یکشنبه, ۱۳ مهر ۱۳۹۹ ۱۰:۴۵ ۹۲۹
طبقه بندی: فضایی ایران
چچ
آزمایشگاه ابوریحان بیرونی افتتاح شد

در اولین روز هفته جهانی فضا:

آزمایشگاه ابوریحان بیرونی افتتاح شد

آزمایشگاه ابوریحان بیرونی در پژوهشکده سامانه های حمل و نقل فضایی افتتاح شد

به گزارش روابط عمومی سازمان فضایی ایران به مناسبت فرارسیدن هفته جهانی فضا، صبح روز یکشنبه 13 مهرماه آزمایشگاه ابوریحان بیرونی در پژوهشکده سامانه های حمل و نقل فضایی با حضور دکتر مرتضی براری، معاون وزیر و رئیس سازمان فضایی ایران و دکتر حسین صمیمی رئیس پژوهشگاه فضایی ایران افتتاح و به بهره برداری رسید.

دکتر صمیمی در خصوص تجهیز و راه‌اندازی آزمایشگاه ابوریحان گفت: در راستای نقشه راه توسعه فناوری سامانه‌های پیشرانش فضایی، پژوهشگاه فضایی ایران مدت زمانی است که توسعه تراسترهای شیمیایی با سطح تراست محدود را در دستور کار قرار داده است.

رئیس پژوهشگاه فضایی ایران توضیح داد؛ به منظور توسعه این محصولات فناورانه در شرایط ایمن و با ملاحظات استانداردهای فضایی، تجهیزات و زیرساخت‌های ویژه‌ای برای انجام آزمون‌های مختلف مورد نیاز می‌باشد.

وی اظهار داشت؛ آزمایشگاه تراسترهای فضایی ابوریحان بیرونی در پژوهشکده سامانه‌های حمل و نقل فضایی، به عنوان نخستین آزمایشگاه حوزه پیشرانش فضایی کشور شناخته می‌شود که موفق به اخذ گواهینامه ۱۷۰۲۵ ISO/IEC شده است.

کسب این گواهینامه نشان از تعالی سیستمی انجام مأموریت‌های توسعه فناوری در حوزه پیشرانش فضایی دارد و در نوع خود پیشرفت مهمی در این مسیر به شمار می‌رود و هم اکنون با تجهیز این آزمایشگاه، قابلیت انجام انواع تست‌های توسعه‌ای و داده‌برداری در شرایط اتمسفریک و خلأ برای تراسترهای شیمیایی تک جزئی و دو جزئی فراهم آمده است.

دکتر صمیمی، تشریح کرد، با توجه به اهمیت اندازه‌گیری نیروی پیشران، فشار و همچنین دما در عملکرد تراسترهای شیمیایی، دقت بالا در نحوه داده‌برداری و ثبت داده‌ها، بسیار حائز اهمیت است. از این رو، سکوی اندازه‌گیری نیروی پیشران در این آزمایشگاه، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

گفتنی است با توجه به منحصر به فرد بودن این آزمایشگاه در کشور، علاوه بر ارائه خدمات به سایر پروژه‌های جاری پژوهشگاه فضایی ایران، این آزمایشگاه آمادگی ارائه خدمات به سایر پروژه‌های ملی در حوزه تراسترهای فضایی را دارد.

دکتر صمیمی در پایان، ضمن ارج نهادن به مقام والای شهدا و تاکید بر ادامه راه این عزیزان گفت؛ مرکز تجمیع و یکپارچه سازی سامانه‌های پیشرانش فضایی با نام شهدای علم و فناوری پژوهشگاه مزین شد.

آدرس کوتاه شده: