جمعه, ۰۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۱۰:۰۹ ۳۶۰
طبقه بندی: فضایی ایران
چچ
کشف و ثبت ۳۳ سیارک توسط محققان ایران

کشف و ثبت ۳۳ سیارک توسط محققان ایران

در چهارمین روز از پنجاه و هشتمین اجلاس زیرکمیته علمی - فنی کوپوس، جمهوری اسلامی ایران به قرائت بیانیه خود در رابطه با فعالیت‌های صورت گرفته برای پایش اجرام نزدیک به زمین پرداخت.

در چهارمین روز از پنجاه و هشتمین اجلاس زیرکمیته علمی - فنی کوپوس، نمایندگان کشورها و نهادهای عضو ناظر به قرائت بیانیه پرداختند.
درخصوص پسماندهای فضایی، نقش کشورهای باسابقه در فعالیت‌های فضایی در ایجاد پسماندهای فضایی و مسئولیت آنها در این خصوص مورد اشاره قرار گرفت و تاکید شد که ایجاد زباله فضایی نباید تبدیل به اهرمی برای محدود کردن فعالیت های کشورهای نوپا در عرصه فضایی باشد.
در ادامه، فعالیت‌های گسترده صورت گرفته درخصوص استفاده از فناوری فضایی جهت توسعه جوامع در زمینه‌های مختلفی اعم از مدیریت بلایای طبیعی، پایش منابع آبی و خاکی، تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی، پایش و تحلیل اثرات گرم شدن زمین و ذوب شدن یخ‌ها و یخچال‌ها، پایش میزان دی اکسید کربن در جو، بالا آمدن آب دریاها و دیگر موضوعات در این خصوص ارائه شدند.
ذیل موضوع اجرام فضایی نزدیک به سطح زمین (NEO)، فعالیت‌های صورت گرفته برای پایش و ثبت این اجرام و محاسبه دقیق مدار آنها و تحلیل امکان برخورد آنها به زمین ارائه شد. همچنین نظرات برخی کشورها در خصوص راهکارهای مقابله با این اجرام و سیارک‌ها ارائه شد.
جمهوری اسلامی ایران نیز به قرائت بیانیه خود در رابطه با فعالیت‌های صورت گرفته برای پایش اجرام نزدیک به زمین پرداخت و خبر کشف و ثبت ۳۳ سیارک توسط محققان کشورمان اعلام شد.
در بخش بیانیه‌های تخصصی و نوآوری‌های فنی نیز در نوبت عصر اولین ارائه جمهوری اسلامی ایران با عنوان ارتباطات فضایی هوشمند با استفاده از آنتن های پلاسمایی توسط پژوهشگاه هوافضا ارائه شد.
ارائه بعدی جمهوری اسلامی ایران در این بخش روز سه شنبه ۸ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ خواهد بود.


آدرس کوتاه شده: