سه شنبه, ۱۵ مهر ۱۳۹۹ ۱۷:۳۲ ۱۴۷۳
طبقه بندی: فضایی ایران
چچ
رئیس سازمان نقشه برداری کشور میهمان هفته جهانی فضا

در سومین روز از هفته جهانی فضا:

رئیس سازمان نقشه برداری کشور میهمان هفته جهانی فضا

رئیس سازمان نقشه برداری کشور در استودیوی تلویزیون اینترنتی هفته جهانی فضا حضور یافته و به طرح موضوعات گوناگون پرداخت.

به گزارش روابط عمومی سازمان فضایی ایران دکتر غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی معاون سازمان برنامه و بودجه کشور و رئیس سازمان نقشه برداری کشور میهمان سومین روز هفته جهانی فضا بود.

این برنامه که به صورت وبینار در تلویزیون اینترنتی آیو-شبکه جهان بین با همکاری سازمان نقشه برداری کشور و سازمان فضایی ایران تهیه شده بود، دکتر جعفر زاده ایمن آبادی گفت: اهمیت اطلاعات مکانی در زندگی روزمره و در راستای توسعه و آبادانی و توسعه پایدار کشور است.

وی افزود: برنامه ریزی و طرح سازمان نقشه برداری برای همکاری در طرح ملی کاداستر و تولید نقشه از اراضی کشور است.

معاون سازمان برنامه و بودجه کشور در بخش دیگر صحبتهای خود گفت: یکی از خدمات سازمان نقشه برداری کشور که از دهه 30 تاکنون توسط عکسهای هوایی صورت گرفته است، تولید نقشه در مقیاس های مختلف بوده که از طریق درگاه نقشه برداری قابل دسترس عموم است.

دکتر جعفرزاده ایمن آبادی افزود: در موضوع مخاطرات طبیعی، سازمان نقشه برداری کشور در حال انجام سه فعالیت همزمان است. اولین کار این سازمان ایجاد شبکه گیرنده های تخصصی GPS بوده که 135 ایستگاه دائم به صورت مستمر میزان جابجایی پوسته زمین در ایران و حرکت گسل ها را پایش و رصد می نماید. دومین کار این سازمان بررسی مستمر فرونشست توسط تصاویر ماهواره ای راداری در کل کشور بوده و نتایج آن برای سازمان مدیریت بحران ارسال می شود. سومین فعالیت سازمان نقشه برداری کشور در خصوص مخاطرات طبیعی ایجاد ایستگاه های جذر و مدی در جنوب کشور و حاشیه خلیج فارس است تا ضمن امکان هشدار سونامی، این موضوع مورد استفاده کشتی و شناورهای مختلف نیز قرار گرفته شده تا در زمان مناسب امکان ورود به اسکله را داشته باشند.

رئیس سازمان نقشه برداری کشور در پایان صحبت های خود گفت: تولید چارت های دریایی خلیج فارس به کمک کشتی آب نگار سازمان نقشه برداری کشور که هم اکنون مورد استفاده تمام کشتی ها که در محدوده آبهای ایران تردد می کنند بوده و باعث درآمد ارزی نیم میلیون دلار در سال شده و این چارتها جایگزین چارت های انگلیسی از سال 1394 شده است.


آدرس کوتاه شده: