سه شنبه, ۲۷ اسفند ۱۳۹۸ ۱۱:۱۰ ۱۳۷
چچ
DEDALOS SAT، سرویس مشاهده دقیق زمین از راه دور

DEDALOS SAT، سرویس مشاهده دقیق زمین از راه دور

نام پروژه: DEDALOS SAT
مدیر پروژه: Mirko Antonini
پیمانکار اصلی: SPACEEXE
مکان: ایتالیا
حوزه فعالیت: خدمات شهری، محیط زیست و منابع‌طبیعی
سرمایه‌گذار: آژانس فضایی اروپا (ESA)
وب‌سایت: www.spaceexe.com
یکی از مهمترین نیازهای سیستم‌های واقعی، تداوم خدمات در مناطقی است که ارتباطات زمینی به‌ویژه پس از بلایای طبیعی (مانند سیل و زلزله) از بین رفته یا ناپایدار باشند. پروژه DEDALOS SAT با هدف بهبود این چالش، یک رابط انتقال داده ماهواره‌ای را به عنوان پشتیبان شبکه تلفن همراه ارائه می‌کند.
DEDALOS طراحی شده تا یک راه حل IoT برای کنترل تغییر شکل زمین و هشدار دهنده‌ی زودهنگام به خطرات احتمالی پدیده‌های ژئوفیزیکی یا فعالیت‌های انسانی مانند حفاری، استخراج گازهای طبیعی و غیره به بازار عرضه کند.
در DEDALOS SAT، گیرنده GNSS بر روی یک زیرساخت مهم نصب می‌شود و امکان اندازه‌گیری تغییر شکل را به صورت مداوم فراهم می‌کند. سیستم برای انتقال بی‌سیم داده‌ها از هر نقطه به ایستگاه اصلی، قابلیت‌های مخابرات زمینی (GPRS / UMTS) و یک مودم ماهواره‌ای را پشتیبانی می‌کند. این امر تداوم خدمات را در صورت عدم ثبات و از بین رفتن شبکه‌های مبتنی بر زمین را فراهم می‌کند.
نفت و گاز، انرژی، خدمات رفاهی، حمل و نقل، ساختمان، مالی، ارتباطات از راه دور، اداره‌های عمومی مرکزی و محلی، دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی از جمله کاربران این سرویس می‌باشند. نظارت و هشدار اولیه در زمان وقوع خطرات طبیعی از قبیل زیرساخت‌ها، خطوط لوله انتقال نفت و گاز، نیروگاه‌ها، سدها، ساختمان‌های تاریخی و مکان‌های باستانی، پل‌ها، راه‌آهن، بزرگراه‌ها، معادن، بنادر، از جمله نیازهای کاربران در این سرویس می‌باشد.