۱۳۹۹/۰۶/۰۴ ۰۸:۰۳ ۲۴۷
طبقه بندی: اخبار
چچ
درخواست شرکت بارتی از ایسرو برای کمک به توسعه‌ پایانه‌های کاربری وان‌وب

درخواست شرکت بارتی از ایسرو برای کمک به توسعه‌ پایانه‌های کاربری وان‌وب

سانیل میتال، رئیس شرکت بارتی، از سازمان تحقیقات فضایی هند برای کمک به توسعه پایانه‌های کاربری جهت رفع نیازهای هند در این حوزه درخواست کمک کرد.

شرکت‌ بارتی، ابر قدرت حوزه مخابراتی هند، از آژانس فضایی هند درخواست کرده است تا این سازمان دولتی، به توسعه پایانه‌های کاربری برای دریافت اینترنت از وان‌وب و مشارکت در ارائه اینترنت پهن‌باند در سراسر این کشور کمک کند.

سانیل میتال رئیس شرکت‌بارتی، در وبیناری که ماه اوت به میزبانی سازمان تحقیقات فضایی هند برگزار شد، اذعان داشت که وان‌وب باید از اوایل سال 2022، ارائه اینترنت پهن‌باند بر بستر منظومه ماهواره‌ای خود در مدار پایین زمین و همچنین پروژه در حال انجام ایجاد دو یا سه ایستگاه دریافت در هند برای خدمات داخلی را آغاز نماید. وی در ادامه افزود: «وان‌وب قصد دارد که به اولین منظومه‌ ماهواره‌ای در مدار پایین زمین در جهان بدل گردد که با حدود 648 ماهواره در حال گردش در ارتفاع 1200 کیلومتری، قادر به پوشش هر نقطه‌ای از کره زمین باشد».

شرکت بارتی و دولت بریتانیا قصد خرید وان وب را دارند و در ماه ژوئیه متعهد شدند که هر کدام 500 میلیون دلار سرمایه‌گذاری کنند تا وان وب ورشکسته را احیا نمایند. با این وجود، نه شرکت بارتی و نه دولت بریتانیا پیش از این اعلام نکرده بودند که منظومه فوق‌الذکر، در برداردنده همان تعداد ماهواره‌ای خواهد بود که وان‌وب قبل از مشمول شدن فصل 11 قانون حمایت از ورشکستگی در ماه مارس برای قرار دادن در مدار برنامه‌ریزی کرده بود.

در حال حاضر، وان‌وب دارای 74 ماهواره فعال در مدار می‌باشد و برای ارائه سرویس جهانی اینترنت، نه تنها نیازمند پرتاب‌های بیشتری است، بلکه باید به گسترش ایستگاه‌‌های زمینی متعددی اقدام ورزد. پیش از اعلان ورشکستگی، وان‌وب هدف‌گذاری کرده بود که تا پیش از سال 2021 سرویس اینترنت جهانی خود را عرضه نماید.

میتال به این نکته اشاره ننمود که چه زمانی پرتاب‌ها مجددا آغاز خواهند شد، اما از این هدف وان‌وب پرده برداشت که این شرکت قصد دارد تا که خدمات خود را تا اوایل سال 2022 ارائه نماید، یعنی زمانیکه همه منظومه‌های ماهواره‌ای در مدار مستقر شده باشند. وی همچنین اشاره نمود که ارائه خدمات بصورت آزمایشی از اواخر سال 2021 و بلافاصله پس از پوشش مناطقی از قطب شمال و کشورهای اروپای شمالی آغاز خواهد شد.

وی افزود: «با این پوشش، ما بسیاری از ایستگاه‌های زمینی و پایانه‌های کاربری را مورد آزمایش قرار خواهیم داد و این نقطه‌ایست که ما دست کمک به سوی سازمان تحقیقات فضایی هند دراز می‌کنیم و در امر توسعه پایانه‌های کاربری که نیازهای هند را تامین نماید به پشتیبانی آنها نیازمندیم».

عدم برخورداری از پایانه‌های کاربری مقرون به صرفه مخصوص اینترنت پر سرعت برای مشترکین اینترنت پهن‌باند دریافتی از ماهواره‌های مدار پایین زمین، یکی از نگرانی‌های جدی وان وب و همچنین صنعت ماهواره می‌باشد. پایانه‌های کاربری فعلی که می توانند با ماهواره‌های ارائه دهنده اینترنت پهن‌باند مدار پایین زمین کار کنند، یا مبتنی بر آنتن‌هایی منظم و مسطح هستند، و یا نیازمند آنتن‌هایی با قابلیت ردیابی مکانیکی از طریق دو دیش می‌باشند که هر دو مورد، رویکردهایی پر هزینه هستند».

وی در ادامه بیان داشت: «علیرغم وجود چالش‌های مربوط به آنتن، در حال حاضر شرکت بارتی مناطق بسیاری را در هند به این امر اختصاص داده است، به ویژه مکان‌هایی که قرار است از منافع اینترنت پهن‌باند دریافتی از منظومه‌های مدار پایین زمین بهره‌مند گردند. ما همچنین در پی انعقاد یک تفاهم‌نامه همکاری مستحکم با سازمان تحقیقات فضایی هند خواهیم بود تا که در قلمرو هند، تلفیقی از خدمات مربوط به ماهواره‌های مدار زمین ثابت و پایین زمین را شاهد باشیم و از این طریق قادر خواهیم بود، هر جا که برای کشور لازم باشد، با بهره‌گیری از آن، قدرت و ظرفیت را ترکیب نماییم».

سازمان تحقیقات فضایی هند، از طریق ناوگان ماهواره‌ای ساخت داخل خود در مدار زمین ثابت، به ارائه اینترنت پهن‌باند در سرتاسر هند می‌پردازد. براساس وب سایت سازمان تحقیقات فضایی هند، این آژانس فضایی از طریق 15 ماهواره مخابراتی در مدار زمین ثابت تحت اختیار خود، به ارائه خدمات پهن‌باند و پخش مستقیم می‌پردازد.

منبع:
آدرس کوتاه شده: