۱۳۹۹/۰۷/۲۷ ۰۹:۱۲ ۲۸۵
طبقه بندی: اخبار
چچ
چین ماهواره Gaofen-13 را به سمت مدار زمین ثابت پرتاب می کند.

چین ماهواره Gaofen-13 را به سمت مدار زمین ثابت پرتاب می کند.

ماهواره رصد زمین Gaofen-13 پس از پرتاب موفقیت آمیز در تاریخ 11 اکتبر 2020 توسط پرتابگر Long March 3B از سایت پرتاب Xichang ، در حال حرکت به سمت مدار زمین ثابت است.

ماهواره رصد زمین Gaofen-13 پس از پرتاب موفقیت آمیز در تاریخ 11 اکتبر 2020 توسط پرتابگر Long March 3B از سایت پرتابXichang ، در حال حرکت به سمت مدار زمین ثابت است. مرکز علوم و فناوری فضایی چین (CASC) موفقیت پرتاب را یک ساعت بعد از پرتاب تأیید کرد.

از 9 ژانویه تا کنون این اولین پرتاب از یکی از چهار سایت پر ترافیک چین است. به منظور افزایش قابلیت اطمینان، ایمنی و قدرت، در سایت پرتابXichang اقدام به روزرسانی برج های پرتاب، سوخت گیری مجدد، بررسی منبع تغذیه و سایر ارتباطات شد. هدف از این نوسازی ها افزایش ظرفیت پرتاب سالانه از حدود 17 به 30 پرتاب است. پیش بینی می شود در سه ماهه چهارم سال، پنج تا شش مأموریت دیگر از سایت Xichang انجام شود. در پرتاب روز یکشنبه برای اولین بار از محموله بارگذاری شده ارتقا یافته در پرتابگر Long March 3B استفاده شد.

ماهواره Gaofen-13 یک ماهواره غیر نظامی سنجش از دوری با وضوح بالا می باشد. نقشه برداری زمین، برنامه ریزی شهری، توسعه شبکه حمل و نقل، کشاورزی و امداد رسانی در هنگام بلایای طبیعی به عنوان عمده ترین کاربردهای ماهواره های Gaofen-13 ذکر شده است.

تا قبل از این، Gaofen-4 تنها ماهواره از سری ماهواره های Gaofen در مدار زمین ثابت بود. سری ماهواره های Gaofen شامل طیف وسیعی از ماهواره های راداری و SAR در مدار LEO است.

همانند 11Gaofen- اطلاعات کمی از ماهواره 13Gaofen- در دسترس می باشد. بر اساس اطلاعات موجود از مرکز کنترل و فرماندهی عملیات این ماهواره، 13Gaofen- در محدوده اپتیک طیف الکترومغناطیس با دیافراگم بزرگ (قطر 1.5به بالا) می باشد.

در سال 2020، تابحال سی پرتاب شامل پرتاب های بین سیاره ای و ارسال تجهیزات فضایی مربوط به ایستگاه های فضایی انجام گردید. از این میان چهار مورد از سی مورد به شکست منجر شد. از جمله این پرتابهای ناموفق میتوان به پرتاب های Long March 7A و Kuaizhou-11 و ماهواره مخابراتی اندونزیایی Palapa-N1 و موشک Kuaizhou-1A اشاره کرد. پیشتر در اوایل ژانویه CASC اعلام کرد، قصد دارد در سال 2020 حدود 40 پرتاب انجام دهد. پیش بینی می شود در 14 اکتبر سال جاری پرتابگر Long March6 نه ماهواره دیگر برای شرکت Satellogic (شرکتی که مقر آن در بوینس آیرس است) پرتاب کند. پرتابگر Long March 5 فضاپیمایی تقریباً هشت متری را در اواخر ماه نوامبر پرتاب خواهد کرد.

منبع:
آدرس کوتاه شده: