۱۳۹۹/۰۶/۲۶ ۰۷:۴۶ ۱۵۷
طبقه بندی: اخبار
چچ
اخبار فضایی در هفته ای که گذشت

اخبار فضایی در هفته ای که گذشت

اخبار فضایی دنیا به روایت space .com

1. بر اساس مطالعات جدید دانشمندان، ماه زنگ زده است.

رنگ ماه در بعضی از قسمت ها قرمز شده است. تحقیقات نشان می دهد امکان دارد جو زمین دلیل این تغییر رنگ باشد. زنگ( اکسید آهن) ترکیبی مایل به قرمز است که هنگام قرار گرفتن آهن در معرض آب و اکسیژن تشکیل می شود. قرمزی بعضی مناطق زمین مانند پاسادینا کالیفرنیا و حتی سیاره سرخ(مریخ) نیز به دلیل اکسید آهن است اما همه ی سیاره ها برای ایجاد زنگ مناسب نیستند. این نگرانی در مورد ماه که سیاره ای خشک و با شرایط جوی نامطلوب می باشد، وجود دارد.

شوای لی، محقق موسسه ژئوفیزیک دانشگاه هاوایی در این باره گفت: "تغییر رنگ ایجاد شده بسیار گیج کننده است زیرا ماه محیطی کاملا نامناسب برای تشکیل اکسید آهن است." یکی از نظریه های قوی برای این موضوع تاثیر جو زمین برروی ماه و ایجاد این واکنش می باشد.

در تصویر شماتیک فوق، مناطق قرمز رنگ محدوده هایی هستند که اکسید آهن در سیاره ماه یافت شده است. (تصویر: Shuai Li)

2.چین مأموریتی سری را به انجام رساند

رسانه دولتی چین "شین هوا" درگزارش مختصری اعلام کرد:" موشک Long March-2F این کشور پس از دو روز در فضا بدون مشکل به زمین نشست." طبق گزارشات یک ردیاب ماهواره ای ؛ این مأموریت در تاریخ 4 سپتامبر آغاز شد و تصور می شود که در 6 سپتامبر در صحرای تاکلاماکان در شمال غربی چین به زمین نشست.

3. Oumuamua ممکن است گرد و غبار ناشی از یک ستاره دنباله دار باشد

بر اساس مطالعات جدید منتشر شده در 4 سپتامبر، جسم میان ستاره ای "Oumuamua" ممکن است از گرد و غبار خارج شده از یک ستاره دنباله دار در خارج از منظومه شمسی تشکیل شده باشد. آنها فکر می کنند یک ستاره بزرگ گرانش زیادی روی 'Oumuamua' اعمال کرده است ، بنابراین این جسم از دنباله دار اصلی خود جدا شده و در مسیر حرکت بین ستاره ای قرار گرفته است که هم اکنون در منظومه شمسی در حال حرکت است.

4. سیاهچاله ها ممکن است چندین بار با یکدیگر ادغام شوند

تصویری شماتیک از برخورد دو سیاهچاله (منبع: News (MIT

12 آوریل 2019 ، دانشمندان با ترکیب سه ردیاب، موج گرانشی چگونگی ادغام سیاهچاله ها را کشف کردند. چنین اتفاقاتی قبلاً مشاهده شده بود، اما این بار چیزی در مورد سیگنال ها متفاوت بود: دو سیاهچاله ای که به هم برخورد کرده بودند؛ به طرز باورنکردنی ابعاد مختلفی داشتند. این اولین بار است که چنین ادغام ناموزونی بین سیاهچاله ها مشاهده می شود. سالوادور ویتیل رئیس موسسه فناوری ماساچوست بیان کرد: "هرچند این مشاهده نادر است اما هیچ چیز فقط یکبار در جهان اتفاق نمیافتد و با توجه به این رویداد ما قادر خواهیم بود چیزهای بیشتری در مورد جهان بگوییم." این رویداد دانشمندان را به این فرضیه رساند که سیاهچاله ها میتوانند چندین بار با یکدیگر ادغام شوند.

5. بودجه توسعه سیستم پرتاب فضایی بسیار بیشتر از برآورد اعلام شد

در جدیدترین گزارشات اعلام شده از طرف ناسا، برآورد هزینه های جدید سیستم پرتاب فضایی (SLS) تقریبا 2میلیارد بالاتر از قیمت برآورد شده اولیه است. ناسا افزایش هزینه را به کنگره اعلام کرد.

نمایی از SLS مأموریت آرتمیس 1(تصویر: Eric Bordelon/NASA)

منبع:
آدرس کوتاه شده: