سه شنبه, ۰۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۱۶:۴۶ ۵۵۹
طبقه بندی: فضایی ایران
چچ
قرائت بیانیه رسمی جمهوری اسلامی ایران در پنجاه و هشتمین نشست زیرکمیته علمی فنی کوپوس

قرائت بیانیه رسمی جمهوری اسلامی ایران در پنجاه و هشتمین نشست زیرکمیته علمی فنی کوپوس

عصر دیروز (6 اردیبهشت 1400) بیانیه رسمی جمهوری اسلامی ایران در پنجاه و هشتمین نشست زیرکمیته علمی فنی کوپوس قرائت شد.

عصر دیروز (6 اردیبهشت 1400) بیانیه رسمی جمهوری اسلامی ایران در پنجاه و هشتمین نشست زیرکمیته علمی فنی کوپوس قرائت شد.
در این بیانیه بر مسئولیت ذاتی کوپوس مبنی بر ایجاد مسیری برای انتقال علم، دانش و فناوری بدون تبعیض بین کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه تاکید شد. همچنین در این بیانیه به اقدام دولت آمریکا در سال 2019 و تحریم نهادهای فضایی جمهوری اسلامی ایران اشاره و این اقدام را غیرقانونی و در تضاد با موازین حقوق بین الملل از جمله دسترسی آزاد همه کشورها به فضا دانست.
در ادامه بیان شد افزایش تعداد پسماندهای فضایی و افزایش تعداد منظومه های ماهواره ای می تواند به چالشی کلیدی در حوزه استفاده پایدار از فضا تبدیل شود. بدیهی است که تمامی کشورها در این حوزه مسئولیت مشترک اما متفاوت دارند بنابراین بحث های محیط زیستی منظومه های ماهواره ای می بایست با اولویت در دستور کار کوپوس قرار گیرد.
مد نظر قرار دادن منافع تمامی کشورها در سند پایداری بلند مدت فعالیت های فضایی از دیگر موارد مهمی بود که در بیانیه جمهوری اسلامی ایران بر آن تاکید شد. در این بیانیه همچنین گزارشی از توانمندی ها و قابلیت های ماهواره پارس 1 و آزمایش ماهواره برهای ذوالجناح و قاصد ارائه شد.
جمهوری اسلامی ایران در بیانیه خود به اقدامات انجام شده برای توسعه کاربردهای فناوری فضایی در جامعه اشاره و گزارشی از فعالیت های علمی و ترویجی در حوزه فضایی را ارائه داد. اعتراض به اقدامات یکجانبه برخی کشورها که در تعارض با چند جانبه گرایی است و اعلام برگزاری کارگاه آموزشی بین المللی مدیریت بحران در ایران با همکاری دفتر امور فضای ماورای جو سازمان ملل متحد در آینده ای نزدیک از دیگر نکاتی بود که در این بیانیه به آن اشاره شد.

هم چنین در این روز تحت دستور کار شماره ۱۶ این نشست در خصوص موضوعات مربوط به استفاده از مدار ماهواره ای زمین ثابت جمهوری اسلامی ایران بیانیه ای قرائت کرد.
در این بیانیه ضمن اشاره به نبود دسترسی عادلانه بین کشورهای جهان به این مدار، جمهوری اسلامی ایران از این زیر کمیته می خواهد تا به جای ثبت ابراز نگرانی های متعددی که از سوی کشورهای مختلف جهان و در جلسات مختلف اتفاق می افتد، اقداماتی جدی در جهت یافتن راه حل های عملی برای این موضوع در پیش گیرد.
در نهایت جمهوری اسلامی ایران پیشنهاد خود را برای ایجاد یک زیر شاخه ذیل دستور کار شماره ۱۶ مطرح کرد که به طور خاص به بررسی نواقص موجود در رژیم حاکم بر استفاده از این مدار بپردازد تا از این طریق کشورهای در حال توسعه بتوانند عواملی که در بروز این مشکل نقش دارند را بررسی کرده و راه حل های پیشنهادی خود را برای رفع آن در جلسات آتی زیر کمیته مطرح نمایند.


آدرس کوتاه شده: