه در سال 2024. این پرتابگر سنگین همچنین پس از آنکه ناسا به این نتیجه رسید که سیستم پرتاب فضایی آغاز شود نمی تواند طبق برنامه ریزی اولیه به سرویس دهی بپردازد، برای مأموریت پرتاب کلیپر اروپا کاندید اصلی است.
گیلیس، مدیر آستروبوتیک در پروژه Griffin Mission 1، قبلاً در اسپیس ایکس کار می کرد، جایی که او یکپارچه کننده ماموریت برای پرتاب تست فالکون سنگین بود. وی گفت: "من قبلاً به عنوان مدیر سابق مأموریت اسپیس ایکس در آنسوی میز نشسته بودم، من کاملاً از توانایی ها و فرایندهای این شرکت آگاه هستم و خوشحالم که برای بار دیگر با اسپیس ایکس در یک مأموریت کار می کنم."

منبع:
آدرس کوتاه شده: