سه شنبه, ۰۴ آذر ۱۳۹۹ ۱۵:۰۷ ۱۱۹۲
طبقه بندی: فضایی جهان
چچ
چین کاوشگر Chang’e 5 را برای مأموریت نمونه برداری از ماه به این سیاره فرستاد

چین کاوشگر Chang’e 5 را برای مأموریت نمونه برداری از ماه به این سیاره فرستاد

چهل و چهار سال از آخرین زمانی که بشر نمونه هایی را از ماه را به زمین آورد، می گذرد. اکنون اولین مأموریت نمونه برداری از ماه پس از دهه 1970 در حال انجام است.

مأموریت رباتیک Chang'e 5 چین از مرکز پرتاب فضایی Wenchang در استان هاینان آغاز شد و پرتابگر لانگ مارچ 5 در ساعت 21:30 روز 23 نوامبر به وقت گرینویچ و 4:30 بامداد 24 نوامبر به وقت محلی در هاینان به فضا رفت.
اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود ، Chang'e 5 نمونه های بکر ماه را در اواسط دسامبر به زمین منتقل می کند - کاری که پس از مأموریت لونا 24 اتحاد جماهیر شوروی در سال 1976 تاکنون انجام نشده است.
مأموریت کوتاه Chang'e 5 عملیاتی خواهد بود. این کاوشگر 8200 کیلوگرمی احتمالاً حدود 28 نوامبر به مدار ماه می رسد ، سپس دو ماژول از چهار ماژول خود - یک لندر و یک وسیله صعود - را یک روز یا دیرتر از آن به سطح ماه می فرستد. این مأموریت در منطقه Mons Rumker در دشت بزرگ آتشفشانی Oceanus Procellarum ("اقیانوس طوفان ها") صورت می گیرد، این در حالی است که بخش هایی از این منطقه توسط تعدادی از مأموریت های سطحی از جمله آپولو 12 ناسا در سال 1969 مورد کاوش قرار گرفته است.
فرودگر ثابت این کاوشگر با دوربین، رادار نفوذی زمین و طیف سنج، محیط اطراف خود را بررسی می کند. اما کار اصلی آن به دست آوردن حدود 2 کیلوگرم از مواد موجود درماه است که برخی از آنها با حفاری در عمق 2 متر بدست می آید. این کار در طی دو هفته یا یک روز قمری انجام می شود - با توجه به اینکه کاوشگر Chang'e 5 از انرژی خورشیدی استفاده می کند، با فرارسیدن شب در محل استقرار فرودگر دیگر قادر به فعالیت نیست.
دشت Mons Rumker از سنگ هایی تشکیل شده است که فقط 1.2 میلیارد سال پیش شکل گرفته اند، به این ترتیبChang'e 5 به دانشمندان کمک خواهد کرد تا آنچه در اواخر تاریخ ماه اتفاق افتاده است و همچنین چگونگی تکامل زمین و منظومه شمسی را دریابند.

منبع:
آدرس کوتاه شده: