چهارشنبه, ۲۵ تیر ۱۳۹۹ ۰۹:۴۶ ۱۱۸۹
طبقه بندی: فضایی جهان
چچ
عدم تمایل روسکاسموس به همکاری در پروژه ماه آمریکا

عدم تمایل روسکاسموس به همکاری در پروژه ماه آمریکا

رئیس سازمان فضایی روسیه از عدم تمایل این سازمان به همکاری با ایالات متحده در کاوش و بهره برداری از ماه سخن به میان آورد.

دیمیتری راگزین، رئیس سازمان فضایی روسیه در مصاحبه ای به مناسبت پنجمین سالگرد تبدیل روسکاسموس از نهادی دولتی به یک شرکت دولتی، از مخالفت خود با پروژه اخیر ایالات متحده در بهره برداری از ماه به دلیل پررنگ بودن ابعاد سیاسی آن و تمایل دولت روسیه و این سازمان برای همکاری با کشور چین در راستای بهره برداری از ماه سخن به میان آورد. طبق گزارش Spacepolicyonline، وی چین را شریکی ارزشمند تلقی و برنامه ایالات متحده را نوعی پروژه سیاسی خواند.

در حال حاضر دو سازمان روسکاسموس روسیه و ناسا در قالب برنامه ایستگاه فضایی بین ­المللی همکاری می­ کنند. با ظهور پروژه آرتمیس در سال 2020 توسط ایالات متحده، این دولت اقدام به دعوت کلیه شرکای خود در این ایستگاه به همکاری با آن کشور در راستای ارسال فضانورد به سطح ماه تا سال 2024 نموده است. در این راستا دولت آمریکا علاوه بر روسیه، سایر دولت­ ها از جمله کانادا، ژاپن و 11 کشور اروپایی را نیز به همکاری دعوت کره است.

اما رئیس سازمان فضایی روسیه طی مصاحبه ای در پنجمین سالگرد تبدیل روسکاسموس به یک شرکت دولتی چنین بیان داشت:

«این موضوع در حال حاضر، برای ایالات متحده حکم یک پروژه سیاسی را دارد. با ظهور برنامه کاوش ماه،‌ می ­توان به وضوح، فاصله گرفتن شرکای آمریکایی خود از اصول اساسی همکاری و مشارکت متقابل در چارچوب موافقت‌نامه ایستگاه فضایی بین ‌المللی را مشاهده کرد. آنها به برنامه خود نه به عنوان یک نهاد بین­ المللی، بلکه نهادی مشابه ناتو نگاه می­ کنند. آمریکا در یک طرف قرار داشته و همه کشورها باید هزینه را پرداخته و به آن کمک کنند. ما حقیقتا تمایلی به همکاری در چنین پروژه­ای نداریم».

وی در ادامه و به عنوان جایگزین، موضوع همکاری با دولت چین را مطرح نمود و با اشاره به طی گام­ های نخست همکاری با این کشور بر روی تاسیس یک پایگاه علمی در ماه سخن به میان آورد. او با اشاره به هزینه­ های هنگفت کاوش و بهره برداری از ماه و مریخ،‌ بر اهمیت مسئولیت و تامین مالی مشترک نیز تاکید کرد.

دیمیتری راگزین همچنین از احتمال همکاری بیشتر میان دو دولت، در قالب استفاده فضانوردان هر کشور از فضاپیماهای کشور دیگر سخن به میان آورد.


ترجمه و تنظیم: مرکز روابط و همکاری های بین المللی

منبع:
آدرس کوتاه شده: