دوشنبه, ۱۷ آذر ۱۳۹۹ ۱۲:۴۶ ۹۱۴
طبقه بندی: فضایی جهان
چچ
کپسول فضایی ژاپن حامل نمونه های بکر یک سیارک در استرالیا فرود آمد

کپسول فضایی ژاپن حامل نمونه های بکر یک سیارک در استرالیا فرود آمد

بشر توانست برای دومین بار نمونه هایی از یک سیارک را به زمین منتقل کند.

یک کپسول کوچک حامل قطعاتی بکر از سیارک نزدیک به زمین، Ryugu ، بعدازظهر 5 دسامبر در منطقه ممنوعه Woomera در 500 کیلومتری شمال غربی آدلاید، مرکز استرالیای جنوبی، فرود آمد.
این نمونه ها در فاصله چند میلیون کیلومتری از زمین توسط مأموریت Hayabusa2 از سیارک 900 متریRyugu و در فاصله بین ژوئن 2018 تا نوامبر 2019 بدست آمده اند.
نسل قبلی Hayabusa2 در سال 2010 اولین قطعات سیارک سنگی Itokawa را که جرمی کمتر از یک میلی گرم داشت، به زمین آورد. انتظار می رود که نمونه های جدید بیش از 100 میلی گرم وزن داشته و شامل آب و ترکیبات آلی کربن باشند.
فضاپیمای 690 کیلوگرمی Hayabusa2 در دسامبر 2014 به فضا رفت و در 27 ژوئن 2018 با سیارک Ryugu ملاقات کرد. این فضاپیما با استفاده از چند کاوشگر کوچک در سطح سیارک و در دو مرحله به نمونه برداری پرداخت. سپس Hayabusa2 این دو نمونه را از هم جدا نگه داشت تا دانشمندان بتوانند مواد هر یک از دو ناحیه کاملا متقاوت را با یکدیگر مقایسه کنند. این دو نمونه شامل مواد سطح Ryugu که تحت تأثیر تشعشات فضایی قرار دارد و اعماق این سیارک که از این تشعشعات در امان بوده، می باشد.
در بازگشت به زمین، فضاپیمای Hayabusa2 جمعه شب (4 دسامبر) کپسول بازگشت خود را در ارتفاع 220.000 کیلومتری زمین رها کرد. سپس این کپسول در 5 دسامبر در ناحیه ای از پیش تعیین شده توسط بالگرد یافت شد.

منبع:
آدرس کوتاه شده: