شنبه, ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۱۴:۰۱ ۳۹۴
طبقه بندی: فضایی ایران
چچ
پیشرفت تمام پروژه‌های سازمان و پژوهشگاه فضایی طبق برنامه زمان بندی

پیشرفت تمام پروژه‌های سازمان و پژوهشگاه فضایی طبق برنامه زمان بندی

پیرو برنامه‌ریزی صورت گرفته برای تشکیل جلسات مشترک بین سازمان فضایی و پژوهشگاه فضایی و به صورت ماهانه برای بررسی فعالیت‌های مشترک و چگونگی پیشبرد پروژه‌های فضایی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، دومین جلسه از این سری در سال جاری، امروز (شنبه 20 اردیبهشت ماه 99)، با حضور روسای دو مجموعه، معاونین و متخصصان ذیربط در محل سازمان فضایی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فضایی ایران، پیرو برنامه‌ریزی صورت گرفته برای تشکیل جلسات مشترک بین سازمان فضایی و پژوهشگاه فضایی و به صورت ماهانه برای بررسی فعالیت‌های مشترک و چگونگی پیشبرد پروژه‌های فضایی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، دومین جلسه از این سری در سال جاری، امروز (شنبه 20 اردیبهشت ماه 99)، با حضور روسای دو مجموعه، معاونین و متخصصان ذیربط در محل سازمان فضایی برگزار شد.

در این نشست، دکتر مرتضی براری معاون وزیر و رئیس سازمان فضایی ایران، ضمن ابراز خرسندی از اجرای پروژه‌ها، بنا بر زمان‌بندی اعلام شده، اظهار نمود: برنامه ششم توسعه اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی رو به پایان است و ما باید از فرصت باقیمانه برای انجام برنامه‌های پیش‌بینی شده در این برنامه در حوزه علم و فناوری فضایی استفاده نموده و آنها را به سرانجام برسانیم.


معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر لزوم نهاد سازى براى آینده پروژه ها گفت: یکی از تکالیف مهم ما، نهادسازی، فعال‌سازی و توانمندسازی صنایع و شرکت‌های دانش‌بنیان در عرصه فضایی کشور است، به‌طوری‌که حتی صنعت نظارت و صنعت بیمه نیز در این حوزه شکل بگیرد.لازم است تا مکانیزم برون سپارى نظارت بر پروژها بررسی و تدوین شود.


وی با اشاره به نقش مهم بیمه در پروژه‌های فضایی ادامه داد: ورود و نقش آفرینی صنعت بیمه در پروژه‌های فضایی بسیار حائز اهمیت است و لازم است تا جایگاه این صنعت نیز در تمامی پروژه‌ها لحاظ و مدنظر قرار گیرد.

رئیس سازمان فضایی ایران با اشاره به نامگذاری سال‌جاری به نام سال جهش تولید، افزود: در حوزه علم و فناوری فضایی کشور نیز، این موضوع مد نظر بوده و بدین منظور موضوعاتی در دست برنامه‌ریزی و اجرا است و باید بتوانیم در اکثر حوزه ها خدمات فناوری فضایی را در راستای ارتقاء مدیریت بهینه منابع و افزایش تولید ارائه نماییم.

در ادامه این نشست، دکتر حسین صمیمی، رئیس پژوهشگاه فضایی ایران خواستار این شد که این دو مجموعه متحد با یکدیگر، هم‌پیمان و هم‌قسم شوند تا با همدلی و انسجام و همت و تلاش بیشتر، برنامه‌های تدوینی در عرصه توسعه فناوری‌های فضایی در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را به خوبی و بنا بر زمان‌بندی‌های صورت گرفته به پیش ببرند و ارمغان شایسته‌ای را در این حوزه تقدیم کشور و مردم شریف ایران نمایند.

رئیس پژوهشگاه فضایی ایران با بیان این نکته که خوشبختانه، با تلاش‌های صورت گرفته، حوزه فضایی در وزارت ارتباطات به جایگاه خوبی رسیده و موقعیت آن تثبیت شده، خاطرنشان ساخت حفظ و نگهداری این موقعیت سخت‌تر است و باید بکوشیم ضمن حفظ این جایگاه، آن را ارتقاء دهیم.

در ادامه این جلسه ضمن بررسی روند پیشرفت پروژه‌های مشترک دو مجموعه، وضعیت و نحوه پیشرفت پروژه هاى ماهواره ناهید ١و٢، ماهواره پارس١ و همچنین بلوک انتقال مدارى سامان ٢ مورد بررسی قرار گرفت.


در گزارش ارائه شده در خصوص پیشرفت این پروژه‌ها، نکته حائز اهمیت عدم تغییر زمان‌بندی آنها علیرغم مشکلات و پیامدهای بوجود آمده از شیوع کرونا بود و هیچکدام از زمان بندی‌های تدوین شده تغییر نکرده و با همت و جدیت متخصصان فضایی تا پایان سال به ترتیب همه پروژه‌ها در زمان مقرر تحویل خواهند شد.


از دیگر مباحث مطرح شده، پروژه‌هاى مطالعاتى و راهبردى از جمله نقشه راه جامع بلوک‌های انتقال مداری بود.

آدرس کوتاه شده: