۱۳۹۹/۰۶/۱۶ ۰۸:۴۳ ۸۰
طبقه بندی: اخبار
چچ
صدور پنجمین فرمان اجرایی فضایی ایالات متحده آمریکا: امنیت سایبری

صدور پنجمین فرمان اجرایی فضایی ایالات متحده آمریکا: امنیت سایبری

دونالد ترامپ،‌ در تاریخ 15 شهریور 1399، پنجمین فرمان اجرایی فضایی خود را صادر نمود که اینبار به موضوع امنیت سایبری سامانه‌های فضایی ایالات متحده آمریکا می‌پردازد و هدف از آن، افزایش هماهنگی و همکاری متقابل میان نهادهای دولتی و شرکت های خصوصی در این راستا می‌باشد.

کاخ سفید در تاریخ 4 سپتامبر 2020، مصادف با 15 شهریور 1399 جدیدترین فرمان اجرایی خود را در زمینه سیاست گذاری فضایی با موضوع ارتقاء امنیت سایبری سامانه های فضایی این کشور صادر نمود.
فرمان اجرایی سیاست فضایی شماره 5،‌ نخستین بخشنامه دولتی جامع در رابطه با امنیت سایبری سامانه های ماهواره ای و تجهیزات مرتبط با آنها بوده و شامل مجموعه ای از بهترین رویه های موجود برای شرکت ها و نهادهای فضایی این کشور،‌ به منظور حفاظت از سامانه های فضایی در برابر هکینگ و سایر تهدیدات سایبری می باشد.
به نقل از یکی از مقامات اجرایی ارشد کاخ سفید: «هدف اصلی این فرمان اجرایی فضایی، ایجاد اصول بنیادین امنیت سایبری و مبنایی کلی برای رویکرد ایالات متحده در زمینه حفاظت سایبری از سامانه های فضایی است.» البته رویه ها و تدابیر کلیدی مندرج در این فرمان، الزاما تدابیر نوینی نبوده و بعضی از آنها پیش از این نیز به کار رفته اند. اقداماتی نظیر تایید اطلاعات، رمزگذاری کدهای دستوری ارسال شده به ماهواره ها،‌ محافظت در برابر پارازیت و حفاظت از سامانه های زمینی و پردازش اطلاعات. این اقدامات، در واقع شامل مجموعه ای از اقدامات به اصطلاح پاکیزگی امنیت سایبری و تعبیه سامانه های شناسایی نفوذ غیر مجاز و مدیریت‌ خطرهای زنجیره تامین نیز می گردد.
با این وجود، مقام اجرایی فوق الذکر اذعان داشت که در حال حاضر برنامه ای برای هدایت نهادهای ذی ربط به سوی تدوین این اصول در چارچوب مقررات لازم لاجرایی نظیر شرایط صدور مجوز برای ماهواره¬های تجاری وجود ندارد. وی در این راستا بیان داشت که: «هدف ما پرهیز از تحمیل قوانین است. زیرا شرکت های فعال خود انگیزه بسیار زیادی برای ارتقاء امنیت سایبری دارند». البته او تاکید داشت که باید از شرکت هایی که از اعمال چنین تدابیری خودداری می کنند، علت را جویا شد.
این فرمان اجرایی، جزئی از مجموعه اقدامات گسترده امنیت سایبری ملی است که برنام راهبرد سایبری ملی 2018 و راهبرد امنیت ملی 2017 را در بر می گیرد. این فرمان توجه ویژه ای را معطوف به سامانه های فضایی می کند، زیرا علیرغم اینکه سامانه زیرساختی به حساب نمی آیند، اما فضا خود به عنوان پشتیبان بسیاری از زیرساخت های حیاتی بر روی زمین محسوب می گردد. مقام اجرایی کاخ سفید در ادامه بیان داشت که: «این فرمان بر پایه سایر اقدامات مزبور بنا گردیده و در واقع، جزئی از یک اقدام کلی در راستای ارتقاء توان دفاعی جهت تامین امنیت سایبری کشور است».
یک مصداق بارز در زمینه اقدامات مرتبط با ارتقا امنیت سایبری، مرکز اشتراک و تحلیل اطلاعات فضایی یا ISAC می باشد، نهادی که با هدف تبادل اطلاعات مرتبط با تهدیدات موجود برای امنیت سایبری تاسیس شده است.
سایر نهادهای دخیل در این فرمان، دپارتمان امنیت داخلی و موسسه ملی استانداردها و فناوری است. آژانس امنیت سایبری و زیرساخت که درون دپارتمان امنیت داخلی واقع گردیده،‌ در حال حاضر به دنبال ایجاد یک کارگروه بین حوزه ای با هدف بهبود هماهنگی میان بخش های صنعتی فضاپایه است. از نظر مقامات ذیصلاح، فرمان اجرایی شماره 5 دولت ایالات متحده ابزار مناسبی برای ایجاد و تسریع چنین هماهنگی تلقی می گردد.
این فرمان اجرایی، همسو با دیگر فرمان های اجرایی صادره در دولت دانلد ترامپ می باشد. نخستین فرمان اجرایی در این راستا، در دسامبر سال 2017 و با هدف ارسال مجدد انسان به ماه به صورت پایدار و با کمک شرکای تجاری و بین المللی مختلف بود. دومین فرمان که در مه سال 2018 صادر گردید، طیف اصلاحات مقرراتی لازم برای فعالیت های تجاری حوزه فضا را مشخص نمود. فرمان سوم مورخ ژوئن 2018 به مسئله مدیریت ترافیک فضایی پرداخته و فرمان چهارم نیز، که در فوریه 2019 صادر گردید، بر لزوم تاسیس نیروی فضایی تاکید نمود.

منبع:
آدرس کوتاه شده: