۱۳۹۹/۰۷/۲۸ ۰۹:۳۴ ۱۰۷۳
طبقه بندی: مجامع بین المللی
چچ
اتحادیه بین المللی مخابرات ITU

اتحادیه بین المللی مخابرات ITU

«اتحادیه بین المللی مخابرات ITU » یک آژانس بین المللی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات است که در 17 مه 1865برابر با 27 اردیبهشت 1244 هجری شمسی با عنوان« اتحادیه بین ‌المللی تلگراف» تأسیس شد و اولین مقررات بین‌ المللی ارتباطات راه دور را به تصویب رساند. سپس این اتحادیه به هنگام تأسیس سازمان ملل متحد در سال 1945 میلادی برابر با 1324 هجری شمسی به نهادی تخصصی وابسته به این سازمان تبدیل شد. در حال حاضر، مقرر این اتحادیه در شهر ژنو، سوئیس می باشد.
اتحادیه بین المللی مخابرات ITU مسئول توسعه، نظارت و مدیریت شبکه ها و سرویس های ارتباطات رادیویی از راه دور می باشد. اصلی ترین مأموریت اتحادیه، دستیابی تمامی مردم جهان به ارتباطات بروز رادیویی است. اهم فعالیت های ITU عبارتند از تضمین دسترسی منطقی مساوی، موثر و اقتصادی سایر کشورها به طیف فرکانسی، تلاش جهت تسهیل دستیابی مناطق دور افتاده دنیا به فناوریICT ، تخصیص طیف رادیویی به سرویس های رادیویی، تعریف و توسعه استانداردهای فنی جهت ارتباط شبکه ها و فناوری های موجود، نظارت بر اجرای درست قوانین ارتباطات رادیویی، حل مناقشات و اختلافات احتمالی میان کشورها درخصوص ارتباطات رادیویی و در آخر برگزاری جلسات گروههای مطالعاتی با حضور نمایندگان کشورها جهت مطالعه، بررسی و بروزرسانی مباحث فنی و قوانین رادیویی.
تمامی این فعالیتها تحت نظارت سه بخش اصلی ITU با عنوان ITU-R (بخش مخابرات رادیویی)، ITU-D (بخش توسعه مخابراتی) و ITU-T (بخش استانداردسازی) صورت می گیرد. برخی از کشورهای عضو ITU ، اقدام به برگزاری مجامع منطقه ای (نظیر اتحادیه وزرای ارتباطات کشورهای مشترک المنافع RCC، جامعه مخابراتی آسیا-اقیانوسیه APT و CITEL و ...) به منظور همفکری و همکاری در زمینه تعاریف و اصلاحات مقررات رادیویی، بررسی و مطالعه اهداف و پروژه های مشترک فضایی منطقه ای در خصوص ارتباطات رادیویی می نمایند.
می توان اینگونه عنوان کرد که همه اجلاس¬ها و کارگروه های بین المللی مربوط به حوزه ارتباطات، ماهواره و کاربردهای آن زیرمجموعه و یا مرتبط با اتحادیه بین المللی مخابرات می باشند که اجلاس جهانی ارتباطات WRC، سمینارهای ارتباطات رادیویی منطقه ای RRS، گروه های مختلف مطالعاتی SGs، جلسات CPM، RA، RRB و RAG مهمترین این رویدادها به شمار می آیند.
این اتحادیه امروزه، به واسطه عضویت 193 کشور و 900 شرکت، دانشگاه و سازمان منطقه ای و بین المللی در ITU، به یک بستر منحصر به فرد برای مشارکت های دولتی و خصوصی جهانی تبدیل شده است. از سویی دیگر، با توجه به تصویب کلیه قوانین لازم الاجرا در حوزه ارتباطات در این نهاد، عضویت کشورهای دنیا در جهت حفظ منافع خود در حوزه فضایی و ارتباطات ICT و نیز به منظور مشارکت در بررسی و تصویب قوانین مربوطه، ضروری و اجتناب ناپذیر است. حضور موثر در اجلاس های بین المللی ITU، علاوه بر آن که فرصت ارزشمندی برای آموزش و تجربه کارشناسان حوزه فضایی کشورها فراهم می آورد، کسب کرسی های بین المللی کلیدی در راستای منافع کشورها را نیز به همراه خواهد داشت.
شایان ذکر است سابقه عضویت ایران در این نهاد بین المللی به سال 1869 میلادی برابر با 1248 هجری شمسی یعنی چهار سال پس از تاسیس اتحادیه مزبور بر می گردد، که وزارت پست و تلگراف و تلفن سابق به نمایندگی از سوی دولت وقت به عضویت این اتحادیه درآمد. با امضای «اساسنامه اصلاحی اتحادیه» در تاریخ 30 ژوئن 1989 میلادی برابر با 9 تیرماه 1368 هجری شمسی توسط نماینده دولت جمهوری اسلامی ایران در سیزدهمین اجلاس سران مختار کشورهای عضو (در نیس، فرانسه) و تصویب آن در مجلس شورای اسلامی در اجرای اصول 77 و 125 قانون اساسی در 18 اسفند 1371، دولت جمهوری اسلامی ایران با دارا بودن یک واحد حق عضویت از اعضای این اتحادیه شد.

متن کامل اساسنامه مصوب در لینک ذیل قابل مشاهده است:


https://rc.majlis.ir/fa/law/show/92186


در حال حاضر، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ذیل وزارت ارتباطات و فناوری ج.ا.ایران به عنوان دستگاه متولی و سازمان های فضایی و صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران دستگاه های همکار در ارتباط با اتحادیه مزبور می باشند.


ساختارتشکیلاتی ITU


1- لایه بالایی:
مراجع عالی تصمیم گیری در اتحادیه بین المللی مخابرات شامل «کنفرانس های سران مختار»، «شورایITU» و «کنفرانس های جهانی مخابرات بین المللی» در این لایه قرار دارند. عالی¬ترین مرجع تصمیم گیری در اتحادیه بین المللی مخابرات، «کنفرانس سران مختار» است.

2- لایه میانی:
شامل کنفرانس های جهانی و منطقه ای, مجامع بین المللی،گروه های مشورتی و گروه های مطالعاتی درسه شاخه بشرح زیر است:
1- شاخه اول
- کنفرانس های جهانی و منطقه ای ارتباطات رادیویی
- هیئت مقررات رادیویی
- گروه مشورتی ارتباطات رادیویی
- گروه های مطالعاتی درشاخه ارتباطات رادیویی
2- شاخه دوم
- مجامع جهانی استانداردسازی مخابرات
- گروه مشورتی استانداردسازی مخابرات
- گروه¬های مطالعاتی استانداردسازی مخابرات
3- شاخه سوم
- کنفرانس های جهانی و منطقه ای توسعه مخابرات
- گروه مشورتی توسعه مخابرات
- گروه های مطالعاتی توسعه مخابرات

3- لایه پائینی
دبیرخانه عمومی ITU
دبیرکل و معاون دبیرکل ITU مدیریت و هدایت دبیرخانه را برعهده دارند. تنظیم روابط خارجیITU ، مسائل اداری و مالی اتحادیه، سازماندهی کنفرانس ها و نمایشگاه های مخابراتی و پشتیبانی تجهیزات مربوطه، از جمله وظایف دبیرخانه می باشد.
سه دفتر «ارتباطات رادیویی»، «استانداردسازی مخابرات» و «توسعه مخابرات» به صورت موازی در این لایه قرار دارند که وظایف اداری خود را زیر نظر دبیرخانه عمومی انجام می دهند.

ساختار ناظر فعالیت های ITU
این ساختار عبارت است از سه بخش زیر که هر یک دارای یک دفتر و یک گروه مشورتی است که با سازمان های مخابراتی، گروه های مطالعاتی و اعضای ITU در ارتباط می باشد:

1- بخش استانداردسازی مخابرات ITU-T
«گروه های مطالعاتی» این بخش متخصصان مربوطه را از سراسر جهان گرد هم می آورند تا وظیفه استانداردسازی بین المللی صنایع مخابراتی در سطح جهانی را برعهده گیرند. این استانداردها که اصطلاحاً به آنها «توصیه های ITU-T» گویند، به عنوان عناصر تعیین کننده در زیرساخت جهانی فناوری¬های اطلاعات و ارتباطات عمل می کنند.
مجمع جهانی استانداردسازی مخابرات(WTSA)
مجمع جهانی استانداردسازی مخابرات(WTSA) که براساس وظایف محوله از طرف کنفرانس سران مختار تشکیل می شود، بالاترین مرجع تصمیم گیری در بخش استانداردسازی مخابرات در ITU است. این مجمع مهم جهانی هر چهارسال یک بار تشکیل می شود و ضمن صدور مصوبات در رابطه با فعالیت های انجام شده قبلی با صدور قطعنامه ها و تهیه طرح عملیاتی چارچوب کاری، هر دوره مطالعاتی را برای گروه های مطالعاتی ITU-T تعیین می کند.
گروه مشورتی بخش استانداردسازی مخابرات (TSAG)
وظایف این گروه بررسی برنامه ها، عملیات و موارد مالی و راهبردی بخش استانداردسازی مخابرات، تغییر ساختار و تأسیس گروه های مطالعاتیITU-T، راهنمایی گروه های مطالعاتی، رهنمود لازم به مدیر دفتر استانداردسازی مخابرات(TSB) و تهیه و تدوین توصیه نامه های سری A در رابطه با روشهای کاری و سازمانی است.
گروه های مطالعاتیITU-T
در دوره مطالعاتی۲۰۰۰-۱۹۹۶ با حذف دو گروه مطالعاتی ۱ و ۱۴ و اضافه شدن یک گروه جدید مطالعاتی (گروه۱۶)، تعداد گروه های مطالعاتی فعال درITU-T به ۱۴ گروه رسید. براساس مصوبات کنفرانس(WTSA-2000) و با تصویب گروه مشورتی استانداردسازی مخابرات(TSAG) در اجلاس مارس۲۰۰۱ میلادی برابر با اسفند 1379 هجری شمسی، گروه مطالعاتی۷ (شبکه های داده و اطلاعات سیستم های باز) با گروه مطالعاتی۱۰(زبان ها و نرم افزارهای مخابراتی) ادغام و گروه مطالعاتی جدیدی بنام گروه مطالعاتی ۱۷ بوجود آمد که این گروه از ۱۷ سپتامبر۲۰۰۱ میلادی برابر با 26 شهریور 1380 هجری شمسی فعالیت خود را آغاز کرد. همچنین براساس مصوبات کنفرانس فوق، گروه ویژه ای جهت IMT-2000 دربخش ITU-T در این دوره مطالعاتی شروع به فعالیت نمود.
در مجمع استانداردسازی مخابرات سال ۲۰۰۴ که در اکتبر آن سال در برزیل برگزار گردید، گروه مطالعاتی جدیدی بنام شبکه های نسل آتی تشکیل گردید که گروه مطالعاتی۱۳ قبلی عهده دار این وظیفه شد. ضمناً گروه مطالعاتی ویژه IMT-2000 به گروه مطالعاتی۱۹ با عنوان شبکه¬های مخابراتی سیار تغییر عنوان داده و شروع به فعالیت نموده است.
هریک از گروههای مطالعاتی برحسب ضرورت و نوع کار، کارگروه های مختلفی تشکیل می دهند و سوالات مطرح شده در دوره مطالعاتی جدید نیز بصورت موضوعی بین این کارگروه ها تقسیم می شود.

2- بخش مخابرات رادیویی ITU-R
بخش مخابرات رادیویی ITU-R در سال۱۹۹۳ میلادی برابر با 1372هجری شمسی به این عنوان نامگذاری و تأسیس شد.
ITU-R مسئول انجام وظایفITU درحوزه مخابرات رادیویی است. براساس اساسنامه ITU و پیمان نامه ژنو ۱۹۹۲ وظیفه عمده بخش مخابرات رادیویی تخصیص منصفانه، موثر و اقتصادی طیف فرکانسی کلیه خدمات رادیویی، شامل خدماتی که از مدارات ماهواره ای استفاده می نمایند، همچنین انجام مطالعات و صدور توصیه نامه ها در موارد مربوط به مخابرات رادیویی و تنظیم مقررات رادیویی است.
کنفرانس جهانی ارتباطا ت رادیویی (WRC)
در بخش ارتباطات رادیویی بالاترین مرجع تصمیم گیری کنفرانس جهانی ارتباطات رادیویی (WRC) است که تقریباً هرسه یا چهار سال یکبار تشکیل می شود. در این کنفرانس ضمن صدور مصوبات لازم در رابطه با فعالیت های تعریف شده قبلی، چارچوب کاری دوره مطالعاتی جدید و وظایف گروه¬های مطالعاتی و دفتر ارتباطات رادیویی تعیین می شود. این کنفرانس راهنمایی های لازم را به دفاتر مقررات رادیویی (RRB) و ارتباطات رادیویی (RB) ارائه نموده و سوالات مطالعاتی را برای مجمع ارتباطات رادیویی و گروههای مطالعاتی تعیین می نماید.

دفترارتباطات رادیویی(RB)
از وظایف این دفتر حمایت فنی و اداری در رابطه با کنفرانس های ارتباطات رادیویی، مجمع رادیویی و گروههای مطالعاتی است. بکارگیری و اجرای مقررات رادیویی تهیه شده، از وظایف دیگر این دفتر می-باشد.
در واحد فضایی این دفتر، ثبت فرکانسهای تخصیص داده شده و مشخصات مدارهای ماهواره ها در پایگاه اصلی ثبت فرکانس بین المللی(MIFR) انجام میگردد.
دفتر مقررات رادیویی(RRB)
۱۲ عضو این هیئت توسط کنفرانس سران مختار انتخاب می گردد. این هیئت وظایف خود را به صورت نیمه وقت و با برگزاری ۴ جلسه در هرسال در ژنو انجام می دهند.
وظایف این هیئت به شرح زیراست:
ـ تأیید شیوه اداره امور توسطRB در رابطه با مقررات رادیویی و ثبت فرکانس ها
ـ بررسی گزارش هایRB در رابطه با انجام محاسبات تداخل فرکانسی درخواست شده توسط یک یا تعداد بیشتری از سازمان های مخابراتی
ـ ارائه راهنمایی و نقطه نظر به کنفرانس های ارتباطات رادیویی و مجمع ارتباطات رادیویی
مدیر دفتر ارتباطات رادیویی دبیر اجرائی این هیئت است.
مجمع ارتباطات رادیویی(RA)
مسؤلیت این مجمع در رابطه با ساختار، برنامه و تأیید برنامه های مطالعاتی رادیویی است.
از وظایف عمده این مجمع تعیین وظایف کنفرانس مقدماتیWRC، تعیین سوال و برنامه کاری برای گروه های مطالعاتی و تهیه دستورکار برای کنفرانس های آتی WRC است.
اجلاس های این مجمع معمولاً هر دو یا سه سال یک بار و اغلب در همان محل کنفرانس هایWRC تشکیل می گردد.
گروه مشورتی ارتباطات رادیویی
بر مبنای اساسنامهITU ، گروه مشورتی ارتباطات رادیویی عهده دار وظایف زیر است:
ـ مروری بر اولویت ها و راهبردهای بخش ارتباطات رادیویی
ـ نظارت بر پیشرفت کارگروه های مطالعاتی
ـ ارائه راهنمایی های لازم برای فعالیت گروه های مطالعاتی
ـ ارائه توصیه های لازم در رابطه با هماهنگی با سازمان های دیگر و بخش های دیگرITU
گروه مشورتی ارتباطات رادیویی توصیه های ضروری در خصوص موارد فوق الذکر را به مدیر دفتر ارتباطات رادیویی ارائه می نماید.

3- بخش توسعه مخابراتی ITU-D
وظایف و ساختار
بخش توسعه مخابرات اتحادیه بین المللی مخابرات در جهت اهداف تعیین شده در بند ۱ اساسنامه ITU (ژنوـ۱۹۹۲) و به منظور همکاری و کمک فنی به کشورهای درحال توسعه در زمینه مخابرات و جمع آوری منابع مالی و لوازم مورد نیاز جهت اجرا و توسعه فناوری های جدید مخابراتی درکشورهای جهان و بهره مند نمودن کلیه افراد از این فناوری ها وتسهیلات، تأسیس شده است.
کنفرانس جهانی توسعه مخابرات(WTDC)
این کنفرانس بالاترین سطح تصمیم گیری در بخش توسعه مخابرات بوده و وظیفه آن تصویب فعالیتهای دوره مطالعاتی گذشته و تدوین برنامه کاری و طرح عملیاتی دوره مطالعاتی بعد است. این کنفرانس هر چهار سال یک بار تشکیل می شود.
دفترتوسعه مخابرات (BDT)
دفتر توسعه مخابرات وظیفه ساماندهی کارهای ستادی، برگزاری جلسات و اطلاع رسانی به کشورهای عضو را به عهده دارد. این دفتر به وسیله یک مدیر انتخاب شده هدایت میگردد که وظیفه مدیریت و سازماندهی کارهای بخش توسعه مخابرات را به عهده دارد. مدیر این بخش ازگروه مشورتی توسعه مخابرات کمک می گیرد.
گروه مشورتی توسعه مخابراتTDAG
وظیفه این گروه ارائه مشاوره به مدیر دفتر توسعه مخابرات، بررسی اولویت ها و راهبرد فعالیت های بخش، نظارت بر پیشرفت برنامه های کاری و ارائه رهنمودهای لازم می باشد.

آدرس کوتاه شده: