دوشنبه, ۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۱۰:۴۵ ۱۴۹۱
طبقه بندی: فضایی ایران
چچ
چگونگی پیشرفت پروژه‌های کلیدی حوزه فضایی تشریح شد

با حضور روسای سازمان فضایی و پژوهشگاه فضایی ایران:

چگونگی پیشرفت پروژه‌های کلیدی حوزه فضایی تشریح شد

روز شنبه ۳۰ فروردین سال‌جاری، دکتر مرتضی براری، معاون وزیر و رئیس سازمان فضایی ایران و هیات همراه در پژوهشگاه فضایی ایران حضور یافته و در جلسه‌ای با حضور دکتر حسین صمیمی، رئیس این پژوهشگاه و دیگر مسئولان ذی‌ربط، چگونگی انجام چند پروژه کلیدی حوزه فضایی کشور را بررسی نمودند.

روز شنبه ۳۰ فروردین سال‌جاری، دکتر مرتضی براری، معاون وزیر و رئیس سازمان فضایی ایران و هیات همراه در پژوهشگاه فضایی ایران حضور یافته و در جلسه‌ای با حضور دکتر حسین صمیمی، رئیس این پژوهشگاه و دیگر مسئولان ذی‌ربط، چگونگی انجام چند پروژه کلیدی حوزه فضایی کشور را بررسی نمودند.

بنا به این گزارش، دکتر صمیمی رئیس پژوهشگاه فضایی ایران در این جلسه، خاطرنشان ساخت: خوشبختانه، در نتیجه همکاری دو مجموعه، پیشرفت‌های خوبی در پروژه‌های فضایی کشور صورت گرفته که به یقین، برای تداوم این موفقیت‌ها، استمرار این تعاملات ضروری است.

رئیس پژوهشگاه فضایی ایران اعلام آمادگی نمود که این پژوهشگاه با برخورداری از نیروهای توانمند و مجرب خود و نیز زیرساخت‌های موجود، آماده هر نوع همکاری لازم با سازمان فضایی ایران در جهت توسعه عرصه فضایی کشور است.

وی یادآور شد فعالیت پژوهشگاه فضایی و سازمان فضایی ایران در این شرایط کرونایی، از جمله تشکیل جلسه امروز، نشان‌دهنده عزم جدی دو مجموعه برای پیشبرد برنامه‌های فضایی کشور است.

در این نشست، دکتر براری معاون وزیر و رئیس سازمان فضایی ایران با اشاره به این موضوع که پروژه‌های فضایی از اولویت‌های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است، اظهار نمود: امید داریم امسال، مدل پروازی سه پروژه بزرگ حوزه فضایی کشور شامل سامانه انتقال مداری، ماهواره سنجشی پارس ۱ و ماهواره مخابراتی ناهید ۲، بنا بر برنامه پیش‌بینی شده تکمیل شود و پروژه مهم دیگر، یعنی ماهواره مخابراتی ناهید ۱ نیز با انجام هماهنگی‌های لازم با مجری پرتابگر و تدارک امورات مربوط، در مدار قرار گیرد.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین، به لزوم توسعه زیرساخت‌ها در حوزه فضایی اشاره کرد و این مهم را از اولویت‌های کاری در این عرصه خواند.

دکتر براری با طرح این مطلب که پژوهشگاه فضایی ایران، اتاق فکر حوزه فضایی است، اذعان نمود که از ظرفیت موجود در این پژوهشگاه باید در این خصوص، به خوبی بهره برد و در این جهت، یکی از کارهای ما، به‌روزرسانی برنامه‌های فضایی کشور در حوزه‌هایی چون توسعه سامانه‌های فضایی و محموله‌های مخابراتی و فناوری‌های ناوبری فضاپایه است که پژوهشگاه در این زمینه می‌تواند نقش مهم و سازنده‌ای داشته باشد.

در ادامه، معاون وزیر و رئیس سازمان فضایی ایران با اشاره به فعالیت‌های خوبی که پژوهشگاه فضایی ایران در عرصه بین‌الملل در سال قبل داشته از جمله شرکت در اجلاس کوپوس و ارائه گزارش فعالیت‌های کشور در کاربرد فناوری فضایی در سیل سال ۹۸و نیز توانمندی‌ها و ظرفیتی که در این خصوص در پژوهشگاه وجود دارد، خواستار گسترش همکاری‌های دومجموعه سازمان فضایی و پژوهشگاه فضایی برای توسعه ارتباطات بین‌الملل شد.

وی با اشاره به پروژه بین‌المللی ماهواره کوچک دانشجویی که از سوی اپسکو در پژوهشگاه فضایی ایران باهمکاری سه دانشگاه کشور صورت می‌گیرد، گفت: باید تلاش شود که این تنها پروژه بین‌المللی مشترک در حوزه فضایی کشور به‌خوبی پیش رود و به انجام رسد و باید بتوانیم از ظرفیت‌های خوب این ارگان بین‌المللی استفاده موثر ببریم.

وی افزود: در مجامع بین‌المللی، بحث‌های چالشی بسیاری وجود دارد، از جمله در حوزه منظومه‌های ماهواره‌ای، تعیین مرز هوا و فضا، ترافیک و زباله‌های فضایی، ماهواره‌های سوخت‌رسان به مدار ژئو و موضوعات چالشی دیگر که برای مشارکت و پاسخ‌گویی به این مباحث، نیاز به تعامل و هماهنگی بیشتری میان مراکز فضایی کشور است.

دکتر براری با اشاره به نامگذاری سال ۹۹ به جهش تولید، گفت: مجموعه‌های فضایی کشور نیز باید بررسی کنند که چگونه می‌توان در این موضوع و نیز حوزه فضای مجازی مشارکت فعال داشته باشند.

در ادامه، معاون وزیر ارتباطات خواستار تدوین برنامه جامع ترویج فناوری فضایی با همکاری واحدهای ذی‌ربط در سازمان فضایی و پژوهشگاه فضایی ایران شد.

رئیس سازمان فضایی ایران در بخشی از سخنان خود با اشاره به فعالیت‌های این سازمان در زمینه توسعه کسب و کارهای فضاپایه، اظهار نمود: پژوهشگاه فضایی ایران نیز با عنایت به ظرفیت‌های موجود خود، می‌تواند با ایجاد مراکز نوآوری در پژوهشکده‌های استانی، موتور محرک این کسب و کارها باشد.

آدرس کوتاه شده: