۱۳۹۹/۰۶/۱۸ ۱۱:۰۲ ۵۲۲
طبقه بندی: اخبار
چچ
سنتینل-6

سنتینل-6

در پی افزایش بیش از اندازه سطح آب اقیانوس ها و گرمای جهانی، ناسا پروژه سنتینل-6 برای رصد این مهم در دست اقدام دارد. پروژه سنتینل-6 در ماه نوامبر آماده پرتاب است.

بین سال های 1993 و 2018، به طور سالانه 3.2 میلی متر افزایش سطح دریاها را داشته ایم. در شش سال گذشته این میزان بسیار بیشتر از میانگین بوده است. ماموریت سنتینل-6 بر این اساس تعریف شده است. این ماهواره در واقع از سری ماهواره های پایش توپوگرافی اقیانوس جیسون می باشد. سنتینل-6 با استفاده از GNSS-RO اعماق جو زمین را بررسی خواهد کرد.

GNSS-RO سیگنال‌های رادیویی ماهواره‌های ناوبری را برای اندازه گیری خصوصیات فیزیکی جو ردیابی خواهد نمود.

دراین ماموریت دو ماهواره یکسان به صورت متوالی پرتاب می شوند. هر ماهواره دارای یک ارتفاع سنج رادار است تا اقیانوس ها را با دقت بالا پایش نماید؛ این اطلاعات جهت پایش مداوم تغییرات سطح دریا و اندازه گیری شاخصهای مرتبط با تغییرات آب و هوا ضروری می باشد.

این ماهواره ها ، 95 درصد اقیانوسهای بدون یخ زمین را طی ده روز پایش میکند و اطلاعات حیاتی در مورد جریان اقیانوس ها، سرعت باد و ارتفاع موج برای دریانوردی ایمن ارائه میدهد.

ناسا در حال توسعه این مأموریت با آژانس فضایی اروپا و اداره ملی اقیانوسی و جوی(NOAA) است. کمیسیون اروپا و آژانس فضایی فرانسه نیز از این پروژه حمایت مالی نموده اند. طبق آخرین اخبار ناسا، این ماهواره در ماه نوامبر 2020 پرتاب خواهد شد.

منبع:
آدرس کوتاه شده: