۱۳۹۹/۰۲/۳۱ ۱۰:۲۹ ۲۰۳
طبقه بندی: مجامع بین المللی
چچ
سازمان همکاری فضایی آسیا – اقیانوسیه (APSCO)

سازمان همکاری فضایی آسیا – اقیانوسیه (APSCO)

سازمان همکاری فضایی آسیا – اقیانوسیه (APSCO) یکی از مهمترین سازمان های بین‌المللی در حوزه فناوری فضایی در منطقه آسیا-اقیانوسیه و جمهوری اسلامی ایران از اعضای بنیانگذار این سازمان است.

مقدمه


سازمان همکاری فضایی آسیااقیانوسیه (APSCO) یکی از مهمترین سازمان های بین‌المللی در حوزه فناوری فضایی در منطقه آسیا-اقیانوسیه و جمهوری اسلامی ایران از اعضای بنیانگذار این سازمان است.

APSCOسازمانی بین‌الدولی است که بمنظور توسعه همکاری‌ های چندجانبه میان کشورهای عضو در حوزه فناوری‌های فضایی و کاربردهای آن و نیز آموزش و ظرفیت‌سازی در این زمینه ایجاد شده است. در حال حاضر سازمان همکاری فضایی آسیا- اقیانوسیه عضو ناظر کمیته استفاده‌ صلح‌آمیز از فضای ماوراء جو سازمان ملل متحد (UN-COPUOS) و عضو ناظر کمیته بین‌المللی سیستم های ماهواره ای ناوبری (ICG) است.

تاریخچه ایجاد


سازمان همکاری فضایی آسیا و اقیانوسیه در سال ۲۰۰۹ به‌طور رسمی آغاز به‌کار نموده است. مقر این سازمان در پکن- جمهوری خلق چین واقع شده و هم اکنون دارای هشت عضو اصلی، شامل بنگلادش، ترکیه، تایلند، پرو، پاکستان، ج.ا. ایران، چین و مغولستان است. ضمناً اندونزی نیز کنوانسیون APSCO را امضاء کرده و مکزیک نیز عضو ناظر این سازمان است.

هدف


دستیابی به فناوری فضایی به دلیل گستردگی موضوعات، در توان یک کشور به تنهایی نیست و به‌لحاظ سطح فناوری و میزان سرمایه‌گذاری مورد نیاز، مطلوبتر آن است که کشورها با سرمایه‌گذاری مشترک دور هم جمع شوند و پروژه‌های مشترک را انجام دهند. مالکیت در فضا وجود ندارد و کشورها برای دستیابی به فناوری‌های حوزه فضایی و با تأکید بر منافع ملی باید با هم همکاری کنند. APSCO بدین منظور تأسیس شده تا کشورها از ظرفیت و تجارب یکدیگر استفاده نموده و با سرمایه‌گذاری مشترک، پروژه‌های مناسب را انجام دهند.

انتقال تجربیات کشورهای عضو APSCO برای توسعه پایدار در حوزه فناوری فضایی و تعریف فعالیت های مشترک از راهبردهای کلی APSCO برای استفاده از ظرفیت کشورها در حوزه فضایی محسوب می‌شود. این سازمان به‌منظور ارتقاء توان فنی و همچنین بهره‌برداری کاربردی از فناوری فضایی، پروژه‌های متعددی را آغاز کرده و با ایجاد شبکه همکاری بین کشورها تلاش دارد تا به انتقال فناوری و دانش فنی در قالب انجام پروژه‌های مشترک بپردازد.

نقش APSCO در توسعه فضایی کشورهای عضو و در جهان


APSCO از آغاز فعالیت خود تاکنون با هدف انتقال تجربه و دانش فنی در سطوح مختلف، با برگزاری کارگاههای تخصصی و دوره‌های آموزشی کوتاه‌مدت و نیز برگزاری دوره‌های کارشناسی ارشد و دکترا(MASTA & DOCSTA program) برای کارشناسان کشورهای عضو در ظرفیت‌سازی و توسعه منابع انسانی متخصص کشورهای عضو گام مؤثری برداشته است. همچنین با برگزاری هم‌اندیشی‌ها وسمپوزیوم‌های بین‌المللی با موضوعات زیر به توسعه حوزه فناوری فضا در سطح منطقه و نیز جهان کمک کرده است.

 1. امینت غذا و پایش محصولات کشاورزی از طریق فناوری فضایی و کاربردهای آن
 2. پایش بلایای طبیعی و هشدار زودهنگام با استفاده از فناوری فضایی (با همکاری سازمان ملل متحد(
 3. فناوری ماهواره‌های مخابراتی و کاربردهای آن
 4. سنجش از دور ماهواره‌ای و سیستم اطلاعات جغرافیایی در حوزه آسیا- اقیانوسیه
 5. سیستم ناوبری ماهواره‌ای جهانی(GNSS) و کاربردهای آن
 6. حقوق و سیاستگذاری فضا
 7. پزشکی از راه دور در منطقه آسیا و اقیانوسیه

APSCOبا بهره برداری از "شبکه آموزش از راه دور" در تلاش است که امکان استفاده از آموزش های تخصصی برای تعداد بیشتری از کارشناسان کشورهای عضو خود را فراهم سازد.
همچنین با ایجاد "سرویس اشتراک داده با استفاده از فناوری فضایی" در صورت وقوع بحران و بلایای طبیعی به‌ کمک کشورهای آسیب دیده پرداخته و تصاویر ماهواره ای منطقه حادثه دیده را در اختیار کشور متقاضی قرار می‌دهد.

شورای سران


شورای سران APSCO، بالاترین مقام تصمیم‌گیرنده آن سازمان است. شورا، سیاست سازمان را که دربرگیرنده قوانین و قواعد حقوقی حاکم بر فعالیت‌های آن می باشد، تعریف و تصویب می‌کند. همچنین پیوستن، محرومیت و فسخ عضویت اعضا را تصویب کرده و درخصوص پذیرش اعضای ناظر و وابسته تصمیماتی اتخاذ می‌نماید. اتخاذ سیاست‌های کلانی همچون تصویب برنامه‌های بلندمدت، تصویب پروژه‌های جدید و نیز مدیریت منابع مالی سازمان از دیگر وظایف مهم شورای سران APSCO است.
جلسات شورا سالی یکبار برگزار می‌شود، البته در صورت نیاز و به درخواست دبیرخانه APSCO جلسات فوق‌العاده برگزار می شود.

شورای سران APSCO مرکب از وزراء یا نمایندگان وزارتی سازمان های فضایی کشورهای عضو سازمان APSCO است. هر کشور عضو، یک وزیر یا نماینده وزارتی را برای نمایندگی کشورش در شورا تعیین می نماید. دراجلاس شورا، رییس و دو نایب رییس که دوره تصدی آنها دو سال خواهد بود، انتخاب می‌شوند.

وضعیت ایران در اپسکو


مراحل تصویب عضویت جمهوری اسلامی ایران در APSCO

 • تصویب در مجلس شورای اسلامی: ۱۳۸۵/۰۴/۲۷
 • تأئید شورای نگهبان: ۱۳۸۵/۰۴/۲۸
 • ابلاغ ریاست محترم جمهور ۱۳۸۵/۰۵/۱۵

وضعیت ایران در APSCO و شورای سران

جمهوری اسلامی ایران درسال ۲۰۱۲ (۱۳۹۱) میزبان ششمین و یازدهمین (1396) اجلاس شورای سران APSCO در تهران بوده است.

در نهمین اجلاس شورای سران APSCO که در پایان اکتبر سال ۲۰۱۵ برگزار شد، آقای دکتر محسن بهرامی معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رییس سازمان فضایی ایران به نمایندگی از ج.ا.ایران ریاست شورایAPSCO را به مدت دوسال در اختیار گرفتند. سازمان فضایی ایران امیدوار است بتواند با بهره‌مندی از جایگاه جدید خود در APSCO در پیشرفت فضایی کشور گام‌های بلندتری بردارد.

پروژه ها


آموزش از راه دور :APSCO


باتوجه به خط‌مشی جدید APSCO جهت برگزاری دوره‌های آموزشی بصورت ازراه دور (آفلاین و آنلاین) و تهیه و به‌اشتراک‌گذاری فیلمهای آموزشی تخصصی برای همه کشورهای عضو، تاکنون چند دوره آموزشی مطابق با نیازهای اعضاء در کشورهای عضو و از جمله ایران برگزار شده است که توضیح مختصری از تعدادی از آنها در زیر آمده است.


پزشکی از راه دور برپایه فناوری فضایی:

دوره آموزشی آنلاین پزشکی از راه دور برپایه فناوری فضایی در تیرماه ۱۳۹۵ با حضور همزمان جمعی از کارشناسان و اساتید پنج کشور ایران، پاکستان، مغولستان، بنگلادش و تایلند بصورت آزمایشی و آنلاین در پژوهشگاه هوافضا (مرکز آموزش از راه دور APSCO درایران) با هدف ارتقاء کارشناسان کشورهای عضو در حوزه پزشکی از راه دور و زمینه‌های آن با مشارکت کارشناسان چینی این حوزه در مقر APSCO در پکن برگزار شد.


طراحی سیستمی ماهواره:

دوره آموزشی "طراحی سیستمی ماهواره" با همکاری سازمان فضایی ایران و پژوهشگاه هوافضا از ۱۱ - ۱۲ خردادماه ۱۳۹۵ در محل آن پژوهشگاه برگزار شید. با توجه به شروع برگزاری مسابقه دانشجویی مکعب ایرانی در سازمان و درنظر گرفتن محتوای دوره، شرکت‌کنندگان از میان تیمهای شرکت‌کننده در مسابقه و همکاران علاقمند در پژوهشگاه هوافضا انتخاب شدند. کارشناسان معاونت توسعه فناوری فضایی سازمان نیز جهت مدیریت کلاس و پاسخگویی به سؤالات در مدت برگزاری دوره حضور داشتند که همین امر در نهایت باعث بهبود کیفیت دوره و پاسخگویی مناسب به شرکت‌کنندگان گردید.


زیست فضا و میکروگرویتی:

سازمان فضایی ایران با مشارکت پژوهشگاه هوافضا، کارگاه "زیست‌فضا و میکروگرویتی" Space Life and Microgravity را در تاریخ هفتم مهرماه ۱۳۹۵ برگزار کرد. در این کارگاه که به‌صورت از راه دور و نمایش فیلم برگزارشد، متخصصینی از دانشگاه خوارزمی، پژوهشگاه هوافضا، پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری، دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات، دانشگاه تربیت مدرس، دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تهران و سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ایران شرکت داشتند. در حاشیه کارگاه، شرکت کنندگان به بازدید از دستاوردهای پژوهشگاه هوافضا در حوزه فضا پرداختند.


آنتن ماهواره:

درسال جاری دوره‌های آموزشی از راه دور (آفلاین) در تقویم کاری APSCO قرار گرفته است و سازمان فضایی ایران با همکاری پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در اردیبهشت ۱۳۹۶ نسبت به تهیه فیلم دوره‌ای با موضوع "آنتن ماهواره" (space antenna) اقدام نموده که برای کشورهای عضو APSCO به اشتراک گذاشته شده است.


لیست پروژه‌های APSCO که ایران در آنها فعال است:

این پروژه ها در سه زمینه فناوری، علوم و کاربردهای فضایی به صورت موضوعی تقسیم می شود.

a. Space Technology

 • APSCO Joint Small Multi-Mission Satellite Constellation Program
 • Radiometric Calibration for Satellite Sensors Project

b. Space Science

 • Asia-Pacific Ground-Based Optical Space Objects Observation System (APOSOS)
 • Research on Atmospheric Effects on Ka Band Rain Attenuation Modeling
 • Research on Determining Precursor Ionospheric Signatures of Earthquakes by Ground Based Ionospheric Sounding
 • Research on Establishment of a Framework for Researches on Application of Space Technology for Disaster Monitoring in the APSCO Member States Project

c. Space Applications

 • Data Sharing Service Platform and Its Application Pilot Project
 • Applications of Compatible Navigation Terminal System-Software BEIDOU /GPS Receiver
 • Development and Demonstration of Application of Compatible GNSS Terminals for Emergency Management and Disasters Rescue
 • International GNSS Monitoring and Assessment (iGMA)

پروژه های آموزشی اپسکو:

APSCO Training and Education activities

 • Student Small Satellite (SSS) project


برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد فعالیت های اپسکو به سایت زیر مراجعه فرمائید.
آدرس وب سایت: www.apsco.int

آدرس کوتاه شده: