۱۳۹۹/۰۴/۲۲ ۰۹:۲۱ ۳۶۴
طبقه بندی: اخبار
چچ
تغییر سیاست‌های ژاپن در حوزه فعالیت‌های فضایی

تغییر سیاست‌های ژاپن در حوزه فعالیت‌های فضایی

دولت ژاپن روز دوشنبه، جلسه‌ای در مقر استراتژیک خود برای توسعه فعالیت‏های فضایی خود برگزار کرد که در این جلسه سیاست فضایی ده ساله این کشور تبیین گردید. ژاپن برای اولین بار پس از پنج سال، سیاست فضایی خود را با امید ارسال فضانوردان این کشور به ماه، بعنوان عضوی از کاوشگر آمریکا در ماه تغییر داد.

ژاپن در بخشی از سیاست اصلاح‌شده خود به دنبال تضمین امنیت در فضا و کمک به حل چالش‌های جهانی است. اهداف دیگر شامل برنامه‌هایی برای رسیدن به دستاوردهای جهانی از طریق تحقیقات علمی و دستیابی به توسعه اقتصادی و نوآوری است.

ژاپن قصد دارد با همکاری با ایالات‌متحده، روش‎های تشخیص و ردیابی موشک‌ها را بررسی کند و همچنین در تلاش است در وقوع بلایای طبیعی از ماهواره‌های جاسوسی استفاده کند تا مقامات بتوانند به سرعت خسارات را ارزیابی کنند. این کشور قصد دارد مقیاس صنعت فضانوردی خود را که در حال حاضر در حدود 11 میلیارد دلار است، تا سال ۲۰۳۰ به دو برابرافزایش دهد.

در اینجا گزیده‌ای از خلاصه سیاست منتشر شده توسط دولت ژاپن آمده‌است:

«دولت ژاپن، بدین وسیله با تشخیص پتانسیل عظیم فضای ماورای جو و شرایط سختی که با آن مواجه است، برنامه پایه سیاست فضایی برای ده سال آینده با چشم انداز دو دهه پیش رو را تعیین خواهد کرد و تخصیص بودجه کافی و سایر منابع لازم را تضمین خواهد کرد و با استفاده موثر و کارا از این منابع، سیاست فضایی خود را از طریق رویکرد کل دولت در ترویج همکاری‎های عمومی و خصوصی ارتقا خواهد داد.

در حال حاضر، ژاپن با یکی از بدترین چالش‌های اجتماعی- اقتصادی در دوران پس از جنگ مواجه است که تحت‌تاثیر بیماری کوید 19 قرار گرفته‌است. در حالی که پاسخ به این بحران بالاترین اولویت در وضعیت کنونی است ولیکن ایجاد یک ساختار اجتماعی انعطاف‌پذیر، پیش‌بینی آینده به خصوص در چنین زمانی ضروری می‎نماید. انتظار می‎رود در آینده سیستم‌های فضایی که موقعیت یابی، اطلاعات زمانی، تصاویر، ارتباطات و سایر عملکردها را فراهم می‌کنند بیشتر به جامعه و اقتصاد کمک کنند، زیرا آن‌ها اساس یک جامعه دیجیتالی و کنترل از راه دور را تشکیل می‌دهند و امنیت را تضمین می‌کنند. از سوی دیگر، اساس صنعت فضانوردی ما، از جمله کسب و کار محلی، به طور قابل‌توجهی در شرایط سخت پیرامون اقتصاد و جامعه ما آسیب‌دیده است. بنابراین دولت ژاپن بایست به طور مداوم جهت حفظ و رشد خود با هدف تضمین توسعه پایدار از سیستم‌های فضایی حمایت کند».

منبع:
آدرس کوتاه شده: