چهارشنبه, ۰۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۰۹:۴۰ ۲۵۸
طبقه بندی: فضایی ایران
چچ
دومین روز از اجلاس پنجاه و هشتمین زیر کمیته علمی - فنی کوپوس

دومین روز از اجلاس پنجاه و هشتمین زیر کمیته علمی - فنی کوپوس

طی دومین روز از اجلاس ۵۸ ام زیر کمیته علمی - فنی کوپوس، نمایندگان کشورها به قرائت بیانیه رسمی پرداختند

طی دومین روز از اجلاس ۵۸ ام زیر کمیته علمی - فنی کوپوس، نمایندگان کشورها به قرائت بیانیه رسمی و ذیل موضوعات پسماند فضایی، استفاده از سوخت هسته ای در فضا، اقلیم فضایی (space weather) و پایداری بلند مدت فعالیت‌های فضایی (LTS) پرداختند.

درخصوص پایش و مقابله با پسماند فضایی، تاکید بر ضرورت اقدام جهانی به منظور ایجاد پایگاه داده اجرام فضایی صورت پذیرفت. همچنین در موضوع ظهور منظومه های ماهواره ای پرتعداد و افزایش خطر برخورد میان ماهواره ها بیانیه‌هایی قرائت شد.

از سوی دیگر، مشکلات ایجاد شده برای مشاهده آسمان شب توسط منظومه های ماهواره‌ای بزرگ مورد اشاره قرار گرفت.

در حوزه استفاده از انرژی هسته ای در فعالیت‌های فضایی، برخی کشورها تاکید بر حق تمامی کشورها خصوصا کشورهای درحال توسعه جهت استفاده از این سوخت داشتند.

در خصوص اقلیم فضایی، فعالیت‌های دردست اقدام برای پایش اقلیم مدار زمین، اقلیم ماه، اقلیم فضای میان سیاره ای و نیز خورشید مورد اشاره قرار گرفت. بیانیه جمهوری اسلامی ایران در خصوص موضوع اقلیم فضا شامل اقدامات و برنامه های سازمان فضایی و پژوهشگاه فضایی ایران در این حوزه ارایه شد.

اقلیم فضایی و خصوصا فعالیتهای خورشیدی، می‌تواند اثرات مخربی بر فعالیت‌های مختلف در زمین داشته باشد و برای این منظور، سامانه هایی برای اطلاع رسانی بلادرنگ در این خصوص ایجاد شده اند.

در انتهای نشست امروز موضوع انتخاب هیات رئیسه کارگروه پایداری بلندمدت فعالیت های فضایی مطرح شد. در حال حاضر دو کاندیدا از کشورهای امارات متحده عربی و هند متقاضی کسب کرسی ریاست این کارگروه هستند و مقرر شد اعضا طی جلسات آتی این نشست موضوع را مجددا بررسی نمایند.


آدرس کوتاه شده: