۱۳۹۹/۰۵/۱۳ ۱۱:۰۷ ۲۱۶
طبقه بندی: اخبار
چچ
همکاری مشترک فضایی روسیه و ترکیه

همکاری مشترک فضایی روسیه و ترکیه

با توجه به دستور ترامپ مبنی بر ایجاد ارتش فضایی، کشور روسیه و ترکیه قصد دارند همکاری های فضایی خود را با هدف جلوگیری از تنش های فضایی گسترش دهند.

الکسی یرکوف، (سفیر روسیه در ترکیه) طی مقاله ­ای که در روز دوشنبه روزنامه دیلی صباح منتشر شد، گفت: روسیه و ترکیه تمایل دارند همکاری خود را در حوزه فضایی آغاز کنند. این دیپلمات روسی به تمایل برخی کشورها برای تبدیل حوزه فضایی به عرصه تقابل و جنگ اشاره نمود. ایدئولوژی فضایی این کشورها مبنی بر استفاده از فضا نه تنها برای اهداف دفاعی بلکه برای حملات نظامی است.

وی ادامه داد: گروه دوم "مثبت اندیشان"­(شامل روسیه نیز می ­شود) ترجیح می­ دهند فضا را یک قلمرو صلح آمیز به منظور انجام تحقیقات علمی و پیشرفت ­های آینده باقی بگذارند. آنها معتقدند که رقابت تسلیحاتی در فضا می تواند تأثیر ناگواری بر امنیت و ثبات بین المللی داشته باشد­، بنابراین بایستی یک چارچوب حقوقی بین المللی الزام آور تهیه شود.

او افزود: احساس می­ کنم بسیار مهم است که مردم ترکیه کاملاً از همه این تفاوت ­ها مطلع شوند. ترکیه اکنون برنامه فضایی خود را راه ­اندازی و یک مرکز فضایی ملی افتتاح کرده است. بدون شک روزی خواهد آمد که ترکیه با برنامه های مدون و صلح آمیز در تحقیقات فضایی به دنیا و دیگر کشورها کمک کند. معتقدم که روسیه و ترکیه می­ توانند در این زمینه همکاری کنند و برای شروع بحث و گفتگو درباره قطعنامه ­های ایالات متحده با هدف تولید مکانیسم­ های عادلانه برای استفاده مشترک از حوزه فضایی می­ تواند گزینه­ مناسبی باشد.

روسیه برنامه­ های ایالات متحده برای استقرار اسلحه در فضای ماورای جو را محکوم کرده است. وزیر امور خارجه روسیه، سرگئی لاوروف در کنفرانس خلع سلاح در25 فوریه گفت که برنامه ­های ناتو برای استقرار اسلحه در فضا به واقعیت نزدیکتر و خواستار جلوگیری از برنامه­ های رویارویی در فضا شد. این دیپلمات ارشد روسی تأکید کرد که پیش­نویس پیمان روسیه و چین مبنی بر عدم قرار دادن سلاح در فضا تنها ابتکار سازنده برای جلوگیری از رقابت تسلیحاتی است.

ترجمه و تنظیم: مرکز روابط و همکاری های بین المللی

منبع:
آدرس کوتاه شده: