۱۳۹۹/۰۷/۰۶ ۱۱:۲۷ ۱۱۹
طبقه بندی: اخبار
چچ
امضا توافقنامه برنامه آرتمیس بین ناسا و ایتالیا

امضا توافقنامه برنامه آرتمیس بین ناسا و ایتالیا

ناسا و ایتالیا توافق نامه همکاری در خصوص برنامه آرتمیس امضا کردند. ایتالیا آخرین کشوری است که توافق نامه همکاری در خصوص برنامه اکتشاف ماه موسوم به "آرتمیس" را با ناسا به امضا رسانده است، اگرچه هنوز جزئیات مشارکت این کشور با ناسا اعلام نشده است.

در 25 سپتامبر 2020 طی مراسمی که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، جیم بریدنستین مدیر ناسا و ریکاردو فراکارو معاون جوزپه کانته نخست وزیر ایتالیا که دارای مسئولیت های فضایی نیز می باشد، توافقنامه مشترک همکاری در مورد برنامه آرتمیس را به امضا رساندند.
بریدنستین در این بیانیه عنوان کرد: "با توجه به سابقه طولانی همکاری های موفق در پرتاب انسان به فضا و همچنین علوم زمینی و فضایی مختلف، ضمن حمایت قاطع دولت ایتالیا از پروژه آرتمیس اطمینان می دهیم که این توافق به همکاری های بیشتر در مراحل بعدی اکتشافات در سطح ماه گسترش خواهد یافت."
نه ناسا و نه آژانس فضایی ایتالیا (ASI) به هیچ برنامه خاصی که بخشی از این همکاری مشترک باشد اشاره نکردند. در بیانیه ای که به زبان ایتالیایی خوانده شد، جورجیو ساکوکا رئیس آژانس فضایی ایتالیا، گفت: جزئیات این همکاری در توافقنامه های اجرایی بعدی مشخص خواهد شد. در این بیانیه به علاقه آژانس فضایی ایتالیا به ایجاد ایستگاه برای فضانوردان، تحقیقات علمی در سطح ماه و خدمات ارتباط از راه دور اشاره شده است.
به گزارش یک ناشر ایتالیایی این کشور قصد دارد در این بخش بیش از 1 میلیارد یورو (2/1 میلیارد دلار) سرمایه گذاری نماید اما مشخص نیست که آیا این مبلغ شامل تعهدات قبلی دولت ایتالیا در مورد برنامه های اکتشاف آژانس فضایی اروپا نیز می شود یا سرمایه گذاری جدید ایتالیا تنها به برنامه های آرتمیس مرتبط است. در جلسه مدیران آژانس فضایی اروپا که در نوامبر سال گذشته در اسپانیا برگزار شد، ایتالیا خواستار پشتیبانی از برنامه های اکتشافی ناسا موسوم به دروازه ماه مانند برنامه های اسپریت و آی هاب شد. زمانی که پروژه آرتمیس طبق برنامه ریزی ها برای بازگشت انسان به ماه در سال 2024 وارد فاز دوم "فاز پایدار" شود، این برنامه ها نیز به آن اضافه خواهند شد. ساکوکا همچنین در مصاحبه ی پایان نشست اسپیس 19 بیان کرد دلیل اینکه ما به ماژول آی هاب کمک می کنیم این است که می خواهیم در "فاز پایدار" آرتمیس نقش داشته باشیم.
ایتالیا اکنون به چندین کشور دیگر که برای همکاری در برنامه آرتمیس با ناسا توافقنامه امضا کرده اند پیوسته است. در فوریه 2019، دولت کانادا اعلام کرد که یک بازوی رباتیک برای "آرتمیس" فراهم می کند و 5/1میلیارد دلار در طول 24 سال آینده صرف این ابزار رباتیکی و مطالعه آن خواهد کرد. در ژانویه امسال نیز، دولت ژاپن توافق نامه ای را جهت همکاری در برنامه آرتمیس با ناسا برای توسعه سیستم هایی مانند "ماه نورد" امضا کرده است.
ناسا همچنین شرکای غیر سنتی را به این برنامه جذب کرده است. سال گذشته ، ناسا و دولت استرالیا توافق نامه همکاری با موضوع آرتمیس امضا نمودند، که طبق آن دولت استرالیا متعهد شد طی پنج سال آینده 105 میلیون دلار برای اکتشافات ماه هزینه کند، این هزینه ها احتمالا شامل تطبیق فناوری ها در عملیات های از راه دور و استخراج برای استفاده در مأموریت های ماه باشد.
مگان کلارک رئیس آژانس فضایی استرالیا، در 24 سپتامبر 2020 در یک وبینار مجازی بیان کرد که این آژانس در حال کار بر روی اولین بخش از طرح "از ماه به مریخ" است که با همکاری یک زنجیره تأمین کننده شرکت های استرالیایی در حال انجام می باشد. این آژانس در حال حاضر در حال اقدام بر روی برنامه ای موسوم به "Trailblazer" می باشد که بخشی از این همکاری ها است و هنوز جزئیات این برنامه منتشر نشده است.
مگان کلارک ضمن تاکید بر تعهد کشورش به ایستادن شانه به شانه در کنار همکارانش و نیز ایالات متحده برای رفتن به ماه و مریخ افزود: ما به خاطر این پروژه در صنعت فضایی استرالیا رشد شگفت انگیز و واقعی پیش رو داریم.

منبع:
آدرس کوتاه شده: