دوشنبه, ۰۶ بهمن ۱۳۹۹ ۱۴:۴۳ ۲۸۴۶
طبقه بندی: فضایی جهان
چچ
ضبط اولین صداها در سیاره ای دیگر با کاوشگر جدید مریخ

ضبط اولین صداها در سیاره ای دیگر با کاوشگر جدید مریخ

با آغاز 3 مأموریت جدید به مریخ در ماه فوریه، ضبط اولین صداها از سیاره ای دیگر از اهداف علمی این مأموریت ها خواهد بود.

ناسا انتظار دارد پس از ورود مدارگرد امید امارات متحده عربی در 9 فوریه و مأموریت Tianwen-1 چین در روز بعد، مریخ نورد Perseverance این سازمان در 18 فوریه درسطح سیاره مریخ فرود آید.
کاوشگر Perseverance دو میکروفن حمل می کند. یکی صدای ایجاد شده توسط پالس های لیزری منتشر شده از مریخ نورد در برخورد به سنگ ها را ثبت می کند، که به دانشمندان در شناسایی انواع آن کمک می کند و میکروفون دیگر صدای ورود فضاپیما به جو مریخ که می تواند هر چیز دیگری را در سطح آن "بشنود" و ضبط نماید.
این صداها ممکن است توسط جو نازک مریخ خاموش شوند، بنابراین ناسا اخیراً نمایشی از اصوات آشنا در زمین و آنچه ممکن است در مریخ باشد را به صورت آنلاین منتشر کرده است.
ناسا در مقاله ای همراه با لیستی از ضبط ها گفت: "بعضی از صداهایی که ما در روی زمین به آن عادت کرده ایم ، مانند سوت ، زنگ یا صدای پرنده، تقریباً در مریخ قابل شنیدن نیستند." دلیل آن این است که ضخامت جو مریخ فقط حدود 1٪ جو زمین است و بیشتر دی اکسیدکربن است، بنابراین امواج صوتی در آنجا رفتاری متفاوت دارند.
به گفته جیمز نابیتی ، دانشیار مهندسی هوافضا در دانشگاه کلرادو، صدا در مریخ متفاوت خواهد بود زیرا تراکم ، دما و ترکیب جو این سیاره بسیار با زمین متفاوت است. نابیتی در ایمیل خود گفت: "من انتظار دارم به دلیل جو غالب دی اکسید کربن، صداها دارای طول موجی طولانی تر و فرکانسی کمتر در مریخ باشند."
به گفته ناسا، تأثیرات این چنینی دی اکسیدکربن می تواند فرکانس صدای انسان را به میزان یک سوم کاهش دهد.
وی گفت: "من انتظار دارم که اگر مریخ نورد در جای مناسب و در زمان مناسب مستقر شود، بتوانیم صدای باد، سقوط تخته سنگ ، تغییر سطح یا زمین لرزه ها و احتمالاً برخورد شهاب سنگ را بشنویم".
صداها به صورت دیجیتالی از مریخ منتقل و رمزگشایی می شوند دقیقاً مانند بارگیری فایل های صوتی در رایانه خانگی.


منبع:
آدرس کوتاه شده: