سه شنبه, ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۱۰:۴۶ ۴۶۳
طبقه بندی: فضایی ایران
چچ
رویداد دات راینکس فرصتی است برای بهره گیری از توانمندی های بخش خصوصی

دکتر سحر بنکدارپور:

رویداد دات راینکس فرصتی است برای بهره گیری از توانمندی های بخش خصوصی

برگزاری رویدادهایی نظیر دات راینکس که زمینه تعامل دوجانبه را فراهم می کند، می تواند زمینه را برای افزایش مشارکت موثر بخش خصوصی فراهم سازد

ایده شوی دات راینکس در حوزه ناوبری و موقعیت یابی با همکاری و مشارکت سازمان فضایی ایران، سندیکای شناسایی و مکان‌یابی رادیویی و وزارت راه و شهرسازی از 10 الی 12 خردادماه بصورت مجازی برگزار می شود.

سحر بنکدارپور، دبیرکل سندیکای شناسایی و مکان‌یابی رادیویی ضمن تشکر از مشارکت فعال بخش خصوصی در این رویداد گفت: مهم ترین وظیفه هر تشکلی دفاع از حقوق و حمایت از منافع اعضایش است. ما در سندیکا در جهت ساماندهی فعالیت اعضا در راستای بهبود کیفیت تولیدات، حذف انحصار و شکل گیری شرایط متوازن و رقابتی برای همه فعالان را در برنامه کاری خودمان داریم. ضمن اینکه مشارکت و همفکری با مراکز تصمیم گیری دولت، ایجاد فرصت های جدید اقتصادی و تجاری، پیگیری رشد و توسعه منظم و همه جانبه صنایع بومی، ایفای نقش موثر در فرآیند سیاستگذاری عمومی سازمان ها از طریق رایزنی و مذاکره از جمله اهداف سندیکای شرکت های شناسایی و مکانیابی رادیویی به شمار می رود.


وی ادامه داد: طبق فرمایشات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) امسال با عنوان جهش تولید نامگذاری شده است. اغلب شرکت های عضو سندیکا نیز جزو تولیدکنندگان و شرکت های دانش بنیانی هستند که در چنین رویدادهایی امکان به نمایش گذاشتن توانمندی و ظرفیت هایشان وجود دارد. برگزاری و مشارکت در چنین رویدادهای تخصصی فرصت ارائه و معرفی محصولات تولیدی را به شرکت ها می دهد و در شکل گیری یک فضای رقابتی سالم موثر خواهد بود.


دبیرکل سندیکای شناسایی و مکان‌یابی رادیویی با تاکید بر اهمیت برگزاری چنین رویدادهایی در توسعه بازار حوزه موقعیت یابی و ناوبری افزود: با توجه به اینکه پیش از برگزاری همایش دات راینکس با همکاری سازمان فضایی ایران، زمان زیادی برای دریافت نیازهای دستگاه ها و نهادهای دولتی صرف شده است، سبد اعلام نیازهایمان ترکیب مناسبی از بخش دولتی است که فرصت خوبی را برای شرکت های فعال ایجاد می کند تا با دانش روز و آخرین فناوری موجود، به این نیازها پاسخ دهند. در واقع دات راینکس و همایش های مشابه آن یک موقعیت برد_برد است که هم بخش خصوصی به قرارداد و پروژه کاری می رسد و هم دستگاه دولتی نیازش را با محصولی از تولید داخل برآورده می کند.


بنکدارپور با اشاره به توانمندی موجود در بخش خصوصی گفت: در حال حاضر فعالان بخش خصوصی در این حوزه را می توان به سه بخش تقسیم کرد. گروهی که تولید کننده هستند و دانش فنی برای طراحی و تولید محصولات را در داخل دارند. گروهی دیگر قطعات را وارد می کنند و با راه اندازی خط تولید محصول نهایی را مونتاژ می کنند. علاوه بر اینها گروهی هم به کار واردات مشغول هستند.


وی اعتماد و واگذاری امور به بخش خصوصی را مهمترین اصل دانست و خاطر نشان کرد: باید به توانمندی و ظرفیت بخش خصوصی اعتماد و توجه کرد و بازار رقابتی ایجاد کرد تا تمام گروه ها در فضایی شفاف برای افزایش کیفیت تولیداتشان تلاش کنند.


بنکدارپور ایجاد فضای تعاملی دوجانبه را از مهمترین ویژگی های رویداد دات راینکس دانست و افزود: در رویدادهای پیش از این، همیشه دولت متکلم وحده بوده و بخش خصوصی تنها شنونده اقدامات دولت بود. حالا ولی فرصتی است تا دولت ابتدا نیازهایش را مطرح کند و بخش خصوصی با اتکا به دانش و توانمندی هایش به این نیازها پاسخ بدهد. برگزاری رویدادهایی که زمینه تعامل دوجانبه را فراهم می کند، می تواند زمینه را برای افزایش مشارکت موثر بخش خصوصی فراهم سازد که این مساله می تواند گام مهم و زمینه ساز تحقق اهداف شعار جهش تولید باشد.


آدرس کوتاه شده: