سه شنبه, ۱۶ دی ۱۳۹۹ ۱۵:۰۴ ۹۷۸
طبقه بندی: فضایی ایران
چچ
تدوین برنامه سه‌ساله همکاری‌های مشترک سازمان فضایی ایران و پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات

تدوین برنامه سه‌ساله همکاری‌های مشترک سازمان فضایی ایران و پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات

جلسه مشترک رؤسای سازمان فضایی ایران و پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات به‌منظور گسترش همکاری‌های دوجانبه برگزار شد

در این جلسه دکتر براری معاون وزیر و رئیس سازمان فضایی ایران با تاکید بر لزوم توجه به کسب و کارهای فضاپایه گفت: علم فضا چهار نسل را پشت سر گذاشته که در نسل اول که موضوع نجوم بود، کشور ما از کشورهای سرآمد در این حوزه بود لیکن در نسل چهارم که به موضوع توسعه و ورود شرکت های خصوصی و پیوند با فناوری های نوین می‌پردازد، می‌تواند به سرعت رشد کرده و در این حوزه به‌عنوان یکی از بخش‌های لبه فناوری حرفی برای گفتن داشته باشد.

دکتر براری افزود: امیدواریم با همکاری پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات بتوانیم پروژه‌های تعریف‌شده را با سرعت بیشتری اجرایی کنیم چراکه از ترکیب فناوری‌های جدید همانند هوش مصنوعی، اینترنت اشیا و کلان داده ها و ... با اطلاعات فضایی و ماهواره‌ای می‌توان تحول بزرگی که همان عصر چهارم فضا است را شکل داد.

دکتر یزدانیان رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز در این جلسه با تشکر از حضور رئیس و مدیران ارشد سازمان فضایی کشور گفت: بر اساس دستورات دینی و آیات قرآن کریم هم نفوذ به فضا براساس علم و دانش خواهد بود لذا پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات به‌عنوان قطب علمی وزارت ICT آمادگی دارد در همه پروژه‌های سازمان فضایی نقش مؤثری ایفا کند.

وی با اشاره به راه‌اندازی مرکز نوآوری و توسعه هوش مصنوعی گفت: خوشبختانه با راه‌اندازی این مرکز امکان تحقیق و پژوهش بیشتر و تخصصی‌تر در این موضوع در پژوهشگاه مهیا شده است و با راه‌اندازی ابررایانه سیمرغ و ارسال ماهواره به فضا این زنجیره درحال تکمیل شدن است.

دکتر یزدانیان ادامه داد: ارتباط خوب پژوهشگاه با دانشگاه‌های کشور نیز می‌تواند کمک مؤثری در استفاده از ظرفیت‌های دانشگاهی برای سازمان فضایی کشور باشد.

در پایان این جلسه تفاهم‌نامه همکاری مشترک سازمان فضایی ایران و پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در زمینه توسعه هوش مصنوعی به امضای طرفین رسید و مقرر شد، تنظیم سند و برنامه همکاری مشترک سه ساله پژوهشگاه ارتباطات و سازمان فضایی در دستورکار کارگروه مشترک قرار گیرد.


آدرس کوتاه شده: